Outdoors

Trapshoot results: Week 2

The Spokesman-Review Trapshoot - Week Two

Division I

Club — Week 2 (Total)

Colton Gun Club — 100 — (200)

Spokane Gun Club — 100 — (200)

Marlin-Odessa — 100 — (200)

Garfield-St. John — 100 — (200)

Hauser Lake — 98 — (192)

COLTON (100) – Wayne Brannon 25, Jeff Kinzer 25, Guy Olson 25, Chuck Randle 25, Terry Roberts 25.

SPOKANE GUN CLUB (100) – Brian Northcutt 25, Bob Avey 25, Bob McLendon 25, Chuck Taes 25, Jim Clark 25.

GARFIELD-ST. JOHN (100) – Terry Blair 25, Rod Hubner 25, Dave Ulrick 25, Don Dodge 25.

MARLIN-ODESSA (100) – Doug Starkel 25, Mike Christ 25, Bill James 25, Ken Eckhart 25, Camden Eckhart 25, Kyle Starkel 25, Jared Praetorius 25, Markham Nichols 25.

HAUSER LAKE (98) – Chris Smalley25Mike Horton 25, Harry Williamson 24, Terry Buchanan 24, Floyd Mossburgh 24, Mike Dolce 24.

Division II

Club — Week 2 (Total)

Kettle Falls — 100 — (200)

Fort Colville — 99 — (199)

Coulee City/Almira — 98 — (197)

Wenatchee — 97 — (197)

Moses Lake — 98 — (196)

Wallace-Kellogg — 97 — (195)

Spokane Rifle Club — 97 — (193)

Ritzville — 97 — (191)

Lind — 94 — (187)

KETTLE FALLS (100) – Roy Sparks 25, Shawn Keenan 25, Dusty Berg 25, Mike Lundquist 25.

FT. COLVILLE (99) – Glen Yarroll 25, Dan Chester 25, Howie Kubik 25, John Norris 24, Bill Clark 24, Forrest Hincke 24, John Goering 24, Dick Campbell 24.

COULEE CITY/ALMIRA (98) – Stan Fukuhara 25, Paul Evans 25, Bob Martin 24, Steve Ladwig 24, Gary Phillips 24 and Bob Dove 24.

MOSES LAKE (98) – Chris Starzman 25, Stan Bise 25, Gary Whitaker 24, Alan Nicholas 24, John Hedrick 24, Rick Killinger 24, Jim Schell 24, Aaron Monlina 24.

WALLACE-KELLOGG (97) – Floyd Williams 25, Dick Goodson 24, Kevin Jones 24, Keith James 24, Jeremy Groves 24.

WENATCHEE (97) – Mike Calkins 25, Doug Bromiley 24, John Simmons 24, Lance Keller 24.

SPOKANE RIFLE CLUB (97) – Pat Brownyer 25, Bill Allen 24, Jack Jenkins 24, Larry Davenport 24.

RITZVILLE (97) – Brian Kramer 25, Walt Weber 24, Travis Dewald 24, Scott Steinmetz 24.

LIND (94) – Mark Connor 25 Terry Utecht 24 Mike Gering 23 Alan Schlimmer 22 Blake Bennett 22 Curt Franz 22 Doug Rehn 22.

Division III

Club — Week 2 (Total)

Newport — 99 — (198)

Malden Pine City — 100 — (198)

Spangle — 100 — (197)

St. Maries — 100 — (197)

Metaline Falls — 97 — (196)

Bonners Ferry — 97 — (195)

Othello — 98 — (195)

Pomeroy — 97 — (194)

Omak — 96 — (192)

Rattlesnake Mountain — 95 — (191)

Coeur d’Alene — 94 — (190)

Endicott — 97 — (191)

Sprague — 93 — (189)

Davenport — 92 — (187)

Thompson Falls — 96 — (186)

Chewelah — 92 — (185)

Washtucna — 90 — (185)

Sandpoint — 92 — (185)

Republic — 91 — (184)

Ephrata — 90 — (183)

LaCrosse — 89 — (181)

Noxon — 89 — (181)

West Deep Creek — 96 — (180)

American Legion Riders — 47 — (88)

MALDEN PINE CITY (100) – Terry Morgan 25, Ernie Witte 25, Dave Hanon 25, Ed Lear 25.

ST MARIES (100) – Herb Glidden 25, John Olson 25, Wade Parkin 25, Neil Smith 25.

SPANGLE (100) – Rick Brash 25, Brian Chatwin 25, Tim Cornwall 25, Charlie Hoshauer 25, Fred Nowland 25.

