SportsLink

State football playoffs

Clck the tab below to see the semifinal matchups in the Idaho state playoffs and the first-round matchups from 4A to 2B in Washington. The 1B won't be set for another week.

Some dates for games may change and I'll update as the WIAA posts updates.

IDAHO

Semifinals

Friday

5A

Capital (8-2) at Coeur d’Alene (10-0), 7 p.m.

Highland (10-0) at Eagle (9-1)

4A

Blackfoot (10-0) vs. Hillcrest (8-3), Holt Arena

Pocatello (8-2) at Middleton (9-2)

3A

Snake River (7-3) vs. Marsh Valley (8-2), Holt Arena

1A Division I

Wallace (9-1) vs. Kendrick (9-1) at Kibbie Dome, 7 p.m.

Hagerman (10-0) at Oakley (8-2)

Saturday

3A

Weiser (9-1) at Fruitland (10-0)

2A

Firth (5-5) vs. New Plymouth (4-6), Holt Arena

Grangeville (10-0) vs. West Side (9-1), Holt Arena

1A Division II

Kootenai (5-5) at Lighthouse Christian (7-3), noon

Carey (10-0) vs. Castleford (8-2), Holt Arena

WASHINGTON

(Not all records available)

First round

Friday

4A

Central Valley (8-2) vs. Ferris (9-1), Joe Albi Stadium, 6 p.m.

Union (8-2) at Kentlake (10-0)

Kentwood (8-2) at Skyview (8-2)

3A

Eastside Catholic (7-3) at Bellevue (10-0)

Mountain View (8-2) at Lakes (10-0)

Kennedy Catholic (8-1) at Camas (9-1)

Mount Si (7-3) at O’Dea (10-0)

2A

Interlake (4-6) at Franklin Pierce (8-2)

W.F. West (8-2) at Sequim (9-1)

Lindbergh (6-3) at Lakewood (9-1)

Steilacom (7-3) at Othello (8-2)

Archbishop Murphy (9-1) at Tumwater (7-1)

1A

Freeman (9-1) at Connell (9-1), 7 p.m.

Chelan (7-3) at Cle Elum/Roslyn (9-1)

Zillah (7-3) at Cashmere (10-0)

Meridian (8-2) at Toledo (9-1)

LaCenter (8-2) vs. Cascade Christian (7-2)

2B

Lind/Ritzville-Sprague (8-1) at Manson (5-4), 7 p.m.

Warden (8-2) at Colfax (9-0), 7

DeSales (7-2) at White Swan (7-3)

Adna (9-1) at Naselle (9-0)

Saturday

4A

Skyline (7-3) vs. Mead (9-1), Joe Albi Stadium, 1 p.m.

Bethel (8-3) at Woodinville (10-0)

Edmonds-Woodway (6-4) at Bellarmine Prep (10-0)

Olympia (9-1) at Lake Stevens (10-0)

Eastlake (9-1) at Federal Way (10-0)

3A

Kennewick (9-1) vs. Southridge (7-3)

Seattle Prep (9-1) at Kamiakin (10-0)

Mercer Island (8-2) at Meadowdale (10-0)

Hazen (7-2) at Capital (7-3)

2A

Lynden (10-0) at North Thurston (9-1)

West Valley (8-2)/East Valley-Yakima (7-3) winner at Prosser (9-1), 1 p.m.

Ellensburg (9-1)/Cheney (8-2) winner at Deer Park (9-1), 1 or 7 p.m.

1A

Royal (8-2) at Colville (5-4), 2 p.m.

Hoquiam (9-1) at King’s (8-2)

Cedar Park Christian (8-2) at Montesano (10-0)

2B

Brewster (6-3) at Waitsburg-Prescott (10-0)

Morton/White Pass (8-1) at LaConner (6-4)

Orcas/Seattle Lutheran/Concrete at Napavine (9-1)

Willapa Valley (7-3) at Tacoma Baptist (7-2)




You must be logged in to post comments. Please log in here or click the comment box below for options.

comments powered by Disqus
« Back to SportsLink


Greg Lee





Close

Sections


Profile

Close

Contact the Spokesman

Main switchboard:
(509) 459-5000
(800) 338-8801
Newsroom:
(509) 459-5400
(800) 789-0029
Customer service:
(800) 338-8801