May 9, 1996 in Sports

North Idaho Honor Roll

 

BOYS

100 meters - 1, tie, Josh Raymond (Lewiston) and Josh Mort (Post Falls) 11.0; 3, tie, Thielbahr (Sandpoint), Bowman (Spt), Bushnell (Lake City) and Farris (Lew) 11.2.

200 - 1, Raymond (Lew) 22.6; 2, tie, Bayly (Mos) and Hamilton (Spt) 23.4; 4, Larsen (Lakeland) 23.5; 5, tie, Shepherd (PF), Roe (St. Maries) and Knight (LC) 23.6.

400 - 1, Bryce Knight (LC) 51.7; 2, Michaels (PF) 51.9; 3, tie, Rinard (Lew) and Bayly (Mos) 52.0; 5, tie, Larsen (LL) and Sindt (SM) 52.4.

800 - 1, Knight (LC) 1:56.8; 2, Smith (Mos) 1:58.5; 3, Schultz (LC) 1:59.8; 4, Cole (Coeur d’Alene) 2:00.0; 5, Pike (Mos) 2:00.5.

1,600 - 1, Tony Smith (Mos) 4:14.5; 2, Cole (CdA) 4:27.0; 3, Knight (LC) 4:27.3; 4, Workman (Mos) 4:35.0; 5, Badgett (SM) 4:40.0.

3,200 - 1, Smith (Mos) 9:29.8; 2, Cole (CdA) 9:39.0; 3, Workman (Mos) 9:41.0; 4, Taylor (Lew) 10:01.1; 5, Knight (LC) 10:11.8.

110 hurdles - 1, Sam Crumley (Mos) 15.5; 2, Agte (PF) 15.7; 3, Lee (CdA) 15.8; 4, Atwell (PF) 16.8; 5, Meeker (Bonners Ferry) 16.9.

300 hurdles - 1, Mickey Hewitt (Lew) 42.4; 2, Jeffres (Spt) 42.5; 3, Jackson (Lew) 43.4; 4, Lee (CdA) 43.5; 5, Atwell (PF) 44.1.

400 relay - 1, Lewiston (Rice, Farris, McCrery, Raymond) 44.0; 2, Sandpoint 44.9; 3, Moscow 45.0; 4, Post Falls 45.1; 5, Lake City 45.7.

800 relay - 1, Lewiston (Six, Rinard, Reincke, Rice) 1:33.9; 2, Post Falls 1:34.7; 3, St. Maries 1:33.4; 4, Lake City 1:35.2; 5, tie, Kellogg and Falls Christian 1:38.9.

1,600 relay - 1, Lewiston (Rinard, Reincke, Six, Raymond) 3:29.8; 2, Moscow 3:30.6; 3, St. Maries 3:35.8; 4, Sandpoint 3:38.3; 5, Lake City 3:39.9.

Medley relay - 1, Moscow (K.Chin, Bayly, Pike, Smith) 3:42.0; 2, Coeur d’Alene 3:47.9; 3, Lake City 3:51.0; 4, St. Maries 3:58.4; 5, Sandpoint 3:59.4.

Shot put - 1, Austin Lee (PF) 57-5; 2, Carey (BF) 51-9; 3, Rice (Lew) 49-8; 4, Rabe (Priest River) 49-4-1/2; 5, Heston (PF) 48-6.

Discus - 1, Kevin Carey (BF) 158-1; 2, Rice (Lew) 154-3; 3, Lee (PF) 142-6; 4, Rabe (PR) 142-4; 5, Brown (LL) 141-4.

High jump - 1, Tyler Simons (Lew) 6-5; 2, tie, Lee (CdA), Palmer (Spt), Lider (LC) and Duff 6-2.

Triple jump - 1, Paul Kowalczyk (LL) 41-11-1/2; 2, Nelson (Lakeside) 40-10; 3, Fuhriman (Spt) 40-8; 4, Lee (CdA) 40-3; 5, Hiatt (BF) 39-11.

Long jump - 1, Mort (PF) 21-6; 2, Bowman (Spt) 21-0; 3, Kowalczyk (LL) 20-9; 4, McCrery (Lew) 20-7; 5, Richmond (CdA) 20-3-1/4.

Pole vault - 1, Jacob Styer (Mos) 11-6; 2, Peterson (PF) 11-2; 3, tie, Richards (Mos), Bushnell (LC), Hill (BF) and Carver (Kellogg) 11-0.

GIRLS

100 - 1, Keiki Lovell (Spt) 12.6; 2, Goodson (Kootenai) 12.7; 3, Nipp (CdA) 12.8; 4, tie, Conley (LC) and Swanstrom (PF) 12.9.

