SportsLink

Handle Extra sports

Lake City High School senior Jessica Ross has taken the reins behind the plate and leads the team in several batting categories.   (Kathy Plonka / The Spokesman-Review)
Lake City High School senior Jessica Ross has taken the reins behind the plate and leads the team in several batting categories. (Kathy Plonka / The Spokesman-Review)

Here's a feature on Lake City softball standout Jessica Ross, who continues her torrid hitting. She's pictured above.

Click the tab below to see this week's North Idaho Track Honor Roll. I couldn't link to it from the Handle Extra. I updated the honor roll to include times/marks from weekend meets.

The Coeur d'Alene baseball team swept Lewiston on Saturday as the Vikings dedicated their field in honor of former coach Ted Page.

Girls

 

100 – 1, Camille Reynolds (Lakeland) 12.5. 2, tie, Shaundra Scott (Post Falls) and Dominique Billingslea (Coeur d’Alene Charter Academy) 12.8. 4, tie, Hanna Johnson (Coeur d’Alene) and Krista Perry (Lewiston) 13.0.

 

200 – 1, Krista Perry (Lew) 26.6. 2, Ashley Burke (Lew) 27.2. 3, tie, Latecia Howell (LL) and Dominique Billingslea (CCA) 27.3. 5, tie, Kari Rucker (LL), Shaundra Scott (PF) and Caitlyn Nichols (Timberlake) 27.4.

 

400 – 1, Kari Rucker (LL) 1:01.7. 2, Elizabeth Stadley (CCA) 1:02.5. 3, Dayna Drager (CdA) 1:02.9. 4, Aynslee Stuart (PF) 1:03.2. 5, Caitlyn Nichols (TL) 1:03.4.

 

800 – 1, Kinsey Gomez (CdA) 2:27.4. 2, Amanda Buttrey (CdA) 2:29.0. 3, Angie Whalen (PF) 2:29.6. 4, Erin Hiatt (Bonners Ferry) 2:30.0. 5, Bethany Stuffle (Lew) 2:31.7.

 

1,600 – 1, Kinsey Gomez (CdA) 5:11.3. 2, Molly Mitchell (LC) 5:13.6. 3, Elizabeth Nielsen (Moscow) 5:46.6. 4, Rhianna Grossman (LC) 5:49.4. 5, Lizzie Armon (CdA) 5:59.5.

 

3,200 – 1, Molly Mitchell (LC) 11:06.2. 2, Kinsey Gomez (CdA) 11:20.8. 3, Lizzie Armon (CdA) 12:54.0. 4, Brooke Nowlan (TL) 12:55.8. 5, Kelsey McCaslin (TL) 12:56.9.

 

100 hurdles – 1, Kacie Shields (PF) 16.1. 2, Tiffany Kuehn (LC) 16.4. 3, Kendall Forge (Lew) 16.8. 4, tie, Kelsey Wheeler (CdA) and Bethany Stuffle (Lew) 17.2.

 

300 hurdles – 1, Camille Reynolds (LL) 46.5. 2, Hanna Johnson (CdA) 50.0. 3, tie, Erin Hiatt (BF) and Bethany Stuffle (Lew) 51.3. 5, tie, Whitney Hill (Priest River) and Kacie Shields (PF) 51.4.

 

400 relay – 1, Post Falls (Aynslee Stuart, Josie Tennison, Kadie Booth, Shaundra Scott) 52.4. 2, tie, Lake City and Coeur d’Alene 52.8. 4, Coeur d’Alene Charter Academy 52.9. 5, tie, Timberlake and Lewiston 53.2.

 

800 relay – 1, Coeur d’Alene Charter Academy (Sabrina Ewing, Dominique Billingslea, Cara Verhaeghe, Emily Verhaeghe) 1:51.9. 2, Lake City 1:52.2. 3, Post Falls 1:53.4. 4, Moscow 1:54.4. 5, Lakeland 1:54.7.

 

1,600 relay – 1, Lakeland (Kari Rucker, Latecia Howell, Camille Reynolds, Blythe Jones) 4:16.6. 2, Post Falls 4:17.2. 3, Lewiston 4:17.7. 4, Coeur d’Alene  4:17.9. 5, Lake City 4:22.3.

