April 17, 2010 in Sports

Today’s menu

 

Auto racing

Stateline Speedway: INSCA Winged Sprint Cars, Hobby Cars, Street Stocks, 6 p.m.

Baseball

College: Pacific at Whitworth (DH), noon; Washington at California, Pepperdine at Gonzaga, CC Spokane at Yakima Valley (DH), all 1 p.m.; Washington State at Arizona, 6.

High school

IEL 5A: Lewiston at Post Falls (DH), noon.

IEL 4A: Moscow at Lakeland (DH), noon.

Intermountain League: Bonners Ferry at St. Maries (DH), Timberlake at Priest River (DH), both 11 a.m.

Great Northern League: Cheney at West Valley (DH), Colville at Medical Lake (DH), Deer Park at Riverside (DH), Pullman at Clarkston (DH), all noon.

Northeast A League: Lakeside (WA) at Chewelah (DH), 11 a.m.

Bi-County 2B: Davenport at Liberty (DH), Reardan at Lind-Ritzville (DH), both noon.

Panorama League: St. George’s at Curlew (DH), Northport at Selkirk (DH), Wellpinit at Republic (DH), St. Michael’s at Cusick (DH), all noon.

Southeast 2B: Tekoa-Oakesdale/Rosalia at DeSales (DH), Garfield-Palouse at Asotin (DH), both 11 a.m.

Southeast 1B: LaCrosse-Washtucna at Colton (DH), 11 a.m.

Nonleague: Almira/ Coulee-Hartline at Colfax (DH), Wilbur-Creston at Northwest Christian (DH), both noon.

Golf

College men and women: North Idaho vs. Columbia Basin at Horn Rapids GC, 12:30 p.m.

High school: Arlington Match at Indian Canyon, 9 a.m.; Intermountain League tourney No. 1 at Priest River, 10.

Football

Arena Football League: Bossier-Shreveport at Spokane, 7 p.m.

College scrimmages: Idaho at Kibbie Dome, 8:30 a.m.; Eastern Washington at Woodward Field, 12:30 p.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 9:30. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 11:30. Northern Quest Casino: Horse racing, 9:25 a.m.

Rowing

College men: Gonzaga vs. Washington State at Wawawai Landing, 4 p.m.

College women: Washington State at Lake Natoma (Calif.) Invite, 8:20 a.m.

Soccer

High school boys

Great Northern League: Colville at Pullman, noon.

Softball

College: CC Spokane at Yakima crossover tournament, 9 a.m.; Pacific at Whitworth (DH), Southern Idaho at North Idaho (DH), both noon; Washington at Oregon, 1 p.m.

High school

IEL 5A: Lewiston at Post Falls (DH), noon.

IEL 4A: Moscow at Lakeland (DH), noon.

Intermountain League: Timberlake at Priest River (DH), Bonners Ferry at St. Maries (DH), both 11 a.m.

Great Northern League: Cheney at West Valley (DH), Colville at Medical Lake (DH), Deer Park at Riverside (DH), Pullman at Clarkston (DH), all noon.

Northeast A League: Lakeside (WA) at Chewelah (DH), 11 a.m.; Newport at Freeman (DH), noon.

Bi-County 2B: Davenport at Liberty (DH), Reardan at Lind-Ritzville (DH), both noon.

Panorama League: St. George’s at Curlew (DH), Northport at Selkirk (DH), St. Michael’s at Cusick (DH), Wellpinit at Republic (DH), all noon.

Southeast 2B: Garfield-Palouse at Asotin (DH), Tekoa-Oakesdale/Rosalia at DeSales (DH), both 11 a.m.

Southeast 1B: LaCrosse-Washtucna at Colton (DH), 11 a.m.

Nonleague: Almira/Coulee-Hartline at Colfax (DH), Wilbur-Creston at Northwest Christian (DH), CdA JV at Kellogg (DH), all noon.

Tennis

College men: CC Spokane at Skagit Valley, 9 a.m.; Eastern Washington at Montana State, 2 p.m.

College women: Whitworth at Northwest Conference tournament at Yakima, 8 a.m.; Eastern Washington at Montana State, CC Spokane at Skagit Valley, both 9; Washington at Washington State, noon.

High school boys

IEL 5A: Lewiston at Post Falls, 2 p.m.

1A/B: Chewelah at Wilbur-Creston, Davenport at Valley Christian, LaCrosse-Washtucna at Sprague-Harrington, Lakeside (WA) at St. George’s, Reardan at Lind-Ritzville, all 11 a.m.

Nonleague: Moscow at Post Falls, 9 a.m.; Clearwater at CdA Charter, 1 p.m.

High school girls

Great Northern League: Colville at West Valley, 10 a.m.; Clarkston at West Valley, 1 p.m.

1A/B: Reardan at Lind-Ritzville, Chewelah at Wilbur-Creston, Davenport at Valley Christian, LaCrosse-Washtucna at Sprague-Harrington, Lakeside at St. George’s, Reardan at Lind-Ritzville, all 11 a.m.

Nonleague: Clearwater at CdA Charter, 1 p.m.

Track and field

College: Eastern Washington at Long Beach Invitational, 9 a.m.; Whitworth, CC Spokane at Spike Arlt Invite at Ellensburg, 9:30; Washington State, Eastern Washington and Idaho at Mt. SAC Relays at Walnut, Calif., 11; Gonzaga at Montana Open, 11.

High school: Big Red Invitational at Cheney, 9 a.m.; Kootenai Invite, Pasco Invitational, both 9:30; Undeberg Invite at Medical Lake, 11.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email