April 28, 2009 in Sports

Today’s menu

 

Baseball

College: Washington State at Gonzaga, 6:30 p.m.

High school

Bi-County League: Lind-Ritzville at Almira/Coulee-Hartline (DH), Odessa at Wilbur-Creston (DH), Northwest Christian at Davenport (DH), all 2 p.m.

Inland Empire League: Lake City at Sandpoint, 4 p.m.; Lewiston at Moscow, 5.

Intermountain League: Kellogg at Priest River, Timberlake at Bonners Ferry, both 4 p.m.

Greater Spokane League: East Valley at Ferris, North Central at Gonzaga Prep, Central Valley at Mead, Rogers at University, Lewis and Clark vs. Shadle Park at Avista Stadium, all 4 p.m.

Northeast A League: Freeman at Chewelah (DH), 2 p.m.

Panorama League: Northport at Columbia (DH), Selkirk at Inchelium (DH), St. George’s at Wellpinit (DH), Cusick at Republic (DH), all 2 p.m.; St. Michael’s at Springdale, 4.

Non-league: Tri-Cities Prep at Colton (DH), Colfax at Liberty (DH), Asotin at Liberty Christian (DH), St. John-Endicott at Touchet, all 2 p.m.; Riverside at Reardan, 3; Waitsburg vs. Garfield-Palouse at Garfield, Lakeland at Cheney, Tekoa-Oakesdale/Rosalia at DeSales, all 4; St. Maries at Wallace, 4:30; Lakeside (WA) at Pullman, 5.

Golf

College men: Washington State at Pac-10 Championships at Seattle; Idaho at Western Athletic Conference Championships at Rio Secco Golf Club, Henderson, Nev.

High school: Great Northern League at The Fairways, 10 a.m.; Sandpoint Invitational at StoneRidge, 9 a.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Horse racing, 10 a.m.; dog racing, 10. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 10.

Soccer

High school boys

Great Northern League: Clarkston at Pullman, Colville at West Valley, Medical Lake at Deer Park, Riverside at Cheney, all 4 p.m.

Softball

High school

Bi-County League: Lind-Ritzville at Almira/Coulee-Hartline (DH), Odessa at Wilbur-Creston (DH), Colfax at Liberty (DH), Northwest Christian at Davenport (DH), all 2 p.m.

Inland Empire League: Lake City at Sandpoint, 4 p.m.; Lewiston at Moscow, 5.

Intermountain League: Kellogg at Priest River, Timberlake at Bonners Ferry, both 4 p.m.

Greater Spokane League: Lewis and Clark at Ferris, Shadle Park at Gonzaga Prep, Central Valley at Mead, East Valley at Mt. Spokane, North Central at Rogers, all 4 p.m.

Northeast A League: Lakeside at Chewelah, Newport at Freeman, both 4 p.m.

Panorama League: Northport at Columbia (DH), Selkirk at Inchelium (DH), St. George’s at Wellpinit (DH), Cusick at Republic (DH), St. Michael’s at Springdale (DH), all 2 p.m.

Non-league: Tri-Cities Prep at Colton (DH), 2 p.m.; Waitsburg vs. Garfield-Palouse at Garfield, St. Maries at Pullman, Deer Park at Kettle Falls, West Valley at Lakeland, all 4 p.m.

Tennis

High school boys

Great Northern League: West Valley at Cheney, Clarkston at Deer Park, both 3:45 p.m.

Greater Spokane League: Central Valley at North Central, Ferris at Mt. Spokane, Rogers at East Valley, Mead at Gonzaga Prep, all 3:30 p.m.

Inland Empire League: Post Falls at Sandpoint, 3 p.m.

Northeast A/B League: Sprague-Harrington vs. LaCrosse-Washtucna at Washtucna.

High school girls

Great Northern League: Colville at Medical Lake, Cheney at West Valley, both 3:45 p.m.

Greater Spokane League: University at Lewis and Clark, Rogers at East Valley, Gonzaga Prep at Mead, Mt .Spokane at Ferris, North Central at Central Valley, all 3:45 p.m.

Inland Empire League: Post Falls at Sandpoint, 3 p.m.

Northeast A/B League: Sprague-Harrington vs. LaCrosse-Washtucna at Washtucna.

Track and field

College: CC Spokane at NWAACC Multievents at Gresham, Ore., 9 a.m.

High school

Lakeside (WA) at Freeman, Wilbur-Creston at Odessa, Kettle Falls at Chewelah, all 3:30 p.m.; Lakeside (ID) at Wallace, 4 p.m.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email