 

Medley – 1, Lakeland (Kari Rucker, Ali Whitted, Alissa McCullogh, Marisa Watson) 2:01.3. 2, Post Falls 2:02.0. 3, Moscow 2:04.4. 4, Coeur d’Alene Charter Academy 2:05.0. 5, Timberlake 2:07.0.

 

High jump – 1, tie, Sabrina Ewing (CCA) and Tiffany Kuehn (Lake City) 5-4. 3, Tori Bertsch (PF) 5-2. 4, tie, Hailey Smith (PF), Marah Ashcraft (Kellogg) and Sandy Martin (Lew) 5-0.

 

Long jump – 1, Chelsea Lundgren (Lew) 16-10½. 2, Latecia Howell (LL) 16-3. 3, Sabrina Ewing (CCA) 16-0. 4, Erin Hiatt (BF) 15-6. 5, Kaitlyn Whitesitt (LL) 15-4½.

 

Triple jump – 1, Sabrina Ewing (CCA) 35-5. 2, Chelsea Lundgren (Lew) 35-1. 3, Latecia Howell (LL) 34-5. 4, Allison Meehan (PF) 33-10. 5, Jalana White (PF) 33-7.

 

Pole vault – 1, tie, Stephanie Larsen (CdA) and Krista Perry (Lew) 9-0. 3, Sarah Beck (PF) 8-9. 4, tie, Kaitlyn Whitesitt (LL) and Susan Kovalchuk (Spt) 8-6.

 

Shot put – 1, Marissa Armour (CdA) 37-6½. 2, Taylor Stewart (PR) 36-4. 3, Rebecca Bauman (PF) 35-10½. 4, Margaret Behre (Mos) 35-7½. 5, Rian Miller (LS) 34-7.

 

Discus – 1, Rebecca Bauman (PF) 120-6¾. 2, Taylor Stewart (PR) 113-6. 3, Christina Johnson (Spt) 111-7. 4, Marissa Armour (CdA) 110-1. 5, Alicia Hedrick (BF) 107-11.

 

 

Boys

 

100 – 1, Chris Chesnut (Lew) 11.1. 2, Jayson Washington (Mos) 11.2. 3, Tanner Schalk (LC) 11.3. 4, tie, Gabe Bruner (LC), Anthony Gold (Spt), Rock Stapley (BF) and Camden Bernatz (Lew) 11.6. 

 

200 – 1, Chris Chesnut (Lew) 23.0. 2, tie, Joshua Kopsa (Spt) and Steven Casley (CdA) 23.2. 4, Matt Olson (LC) 23.4. 5, tie, Jacob Bowman (CCA) and Cade Mendoza (CdA) 23.5.

 

400 – 1, Steven Casley (CdA) 51.4. 2, Adam Wilder (Lew) 51.7. 3, tie, Logan Frederickson (LC) and Cody Dickman (St. Maries) 52.3. 5, Dakota Wallen (Mos) 53.0.

 

800 – 1, Logan Frederickson (LC) 2:00.2. 2, Cody Curtis (CdA) 2:00.3. 3, David Norris (CdA) 2:03.1. 4, Ryan Ewing (PR) 2:03.8. 5, Rory Ruskovich (CCA) 2:04.3.

 

1,600 – 1, Logan Frederickson (LC) 4:25.2. 2, Cody Curtis (CdA) 4:28.3. 3, David Norris (CdA) 4:40.7. 4, David Marienau (Spt) 4:42.6. 5, Ryan Sacksteder (TL) 4:43.2.

 

3,200 – 1, Cody Curtis (CdA) 9:57.9. 2, David Norris (CdA) 10:03.2. 3, Ryan Sacksteder (TL) 10:21.6. 4, Adam Denham (Clark Fork) 10:27.4. 5, Dan Scott (LC) 10:30.7.

 

110 hurdles – 1, Tanner Schalk (LC) 15.2. 2, Austin Black (LL) 15.7. 3, Derek Puckett (TL) 16.4. 4, Peter Gregg (Lew) 16.7. 5,  tie, Allen Carmichael (LC) and Colton Watt (BF) 16.8.