NEWPORT (99) – John Hankey 25, Steve Patton 25, Arlyn Duncan 25, Steve Smith 24.

OTHELLO (98) – Tim Fought 25, Brett Johansen 25, Brad Johansen 24, Mike Dunnagan 24.

METALINE FALLS (97) – Jim Kissinger 25, Skip Luhr 24, Ken Starkey 24, Bill Wade 24, Ron Mitchell 24, Johan Mayrhofer 24.

BONNERS FERRY (97) – Duke Guthrie 25, Jerry Schilling 24, Dave Jurgensen 24, Ken Brink 24, Fred Hendrickson 24.

POMEROY (97) – Clark Capwell 25, Ken Bott 24, Wayne Tetrick 24, Bob DesJardin 24, Bob Koller 24, Mark Swanson 24, Mark Lawrence 24, Beau Blachly 24.

ENDICOTT (97) – Sean Lewis 25, Eric Weitze 24, Trevor Johnson 24, Kevin Finnell 24, Jamie Hughes 24.

OMAK (96) – Mike Holsworth 25, Jim Detro 24, Justin Hilton 24, Chad Miller 23.

THOMPSON FALLS (96) – Larry Wakefield 25, S. Smith 25, Brian Harwood 24, Gordon Bengston 22.

WEST DEEP CREEK (96) – Carson House 25, Joe Connor 25, Harry Stockton 24, Keelin Dobbins 22.

RATTLESNAKE MOUNTAIN (95) – Michael Peale 25, Corey Ashbeck 24, Rosalie Nicholson 23, Dick Poteet 23, Greg Swank 23, Chad Ungerecht 23.

SPRAGUE (93) – Jim Betz 24, Tom Harding 23, Howard Marcum 23, Scott Miller 23, Travis McKay 23, Todd Billigmeier 23.

DAVENPORT (92) – Josh Chrisman 23, Roger Lybecker 23, Kevin Moeller 23, Ben Edwards 23.

CHEWELAH (92) – Bob Schneider 24, Mike Meonhke 24, Jim Weitensteiner 22, Travis Frizzell 22, Ken Frizzell 22, Rick Frizzell 22.

SANDPOINT (92) – Mike McKitrick 24, John Jaeger 23, Greg Such 23, Don Leonard 22.

REPUBLIC (91) – John Porter 23, Lyle Sattler 23, Aaron Baldwin 23, Ron Cram 22, Gary Dougherty 22, Roger Brown 22, Geoff Fern 22.

WASHTUCNA (90) – Buck Jessop 23, Dave Baumann 23, Don Mckenzie 23, Roy Clinesmith 21.

EPHRATA (90) – Penn Weaver 24,Tom McCintosh 22, Joe Schaefer 22, Bob Brewer 22.

LA CROSSE (89) – Bob Bafus 23, Richard Barry 22, Tom Culey 22, Vance Baker 22.

NOXON (89) – Robert Flansas 24, Joe Weltz 23, Jim Greiner 23. Digger Powell 21, Bobby Cluzen 21, Burt Miner 21, Don Manning 21, Criss Ingbretson 21.

AMERICAN LEGION RIDERS (47) – Mike Bondurant 20, Mike White 12,Mike Giese 11, Doug Zimmerman 4.

Women

Club — Week 2 (Total)

Marlin-Odessa — 95 — (187)

Garfield-St. John — 92 — (180)

Spokane Gun Club — 82 — (174)

Kettle Falls — 88 — (173)

Colton — 85 — (167)

Coulee City/Amira — 80 — (159)

Metaline Falls — 82 — (158)

Pomeroy — 83 — (158)

Republic — 73 — (151)

Coeur d’Alene — 70 — (150)

Malden Pine City — 75 — (141)

Sprague — 75 — (135)

Endicott — 70 — (134)

Ritzville — 56 — (129)

Omak — 48 — (115)

Ft. Colville — 53 — (111)

Newport — 57 — (107)

Hauser Lake — 39 — (77)

Davenport — 54 — (77)

Spangle — 32 — (74)

Lind — 36 — (51)

Ephrata — 21 — (43)

Othello — 23 — (23)

Chewelah — 18 — (18)

West Deep Creek — 0 — (10)

MARLIN-ODESSA (95) – Jess Heimbigner 25, Donna Thrall 24, Betty Rabidue 24, Cindy Groh 22.

SPOKANE GUN CLUB (92) – Linda Bergstresser 24, Maria Delger 20, Katy Mackay 19, Ann Minton 19.

