Outdoors

Trapshoot results: Week 8

Division I

Club — Week 8 (Total)

Colton Gun Club — 100 — (800)

Spokane Gun Club — 100 — (799)

Marlin-Odessa — 100 — (799)

Garfield-St. John — 100 — (798)

Hauser Lake — 96 — (765)

COLTON (100) – Aaron Clark 25, Jon Dahmen 25, Brien Deatley 25, Jeff Kinzer 25, Terry Koeper 25, Bill Mattis 25, Guy Olson 25, Chuck Randle 25, Jay Roach 25, Terry Roberts 25, Bryan Wilson 25.

SPOKANE GUN CLUB (100) – Forrest Tennant 25, Jim Jacka 25, Greg Graham 25, Jerry Paulus 25, John Chambers 25, Bob Miller 25, Bob McLendon 25.

GARFIELD-ST. JOHN (100) – Larry Blair 25, Steve Brink 25, Rod Hubner 25, John Blumenshein 25.

MARLIN-ODESSA (100) – Bill James 25, Ken Thompson 25, Markham Nichols 25, Dave Pelham 25.

HAUSER LAKE (96) – Trevor Hasz24,Larry Bledsoe 24,Jack Miller24, Ernie Davis 24, Dale Pritzl 24, Denny Holloway 24,Bryan Vanderpool 24, Joe Mauro 24, Sam Brown 24, Mike Horton 24.

Division II

Club — Week 8 (Total)

Kettle Falls — 100 — (797)

Fort Colville — 98 — (797)

Moses Lake — 100 — (796)

Wenatchee — 100 — (790)

Coulee City/Almira — 100 — (789)

Wallace-Kellogg — 99 — (779)

Spokane Rifle Club — 94 — (769)

Ritzville — 96 — (766)

Lind — 97 — (766)

Oroville-Tonasket — 95 — (763)

KETTLE FALLS (100) – Jerry Baley 25, Kelly Keenan 25, Bob Hartinger 25, Mike Lundquist 25, Bill Hansen 25, Josh Wolf 25, Rod Sly 25, Buddy Kubesh 25.

COULEE CITY/ALMIRA (100) – Paul Evans 25, Ulvert Lester 25, Bill Stevens 25, and Tom Steffens 25.

WENATCHEE (100) – Zach Keller 25, Lance Keller 25, Dan Miller 25, Dan Davies 25.

MOSES LAKE (100) – Mark Vandeweghe 25, Gary Goodwin 25, Mike Woodward 25, Corey Schearer 25.

WALLACE-KELLOGG (99) – Darin Williams 25, Jeremy Groves 25, Mike Hei 25, Rory Sager 24.

FT. COLVILLE (98) – John Norris 25, Bill Clark 25, William Campbell 24, Mick Yarroll 24, Dan Chester 24, Ed Aebly 24.

LIND (97) – Curt Franz 25 James Wahl 24 Alan Schlimmer 24 LeRoy Watson 24.

RITZVILLE (96) – Wes Frederick 25, Kyle Bauer 24, Matt Kubik 24, Chris Green 23.

OROVILLE-TONASKET (95) – Logan Farris 25, Troy Fewkes 24, Dennis Lorz 23, Robert McDaniel 23, Larry Ulzinger 23, Bob Peterson, 23, Ben Peterson 23.

SPOKANE RIFLE CLUB (94) – Steve Mielke 24, John Tollefson 24, Pat Brownyer 23, Dennis Ader 23.

Division III

Club — Week 8 (Total)

Malden Pine City — 99 — (789)

Spangle — 100 — (787)

Pomeroy — 100 — (784)

Metaline Falls — 100 — (784)

Bonners Ferry — 99 — (783)

Newport — 98 — (780)

Coeur d’Alene — 97 — (775)

St. Maries — 96 — (773)

Endicott — 96 — (770)

Othello — 95 — (770)

Omak — 98 — (768)

Dusty — 96 — (764)

Republic — 98 — (758)

Chewelah — 95 — (756)

Thompson Falls — 97 — (754)

Rattlesnake Mountain — 96 — (751)

Sprague — 91 — (748)

Washtucna — 93 — (748)

Davenport — 96 — (746)

Sandpoint — 88 — (740)

Noxon — 89 — (737)

LaCrosse — 79 — (719)

Quincy — 92 — (703)

West Deep Creek — 94 — (654)

American Legion Riders — 60 — (458)

METALINE FALLS (100) – Skip Luhr 25,Clint Mathews 25, Jim Kissinger 25, Mike Mondich 25.

