Local news


Latest election results

SUNDAY, AUG. 24, 2008

Here are the most recent results in contested state primary races on the Spokane County ballot, as of Friday evening. Totals for statewide or multicounty districts reflect total votes reported:

U.S. Representative District 5

Randall Yearout 4,704

Barbara Lampert 18,031

John H. Beck 3,292

Mark Mays 31,324

Kurt Erickson 10,866

Cathy McMorris Rodgers 86,733

Governor

Dino Rossi 566,374

Will Baker 4,510

Chris Gregoire 589,904

Duff Badgley 7,943

John W. Aiken Jr. 18,815

Christian Pierre Joubert 14,152

Christopher A. Tudor 4,618

Javier O. Lopez 4,271

Mohammad Hasan Said 2,465

James White 9,318

Lt. Governor

Brad Owen 600,198

Marcia McCraw 294,548

Arlene A. Peck 40,774

Jim Wiest 165,807

Randel Bell 50,660

Secretary of State

Sam Reed 690,788

Mark Greene 19,322

Jason Osgood 380,218

Marilyn Montgomery 75,206

State Treasurer

Allan Martin 521,652

Jim McIntire 453,133

ChangMook Sohn 174,071

State Auditor

Brian Sonntag 688,171

Glenn Freeman 79,004

J. Richard (Dick) McEntee 391,783

Attorney General

John Ladenburg 501,987

Rob McKenna 663,813

Commissioner of Public Lands

Peter J. Goldmark 559,349

Doug Sutherland 588,180

Superintendent of Public Instruction

John Patterson Blair 78,605

Don Hansler 93,373

Randy Dorn 343,097

David Blomstrom 38,272

Enid Duncan 66,879

Teresa (Terry) Bergeson 411,001

Insurance Commissioner

Mike Kreidler 613,863

John R. Adams 413,633

Curtis Fackler 113,406

State Senator - 3rd Leg. District

John Moyna 4,479

Lisa Brown 14,690

State Representative Pos. 1 - 3rd Leg. District

Alex Wood 12,254

Laura Carder 2,835

Chris Bowen 2,838

John Waite 1,884

State Representative Pos. 2 - 3rd Leg. District

Timm Ormsby 13,217

Mike Novak 6,403

State Senator - 4th Leg. District

Judi Owens 12,585

Bob McCaslin 18,479

State Representative Pos. 1 - 4th Leg. District

Linda J. Thompson 13,188

Larry Crouse 18,479

State Representative Pos. 2 - 4th Leg. District

Matt Shea 12,589

Tim Hattenburg 10,424

Ray Deonier 797

Anthony P. Honorof 827

Diana Wilhite 6,082

State Representative Pos. 1 - 6th Leg. District

Marcos James Ruiz Jr. 1,020

Mel Lindauer 7,657

Don A. Barlow 16,157

Kevin Parker 10,365

State Representative Pos. 2 - 6th Leg. District

John F. Driscoll 16,745

John E. Ahern 17,960

State Representative Pos. 1 - 7th Leg. District

Sue Lani Madsen 7,179

Shelly Short 7,192

Mike Davis 4,644

Peter Davenport 3,897

Kelly White 4,299

State Representative Pos. 1 - 9th Leg. District

Steve Hailey 16,590

Kenneth E. Caylor 8,609

State Representative Pos. 2 - 9th Leg. District

Christopher Winter 1,513

Tyana Kelley 7,980

Joe Schmick 16,073

County Commissioner District 1

Kim Thorburn 16,926

Todd Mielke 19,386

County Commissioner District 2

Brian Sayrs 15,822

Mark Richard 17,887

Supreme Court Justice Pos. 3

Mary Fairhurst 597,842

Michael J. Bond 386,971

Supreme Court Justice Pos. 4

Charles W. Johnson 561,699

C. F. (Frank) Vulliet 100,257

James M. Beecher 291,426

Court of Appeals Div. 3 Dist. 1 Pos. 2

Kevin M. Korsmo 56,898

Harvey Dunham 48,788

Superior Court Judge Pos. 1

Mark E. Vovos 24,226

Annette S. Plese 46,409

Greg D. Weber 20,251

Superior Court Judge Pos. 10

Linda G. Tompkins 62,952

David Stevens 25,126


 

Click here to comment on this story »






Sections


Profile

Contact the Spokesman

Main switchboard:
(509) 459-5000
Customer service:
(509) 747-4422
Newsroom:
(509) 459-5400
(800) 789-0029
Back to Spokesman Mobile