GARFIELD-ST. JOHN (92) – Tammy Blair 24, Shawna Jeffries 24, Tricia Orr 24, Laurie Kelnhofer 20.

KETTLE FALLS (88) – Becky Marshall 24, Donna Jenses 22, Deb DePaulo 21, Kris DePaulo 21, Kelly Baley 21, Missy Wolf 21.

COLTON (85) – Lynette Kinzer 23, Leslie Maston 21, Sue Thompson 21, Debbie Conover 20.

POMEROY (83) – Tracy Hanger 23, Cathy Bott 20, Jennifer Dixon 20, Holly Ledgerwood 20.

METALINE FALLS (82) – Diane Luhr 22, Debbie Mathews 22, Freddie Nearing 19, Patty Starkey 19.

COULEE CITY/ALMIRA (80) – Jennifer Wood 22, Nicole Evans 20, Heidi Jess 19, Daphne Hennigh 19, Carla Hood-Ladwig 19.

MALDEN PINE CITY (75) – Susan Hodges 22,Chris Ferrell 21, Diane Koppel 18, Tami Brown 14.

SPRAGUE (75) – Rebekah Stranberg 20, Shannon Billigmeier 19,Amy Swannack 19, Sandi Swannack 17.

REPUBLIC (73) – Darcy Dougherty 24, Sue Cram 19, Savanah Stanger 16, Valerie Hester 14.

ENDICOTT (70) – Jamie Hughes 24, Jessica Geissinger 16, Robin Jones 15, Amanda Pelissier 15.

COEUR D’ALENE (70) – Ann Isenberg 18, Lisa Tucker 18, Serena Carlson 17, Peggy Wright 17.

NEWPORT (57) – Pam McLam 24, Melanie Endicott 19, Tisha Deerwester, 14.

RITZVILLE (56) – Susan Dewald 24, Nancy Weber 22, Lori Moser 10.

DAVENPORT (54) – Char Hutsell 23, Peggy Naccarato 21, Rebecca Jones 10.

FT. COLVILLE (53) – Pat Zeller 22, Kara Hawkins 16, Nikki Grimm 15.

OMAK (48) – Alana Hagerup 17, Mae Thomas 17, Linda Field 14.

HAUSER LAKE (39) – Kris Jackson 16, Emily Mauro 13.

LIND (36) – Anna Franz 19 Jamie Utecht 17.

SPANGLE (32) – Kaelee Keck 19, Kaitlyn Mullett 13.

OTHELLO (23) – Michelle Dunnagan 7, Heather Mcdonald 16.

EPHRATA (21) – Teresa Weaver 21.

CHEWELAH (18) – Janette Slaughter 18.

Youth

Club — Week 2 (Total)

Wallace-Kellogg — 96 — (188)

Spangle — 91 — (180)

Garfield-St. John — 91 — (174)

Ft. Colville — 90 — (181)

Marlin-Odessa — 90 — (180)

Colton — 90 — (168)

Ritzville — 88 — (168)

Malden Pine City — 86 — (164)

Omak — 84 — (171)

Spokane Gun Club — 84 — (172)

Endicott — 80 — (165)

Moses Lake — 78 — (78)

Kettle Falls — 78 — (157)

Pomeroy — 78 — (153)

Hauser Lake — 74 — (146)

Northwest Sportsmen — 73 — (134)

Metaline Falls — 71 — (150)

St. Maries — 68 — (132)

Ecowater — 64 — (116)

Coeur d’Alene — 61 — (114)

Lind — 61 — (135)

Newport — 59 — (115)

Davenport — 55 — (101)

Coulee City/Amira — 51 — (106)

Chewelah — 51 — (51)

West Deep Creek — 48 — (134)

Sprague — 44 — (97)

Ephrata — 42 — (56)

Republic — 40 — (55)

Othello — 29 — (55)

Spokane Rifle Club — 5 — (18)

WALLACE-KELLOGG (96) – Brady Rinaldi 25, Grant Williams 25, Tyler Groth 24, Garrett Williams 22, Hayden James 22.

SPANGLE (91) – Steve Sainsbury 25, Ryan Kettenburg 23, Josh Richardson 22, Tyler Emtman 21

GARFIELD-ST. JOHN (91) – Garrett Pfaff 24, Jason Heistiman 24, Colton Bafus 22, Blake Slocum 21, Branden Dunning 21.

FT. COLVILLE (90) – Doug Smith 24, Troy Hellie 23, Nathan Cline 23, Blaze Smith 20.

MARLIN-ODESSA (90) – Tyler Smith 24, Keith Erber 23, Nick Nelson 22, Nick Tebow 21.

