September 29, 2006 in Features

Area residents graduate from EWU

By The Spokesman-Review
 

This concludes the list of spring graduates from Eastern Washington University. The students are listed by schools or hometowns. All received bachelor’s degrees unless otherwise indicated.

By schools

Mead: Kevin Beiers, Education-Special Education; Amanda Bossard, Government; Toni Cavagnaro, Education-Spanish; Chris Cwik, Communication Studies; Jennifer Galassi, Education-Reading; Colleen Hennessy, Communication Studies; Lyndsey Koutnik, Business Administration-Marketing; Amy Lund, Dental Hygiene; Jennifer Mellor, Sociology; Amanda Morgan, Business Administration-Finance; Scott Nerger, Business Administration-Management Information Systems; Amanda Skovran, Dental Hygiene; Lars Slind, International Affairs; Peter Tollackson, Business Administration-Economics; Cassandra Anctil, Master of Social Work; Kristin Lehman, Master of Science-Mathematics; Carmen Thompson, Master of Social Work; Conn Wittwer, Doctor of Physical Therapy.

Mt. Spokane: Melissa Binder, Communication Studies; Ellen Boyd, Psychology; Meghann Haxton, Studio Art; Kristina Johnson, Business Administration-Professional Accounting; Warren Miller, Mechanical Engineering Technology; Ben Ogle, Computer Science; Meghan Saxton, Psychology; April Snyder, Communication Disorders; Danielle Stewart, Nursing; Tyler Walters, Business Administration-Human Resource Management; Tyer Wilson, Computer Science; Shawna Yeager, Geology.

North Central: Landon Armani, Communication Studies and Communication Studies; Teresa Cameron, Urban and Regional Planning; Steve Cumbie, Business Administration-Marketing; Shannon Davis, Education-Special Education; Jeremiah Dung, Biology; Wendi Dunlap, Social Work; Adam Farr, Applied Developmental Psychology; Wendy Frankel, Biology; Matthew Greer, BusinessAdministration-Professional Accounting; Christy Hibbler, Education-Reading; Jacob Kochevar, Criminal Justice; Michelle Miller, Education-Children’s Studies; Patrick Morris, Social Work; Pasert Moua, Business Administration-General Management; Diana Potapenko, History; David Robinson, Business Administration-Marketing; Karla Schmeling, Social Work; Jeffrey Shay, Business Administration-Finance; Kimberly Smith, Business Administration-Professional Accounting; Bernadette Struck, Social Work; Janelle Villella, Biology; Aaron Weidert, English; Kiley White, Government; Jeremy Williams, Business Administration-Management Information Systems; Damien Lysiak, Business Administration-Finance; Jessica Miller, Master of Social Work.

St. George’s: Heidi Batt, Master of Social Work.

St. Michael’s: Amy Urann, Education-Health and Fitness.

Shadle Park: Danielle Arndt, Social Work; Katie Brown, Communication Studies; Ashley Douglas, Journalism; Adriane Easterwood, Communication Studies; Jeremy Ferrette, Geography; Gabriel Johnson, Communication Studies; Teresa Kelleher, Social Work; Joey Kyle, Business Administration-Professional Accounting; Trang Le, Biology; Gerald Logor, Computer Information Systems; Andrea Malmo, Applied Developmental Psychology; Lorena Markham, Communication Studies; Amber Masten, Marketing; Shannon Meeks, Communication Studies; Kristie Miller, Business Administration-Marketing; Alex Moon, Exercise Science; Ivana Nozinic, Criminal Justice; Tara Perkins, Social Work; Kathryn Pike, Humanities; Melissa Robinson, Social Work; Alexander Sporleder, Criminal Justice; Rebecca Sturm, Communication Studies; Alexis Thomas, Studio Art; Tracy Thompson, Business Administration-Finance; Thuy Tran, Business Administration-Economics; Mark White, Business Administration-Marketing; Vanessa Yesland, Education-Reading; Kristina Rogers, Master of Science Applied Psychology; Danae Terhark, Master of Science.

Spokane Valley Alternative: Stephanie Lee, Business Administration-Finance.

University: Rachel Ancel, Communication Studies; Melanie Croskrey, Education-Music; Jamie Eldredge, Business Administration-General Management; Starla Fey, Education-English; Alaina Hogan, Health Services Administration; Craig Hogan, Computer Science; Coleman Hiff, Applied Developmental Psychology; Kristi Kerkuta, Communication Studies; Vikki Malloy, Dental Hygiene; Lauralee McMillan, Communication Studies; Jill Oglesbee, Biology; Denise Spragg, Communication Disorders; Denielle Waltermire, Social Work; Gerald Wilson, Master of Arts History.

West Valley: Trevor Allen, Chemistry; Andrew Auclair, Applied Developmental Psychology; Travis Collins, Education-Special Education; Matthew Erdahl, Education-Reading; Jennifer Grizzle, Education-Mathematics; Jeffrey McCullough, Education-Special Education; Dana Nicholson, Journalism; Tyler Olson, Music; Alena Oviatt, English and Communication Studies; Henry Ryd, Communication Studies; Cassandra Spilker, Communication Studies; Laura Wooten, Education-English; Kay Bower, Master of Social Work.