POMEROY (100) – Wayne Tetrick 25, Bob DesJardin 25, Terry John 25, Bruce Barkhuff 25.

SPANGLE (100) – Brian Chatwin 25, Tim Cornwall 25, Doug Fulton 25, Jeff Stehr 25.

MALDEN PINE CITY (99) – Terry Morgan 25, Dave Kjack 25, Vernell Stephens 25, Ernie Witte 24, Chris Melhus 24, Dave Hanon 24, Matt Hodgson 24, Todd Deckard 24.

BONNERS FERRY (99) – John Well 25, Foster Mayo 25, Duke Guthrie 25, Walt Kirby 24, Greg Johnson 24.

REPUBLIC (98) – Gary Dougherty 25,Lyle Sattler 25, Aaron Baldwin 24, Ray Richards 24, Dick Shumate 24.

NEWPORT (98) – Dan Shaffer 25, Jim Miller 25, Mark Deinhardt 24, Mike Schaff 24, Rob Linton 24, Carey Averyt 24.

OMAK (98) – Mike Holsworth 25, Randy Clough 25, Dick LaMonte 24, Dennis Hardie 24.

COEUR D’ALENE (97) – Dan Musselman 25, John Daum 24, Bob Gomez 24, JD Owen 24.

THOMPSON FALLS (97) – Rodney Harmon 25, Charles Oxford 24, Larry Wakefield 24, Brian Harwood 24.

ST MARIES (96) – Ward Anderson 25, Chad Brown 24, Brent Sloper 24, Gary Japenga 23.

RATTLESNAKE MOUNTAIN (96) – Chad Ungerecht 25, Michael Peale 24, Rosalie Nicholson 24, Don Lint 23, Corey Ashbeck 23, Walt James 23.

DAVENPORT (96) – Tony Appel 25, Kevin Moeller 25, Brett Guhlke 23, Roger Lybecker 23, Craig Sweet 23.

ENDICOTT (96) – Dallas Schluneger 25, Eric Weitze 24, Jim Hughes 24, Willard Lowe 23, Ed Schultz 23, Joe Knott 23, Allen Avery 23.

DUSTY (96) – Doug Getz 25, Collin Roulet 25, Reid Shahan 23, Crabby Steiger 23.

CHEWELAH (95) – Jim Weitensteiner 25, Denny Eickmeyer 24, Ken Frizzell 23, Bob Schneider 23, Ray Miller 23.

OTHELLO (95) – Pat Ochoa 25, Brad Johansen 25, Butch Johansen 24, Brett Johansen 21, George Seubert 21.

WEST DEEP CREEK (94) – Carson House 24, Harry Grennay 24, Joe Connor 23, Harry Stockton 23.

WASHTUCNA (93) – Bu(West Deep Creek) Hille 24, Bob Kent 24, Jeremy Jessop 23, Buck Jessop 22 Don McKenzie 22.

QUINCY (92) – Mike Scharbach 25, David Talley 23, Alan Kikuchi 22, Rocky Tyler 22.

SPRAGUE (91) – Darren Bauman 25, Dan Miller 22, Howard Marcum 22, Pete Swannack 22.

NOXON (89) – Robert Flansas 23, Bobby Cluzen 23, Ryan Weltz 22, Joe Weltz 21, Brent Miner 21.

SANDPOINT (88) – Doyle Crandell 23, Randy Poelstra 23, John Jaeger 22, Don Leonard 22, Paul Wannamaker 22, Bob Kennedy 22.