COLTON (90) – Chase Druffel 24, Bricyn Abdue 22, Travis Bauer 22, Clayton Wilson 22.

RITZVILLE (88) – Tyler Frederick 23, Jake Dewald 22, Jacob Anderson 22, Chris Steinmetz 21.

MALDEN PINE CITY (86) – Casey Brown 22, Zach St. John 22, Jared Hereford 21, Ben Hale 21.

SPOKANE GUN CLUB (84) – Rebecca Shrauger 24, Jack Kelly 22, Evan Aalgaarel 21, Brady Bergman 21, Sammy Fletcher 21.

OMAK (84) – Marty Webster 23, Ethan Pfitzer 22, Drew Lampe 20, Matthew Webster 19.

ENDICOTT (80) – Hunter Weitze 23, Kyle Miller 22, Chance Weitze 20, Reggie Jones 15.

MOSES LAKE (78) – Alex Nicholas 23, Dustin Caldwell 20, Jacob Myre 20, Joe Cutshall 15.

POMEROY (78) – Zane Patten 20, Mitch Ruchert 20, Kenny Carr 19, Sean Beale 19.

KETTLE FALLS (78) – Gage Kinailuk 22, Colin Axtell 21, Brady Webley 18, David Ghramm 17.

HAUSER LAKE (74) – Nathan Holloway 22, Jake Best 18, Nick Jackson 17, Swade Burbank 17.

NWSC (73) – Jessica Weitman 18, Michael Floe 17, Jordon Floe 15, Tommy Hartman 14 , Jamie Belknap 9.

METALINE FALLS (71) – Brandon Reeves 22, Logan Miller 21,Johan Carlgren 15, Cody Gagliardo 13.

ST. MARIES (68) – Spencer Giles 19, Zach Rothauge 17, Cole Dianda 16, Dustin Brunsvold 16.

ECOWATER (64) – Tanner Bollum 17, Chase Cripps 16, Tanya Losh 16, Tyler Hauch 15.

COEUR D’ALENE (61) – Chase Gardner 19, Emily Hildabrand 16, Jake Kennett 14, Jenny Kerr 12.

LIND (61) – Jerry Schuler 20, Garrett Schlimmer 19, Carson Schlimmer 12, Derrick Laird 10.

NEWPORT (59) – Travis Larion 17, Jared Larion 16, Benson Huntley 13, Jessie Miller 13.

DAVENPORT (55) – Derek Edwards 20, Rod Herron 18, Kyle Edwards 17.

COULEE CITY/ALMIRA (51) – Mike Evans 22, Karlee Martin 15, Chase Pitt 7, Parker Zappone 7.

CHEWELAH (51) – Josh Hanley 16, Chayse Frizzell 15, Katelyn Garner 11, Shylo Schneider 9.

WEST DEEP CREEK (48) – Tyler McCouy 24, Jarod Wagner 24.

SPRAGUE (44) – Jesse Miller 22, Ethan Melville 11,Zach Swanger 11.

EPHRATA (42) – Blake Driesen 14, Dylan Campbell 9, Jon Schmidt 10.

LACROSSE (40) – Taylor Martin 22, Trevor Bennett 18.

REPUBLIC (40) – Austin Prine 22, Nathan Romig 18.

OTHELLO (29) – Carter Marks 14, Garret Marks 15.

SPOKANE RIFLE CLUB (5) – Red Groves 5.


Click here to comment on this story »


Rich Landers

Rich Landers

More Outdoors Columns »
More Outdoors Blog Posts »

Most recent column

Landers: Record run should give all anglers shot at a king

The curtain has opened on the last act in the Columbia River system’s “Year of the Salmon.” The performance began with good returns of spring chinook followed by this summer’s post-dams record returns of sockeye and a great showing of coho. Now the big stars …


Recent blog posts

Coho count nice way to end September

FISHING -- It's been a good year for Columbia River spring chinook, a record year for sockeye, a record or near-record year for fall chinook, and now the latest about ...


Photo: Spokane River is scenic masterpiece

RIVERS -- Not to be taken for granted, the Spokane River should inspire all of us to be caretakers of our natural resources. Thanks to Craig Goodwin, pastor of Millwood ...


Outdoors Calendar

Submit Your Event »




Outdoors Photography

More SR Photo Galleries »
More Reader Photos »


Close

Sections


Profile

Close

Contact the Spokesman

Main switchboard:
(509) 459-5000
(800) 338-8801
Newsroom:
(509) 459-5400
(800) 789-0029
Customer service:
(800) 338-8801