Outdoors

Trapshoot results: Week 3

Division I

Club — Week 3 (Total)

Colton Gun Club — 100 — (300)

Marlin-Odessa — 100 — (300)

Garfield-St. John — 100 — (300)

Spokane Gun Club — 100 — (300)

Hauser Lake — 99 — (291)

COLTON (100) – Chris Bremer 25, Wayne Cox 25, Ron Herman 25, Jeff Kinzer 25, Terry Koeper 25, Terry Leinweber 25, Chuck Randle 25, Terry Roberts 25, Curt Sandau 25.

GARFIELD-ST. JOHN (100) – Terry Blair 25,Tom Hodges 25, Alan Keasal 25, John Vantine 25, Jim Kile 25.

MARLIN-ODESSA (100) – Mike Christ 25, Scott Mortimer 25, Ken Thompson 25, Landon Lobe 25, Jim Smith 25, Dan William 25, Bryce Haase 25, Larry Weber.

SPOKANE GUN CLUB (100) – Bob McLendon 25, Aaron Lockwood 25, John Chambers 25, Robin Schied 25, Linda Bergstresser 25, Cliff Miller 25.

HAUSER LAKE (99) – Chris Smalley 25,Terry Buchanan 25, Jason Pritzl 25, Floyd Mossburgh 24.

Division II

Club — Week 3 (Total)

Kettle Falls — 100 — (300)

Fort Colville — 100 — (299)

Coulee City/Almira — 100 — (297)

Moses Lake — 100 — (295)

Wallace-Kellogg — 99 — (294)

Wenatchee — 94 — (291)

Spokane Rifle Club — 97 — (290)

Ritzville — 97 — (288)

Lind — 95 — (282)

Oroville-Tonasket — 97 — (282)

KETTLE FALLS (100) – Bill Hansen 25, Jim DePaulo 25, Roy Sparks 25, Don Ghramm 25, Mike Lundquist 25.

FT. COLVILLE (100) – John Goering 25, John Norris 25, Justin Marchand 25, Bill Clark 25, Mick Yarroll 25, Don Zeller 25.

COULEE CITY – (100) Bob Martin 25, Steve Ladwig 25, Gordy Grenier 25, Bernard Kendall 25.

MOSES LAKE (100) – Chris Starzman 25, Stan Bise 25, Rick Killinger 25, Kody Vandeweghe 25, Don Fisher 25.

WALLACE-KELLOGG (99) – Jeremy Groves 25, Beaver Williams 25, Jeramie Oertli 25, Keith James 24, Kevin Jones 24, Floyd Williams 24, Darin Williams 24.

SPOKANE RIFLE CLUB (97) – Jack Jenkins 25, Bill Allen 24, John Weber 24, Brian Coleman 24, Jess Jespersen 24.

RITZVILLE (97) – Jason Heider 25, Wes Frederick 24, Tim Wellsandt 24, Jeff Holland 24, Justin Ziebell 24, JC Harder 24, Scott Steinmetz 24.

OROVILLE-TONASKET (97) – Logan Farris 25, Robert McDaniel 24, Lloyd Caton 24, George Miklos 24.

LIND (95) – Pete Franz 24, Blake Bennett 24, Doug Rehn 24, Jamie Utecht 23, Terry Utecht 23, Mark Conner 23.

WENATCHEE (94) – Dan Davies 24, Jim Deich 24, Zach Keller 23, Mike Calkins, 23.

Division III

Club — Week 3 (Total)

Malden Pine City — 100 — (298)

St. Maries — 98 — (295)

Metaline Falls — 98 — (294)

Newport — 94 — (292)

Bonners Ferry — 97 — (292)

Pomeroy — 97 — (291)

Coeur d’Alene — 98 — (288)

Omak — 96 — (288)

Endicott — 96 — (287)

Dusty — 95 — (287)

Rattlesnake Mountain — 96 — (287)

Sprague — 95 — (284)

Thompson Falls — 96 — (282)

Sandpoint — 95 — (280)

Republic — 96 — (280)

Davenport — 92 — (279)

Washtucna — 93 — (278)

Ephrata — 95 — (278)

Chewelah — 92 — (277)

Noxon — 93 — (274)

LaCrosse — 92 — (273)

West Deep Creek — 90 — (270)

Quincy — 85 — (269)

American Legion Riders — 68 — (156)

MALDEN PINE CITY (100) – Todd Deckard 25, Mike Koppel 25, Dave Hanon 25, Tim Watts 25, Neal Robertson 25.