LACROSSE (79) – Trevor Bennett 21, Vance Baker 20, Richard Berry 19, Tom Culey 19, Bill Baker 19.

AMERICAN LEGION RIDERS (60) – Mike White 19, Mike Bondurant 18, Mike Giese 13, Doug Zimmerman 10.

Women

Club — Week 8 (Total)

Marlin-Odessa — 88 — (730)

Garfield-St. John — 94 — (720)

Kettle Falls — 88 — (704)

Spokane Gun Club — 89 — (679)

Colton — 85 — (667)

Pomeroy — 84 — (664)

Republic — 75 — (630)

Coulee City/Amira — 83 — (619)

Sprague — 77 — (589)

Ritzville — 80 — (585)

Metaline Falls — 76 — (581)

Malden Pine City — 82 — (579)

Omak — 79 — (552)

Coeur d’Alene — 68 — (529)

Endicott — 74 — (493)

Newport — 39 — (400)

Ft. Colville — 19 — (345)

Davenport — 43 — (342)

Spangle — 57 — (332)

Lind — 36 — (235)

Oroville-Tonasket — 18 — (154)

Hauser Lake — 20 — (138)

Chewelah — 15 — (73)

American Legion Riders — 9 — (36)

Dusty — 8 — (8)

GARFIELD-ST. JOHN (94) – Nikkie Brown 25, Tricia Orr 25,Tammy Blair 22, Shawna Jeffries 22.

SPOKANE GUN CLUB (89) – Maria Delger 24, Serena Carlson 22, Rebecca Shrauger 22, Chris Paulus 21.

MARLIN-ODESSA (88) – Betty Rabidue 23, Jess Heimbigner 23, Carmen Eckhart 21, Lynette Nelson 21, Sharon Downing 21.

KETTLE FALLS (88) – Deb DePaulo 25, Yvette Henderson 22, Kelly Baley 21, Missy Wolf 20.

COLTON (85) – Lynette Kinzer 25, Coleyne Lasher 23, Erin Bauer 19, Lisa Lessmann 18.

POMEROY (84) – Holly Ledgerwood 23, Tracy Hanger 22, Teresa Bingman 20, Jennifer Dixon 19.

COULEE CITY/ALMIRA (83) – Heidi Jess 22, Vickey Steffens 21, Daphne Hennigh 21, Heather Newman 19, and Jennifer Woods 19.

MALDEN PINE CITY (82) – Chris Ferrell 23, Susan Hodges 22, Diane Koppel 21 Tami Brown 16.

RITZVILLE (80) – Susan Dewald 23, Nancy Weber 21, Kim Yaeger 18, Terri Hayes 18.

OMAK (79) – Linda Field 21, Sam Hammer 21, Mae Thomas 19, Alana Hagerup 18.

SPRAGUE (77) – Sandi Swannack 24, T.J. McKay 19, Farrah Brittain 18, Rebekah Stranberg 16.

METALINE FALLS (76) – Debbie Mathews21, Diane Luhr 21, Patty Starkey 19, Freddie Nearing 15.

REPUBLIC (75) – Rhonda Hinsperger19,Darcy Dougherty 18,Valerie Hester 19, Savannah Stanger 19.

ENDICOTT (74) – Jaime Hughes 23, Robin Jones 20, Katie Jensema 18, Heather Clinesmith 17.

COEUR D’ALENE (68) – Serena Carlson 19, Ann Isenberg 16, Lisa Tucker 16, Kim Wells 13.

SPANGLE (57) – Kaelee Keck 20, Brittany Jacobsen 13, Nancy McDowell 13, Kaitlyn Mullett 11.

DAVENPORT (43) – Char Hutsell 23, Peggy Naccarato 19, Rebecca Jones 1.

NEWPORT (39) – Pam McLam 22, Melanie Endicott 17.

LIND (36) – Jamie Utecht 18 Anna Franz 18.

HAUSER LAKE (20) – Emily Mauro 20.

FT. COLVILLE (19) – Nikki Grimm 19.

