Arrow-right Camera

Coeur D’Alene Triathlon Records

Sun., Aug. 6, 1995

MALE

Pro Mark Allen 1992 1:52.05

15-19 Damon Darakjy 1990 2:05.17

20-24 Marcel Vifian 1992 1:59.20

25-29 Wade Praeger 1991 2:01.50

30-34 Allen Wright 1990 2:01.16

35-39 Lars Onsrud 1993 2:04.46

40-44 Gar Hackney 1990 2:05.24

45-49 Jon Peterson 1994 2:05.49

50-54 Jim Fry 1991 2:18.22

55-59 Jim Gaughren 1988 2:22.18

60-64 Jim Gaughren 1993 2:29.10

65-69 Charlie French 1992 2:39.45

70+ John Manning 1994 3:30.49

FEMALE

Pro Carol Montgomery 1994 2:02.00

15-19 Amanda Divlio 1993 2:36.50

20-24 Elise Sachs 1991 2:18.53

25-29 Jennifer Goettsche 1994 2:15.36

30-34 Ann Seifert 1990 2:16.59

35-39 Ann Seifert 1994 2:14.36

40-44 Jo Garuccio 1993 2:21.39

45-49 Donna Messenger 1990 2:42.20

50-54 Donna Messenger 1994 2:43.02

55-59 Harriet Anderson 1994 2:50.44

60-64 Sister Madonna Buder 1992 3:00.17

65+ Maureen Schmahl 1988 4:30.54

KOOTENAI COUNTY

MALE

Damon Darakjy 1990 2:05.17

FEMALE

Theresa Porcarelli 1991 2:31.13

IDAHO

MALE

Allen Wright 1990 2:01.16

FEMALE

Jennifer Goettsche 1994 2:15.36

MASTERS

MALE

Gar Hackney 1990 2:05.24

FEMALE

Jo Garuccio 1993 2:21.39

WINNERS

1984 John Tindall/Cathie Chay

1985 Allen Wright/Cathie Chay

1986 John Nagel/Nancy Harrison

1987 Joel Thompson/Paula Newby-Fraser

1988 Clark Campbell/Sue Latshaw

1989 Tony Richardson/Julie Olson

1990 Miles Stewart/Melissa Mantak

1991 David Smit/Michellie Jones

1992 Mark Allen/Jenny Rose

1993 Cameron Brown/Sarah Harrow

1994 Frank Clarke/Carol Montgomery

AGE GROUP WINNERS

MALE

1989 Allen Wright 2:06.16

1990 Allen Wright 2:01.16

1991 Wade Praeger 2:01.50

1992 Marcel Vifian 1:59.20

1993 Lars Onsrud 2:04.46

1994 Karl Van Calcar 2:01.06

FEMALE

1989 Terri McKee 2:25.15

1990 Ann Seifert 2:16.59

1991 Elise Sachs 2:18.53

1992 Julie Verke 2:20.46

1993 Ann Seifert 2:20.15

1994 Ann Seifert 2:14.36

FASTEST TEAMS

MALE

Fred Meyer/R.C. Cola 1989 1:51.07

FEMALE

Harbor Square/A.C. 1991 2:05.54

MIXED

Bitterroot/See Ya 1990 1:56.46

CORPORATE CUP

MALE

Fred Meyer/ R.C. Cola 1989 1:51.07

FEMALE

Sacred Heart 1990 2:13.45

MIXED

Idaho First National Bank 1989 2:15.23

MASTERS

MALE

Inland Empire Express 1992 2:03.52

FEMALE

Outdoor Experience 1994 2:28.03

MIXED

Sneak Attack 1994 2:09.06

SPLITS

MALE

Pro Swim Garrett McCarthy 1990 17:29

Bike Miles Stewart 1990 58:49

Run Chuckie V./Frank Clarke 1993/4 33:27

15-19 Swim Damon Darakjy 1990 19:28

Bike Damon Darakjy 1990 1:07.59

Run Damon Darakjy 1990 37:50

20-24 Swim Tigger Detels 1990 18:12

Bike Tigger Detels 1990 1:01.04

Run Lee Rourke O’Connor 1992 34:35

25-29 Swim Tim Cowen 1990 19:23

Bike Tim Cowen 1990 1:01.43

Run Karl Van Calcar 1994 33:40

30-34 Swim Brad Williams 1990 18:05

Bike Allen Wright 1990 1:01.51

Run Michael Thomsen 1990 35:48

35-39 Swim John McConnochie 1991 19:11

Bike Brad Vanwert 1993 1:05.55

Run Gregory Taylor 1993 35:49

40-44 Swim John Sahlin 1991 20:25

Bike Gar Hackney 1990 1:05.27

Run Rob Benedetti/Greg Taylor 1992/4 37:16

45-49 Swim John Moreland 1991 21:26

Bike Daniel Fudge 1993 1:03.47

Run Barry Patterson 1993 38:12

50-54 Swim Wayne Wilson 1990 22:35

Bike Klaus Scherler 1993 1:10.52

Run Jim Fry 1991 39:52

55-59 Swim Jim Gaughran 1989 22:29

Bike Jim Gaughran 1989 1:14.01

Run Jim Gaughran 1989 45:49

60-65 Swim Jim Gaughran 1993 24:26

Bike Charlie French 1990 1:12.03

Run Jim Gaughran 1993 49:13

65-69 Swim Charlie Fench 1992 31:33

Bike Charlie French 1992 1:19.25

Run Charlie French 1992 48:45

70+ Swim John Manning 1994 33:10

Bike John Manning 1994 1:49.45

Run John Manning 1994 1:07.54

FEMALE

Pro Swim Heide Keller 1990 19:01

Bike Mary Cook 1990 1:01.55

Run Carol Montgomery 1994 34:26

15-19 Swim Kara Elliot 1989 19.39

Bike Kay Luo 1992 1:23.27

Run Kay Luo 1992 44:39

20-24 Swim Jillie Verke 1990 21:26

Bike Elise Sachs 1991 1:14.02

Run Danelle Ballengee 1994 39:51

25-29 Swim Cathi Carlton 1990 21:24

Bike Jennifer Goettsche 1994 1:13.51

Run Jennifer Goettsche 1994 39:20

30-34 Swim Louise McIntyre 1991 20:39

Bike Ann Seifert 1990 1:10.19

Run Deborah Shulman 1990 42:09

35-39 Swim Diane Green 1993 20:50

Bike Jo Garuccio 1991 1:11.31

Run Ann Seifert 1994 41.19

40-44 Swim Madie Kress 1991 25:02

Bike Jo Garuccio 1993 1:12.30

Run Jo Garuccio 1993 44.37

45-49 Swim Carolyn Kent 1989 24:17

Bike Donna Messenger 1990 1:23.25

Run Donna Messenger 1989 46:48

50-54 Swim Carol Hemus 1989 31:53

Bike Louise Taylor 1989 1:25.32

Run Donna Messenger 1993 49:54

55-59 Swim Sister Madonna Buder 1989 31:00

Bike Louise Taylor 1990 1:23.38

Run Sister Madonna Buder 1989 51:15

60-65 Swim Sister Madonna Buder 1992 31:30

Bike Sister Madonna Buder 1992 1:33.31

Run Sister Madonna Buder 1992 53:05

65+ Swim Maureen Schmahl 1988 49:21

Bike Maureen Schmahl 1988 2:03.50

Run Maureen Schmahl 1988 1:30.00


 

Click here to comment on this story »