Arrow-right Camera

Election Center

List of races

Filters will narrow down the list of races. Use the search box to find races or candidates by last name.

Show
in

Legislative races

State Senator, Legislative District 4 (Spokane Valley)

Michael Padden

Republican

Jeffrey Baxter

Republican


City/Town races

Spokane Mayor, City of Spokane

David Condon

 

Mary Verner

Democratic


City Council President, City of Spokane

Ben Stuckart

 

Dennis Hession

 


City Council Northeast seat (District 1), City of Spokane

Mike Fagan

 

Donna McKereghan

 


City Council Northwest seat (District 3), City of Spokane

Steve Salvatori

 

Joy Jones

 


City Council South seat (District 2), City of Spokane

Mike Allen

 

Richard Rush

 


Council Pos. 2, City of Spokane Valley

Dean Grafos

 

John Carroll

 


Council Pos. 3, City of Spokane Valley

Arne Woodard

 

DeeDee Loberg

 


Council Pos. 6, City of Spokane Valley

Ben Wick

 

Marilyn Cline

 


City Council, Pos. 3, City of Airway Heights

Barron Williamson

 

Charlotte Lawrence

 


City Council, Pos. 6, City of Airway Heights

Doyle Inman

 

Michael L. States

 


City Council, Pos. 7, City of Airway Heights

Dave Malet

 

John E. Holloway

 


City Council, Pos. 5, City of Cheney

Bob Stockton

 

Kathleen A. Warren

 


City Council, Pos. 7, City of Cheney

Graeme Webster

 

Tim Gainer

 


City Council, Pos. 2, City of Deer Park

Helen (Dee) Cragun

 

Fred Senn

 


Council Pos. 5, City of Liberty Lake

Shane Brickner

 

Keith L. Kopelson

 


Mayor, City of Liberty Lake

Steve Peterson

 

Josh Beckett

 


City Council, Pos. 5, City of Medical Lake

Howard N. Jorgenson

 

Kent Reitmeier

 


City Council Pos. 6, City of Medical Lake

Laura L. Parsons

 

John Paikuli

 


City Council, Pos. 3, City of Millwood

Brian Ellingson

 

Mike Ellis

 


City Council, Pos. 4, City of Millwood

Glenn E. Bailey

 

David P. Kopp

 


Town Council, Pos. 3, Town of Fairfield

George Davidson

 

Karrie Stewart

 


Town Council, Pos. 3, Town of Rockford

Clinton Stevenson

 

Steven L. Christman

 


Town Council, Pos. 5, Town of Spangle

Toby Trower

 

Rebecca Johnson

 


Town Council, Pos. 3, Town of Waverly

Evie Heinevetter

 

Larry Killstrom

 


Public School District races

Director, Pos. 5, Spokane Public Schools District 81

Deana Brower

 

Sally Fullmer

 


School Board, Dist. 4, Cheney School District

Richard L. Mount

 

Rochelle Schoenleber

 


School Board, at large, Deer Park School District

Eric Keller

 

Marie Layman

 


School Board, Dist. 1, Deer Park School District

Jeff Whittle

 

Paul Lewis

 


School Board, Dist. 4, Deer Park School District

Carri Breckner

 

Keith D. Reilly

 


School Board, Dist. 5, Freeman School District

Angela (Annie) Keebler

 

Lisa Paternoster

 


School Board, Dist. 5, Liberty School District

Mark Bullock

 

Andy Schenk

 


School Board, Pos. 3, Nine Mile Falls School District

William (Bill) McBride

 

Jeffrey Jurgensen

 


School Board, Pos. 2, Reardan-Edwall School District

Kathy Eastman

 

Brad Ray

 


School Board, Pos. 4, Reardan-Edwall School District

David Sprecher

 

Dawn Bennett