OROVILLE-TONASKET (18) – Sue Gerd.

CHEWELAH (15) – Jannette Slaughter 15.

AMERICAN LEGION RIDERS (9) – Shel Giese 9.

DUSTY (8) – Teri Hansen 8.

Youth

Club — Week 8 (Total)

Wallace-Kellogg — 93 — (752)

Ft. Colville — 92 — (731)

Garfield-St. John — 91 — (722)

Marlin-Odessa — 84 — (691)

Spangle — 88 — (690)

Omak — 88 — (690)

Ritzville — 87 — (684)

Spokane Gun Club — 89 — (673)

Colton — 82 — (650)

Kettle Falls — 80 — (646)

Malden Pine City — 86 — (633)

Metaline Falls — 80 — (632)

Pomeroy — 83 — (631)

Endicott — 84 — (593)

Coeur d’Alene — 58 — (572)

Lind — 78 — (564)

St. Maries — 74 — (552)

Hauser Lake — 78 — (530)

Northwest Sportsmen — 66 — (528)

Ecowater — 75 — (511)

Davenport — 78 — (463)

West Deep Creek — 38 — (458)

Newport — 52 — (449)

Coulee City/Amira — 53 — (350)

Chewelah — 43 — (257)

Republic — 24 — (234)

Oroville-Tonasket — 23 — (174)

Sprague — 10 — (169)

Spokane Rifle Club — 10 — (98)

Dusty — 19 — (19)

WALLACE-KELLOGG (93) – Garrett Williams 25, Brady Rinaldi 23, Grant Williams 23, Darin Jones 22.

FT. COLVILLE (92) – Troy Helle 24, Doug Smith 23, Brad Nixon 23, Logan Butterfield 22.

GARFIELD-ST. JOHN (91) – Travis Nieman 24, JB Lange 23, Blake Slocum 22, Luke Blumenshein 22.

SPOKANE GUN CLUB (89) – Darren Miller 22, Jack Kelley 24, Brady Bergmen 22, Ben Plaster 21.

OMAK (88) – Justin Hilton 23, Jeremy Calintine 22, Ethan Pfitzer 22, Drew Lampe 21.

SPANGLE (88) – Tyler Emtman 22, Hunter Fulton 22, Josh Richardson 22, Steve Sainsbury 20.

RITZVILLE (87) – Tyler Frederick 23, Jake Dewald 22, Steven Steinberger 21, Jarod Marecz 21.

MALDEN PINE CITY (86) – Flash Hodges 24,Casey Brown 22, DJ Brown 22, Zach St.John 18, David Littleton 18.

ENDICOTT (84) – Dallas Schluneger 25, Chance Weitze 21, Kyle Miller 19, Hunter Weitze 19.

MARLIN-ODESSA (84) – Justin Hunt 22, Nik Evans 22, Haleiy Williams 21, Cade Weber 19.

POMEROY (83) – Hogan Heytvelt 22, Justin Bingman 21, Sean Beale 20, Mitch Ruchert 20.

COLTON (82) – Travis Bauer 23, Claton Willson 21, Duce Bayless 19, Jake Reidner 19.

KETTLE FALLS (80) – Colin Axtel 21, Gage Kinailuk 20, Wyatt Woodbury 20, Austyn Peterson 19.

METALINE FALLS (80) – Brandyn Ross 24, Logan Miller 22,Amanda Kline 18, Mike McGeorge 16.

LIND (78) – Jerry Schuler 23 Garrett Schlimmer 21 Richard Kulm 17 Bryden Laird 17.

HAUSER LAKE (78) – Nathan Holloway 22, Swade Burbank 19, Cody Wilson18,Kris Jackson 16, Chucky Wilson 3.

DAVENPORT (78) – Derek Edwards 22, Rod Herron 21, Kyle Edwards 19, Clay Rutherford 16.

ECOWATER (75) – Mathew Hughes 20, Tyler Hauch 19, Carter Bergman 19, DeDe Cotter 17.

