April 6, 2010 in Sports

Today’s menu

 

Baseball

College: Washington State at BYU, noon; Washington at Gonzaga, 6:30 p.m.

High school

Greater Spokane League: Gonzaga Prep at Central Valley, University at East Valley, Shadle Park at Ferris, Mead at Mt. Spokane, Lewis and Clark at North Central, all 4 p.m.

Intermountain League: Bonners Ferry at Priest River, Timberlake at Kellogg, both 4 p.m.

Great Northern League: Deer Park at Medical Lake, 2 p.m.

Northeast A League: Kettle Falls at Chewelah, 3 p.m.; Lakeside at Freeman, 4:30.

Panorama League: Wellpinit at Columbia (DH), Northport at Curlew (DH), both 2 p.m.; St. Michael’s at Republic (DH), 4.

District 9 North: Tekoa-Oakesdale/Rosalia at Colton, 4 p.m.

Nonleague: Riverside Christian at Lind-Ritzville, noon; Coeur d’Alene at Post Falls, 3:30 p.m.; West Valley at Lake City (DH), 3:45; Lewiston at Moscow, Sandpoint at Lakeland, both 4.

Golf

College men: Gonzaga and Idaho at Wyoming Cowboy Classic at Talking Stick GC in Scottsdale, Ariz., 7:30 a.m.

College women: Gonzaga, Eastern Washington and Idaho at Wyoming Cowgirl Classic at Ocotillo Golf Resort in Chandler, Ariz., 7:30 a.m.

High school: Moscow Invite at University of Idaho, 8:30 a.m.; GSL tournament at The Links, 1 p.m.; Tekoa-Oakesdale/Rosalia, Asotin, Dayton at Pomeroy, boys 11 a.m., girls 2 p.m.

Luncheon

Eastern Washington University: Eagles coaches at Northern Quest Casino, noon.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Horse racing, 10 a.m.; dog racing, 10 a.m. Greyhound Park & Event Center: Dog racing, 10 a.m.; horse racing, 11:20.

Soccer

High school boys

Great Northern League: Cheney at Colville, Deer Park at Riverside, Pullman at Medical Lake, West Valley at Clarkston, all 4 p.m.

Nonleague: Lakeside (WA) at Lewis and Clark, 4 p.m.

Softball

College: CC Spokane at Wenatchee Valley (DH), 2 p.m.

High school

Greater Spokane League: Mt. Spokane at East Valley, Mead at Central Valley, Ferris at Lewis and Clark, Rogers at North Central, Gonzaga Prep at Shadle Park, all 4 p.m.

Great Northern League: Medical Lake at Deer Park, 2 p.m.

Intermountain League: Timberlake at Kellogg, Bonners Ferry at Priest River, both 4 p.m.

Panorama League: Northport at Curlew (DH), St. George’s at Inchelium (DH), Wellpinit at Columbia (DH), St. Michael’s at Republic (DH), all 2 p.m.

District 9 North: Tekoa-Oakesdale/Rosalia at Colton, 4 p.m.

Nonleague: Lakeland at West Valley, 3:45 p.m.; Coeur d’Alene at Post Falls, Lewiston at Moscow (DH), Northwest Christian at Deer Park, Riverside at Kettle Falls, all 4; St. Maries at Freeman, 4:30.

Tennis

High school boys

Greater Spokane League: Central Valley at Ferris, Lewis and Clark at North Central, Mead at East Valley, Rogers at Mt. Spokane, Shadle Park at Gonzaga Prep, all 3:30 p.m.

Great Northern League: Medical Lake at Clarkston, Riverside at West Valley, Deer Park at Cheney, all 3:45 p.m.

Northeast A League: Lakeside at Chewelah, 3:30 p.m.

Nonleague: Lake City at University, 3 p.m.; Davenport at LaCrosse-Washtucna, Freeman at St. George’s, Reardan at Sprague- Harrington, Wilbur-Creston at Lind-Ritzville, all 3:30.

High school girls

Greater Spokane League: East Valley at Mead, Ferris at Central Valley, Gonzaga Prep at Shadle Park, Mt. Spokane at Rogers, North Central at Lewis and Clark, all 3:30 p.m.

Great Northern League: West Valley at Riverside, Deer Park at Cheney, Clarkston at Medical Lake, all 3:45 p.m.

Northeast A League: Lakeside at Chewelah, 3:30 p.m.

Nonleague: Freeman at St. George’s, Wilbur-Creston at Lind-Ritzville, Davenport at LaCrosse-Washtucna, Reardan at Sprague-Harrington, all 3:30 p.m.

Track and field

High school: Davenport, Columbia, Selkirk, Wellpinit, Northport, Cusick, Curlew, Republic at Valley Christian, 3:30 p.m.; Liberty, St. George’s, Northwest Christian, Lind-Ritzville, Springdale, Odessa, Reardan, Wilbur-Creston at Colfax, 3:30.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email