Today’s menu
Basketball
College men: North Idaho at Salt Lake, 7:30 p.m.
College women: North Idaho at Salt Lake, 5:30 p.m.
High school boys:
Inland Empire League:
Coeur d’Alene at Moscow, Lake City at Post Falls, Lewiston at Sandpoint, all 7:30 p.m.
Great Northern League:
Cheney at Clarkston, Deer Park at Colville, Riverside at Pullman, all 5:45 p.m.; West Valley at Medical Lake, 7:30.
Intermountain League:
Kellogg at Bonners Ferry, 7 p.m.
Northeast A League:
Freeman at Chewelah, Kettle Falls at Newport, Lakeside (Nine Mile Falls) at Colfax, all 5:45 p.m.
North Star League:
Clark Fork at Kootenai, 6 p.m.
Bi-County League:
Almira/Coulee-Hartline at Odessa, Davenport at Northwest Christian, Lind-Ritzville at Liberty, Wilbur-Creston at Reardan, all 7:30 p.m.
Panorama League:
St. Michael’s at Columbia, Cusick at Curlew, Northport at Inchelium, Republic at St. George’s, Wellpinit at Springdale, all 7:15.
Whitman County League:
Garfield-Palouse vs. LaCrosse-Washtucna at LaCrosse, Rosalia at Colton, Tekoa-Oakesdale at St. John-Endicott, all 6 p.m.
Non-league:
Lakeside (Plummer) at Logos, 6 p.m.
High school girls:
Inland Empire League:
Lake City at Post Falls, 5:45 p.m.; Coeur d’Alene at Moscow, Lewiston at Sandpoint, both 6.
Great Northern League:
West Valley at Medical Lake, 5:45 p.m.; Cheney at Clarkston, Deer Park at Colville, Riverside at Pullman, all 7:30.
Intermountain League:
Bonners Ferry at Kellogg, 5:30 p.m.
Northeast A League:
Freeman at Chewelah, Kettle Falls at Newport, Lakeside (Nine Mile Falls) at Colfax, all 7:30 p.m.
North Star League:
Kootenai at Lakeside (Plummer), Wallace at Mullan, both 6 p.m.
Bi-County League:
Almira/Coulee-Hartline at Odessa, Davenport at Northwest Christian, Lind-Ritzville at Liberty, Wilbur-Creston at Reardan, all 6 p.m.
Panorama League:
St. Michael’s at Columbia, Cusick at Curlew, Northport at Inchelium, Republic at St. George’s, Wellpinit at Springdale, all 5:45.
Whitman County League:
Garfield-Palouse vs. LaCrosse-Washtucna at LaCrosse, Rosalia at Colton, Tekoa-Oakesdale at St. John-Endicott, all 7:30 p.m.
Gymnastics
High school:
Greater Spokane League:
Lewis and Clark, Shadle Park and University at North Central, Mt. Spokane at Mead, both 6 p.m.
Hockey
Western Hockey League: Seattle vs. Spokane Chiefs at Arena, 7 p.m.
Off-track betting
Coeur d’Alene Casino: Dog racing, first post 9:30 a.m.; horse racing, first post 9:25 a.m.
Greyhound Park & Event Center: Dog racing, first post 10 a.m.; horse racing, first post 9:30 a.m.
Northern Quest Casino: Horse racing, first post 9:10 a.m.
Track and field
College: Eastern Washington at Cougar Indoor, 2:30 p.m.
Wrestling
High school:
Great Northern League:
Deer Park at Cheney, 7 p.m.
Intermountain League:
Lakeland, St. Maries and Timberlake at Kellogg, 10 a.m.