ST. MARIES (74) – Zach Rothague 21, Spencer Giles 19, Cole Dianda 19, Dustin Brunsvold 15.

NWSC (66) – Michael Floe 19, Jordan FLoe 17, Jamie Belknap 16, Tommy Hartman 14.

COEUR D’ALENE (58) – Emily Hildabrand 16, Chase Gardner 15, Jack Strub 14, Kyle Wells 13.

COULEE CITY/ALMIRA (53) – Mike Evans 22, Daniel Hardy 19 and Parker Zappone12.

NEWPORT (52) – Jesse Miller 19, Chance Stokes 18, Benson Huntley 15.

CHEWELAH (43) – Josh Hanley 17, Chayse Frizzell 16, Shylo Schneider 10.

WEST DEEP (38) – Tyler McCoury 21, Jacqueline Ellwein 17.

REPUBLIC (24) – Nathan Romig 24.

OROVILLE-TONASKET (23) – Pete Valentine 12, Jenna Valentine 11.

DUSTY (19) – Dillon Aeschliman 19.

SPRAGUE (10) – Zach Swanger 10.

SPOKANE RIFLE CLUB (10) – Red Groves 10.

Final Individual results

AA

Mike Lundquist (Kettle Falls Gun Club) 198, Gary Phillips (Coulee City) 197, John Norris (Ft. Colville) 197, Skip Luhr (Metaline Falls) 196, Jeff Kinzer (Genesee) 195, Mike Scharbach (Quincy) 195, Grant Williams (Wallace-Kellogg) 195, Terry Morgan (Rosalia) 193, Ron Cram (Republic) 192, Duke Guthrie (Bonners Ferry) 191, Mark Iksic (Marlin) 191, Levi Thomure (Spokane) 190, John Weber (Spokane Rifle Club) 190, Robert Flansas (Noxon) 186, Randy Clough (Omak) 184, Don Dodge (St. John) 168, Mark Deinhardt (Newport) 167.

A

Bryan Chatwin (Spangle) 195, Rod Hubner (Garfield) 195, Carson House (West Deep Creek) 194, Jeremy Groves (Wallace-Kellogg) 193, Landon Lobe (Odessa) 193, Clark Capwell (Pomeroy) 193, Steve Ladwig (Almira) 191, Bill Stevens (Almira) 191, Jim Hughes (Endicott) 191, Bryce Hasse (Odessa) 191, Brian Martin (Spokane) 190, Scott Mortimer (Marlin) 190, Lyle Sattler (Republic) 190, JD Owen (Coeur d’Alene) 190, Terry Utecht (Lind) 189, Dave Hanon (Rosalia) 189, Roy Sparks (Kettle Falls Gun Club) 188, Steven Bremmer (Lewiston) 187, Jim Dahmen (Colton) 187, Jon Dahmen (Colton) 187, Jason Reisenauer (Colton) 187, Kevin Moeller (Davenport) 186, Gary Japenga (St. Maries) 185, Mike Schaff (Newport) 184, Ken Nystrom (Bonners Ferry) 183, Pete Swannack (Sprague) 183, Chad Miller (Omak) 181, Pat Brownyer (Spokane Rifle Club) 177, Jeff Miller (Metaline Falls) 176, Travis Nieman (St. John) 164, James Greiner (Noxon) 161, Bill Grubb (Ft. Colville) 154.

B

Jeff Kelhnofer (Garfield) 191, Dan Chester (Ft. Colville) 189, Carey Averyt (Newport) 188, Ron Jean Blanc (St. Maries) 187, Marc Jacobs (Spangle) 186, Terry John (Pomeroy) 184, Ulvert Lester (Coulee City) 184, Joe Connor (West Deep Creek) 183, Dave Jurgensen (Bonners Ferry) 183, Dave Ghramm (Kettle Falls Gun Club) 183, Andy Anderson (Metaline Falls) 183, Bruce Walter (Odessa) 183, Todd Deckard (Malden) 183, Michael Peale (Rattlesnake Mountain Gun Club) 182, Brady Rinaldi (Wallace-Kellogg) 182, Joe Curl (Asotin) 181, Ed Schultz (Endicott) 179, Ray Richards (Republic) 179, Alan Schlimmer (Lind) 179, Dennis Ader (Spokane Rifle Club) 175, Bob Rabidue (Marlin) 174, Larry Davenport (Spokane Rifle Club) 173, Tom Sattler (Spokane) 171, Kyle Hasenoehrl (St. John) 170, Mark Webster (Omak) 167, Dave Devore (Davenport) 163, Dan Miller (Sprague) 161, Joe Weltz (Noxon) 157.