200 - 1, Brenda Nipp (CdA) 26.7; 2, Swanstrom (PF) 26.8; 3, Lovell (Spt) 27.0; 4, Goodson (Koot) 27.1; 5, Scholz (Mos) 27.2.

400 - 1, Jeannine Korus (Mos) 59.1; 2, Nipp (CdA) 1:00.1; 3, Hawn (LC) 1:02.0; 4, Rigg (Mos) 1:02.5; 5, Ennis (PR) 1:02.9.

800 - 1, Korus (Mos) 2:21.2; 2, Workman (Mos) 2:28.3; 3, Neher (Spt) 2:30.1; 4, Hawn (LC) 2:32.1; 5, Tackett (LC) 2:37.4.

1,600 - 1, Shai Workman (Mos) 5:42.6; 2, Shea (Mos) 5:46.6; 3, Dowell (BF) 5:50.8; 4, Maloney (Spt) 6:01.9; 5, Owenberg (Spt) 6:02.1.

3,200 - 1, Yvonne Shea (Mos) 12:06.9; 2, Phillips (Lew) 12:53.5; 3, Dowell (BF) 12:55.0; 4, Newby (CdA) 13:00.0; 5, Gerber (LC) 13:02.8.

100 hurdles - 1, Dana Streeter (Wallace) 15.0; 2, Albright (Lew) 16.0; 3, tie, DeBoer (LL) and Siverson (PF) 16.4; 5, Gulam (LC) 16.9.

300 hurdles - 1, Lorien Albright (Lew) 48.2; 2, DeBoer (LL) 48.6; 3, Collins (Spt) 49.4; 4, Gulam (LC) 50.3; 5, tie, Montez (Mos) and Downing (BF) 51.1.

400 relay - 1, Sandpoint (Martin, Berghan, Collins, Lovell) 52.2; 2, Post Falls 53.1; 3, Lakeland 53.2; 4, Lake City 53.5; 5, Falls Christian 54.2.

800 relay - 1, Sandpoint (Martin, Berghan, Collins, Lovell) 1:49.9; 2, Post Falls 1:51.7; 3, Lake City 1:53.2; 4, Lewiston 1:53.7; 5, Kellogg 1:54.0.

1,600 relay - 1, Lake City (Conley, Gulam, Livingston, Hawn) 4:20.4; 2, Coeur d’Alene 4:21.8; 3, Moscow 4:26.9; 4, Priest River 4:31.8; 5, Kellogg 4:35.8.

Medley relay - 1, Moscow (Scholz, Workman, Montez, Korus) 1:59.7; 2, Lake City 2:01.0; 3, Lewiston 2:01.3; 4, Kootenai 2:04.0; 5, Coeur d’Alene 2:04.5.

Shot put - 1, Melissa Mills (Mos) 39-8-1/2; 2, Christensen (LL) 38-3; 3, Derbyshire (Kell) 36-2; 3, Morman (BF) 34-11-3/4; 5, Scholz (Mos) 34-8-1/2.

Discus - 1, Mills (Mos) 121-9; 2, Owen (PF) 113-10; 3, Pearson (CdA) 107-9; 4, Beatty (PF) 104-6; 5, Graffis (Lew) 99-5.

High jump - 1, tie, DeBoer (LL) and Goodson (Koot) 5-4; 3, Alldredge (Lew) 5-3; 4, Graffis (Lew) 5-2; 5, tie, Ennis (PR) and Brooks (Lew) 5-0.

Triple jump - 1, Sarah Peterson (FCA) 35-2; 2, Siverson (PF) 34-3-1/2; 3, Costa (Kell) 34-1; 4, Jamison (LL) 34-0; 5, Waltz (PF) 33-9.

Long jump - 1, Streeter (Wall) 17-5-3/4; 2, Siverson (PF) 17-4-1/2; 3, Jamison (LL) 16-5-1/2; 4, Graffis 16-3-3/4; 5, Peterson (FCA) 16-1..

Pole vault - 1, tie, Gretchen Hammarberg (CdA), Rachelle Drury (Mos), Nicole Irons (PF) and Jamie Cole (LC) 8-0; 5, tie, Dilday (LC), Sumner (Mos), Alberts (LL) and Breckenridge (Mos) 7-6.

NOTE: The honor roll will run through the week of the state meets. The top five marks will be listed in each event. Coaches are asked to report updates and corrections to Greg Lee at 1-800-344-6718 or 765-7127 in Coeur d’Alene area.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email