May 2, 1996 in Sports

North Idaho Honor Roll

 

BOYS

100 meters - 1, tie, Josh Raymond (Lewiston) and Josh Mort (Post Falls) 11.0; 3, tie, Thielbahr (Sandpoint), Bowman (Spt), Bushnell (Lake City) and Farris (Lew) 11.2.

200 - 1, Raymond (Lew) 23.2; 2, tie, Bayly (Mos) and Hamilton (Spt) 23.4; 4, Larsen (Lakeland) 23.5; 5, tie, Shepherd (PF), Roe (St. Maries) and Knight (LC) 23.6.

400 - 1, Bryce Knight (LC) 51.7; 2, Michael (PF) 51.9; 3, tie, Larsen (LL) and Sindt (SM) 52.4; 5, Hamilton (Spt) 52.5.

800 - 1, Knight (LC) 1:56.8; 2, Smith (Mos) 1:58.5; 3, Schultz (LC) 1:59.8; 4, Cole (Coeur d’Alene) 2:00.0; 5, Pike (Mos) 2:00.8.

1,600 - 1, Tony Smith (Mos) 4:14.5; 2, Cole (CdA) 4:27.0; 3, Knight (LC) 4:27.3; 4, Workman (Mos) 4:35.0; 5, Badgett (SM) 4:40.0.

3,200 - 1, Smith (Mos) 9:29.8; 2, Cole (CdA) 9:39.0; 3, Workman (Mos) 9:41.0; 4, Knight (LC) 10:11.8; 5, Taylor (Lew) 10:18.0.

110 hurdles - 1, Vince Agte (PF) 15.7; 2, Lee (CdA) 15.8; 3, Crumley (Mos) 15.9; 4, Atwell (PF) 16.8; 5, Meeker (Bonners Ferry) 16.9.

300 hurdles - 1, Mickey Hewitt (Lew) 42.4; 2, Jeffres (Spt) 42.5; 3, Jackson (Lew) 43.4; 4, Lee (CdA) 43.5; 5, Atwell (PF) 44.1.

400 relay - 1, Lewiston (Wilund, Farris, McCrery, Raymond) 44.3; 2, Sandpoint 44.9; 3, Post Falls 45.1; 4, Lake City 45.7; 5, Moscow 46.5.

800 relay - 1, Post Falls (Mort, Fehling, Michaels, Shepherd) 1:34.8; 2, St. Maries 1:33.4; 3, Lake City 1:35.2; 4, Lewiston 1:35.9; 5, Falls Christian 1:38.9.

1,600 relay - 1, Moscow (Bayly, Pike, Benjamin, Smith) 3:35.1; 2, St. Maries 3:35.8; 3, Lewiston 3:35.9; 4, Moscow 3:37.7; 5, Lake City 3:39.9.

Medley relay - 1, Moscow (K. Chin, Bayly, Pike, Smith) 3:42.0; 2, Coeur d’Alene 3:47.9; 3, Lake City 3:51.0; 4, Sandpoint 3:59.4; 5, Lewiston 3:59.7.

Shot put - 1, Austin Lee (PF) 54-10; 2, Carey (BF) 51-9; 3, Rice (Lew) 49-8; 4, Rabe (Priest River) 49-4-1/2; 5, Heston (PF) 48-6.

Discus - 1, Kevin Carey (BF) 158-1; 2, Rice (Lew) 154-3; 3, Lee (PF) 142-6; 4, Rabe (PR) 142-4; 5, Brown (LL) 141-4.

High jump - 1, Tyler Simons (Lew) 6-5; 2, tie, Lee (CdA), Palmer (Spt), Lider (LC) and Duff 6-2.

Triple jump - 1, Paul Kowalczyk (LL) 41-11-1/2; 2, Nelson (Lakeside) 40-10; 3, Fuhriman (Spt) 40-8; 4, Lee (CdA) 40-3; 5, Hiatt (BF) 39-11.

Long jump - 1, Mort (PF) 21-6; 2, Bowman (Spt) 21-0; 3, McCrery (Lew) 20-7; 4, Richmond (CdA) 20-3; 5, Kowalczyk (LL) 19-9-3/4.

Pole vault - 1, Jacob Styer (Mos) 11-6; 2, Peterson (PF) 11-2; 3, tie, Hill (BF) and Carver (Kellogg) 11-0; 5, tie, Denny (LC), Richards (Mos), Christianson (PF), Lewis (Kell) and Crawford (Spt) 10-6.