C

Buzz Hille (Washtucna) 188, Chad Brown (St. Maries) 188, Ken Bott (Pomeroy) 186, Mike McCoy (Spokane Rifle Club) 184, Larry Weber (Odessa) 184, Rick Solomon (Coeur d’Alene) 183, Jerry Hibbard (Garfield) 182, Ed Aebly (Ft. Colville) 181, Betty Rabidue (Marlin) 181, Scott Gerwitz (Spangle) 180, Stan Snyder (Bonners Ferry) 180, Matt Hodgson (Spokane) 179, Bill Whitman (Pullman) 177, Randy Smith (Wallace-Kellogg) 176, Becky Marshall (Kettle Falls Gun Club) 174, Travis Schluneger (Endicott) 174, Johan Mayrhofer (Metaline Falls) 173, Don Lint (Rattlesnake Mountain Gun Club) 169, Greg Swank (Rattlesnake Mountain Gun Club) 169, Jack Schrader (Republic) 166, Jamie Utecht (Lind) 166, Harry Stockton (West Deep Creek) 165, Pete Wyborney (Almira) 163, Jim Hensarling (Omak) 162, Scott Upton (Spokane) 160, Ken Youngblood (Newport) 159, Criss Ingbretson (Noxon) 153, Mike Bondurant (American Legion Riders) 147, Kyle Edwards (Davenport) 132, Ron Vold (Sprague) 30.

D

Mike Holsworth (Omak) 187, Fred Nowland (Spangle) 182, Jake Bennett (Marlin) 179, Dave Jacobsen (Bonners Ferry) 178, Davy Donohoe (Coeur d’Alene) 178, Jared Williams (Wallace-Kellogg) 175, Deb DePaulo (Kettle Falls Gun Club) 171, Justin Hunt (Odessa) 171, Ron Terrell (Rosalia) 169, Rex Dunlap (Pullman) 169, Tony Rothague (St. Maries) 169, Terry Anderson (Ft. Colville) 167, Ken Landkammer (Pomeroy) 166, Travis Beck (Rattlesnake Mountain Gun Club) 161, Dick Shumate (Republic) 161, Glenn Shimabuku (Spokane Rifle Club) 160, Digger Powell (Noxon) 151, Shawna Jeffries (Garfield) 148, Alex Newman (Almira) 145, Bean Rice (Endicott) 139, Doug Deerwester (Newport) 134, Craig Jenkins (Metaline Falls) 128, Matthew Hughes (Spokane) 124, Mike White (American Legion Riders) 121, Sean Moriarity (Sprague) 117.

Ladies

Tricia Orr (Garfield) 187, Jess Heimbigner (Marlin) 186, Pam McLam (Newport) 182, Tracy Hanger (Pomeroy) 177, Susan Hodges (Oaksdale) 176, Lu Hergesheimer (Ft. Colville) 176, Lynette Kinzer (Genesee) 175, Maria Delger (Spokane) 174, Peggy Naccarato (Davenport) 169, Missy Wolf (Kettle Falls Gun Club) 169, Rebekah Stranberg (Sprague) 165, Rosalie Nicholson (Rattlesnake Mountain Gun Club) 162, Sue Cram (Republic) 160, Bryden Laird (Lind) 156, Diane Luhr (Metaline Falls) 153, Hayden Oertli (Wallace-Kellogg) 152, Cindy Groh (Odessa) 152, Alana Hagerup (Omak) 144, Vickey Steffens (Almira) 136, Kaelee Keck (Spangle) 135, Ann Isenberg (Coeur d’Alene) 135, Amanda Pelissier (Endicott) 130, Connie Munier (Bonners Ferry) 122, Shel Giese (American Legion Riders) 36.