SPANGLE (99) – John Cornwall 25, Joe Gerke 25, Charlie Hoshauer 25, Nick Durrant 24, Bill Gadau 24, Marc Jacobs 24, Jeff Pollock 24.

METALINE FALLS (98) – Jeff Miller 25, Bill Wade 25, Ken Starkey 24, Mark Brown 24.

ST MARIES (98) – Gary Japenga 25, Neil Smith 25, Chad Brown 24, Joe Brownson 24.

COEUR D’ALENE (98) – Gale Akers 25, Dick Raymond 25, Coop Kennett 24, Clay Grant 24.

BONNERS FERRY (97) – Duke Guthrie 25, Foster Mayo 24, Walt Kirby 24, Dave Jurgensen 24.

POMEROY (97) – Bob Koller 25, Clark Capwell 24, Bob DesJardin 24, Terry John 24, Mark Swanson 24.

OTHELLO (97) – Butch Johansen 25, Pat Ochoa 25, Brett Johansen 24, Tim Fought 23.

RATTLESNAKE MOUNTAIN (96) – Michael Peale 25, Corey Ashbeck 24, Tom Greneir 24, Don Lint 23, Rosalie Nicholson 23, Steve Williams 23.

OMAK (96) – Bob Wareham 25, Randy Clough 24, Clay Brown 24, Abe Windle 23.

ENDICOTT (96) – Jim Hughes 25, Sean Lewis 24, Eric Weitze 24, Chet Clinesmith 23.

REPUBLIC (96) – Dan Squires 24, Roger Brown 24, Lyle Sattler 24, John Porter 24.

THOMPSON FALLS (96) – Casey Nelson 25, Larry Wakefield 24, Brian Harwood 24, Ed Reeser 23.

DUSTY (95) – Doug Getz 24, Duane Steiger 24, Gerry Stubbs 24, Jim Shorp 23, Collin Roulet 23.

SPRAGUE (95) – Jim Betz 24, Pete Swannack 24, Ben Hoffman 24, Howard Marcum 23, Dan Bonk 23.

SANDPOINT (95) – Mike McKitrick 25, Don Leonard 24, Paul Wanamaker 23, Charlie Elliott 23.

EPHRATA (95) – Howard Finke 24, Bill Tucker 24, Jake Finke 23, Erik Borg 24.

NEWPORT (94) – Rob Linton 24, Mike Shaff 24, John Hankey 23, Mark Deinhardt 23.

WASHTUCNA (93) – Don McKenzie 24, Buzzi Hille 23, Buck Jessop 23, Caleb Hannas 23, Jeremy Jessop 23.

DAVENPORT (92) – Terry Goodman 24, Brandon Stiles 24, Ben Edwards 22, Brett Guhlke 22, Kevin Moeller 22.

NOXON (93) – Joe Weltz 24, Bobby Cluzen 24, Jim Greiner 23, Ryan Weltz 22.

CHEWELAH (92) – Mike Meonhke 24, Jim Weitensteiner 23, Bob Schneider 22, Ken Frizzell 22, Rick Frizzell 22.

LACROSSE (92) – Bob Bafus 24, Vance Baker 24, Bill Baker 22, Wayne Dainty 22.

WEST DEEP CREEK (90) – Carson House 25, Joe Connor 23, Jerry McCoury 23, Harry Grennay 23.

QUINCY (85) – Mike Scharbach 23, Rocky Tyler 22, Alan Kikuchi 21, David Talley 19, Calvin Leibelt 19.

AMERICAN LEGION RIDERS (68) – Mike White 19, Mike Bondurant 18, Mike Giese 17, Doug Zimmerman 14.

Women

Club — Week 3 (Total)

Marlin-Odessa — 95 — (282)

Garfield-St. John — 84 — (264)

Spokane Gun Club — 90 — (264)

Kettle Falls — 87 — (260)

Colton — 85 — (252)

Coulee City/Amira — 80 — (242)

Pomeroy — 82 — (240)

Republic — 79 — (230)

Coeur d’Alene — 66 — (218)

Metaline Falls — 58 — (216)

Malden Pine City — 74 — (215)

Sprague — 69 — (204)

Endicott — 68 — (202)

Ritzville — 72 — (201)

Omak — 71 — (186)

Ft. Colville — 60 — (171)

Newport — 59 — (166)

Davenport — 40 — (117)

Spangle — 34 — (108)

Hauser Lake — 13 — (77)

Lind — 16 — (67)

Dusty — 13 — (59)

Ephrata — 11 — (54)

Othello — 23 — (46)

Oroville-Tonasket — 15 — (45)

West Deep Creek — 19 — (29)

MARLIN-ODESSA (95) – Jess Heimbigner 25, Donna Thrall 24, Carman Eckhart 24, BettyRabidue 22.