By hometown

Spokane: Melissa Archer, Business Administration-Finance; Tammy Baraconi, Urban and Regional Planning; Secia Beier, Biology; Tara Bertholf, Exercise Science; Jordan Bjork, Business Administration-Marketing; Joseph Bossio, Chemistry; Stephanie Bowers, Education-Social Studies; Cheryl Bradford, Dental Hygiene; Tyler Brinks, Business Administration-Marketing; Gabriel Brown, Studio Art; Phillip Burris, Business Administration-Finance; Alexandria Desautel, Business Administration-General Management; Stephanie Difrancesco, Communication Disorders; Scott Donahoe, Social Work; Juan Dwyer, Business Administration-Management Information Systems; Bonnie King, Communication Studies; James Gardner, Biology; Terence Geyer, Technology; Elana Hall, Education-English; Oscar Harris Jr., History; Mark Henri, Applied Developmental Psychology; Tanya Higgins, Education-Reading; Candy Holford, Dental Hygiene; Cheryl Howser, Applied Developmental Psychology; Micah Hunting, Education-Social Studies; Sybil Johnson, Business Administration-Marketing; Lynda Keenan, Biology; Timothy Kuh, International Affairs; Kerry Lane, Business Administration-Profession Accounting; Karen Lantz, Social Work; Nicole Larson, Education-Reading; Linda Lawrie, Studio Art; Darrell Lembcke Jr., Education; Heather Little, Dental Hygiene; Jason Little, Chemistry; Michael Lloyd-Owen, Journalism; Amanda Lochmiller, Mathematics; Cassandra Lovick, Psychology; Shannon Milne, Applied Developmental Psychology; Georgina Mitchell, Economics; Senayet Mulatu, Business Administration-Professional Accounting; Kelly Murry, Applied Developmental Psychology; Laura Nonnenmacher, Education-Special Education; Annie Oakes, Anthropology; Johanna Oakes, Graphic Communications; Mark Overman, Business Administration-Human Resource Management; Karen Parry, Communication Studies; Logan Peabody, Business Administration-Management Information Systems; Nevada Prater, Social Work; Raenell Rafferty, Applied Developmental Psychology; Nora Redfox, Social Work; Randen Richards, Government; David Schlegel, Computer Information Systems; Mindy Shaw, Psychology; Stephanie Smith, Social Work; Jessica Stettner, Psychology; Cindy Thomas, Social Work; Dominic Thornberg, Business Administration-Professional Accounting; Christina Vanhorn, Dental Hygiene; Michelle Vanhorn, Education-Reading; Aleksandr Voloshenyuk, Biology; Kelly Walkup, Journalism; Jason Walters, Biology; Lonny Wardle, Computer Information Systems; Jamie Womack, Psychology; Renee Woody, Children’s Studies; Kevin Worth, Business Administration-Finance; Myleah Xiong, Business Administration-Professional Accounting; Kristy Abbott, Master of Social Work; Mariza Anderson, Master of Social Work; Christine Aultman, Master of Education Curriculum and Instruction; Teresa Battista, Master of Social Work; Timothy Best, Master of Social Work; Jacob Bezanson, Master of Social Work; Ashley Boswell, Master of Fine Arts; Cristina Bresnahan-Johnson, Master of Education; Pamela Carlson-Hafner, Master of History; Katie Clemons, Master of Social Work; Paul Clure, Master of Business Administration; Brian D’Angelo, Master of Science Interdisciplinary; Chris Danley, Master of Urban and Regional Planning; Stephanie Ennis, Master of Public Administration; Ricardo Escobedo, Master of Social Work; Bradi Grebien-Samkow, Master of Fine Arts-Creative Writing; Kathleen Hagen, Master of Arts Music; Bobbi Hamilton, Master of Social Work; Michael Henry, Master of Science; Jessica Hildebrandt, Master of Science; Sarah Hudgens, Master of Fine Arts-Creative Writing; Shana Ingram, Master of Social Work; Jaynelle Kenney, Master of Social Work; Pavel Kozubenko, Master of Science-Computer Science; Karen Larson, Master of Business Administration; Rebecca Levine, Master of Social Work; Charles Maggio, Master of Science-Mathematics; Kimberly McCormack, Master of Public Administration; Robert Moore, Master of Social Work; James Noorlander, Master of Social Work; Kelli Prafke, Master of Social Work; Jaclyn Reed, Master of Science; Mark Spencer, Master of Business Administration; Edward Spilker, Master of Urban and Regional Planning; Hayley Stewart, Master of Social Work; Michael Syron, Master of Public Administration; Ruth Williams, Master of Fine Arts-Creative Writing; Jami Bean, Doctor of Physical Therapy; Karie Ike, Doctor of Physical Therapy; Michael Miller, Doctor of Physical Therapy; Brandon Stubbs, Doctor of Physical Therapy.

Spokane Valley: Jodie Alexander, Sociology; Linda Duckett, Business Administration-Management Information Systems; R. Ford, Biology; Marlaina Kramer, Business Administration-General Management; Derek Medina, Exercise Science; Joseph Murphy IV, Business Administration-Marketing; Stephanie Sparr, Applied Developmental Psychology; Aaron Swenson, Applied Developmental Psychology; Jaine Thompson, Biology; Jessica Wanzenried, Social Work; Joyce Daley, Master of Business Administration; William Groth, Master of Social Work; Kerri Hanson, Master of Social Work; Roy Hood, Master of Public Administration; Carly Jones, Master of Social Work; Rachel McGee, Master of Social Work.

Sprague: Kiall Swift, Business Administration-Professional Accounting; Bradley Whipple, Business Administration-Marketing; Ryan Yost, Chemistry.

Springdale: Janee Rij, Athletic Training.

St. John: Matthew Anderson, Education-Mathematics; Shannon Hughes, Education-Reading.

Veradale: Jason Paulsen, Business Administration-Operations Management; Angela Allen, English; Lori Jeske, Master of Science-Applied Psychology; Pamella Waters, Master of Science-Communication Studies.

Warden: Melinda Martinez, Education-Reading; Belia McPartland, Biology.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email