Junior

Grant Williams (Wallace-Kellogg) 195, Steve Sainsbury (Spangle) 179, Jared Hereford (Thornton) 174, JB Lange (Garfield) 169, Doug Smith (Ft. Colville) 187, Brady Bergman (Spokane) 168, Nathan Romig (Republic) 168, Gage Kinailuk (Kettle Falls Gun Club) 167, Jerry Schuler(Lind) 165, Travis Bauer (Colton) 164, Jason Hulett (Washtucna) 163, Justin Hilton (Omak) 157, Jordan Floe (Northwest Sportsmans Club) 156, Sean Beale (Pomeroy)153, Mike McGeorge (Metaline Falls) 149, Tyler McCoury (West Deep Creek) 148, Zach Rothague (St. Maries) 145, Luke Blumenshein (St. John) 140, Mike Evans (Coulee City) 133, Rod Herron (Davenport) 132, Jesse Miller (Newport) 126, Mathews Hughes (Ecowater) 122, Dylan Nichols (Odessa) 108, Red Groves (Spokane Rifle Club) 98, Jake Kennett (Coeur d’Alene) 90, Zach Swanger (Sprague) 60.

Sub-Junior

Mike Holsworth (Omak) 187, Wyatt Woodbury (Kettle Falls Gun Club) 171, Logan Miller (Metaline Falls) 167, Branden Dunnin (Garfield) 165, Nick Tebow (Odessa) 165, Keith Erber (Marlin) 164, Cole Zacha (Lewiston) 162, Zane Patten (Pomeroy) 161, Evan Aalgaard (Spokane) 153, Hayden Oertli (Wallace-Kellogg) 152, Garrett Schlimmer (Lind) 145, Spencer Giles (St. Maries) 143, Derek Edwards (Davenport) 136, Cory Brown (Rosalia) 118, Parker Zappone (Coulee City) 66.

Veteran

Glen Yarroll (Ft. Colville) 195, Stan Fukuhara (Coulee City) 194, Chuck Randle (Moscow) 190, Dave Hanon (Rosalia) 189, Jess Jespersen (Spokane Rifle Club) 188, Floyd Williams (Wallace-Kellogg) 187, Bob DesJardin (Pomeroy) 185, Herb Glidden (St. Maries) 181, Miles Hyde (Spokane) 179, Harry Grennay (West Deep Creek) 178, Roger Lybecker (Davenport) 177, Dick Lamonte (Omak) 175, Roy Linney (Metaline Falls) 173, Jerry Baley (Kettle Falls Gun Club) 169, Sonny Munier (Bonners Ferry) 167, Dick Field (Omak) 165, Dick Raymond (Coeur d’Alene) 165, John Wolheter (Garfield ) 151.


Click here to comment on this story »


Rich Landers

Rich Landers

More Outdoors Columns »
More Outdoors Blog Posts »

Most recent column

Landers: Record run should give all anglers shot at a king

The curtain has opened on the last act in the Columbia River system’s “Year of the Salmon.” The performance began with good returns of spring chinook followed by this summer’s post-dams record returns of sockeye and a great showing of coho. Now the big stars …


Recent blog posts

Ketchum wants Idaho to use nonlethal wolf control

PREDATORS  — City leaders in the central Idaho resort town of Ketchum have passed a resolution requesting state officials use nonlethal methods to manage wolf conflicts with livestock in Blaine ...



Outdoors Calendar

Submit Your Event »




Outdoors Photography

More SR Photo Galleries »
More Reader Photos »


Close

Sections


Profile

Close

Contact the Spokesman

Main switchboard:
(509) 459-5000
(800) 338-8801
Newsroom:
(509) 459-5400
(800) 789-0029
Customer service:
(800) 338-8801