SPOKANE GUN CLUB (90) – Linda Bergstresser 25, Colleen Smith 22, Rebecca Shrauger 20, Maria Delger 23.

KETTLE FALLS (87) – Donna Jensen 24, Kris DePaulo 22, Kelly Baley 21, Candice Sweitzer 20, Darci Hastings 20, Becky Marshall 20.

COLTON (85) – Coleyne Lasher 24, Sue Thompson 22, Lynette Kinzer 21, Debbie Conover 18.

GARFIELD-ST. JOHN (84) – Tammy Blair 22, Tricia Orr 22, Shelley Slocum 21, Nikkie Brown 19, Laurie Kelnhofer 19.

POMEROY (82) – Tracy Hanger 22, Dotty Van Vogt 22, Jennifer Dixon 20, Cathy Bott 18.

COULEE CITY/ALMIRA (80) – Daphne Hennigh 23, Carla Hood-Ladwig 21, Heather Newman 20, Lorna Pearce 19.

REPUBLIC (79) – Savanah Stanger 21, Sue Cram 20, Valerie Hester 20, Rhonda Hinsperger.

MALDEN PINE CITY (74) – Susan Hodges 23, Chris Farrell 18, Tami Brown 17, Diane Koppel 16.

RITZVILLE (72) – Susan Dewald 21, Kim Yeager 18, Nancy Weber 17, Kendrain Witt 16, Terri Hayes 16.

OMAK (71) – Samantha Hammer 22, Alana Hagerup 20, Mae Thomas 19, Linda Field 10.

SPRAGUE (69) – Rebekah Stranberg 21, Amy Swannack 17, T.J. McKay 16, Sandi Swannack 15.

ENDICOTT (68) – Jaime Hughes 21, Amanda Pelisier 17, Jessica Geissinger 16, Katie Jensema 14.

COEUR D’ALENE (66) – Ann Isenberg 21, Casey Nelson 18, Barbara Nelson 14, Lisa Tucker 13.

METALINE FALLS (58) – Debbie Mathews 17, Patty Starkey 17, Amanda Kline 13, Freddie Nearing 11.

FT. COLVILLE (60) – Lu Hergesheimer 20, Pat Zeller 20, Kara Hawkins 14, Nikki Grimm 6.

NEWPORT (59) – Pam McLam 23, Tisha Deerwester 21, Melanie Endicott 15.

DAVENPORT (40) – Peggy Naccarato 21, Char Hutsell 19.

SPANGLE (34) – Nancy McDowell 19, Kaelee Keck 15.

WEST DEEP CREEK (29) – Jacqueline Ellwein 19.

OTHELLO (23) – Heather Mcdonald 23.

LIND (16) – Anna Franz (16).

OROVILLE-TONASKET (15) – Sue Gero.

DUSTY (13) – Terri Hansen 13.

HAUSER LAKE (13) – Emily Mauro 13.

EPHRATA (11) – Teresa Weaver 11.

Youth

Club — Week 3 (Total)

Wallace-Kellogg — 94 — (282)

Ft. Colville — 90 — (271)

Marlin-Odessa — 87 — (267)

Garfield-St. John — 92 — (266)

Spangle — 83 — (263)

Omak — 87 — (258)

Ritzville — 84 — (252)

Spokane Gun Club — 80 — (248)

Colton — 90 — (248)

Kettle Falls — 88 — (245)

Malden Pine City — 78 — (242)

Endicott — 75 — (240)

Moses Lake — 79 — (236)

Pomeroy — 82 — (235)

Metaline Falls — 80 — (229)

Lind — 85 — (220)

West Deep Creek — 84 — (218)

Northwest Sportsmen — 76 — (210)

Dusty — 79 — (206)

St. Maries — 73 — (205)

Newport — 71 — (186)

Ecowater — 67 — (183)

Coeur d’Alene — 61 — (165)

Davenport — 54 — (155)

Coulee City/Amira — 43 — (149)

Hauser Lake — 56 — (146)

LaCrosse — 37 — (124)

Sprague — 16 — (113)

Republic — 55 — (101)

Ephrata — 27 — (83)

Chewelah — 23 — (74)

Oroville-Tonasket — 31 — (73)

Othello — 0 — (55)

Spokane Rifle Club — 14 — (32)

WALLACE-KELLOGG (94) – Grant Williams 25, Hayden Oertli 24, Tyler Groth 23, Brady Rinaldi 22.

