January 15, 2008 in Sports

Today’s menu

The Spokesman-Review
 

Basketball

High school boys:

Greater Spokane League:

Gonzaga Prep vs. Shadle Park at SFCC, Mead at Central Valley, North Central at Rogers, all 7:15 p.m.; Lewis and Clark vs. Ferris at Arena, 7:30.

Inland Empire League:

Lakeland at Lake City, 6 p.m.; Coeur d’Alene at Sandpoint, Post Falls at Lewiston, both 7:30.

Great Northern League:

Colville at West Valley, Deer Park at Medical Lake, Riverside at Cheney, all 7:30 p.m.

Caribou Trail League:

Lake Roosevelt at Tonasket, 7:30 p.m.

Northeast A League:

Chewelah at Freeman, Colfax at Lakeside (Nine Mile Falls), Newport at Kettle Falls, all 7:30 p.m.

North Star League:

Kootenai at Lakeside (Plummer), 6 p.m.

Bi-County League:

Davenport vs. Almira/Coulee-Hartline at Hartline, Liberty vs. Wilbur-Creston at Creston, Lind-Ritzville at Valley Christian, Readan at Northwest Christian, all 7:30 p.m.

Panorama League:

Cusick at Columbia, St. George’s at Springdale, both 7:15 p.m.

Whitman County League:

Colton at St. John-Endicott, Garfield-Palouse vs. Sprague-Harrington at Harrrington, Rosalia vs. Tekoa-Oakesdale at Tekoa, all 6 p.m.

Non-league:

Priest River at Clark Fork, Wallace at St. Maries, both 6 p.m.; Oroville at Republic, 7:15; Odessa at Soap Lake, 7:30.

High school girls:

Greater Spokane League:

Gonzaga Prep vs. Shadle Park at SFCC, Lewis and Clark vs. Ferris at Arena, Mead at Central Valley, North Central at Rogers, all 5:30 p.m.

Inland Empire League:

Post Falls at Lewiston, 5:45 p.m.; Coeur d’Alene at Sandpoint, 6; Lakeland at Lake City, 7:30.

Great Northern League:

Colville at West Valley, Deer Park at Medical Lake, Riverside at Cheney, all 5:45 p.m.

Intermountain League:

Bonners Ferry at Kellogg, St. Maries at Timberlake, both 7:30 p.m.

Northeast A League:

Chewelah at Freeman, Colfax at Lakeside (Nine Mile Falls), Newport at Kettle Falls, all 5:45 p.m.

Bi-County League:

Davenport vs. Almira/Coulee-Hartline at Hartline, Liberty vs. Wilbur-Creston at Creston, Lind-Ritzville at Valley Christian, Reardan at Northwest Christian, all 6 p.m.

Panorama League:

St. George’s at Springdale, 5:45 p.m.

Whitman County League:

Colton at St. John-Endicott, Garfield-Palouse vs. Sprague-Harrington at Harrington, Rosalia vs. Tekoa-Oakesdale at Tekoa, all 7:30 p.m.

Non-league:

Oroville at Republic, 5:45 p.m.; Odessa at Soap Lake, 6.

Luncheon

EWU Coaches: At Holiday Inn Spokane Airport, noon.

NIC Booster Club: At Outback Steakhouse on Northwest Boulevard in Coeur d’Alene, noon.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Dog racing, first post 10 a.m.; horse racing, first post 10 a.m.

Greyhound Park & Event Center: Dog racing, first post 10 a.m.; horse racing, first post 11:15 a.m.

Wrestling

High school:

Greater Spokane League:

University at East Valley, 7 p.m.

Great Northern League:

Deer Park at Cheney, 5:30 p.m.; Medical Lake at Clarkston, 7.

Bi-County League:

Davenport at Lind-Ritzville, 6 p.m.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email