Election Center

List of races

Filters will narrow down the list of races. Use the search box to find races or candidates by last name.

Show
in

Statewide races

Governor, State of Washington

Jay Inslee

Democrat

Rob McKenna

Republican

Rob Hill

Republican

Shahram Hadian

Republican

James White

Independent

Christian Joubert

Holistic Party

L. Dale Sorgren

Independent

Max Sampson

Republican

Javier Lopez

Republican


U.S. Senator, State of Washington

Maria Cantwell

Democrat

Michael Baumgartner

Republican

Art Coday

Republican

Timmy (Doc) Wilson

Democrat

Chuck Jackson

Republican

Glen R. Stockwell

Republican

Mike The Mover

Republican

Will Baker

Reform


Attorney General, State of Washington

Bob Ferguson

Democrat

Reagan Dunn

Republican

Stephen Pidgeon

Republican


Commissioner of Public Lands, State of Washington

Peter Goldmark

Democrat

Clint Didier

Republican

Stephen Sharon

No party


Insurance Commissioner, State of Washington

Mike Kreidler

Democratic

John Adams

Republican

Scott Reilly

Republican

Brian Berend

Independent


Lt. Governor, State of Washington

Brad Owen

Democrat

Bill Finkbeiner

Republican

Glenn Anderson

Indep Republican

James Robert Deal

Democratic

MarK Greene

Democracy Indep.

Dave T. Sumner IV

Neopopulist


Secretary of State, State of Washington

Kim Wyman

Republican

Kathleen Drew

Democrat

Greg Nickels

Democrat

Jim Kastama

Democrat

Karen Murray

Constitution

David J. Anderson

No party

Sam Wright

The Human Rights Party


State Auditor, State of Washington

James Watkins

Republican

Troy Kelley

Democrat

Craig Pridemore

Democrat

Mark Miloscia

Democrat


State Treasurer, State of Washington

Jim McIntire

Democrat


Superintendent of Public Instruction, State of Washington

Randy Dorn

 

Ronald Higgins

 

James Bauckman

 

Don Hansler

 

John Patterson Blair

 


Supreme Court Pos. 2, State of Washington

Susan Owens

 

Douglas McQuaid

 

Scott Stafne

 


Supreme Court Pos. 8, State of Washington

Steve Gonzalez

 

Bruce Danielson

 


Supreme Court Pos. 9, State of Washington

Sheryl Gordon McCloud

 

Richard B. Sanders

 

Bruce Hilyer

 

John Ladenburg

 


Congressional races

U.S. Representative, Congressional District 5

Cathy McMorris Rodgers

Republican

Rich Cowan

Democrat

Randall Yearout

Republican

Ian Moody

No party


Legislative races

State Representative, Pos. 1, Legislative District 3 (central Spokane)

Marcus Riccelli

Democrat

Tim Benn

Republican

Jon Snyder

Democrat

Bob Apple

Democrat

Morgan Oyler

Republican


State Representative, Pos. 2, Legislative District 3 (central Spokane)

Timm Ormsby

Democrat

Dave White

Republican


State Senator, Legislative District 3 (central Spokane)

Andy Billig

Democrat

Nancy McLaughlin

Republican


State Representative, Pos. 1, Legislative District 4 (Spokane Valley)

Larry Crouse

Republican


State Representative, Pos. 2, Legislative District 4 (Spokane Valley)

Matt Shea

Republican

Amy Biviano

Democrat


State Senator, Legislative District 4 (Spokane Valley)

Michael Padden

Republican


State Representative, Pos. 1, Legislative District 6 (West Plains and western Spokane)

Kevin Parker

Republican


State Representative, Pos. 2, Legislative District 6 (West Plains and western Spokane)

Dennis Dellwo

Democrat

Jeff Holy

Republican

Ben Oakley

Republican

Larry Keller

Republican


State Representative, Pos. 1, Legislative District 7 (Northeastern Washington)

Shelly Short

Republican


State Representative, Pos. 2, Legislative District 7 (Northeastern Washington)

Joel Kretz

Republican

Robert “Bob” Wilson

Republican


State Representative, Pos. 1, Legislative District 9 (Southeastern Washington)

Susan Fagan

Republican


State Representative, Pos. 2, Legislative District 9 (Southeastern Washington)

Joe Schmick

Republican


State Senator, Legislative District 9 (Southeastern Washington)

Mark G. Schoesler

Republican


County races

Note: Results for Precinct Committee Officer (PCO) and Public Utilty District (PUD) Commissioner races can be found at the Elections Results site provided by the Spokane County Auditor.

County Commissioner, Dist. 2, Spokane County

Daryl Romeyn

Democrat

Shelly O’Quinn

Republican

Rob Chase

Republican


County Commissioner, Dist. 1, Spokane County

Todd Mielke

Republican

John Roskelley

Democrat


Sections


Profile

Contact the Spokesman

Main switchboard:
(509) 459-5000
Customer service:
(509) 747-4422
Newsroom:
(509) 459-5400
(800) 789-0029
Back to Spokesman Mobile