June 4, 1995 in City

1995 Utah-Idaho-Spokane Associated Press Association Contest

 
Tags:list

The Spokesman-Review won 25 awards in the 1995 Utah-Idaho-Spokane Associated Press Association contest.

“The awards again tell us that the best work of The Spokesman-Review stands up well against the best work done by any newspaper in the region,” said Chris Peck, the newspaper’s editor.

Here are the results of the contest announced at the press association’s annual meeting last week.

Division A denotes newspapers with more than 50,000 daily circulation; Division B less than 50,000 circulation.

DIVISION A

THE WILLIAM H. COWlES III MEMORIAL AWARDS

Investigative Reporting Jim Lynch and Karen Dorn Steele, The Spokesman-Review, “Wasteland Special Project.” Commendations: Lee Davidson, Deseret News; The Spokesman-Review.

Feature Writing Diana Dawson, The Spokesman-Review, “Facing Death.” Commendations: David Clifton, The Salt Lake Tribune; Hilary Groutage, The Associated Press, Salt Lake City; Diana Dawson, The Spokesman-Review; Lance Gudmundsen, The Salt Lake Tribune; Julie Sullivan, The Spokesman-Review; Hilary Groutage, The AP, Salt Lake City; Jim Hopkins, The Idaho Statesman.

GENERAL AWARDS

Spot News Reporting 1, The Spokesman-Review. 2, The Spokesman-Review. 3, The Idaho Statesman.

General Reporting 1, Karen Dorn Steele, The Spokesman-Review. 2, The Spokesman-Review. 3, Stephen Hunt, The Salt Lake Tribune.

Specialized Reporting 1, Anne Matthews, Lili Wright, Mike Phillips, The Salt Lake Tribune. 2, Julie Sullivan, The Spokesman-Review. 3, Carla K. Johnson, Jess Walter, Margaret Taus, The Spokesman-Review.

Cartoons (editorial/political) 1, Milt Priggee, The Spokesman-Review.

Editorials 1, Anne Windishar, The Spokesman-Review. 2, John Webster, The Spokesman-Review. 3, Flora Ogan, Standard-Examiner.

Sports Spot Reporting 1, Steve Luhm, The Salt Lake Tribune. 2, Joe Baird, The Salt Lake Tribune. 3, Loren Jorgensen, Deseret News.

Sports Features 1, Karl Cates, Deseret News. 2, Brett Prettyman, The Salt Lake Tribune. 3, Martin Renzhofer, The Salt Lake Tribune.

Reviews (theater, movie, food, critical) 1, Jerry Johnston, Deseret News. 2, Judy Magid, The Salt Lake Tribune.

Personal Columns 1, Jim Kershner, The Spokesman-Review. 2, Dan Popkey, The Idaho Statesman. 3, Susan Snyder, Standard-Examiner.

Sports Columns 1, Brad Rock, Deseret News. 2, Doug Robinson, Deseret News. 3, Dave Boling, The Spokesman-Review.

General Excellence The Spokesman-Review.

Series and Special Projects 1, Jim Lynch, Karen Dorn Steele, The Spokesman-Review. 2, Lee Davidson, Deseret News. 3, Carma Wadley, Chris Hicks, Steve Fidel, Deseret News.

Graphics 1, Charles Waltmire, The Spokesman-Review. 2, Robert Noyce, Deseret News. 3, Patrick Davis, The Idaho Statesman.

Spot News Photography 1, Steve Griffin, The Salt Lake Tribune. 2, Christopher Anderson, The Spokesman-Review. 3, Jeff Allred, Deseret News.

Feature Photography 1, Christopher Anderson, The Spokesman-Review. 2, Steve Griffin, The Salt Lake Tribune. 3, August Miller, Standard-Examiner.

Sports Photography 1, Chris Butler, The Idaho Statesman. 2, Dan Pelle, The Spokesman-Review. 3, Colin Mulvany, The Spokesman-Review.

Sequence Photography 1, Jeff Allred, Deseret News. 2, Dan Pelle, The Spokesman-Review. 3, Colin Mulvany, The Spokesman-Review.

DIVISION B

THE WILLIAM H. COWLES III MEMORIAL AWARDS

Investigative Reporting Frank E. Lockwood, The Times-News, “Fox Aide’s Resume, Facts Don’t Match.” Commendations: Coeur d’Alene Press; The Spectrum.

Feature Writing Jared Thayne, The Herald Journal, “My Brother’s Keeper.”

GENERAL AWARDS

Spot News Reporting 1, Idaho State Journal. 2, Sheila Sanchez, The Daily Herald. 3, Kathy Hedberg, Lewiston Morning Tribune.

General Reporting 1, Fred Ludwig, The Spectrum. 2, Robert Gehl, The Spectrum. 3, Julie McKinnon, The Times-News.

Specialized Reporting 1, Brandon Loomis, Candace Burns, Dan Egan, Rocky Barker, Stuart Englert, Post Register. 2, Sandra L. Lee, Lewiston Morning Tribune. 3, Joan Abrams, Lewiston Morning Tribune.

Cartoons (editorial/political) 1, John Taylor, The Daily Herald. 2, John Taylor, The Daily Herald.

Editorials 1, Wayne Cornell, Idaho Press-Tribune. 2, Don Black, Idaho State Journal. 3, (tie) Jim Fisher, Lewiston Morning Tribune; Roger Plothow, The Spectrum.

Sports Spot Reporting 1, Doug Fox, The Daily Herald. 2, Brad Biggs, Idaho State Journal. 3, Andy Griffin, The Spectrum.

Sports Features 1, Dale Grummert, Lewiston Morning Tribune. 2, Andrea Vogt, Lewiston Morning Tribune. 3, Jeff Hunter, The Herald Journal.

Reviews (theater, movie, food, critical) 1, Nicole Peradotto, Lewiston Morning Tribune. 2, Doug Fox, The Daily Herald.

Personal Columns 1, Jim Fisher, Lewiston Morning Tribune. 2, Steve Crump, The Times-News. 3, Frank E. Lockwood, The Times-News.

Sports Columns 1, Howie Stalwick, Coeur d’Alene Press. 2, Dale Grummert, Lewiston Morning Tribune.

General Excellence Idaho State Journal.

Series and Special Projects: 1, Idaho Press-Tribune. 2, Lewiston Morning Tribune. 3, Coeur d’Alene Press.

Graphics 1, Todd Adams, Lewiston Morning Tribune. 2, Todd Adams, Lewiston Morning Tribune. 3, Robert Gehl, The Spectrum.

Spot News Photography 1, Dick Selby, Idaho Press-Tribune. 2, Steve Hanks, Lewiston Morning Tribune. 3, Nick Adams, The Spectrum.

Feature Photography 1, Steve Hanks, Lewiston Morning Tribune. 2, Mike Venso, Lewiston Morning Tribune. 3, Steve Hanks, Lewiston Morning Tribune.

Sports Photography 1, Randy Hayes, Post Register. 2, Steve Hanks, Lewiston Morning Tribune. 3, Doug Lindley, Idaho State Journal.

Sequence Photography 1, Steve Hanks, Lewiston Morning Tribune. 2, Kelton Hatch, Idaho State Journal. 3, Steve Hanks, Lewiston Morning Tribune.

, DataTimes


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email