GIRLS

100 meters - 1, Keiki Lovell (Spt) 12.6; 2, Goodson (Kootenai) 12.7; 3, Nipp (CdA) 12.8; 4, tie, Conley (LC) and Swanstrom (PF) 12.9.

200 - 1, Brenda Nipp (CdA) 26.7; 2, Swanstrom (PF) 26.8; 3, Lovell (Spt) 27.0; 4, tie, Scholz (Mos) and Goodson (Koot) 27.2.

400 - 1, Jeannine Korus (Mos) 59.1; 2, Nipp (CdA) 1:00.1; 3, Hawn (LC) 1:02.0; 4, Ennis (PR) 1:02.9; 5, Neher (Spt) 1:07.1.

800 - 1, Korus (Mos) 2:22.5; 2, Neher (Spt) 2:30.1; 3, Hawn (LC) 2:32.1; 4, Workman (Mos) 2:33.9; 5, Tackett (LC) 2:37.4.

1,600 - 1, Shai Workman (Mos) 5:43.3; 2, Dowell (BF) 5:50.8; 3, Shea (Mos) 5:52.0; 4, Maloney (Spt) 6:01.9; 5, Owenberg (Spt) 6:02.1.

3,200 - 1, Yvonne Shea (Mos) 12:17.0; 2, Dowell (BF) 12:55.0; 3, Newby (CdA) 13:00.0; 4, Gerber (LC) 13:02.8; 5, Moyer (LC) 13:07.8.

100 hurdles - 1, Dana Streeter (Wall) 15.0; 2, Albright (Lew) 16.3; 3, tie, DeBoer (LL) and Siverson (PF) 16.4; 5, Gulam (LC) 16.9.

300 hurdles - 1, Sarah DeBoer (LL) 48.8; 2, tie, Albright (Lew) and Collins (Spt) 49.4; 4, Gulam (LC) 50.3; 5, tie, Montez (Mos) and Downing (BF) 51.1.

400 relay - 1, Sandpoint (Martin, Berghan, Collins, Lovell) 52.2; 2, tie, Lakeland and Post Falls 53.2; 4, Lake City 53.5; 5, Falls Christian 54.2.

800 relay - 1, Post Falls (Nesbitt, Waltz, Campbell, Swanstrom) 1:51.9; 2, Sandpoint 1:52.5; 3, Lake City 1:53.2; 4, tie, Kellogg and Lewiston 1:54.0.

1,600 relay - 1, Lake City (Conley, Gulam, Livingston, Hawn) 4:20.4; 2, Coeur d’Alene 4:21.8; 3, Moscow 4:30.6; 4, Bonners Ferry 4:36.6; 5, Lewiston 4:41.9.

Medley relay - 1, Moscow (Scholz, Workman, Montez, Korus) 1:59.8; 2, Lake City 2:01.0; 3, Kootenai 2:04.0; 4, Coeur d’Alene 2:04.5; 5, Bonners Ferry 2:07.9.

Shot put - 1, Melissa Mills (Mos) 39-8-1/2; 2, Derbyshire (Kell) 36-2; 3, Morman (BF) 34-11-3/4; 4, Christensen (LL) 34-10; 5, Scholz (Mos) 34-8-1/2.

Discus - 1, Mills (Mos) 121-0; 2, Owen (PF) 113-10; 3, Pearson (CdA) 107-9; 4, Beatty (PF) 104-6; 5, Graffis (Lew) 99-5.

High jump - 1, tie, DeBoer (LL) and Annie Goodson (Koot) 5-4; 3, tie, Graffis (Lew) and Alldredge (Lew) 5-2; 5, tie, Ennis (PR) and Brooks (Lew) 5-0.

Triple jump - 1, Sarah Peterson (Falls Christian) 34-5; 2, Siverson (PF) 34-3-1/2; 3, Jamison (LL) 34-0; 4, Waltz (PF) 33-9; 5, Decker (BF) 33-8-1/4.

Long jump - 1, Streeter (Wall) 17-5-3/4; 2, Siverson (PF) 17-4-1/2; 3, Jamison (LL) 16-5-1/2; 4, Graffis 16-3-3/4; 5, Thomas (Mos) 15-10-1/4.

Pole vault - 1, tie, Gretchen Hammarberg (CdA), Rachelle Drury (Mos) and Jamie Cole (LC) 8-0; 4, tie, Dilday (LC), Irons (PF), Sumner (Mos), Alberts (LL) and Breckenridge (Mos) 7-6.

xxxx


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email