October 6, 2009 in Sports

Today’s menu

 

Cross Country

High school

GNL: Cheney, Medical Lake at Clarkston, Deer Park at Colville, both 4 p.m. Bi-County: Reardan, Northwest Christian, Valley Christian, Colfax at Davenport, 4 p.m. Northeast A: Freeman at Kettle Falls, Lakeside at Newport, both 4 p.m. Panorama: St. George’s, Republic, Wellpinit, Springdale at Curlew, 4 p.m.

Golf

College women: WSU, Idaho at Edean Ihlanfeldt Invitational in Sammamish, Wash., all day; Gonzaga and EWU at Heather Farr Memorial at Colorado National Golf Course in Boulder, Colo., all day.

Luncheon

EWU: Eagles coaches at Northern Quest, noon.

Off-track betting

CDA Casino: Horse racing, 10 a.m.; dog racing, 10. Greyhound Park: Dog racing, 10 a.m.; horse racing, 10:15.

Soccer

High school boys

IEL 5A: Post Falls at Lewiston, 4:30 p.m. Non-league: Coeur d’Alene at Moscow, Lake City at Sandpoint, Bonners Ferry at St. George’s, all 4 p.m.

High school girls

GNL: Cheney at Medical Lake, Clarkston at Riverside, Deer Park at Colville, West Valley at Pullman, all 4 p.m. IEL 5A: Lewiston at Post Falls, 4:30 p.m. IML: Kellogg at Bonners Ferry, 4 p.m. Non-league: Moscow at Coeur d’Alene, Freeman at Lakeland, both 4 p.m.; Lake City at Sandpoint, 6.

Softball

High school slowpitch

GSL: Lewis and Clark at Central Valley, Shadle Park at Ferris, University at North Central, Gonzaga Prep at Rogers, all 4 p.m.

Volleyball

College: Gonzaga at EWU, 7 p.m.

High school

GSL: Central Valley at University, Gonzaga Prep at Ferris, North Central at East Valley, Mead at Lewis and Clark, Rogers at Shadle Park, all 7 p.m. GNL: Cheney at Pullman, Deer Park at West Valley, Medical Lake at Colville, Riverside at Clarkston, all 7 p.m. IML: Bonners Ferry at Timberlake, 7:30 p.m. NEA: Chewelah at Freeman, 5:30 p.m.; Newport at Kettle Falls, 6:30. North Star: Mullan at Kootenai, Clark Fork at Wallace, both 6 p.m. Panorama: Selkirk at Cusick, Springdale at St. George’s, Republic at Curlew, Northport at Inchelium, all 5 p.m.; Columbia at Wellpinit, 5:30. Bi-County: Almira/Coulee-Hartline at Liberty, Reardan at Sprague-Harrington, both 6 p.m.; Colfax at Davenport, Creston at Northwest Christian, both 7; Valley Christian at Odessa, 7:30. District 9 North: LaCrosse-Washtucna at St. John-Endicott, Garfield- Palouse at Asotin, both 5:30 p.m.; Rosalia at Colton, both Pomeroy at Tekoa-Oakesdale, 6:30. Non-league: Lakeland at Priest River, 4 p.m.; Post Falls at Lakeland, 5:30; Coeur d’Alene Charter vs. Lakeside (ID) at Holy Family, 6; Moscow at Lake City, Sandpoint at Coeur d’Alene, both 7; St. Maries at Potlatch, 7:15; Post Falls at Priest River, 7:30.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email