 

300 hurdles – 1, Tanner Schalk (LC) 40.3. 2, Derek Puckett (TL) 41.7. 3, Colton Watt (BF) 42.6. 4, Kolten Willms (Kootenai) 42.9.  5, Michael Mastro (Mos) 43.1.

 

400 relay – 1, Lake City (Tanner Schalk, Gabe Bruner, Robbie Quinn, Robert Peterson) 44.8. 2, Lewiston 45.5. 3, Timberlake 45.7. 4, Moscow 46.3. 5, Coeur d’Alene 46.5.

 

800 relay – 1, Lake City (Gabe Bruner, Andrew Asper, Matt Olson, Robert Peterson) 1:34.4. 2, tie, Timberlake and Coeur d’Alene 1:35.2. 4, Bonners Ferry 1:36.2. 5, Coeur d’Alene Charter Academy 1:36.9.

 

1,600 relay – 1, Lake City (Andrew Asper, Logan Frederickson, Matt Olson, Gabe Bruner) 3:32.5. 2, Timberlake 3:32.6. 3, Lewiston 3:33.3. 4, Post Falls 3:35.0. 5, Coeur d’Alene 3:37.6.

 

Medley – 1, Priest River (Brian Fulp, Jeremiah Yates, Jake Tisdale, Ryan Ewing) 3:49.3. 2, Sandpoint 3:50.1. 3, Lake City 3:51.0. 4, Coeur d’Alene Charter Academy 3:51.7. 5, Coeur d’Alene 3:51.9.

 

High jump – 1, tie, Austin Black (LL) and Peter Gregg (Lew) 6-2. 3, tie, Travis Porter (TL) and Kyle Tipton (PR) 6-1. 5, Zach Kuhl (Spt) 6-0.

 

Long jump – 1, Chris Wilson (PF) 20-4½. 2, Carson Green (CdA) 20-4. 3, Colton Fulwiler (TL) 19-7½. 4, tie, Travis Porter (TL) and Brian Fulp (PR) 19-6.

 

Triple jump – 1, Travis Porter (TL) 41-10 ½. 2, Carson Green (CdA) 41-1¾. 3, Brian Griswold (LC) 40-10½. 4, Cody Anderson (PF) 40-7. 5, Josh Helbling (Mos) 40-6½.

 

Pole vault – 1, Nick Hernandez (PF) 12-6. 2, tie, Bruno Mayne (Koot) and Matt Morris (Mos) 12-0. 4, tie, Jason McKinney (LL), Taylor Tompke (BF), Colton Fulwiler (TL), Chris Bennett (LL), Matt Weingart (Kell), Cody Aery (TL) and Cole Lewis (Kell) 11-6.

 

Shot put – 1, Freedom Watson (Spt) 53-2. 2, Nate Hayden (LC) 51-11. 3, Ian Marshall (Kell) 49-6½. 4, Matt Wardell (PF) 48-8½. 5, Jared Heston (LC) 48-4.

 

Discus – 1, Freedom Watson (Spt) 150-3. 2, Nate Hayden (LC) 145-0. 3, Ned Florea (PR) 136-1. 4, Justin Arts (CCA) 134-9. 5, Cole Lewis (Kell) 133-5.

 

 

 

 The honor roll is published weekly. Where available, the top five marks/times are listed for each event regardless of classification through Tuesday. Coaches, if you have any corrections or additions, please e-mail Greg Lee at gregl@spokesman.com or call at 208-765-7127.

 

 




You must be logged in to post comments. Please log in here or click the comment box below for options.

comments powered by Disqus
« Back to SportsLink

Greg Lee
Greg Lee covers high school sports in Eastern Washington and North Idaho. He also contributes to the SportsLink Blog.

Follow Greg online:








Close

Sections


Profile

Close

Contact the Spokesman

Main switchboard:
(509) 459-5000
(800) 338-8801
Newsroom:
(509) 459-5400
(800) 789-0029
Customer service:
(800) 338-8801