GARFIELD-ST. JOHN (92) – Jason Heitstuman 25, Travis Nieman 24, Luke Blumenshein 23, Branden Dunning 20, JB Lange 20.

COLTON (90) – Chase Druffel 22, Jake Reidner 21, Bricyn Abdue 19, Clayton Wilson 18.

FT. COLVILLE (90) – Doug Smith 23, Nathan Cline 23, Brad Nixon 22, Blaze Smith 22, Cole Holder 22.

KETTLE FALLS (88) – Wyatt Woodbury 24, Colin Axtell 22, Gage Kinailuk 21, Brady Hansen 21.

MARLIN-ODESSA (87) – Nick Pebow 23, Justin Hunt 22, Keith Erber 21, Dylan Nichols 21.

OMAK (87) – Matthew Webster 23, Mike Holsworth 22, Cameron Dagineau 22, Jeremy Calentine 20, Ethan Pfitzer 20, Justin Hilton 20.

LIND (85) – Richard Kulm 22, Andy Derrick 22, Jerry Schuler 21, Garrett Schlimmer 20.

RITZVILLE (84) – Jake Dewald 23, Jacob Anderson 22, Tyler Frederick 21, Andrew Witt 18.

WEST DEEP CREEK (84) – Kevin Ellwein 24, Jarod Wagner 21, Tyler McCoury 20, Karl Unteidt 19.

SPANGLE (83) – Steve Sainsbury 24, Hunter Fulton 22, Tyler Emtman 20, Dalton Corbin 17.

POMEROY (82) – Zane Patten 21, Sean Beale 21, Riley Bott 20, Kenny Carr 20.

METALINE FALLS (80) – Brandon Reiber 22, Logan Miller 21, Brandon Reeves 20, Johan Carlgren 16.

SPOKANE GUN CLUB (80) – Rebecca Shrauger 20, Evan Aalgaarel 20, Brady Bergman 21, Ben Plaster 19.

MOSES LAKE (79) – Alex Nicholas 20, Justin Huff 22, Joe Cutshall 20, Nick Haight 17.

DUSTY (79) – Stetson Steiger 21, Conner Appel 21, Cody Claussen 20, Dillon Aeschliman 17.

MALDEN PINE CITY (78) – Jared Hereford 22, Casey Brown 20, Flash Hodges 18, Zach St. John 18.

NWSC (76) – Jordon Floe 21, Jessica Weitman 20, Michael Floe 19, Tommy Hartman 16, Jamie Belknap 15.

ENDICOTT (75) – Hunter Weitze 21, Chance Weitze 20, Conner Pelisier 17, Dallas Schluneger 17.

ST MARIES (73) – Spencer Giles 21, Zach Rothauge 21, Cole Dianda 17, RJ Schwanz 14.

NEWPORT (71) – Jesse Miller 22, Benson Huntley 19, Jarod Larion 16, Travis Larion 14.

ECOWATER (67) – Mathew Hughes 21, DeDe Cotter 17, Tanya Losh 15, Rachel Shrauge 14.

COEUR D’ALENE (61) – Jake Kennett 18, Colin Wereley 14, Jack Strub 11, Aischa Fagan 8.

HAUSER LAKE (56) – Kris Jackson 20, Swade Burbank 19, Nathan Holloway17.

REPUBLIC (55) – Austin Prine 24, Nathan Romig 20.

DAVENPORT (54) – Derek Edwards 21, Rod Herron 17, Kyle Edwards 16.

COULEE CITY/ALMIRA (43) – Mike Evans 25, Charley Hunt 11, Parker Zappone 7.

LACROSSE (37) – Trevor Bennitt 21, Taylor Martin 16.

OROVILLE-TONASKET (31) – Pete Valentine 17, Jenna Vallentine 13.

EPHRATA (27) – Blake Driesen 13, Jon Schmidt 14.

CHEWELAH (23) – Josh Hanley 13, Shylo Schneider 10.

SPRAGUE (16) – Ethan Melville 8, Zach Swanger 8.

SPOKANE RIFLE CLUB (14) – Red Groves 14.


Click here to comment on this story »


Rich Landers

Rich Landers

More Outdoors Columns »
More Outdoors Blog Posts »

Most recent column


Recent blog posts



Outdoors Calendar

Submit Your Event »




Outdoors Photography

More SR Photo Galleries »
More Reader Photos »


Close

Sections


Profile

Close

Contact the Spokesman

Main switchboard:
(509) 459-5000
(800) 338-8801
Newsroom:
(509) 459-5400
(800) 789-0029
Customer service:
(800) 338-8801