August 3, 2010 in Features

Community Foundation names scholarship winners

By The Spokesman-Review
 

The Inland Northwest Community Foundation, 618 W. Riverside Ave., recently announced scholarship winners for the 2010-’11 academic year. Students are listed by their schools.

Eastern Washington high schools

Central Valley: Cameron Nemeth, $1,500, East Spokane Kiwanis Scholarship.

Chewelah: Eric Oltean, $3,000, Bess Mikalson Scholarship.

Colfax: Melissa Aeschliman, $1,000, Clarence Hines Scholarship; Heather Harder, $1,000, Clarence Hines Scholarship; Rachel Johnson, $1,000, Melvin and Josephine Ripley/Francis and Sabina Schreiber Scholarship; Kelli Largent, $1,000, Clarence Hines Scholarship; Aryssa Laubach, $1,000, Clarence Hines Scholarship; Tyler Morse, $1,000, Melvin and Josephine Ripley/Francis and Sabina Schreiber Scholarship; Marlena Olson, $1,000, Melvin and Josephine Ripley/Francis and Sabina Schreiber Scholarship; Megan Pearson, $1,000, Melvin and Josephine Ripley/Francis and Sabina Schreiber Scholarship; Allison Vorderbrueggen, $1,000, Clarence Hines Scholarship; Brooke Waldo, $1,000, Melvin and Josephine Ripley/Francis and Sabina Schreiber Scholarship.

Colville: Kyle Moore, $2,000, Lucille I. Hudon Scholarship.

Connell: Veniel Garza, $1,000, David L. and Frances G. Ray Scholarship.

Creston: Michelle Brimberry, $1,000, Wilson Farm-Mondovi Grange Scholarship; Tyler Covey, $1,000, Wilson Farm-Mondovi Grange Scholarship.

Curlew: Shanaa Henderson, $2,500, Bess Mikalson Scholarship; Kathleen Ramich, $3,000, Bess Mikalson Scholarship.

Davenport: Jennifer Tapani, $500, Wilson Farm-Mondovi Grange Scholarship; Jarod Gunning, $1,000, Lucille I. Hudon Scholarship.

East Valley: Rachel Duckett, $1,000, Kuehnle Family Scholarship; Christina Nelson, $8,750 Ren H. Rice Scholarship; Maryann Nguyen, $1,000, Kuehnle Family Scholarship; Hope Tran, $1,000, Kuehnle Family Scholarship; Emily Valdovinos, $500, Kuehnle Family Scholarship.

Jenkins (Chewelah): Will Lohman, $1,000, Lucille I. Hudon Scholarship; Bailey Wuesthoff, $2,000, Eileen Hutchison Scholarship.

LaCrosse: Lindsey Kneale, $500, David L. and Frances G. Ray Scholarship; Chelsea McKay, $500 David L. and Frances G. Ray Scholarship.

Lewis and Clark: Lilia Kondo, $1,000, Lucille I. Hudon Scholarship; Michael SanMiguel, $1,000, LC Tiger Scholarship.

Liberty: Sarah Jones, $1,000, Joe and June Fulton Liberty Scholarship.

Odessa: Melissa Greenwalt, $1,000, David L. and Frances G. Ray Scholarship.

Reardan: Grant Schultz, $1,000, Wilson Farm-Mondovi Grange Scholarship; Jessica Skipper, $1,000, Lucille I. Hudon Scholarship.

Rogers: Mitchell Andrews, $1,150, Rogers-Ziegler Family Scholarship; Jordan Burns, $2,000, Lucille I. Hudon Scholarship; Katalina Colon, $2,000, Lucille I. Hudon Scholarship; Devin Farrar, $1,150, Rogers-Ziegler Family Scholarship; Karly Muller, $1,300, Joy-Hughes Scholarship.

Selkirk: Kendra Maupin, $2,500, Bess Mikalson scholarship; Nicholas Milliren, $800, Lillian Bailey Scholarship.

Sprague: Julia Stromberger, $1,000, William and Flossie Sanborn Scholarship; Ashley Wheeler, $4,000, William and Flossie Sanborn Scholarship.

St. John-Endicott: Warren Miller, $1,100, Annie Maria Hitchings Scholarship; Kelly Van Lith, $1,100, Annie Maria Hitchings Scholarship.

University: Daniel Berkseth, $1,500, East Spokane Kiwanis Scholarship; Jessica Haskins, $800, Gary Carrow Memorial Scholarship.

Wahluke: Blanca Granados, $1,000, Mattawa Area Scholarship.

Wilbur: Caitlin Herdrick, $500, Wilson Farm-Mondovi Grange Scholarship.

North Idaho high schools

Bonners Ferry: Justin Barrieault, $2,000, Lucille I. Hudon Scholarship; Dylan Sweeney, $900, Lenhart Scholarship; Casey Watt, $900, Lenhart Scholarship.

Clark Fork: Bryce Bare $1,500, Doris L. Kenney Memorial Scholarship and $5,000, Hoyt and Edith Schuyler of Hope, Idaho Scholarship; Moranda Becker, $2,500 Hoyt and Edith Schuyler of Hope, Idaho Scholarship; Lacey Buxton, $2,500, Hoyt and Edith Schuyler of Hope, Idaho Scholarship; Shaina Gustafson, $1,500, Hoyt and Edith Schuyler of Hope, Idaho Scholarship; Chelsea Macumber, $1,500 Hoyt and Edith Schuyler of Hope, Idaho Scholarship; Anna Wallace, $500, Hoyt and Edith Schuyler of Hope, Idaho Scholarship; Brittani Wilder, $1,500, Hoyt and Edith Schuyler of Hope, Idaho Scholarship.

Lake City: Benjamin Cooper, $1,000, Lucille I. Hudon Scholarship.

Potlatch: Bryan Amos, $1,000, Margaret Galbraith Scholarship.

Priest River: Stephanie Cox, $1,500, Doris L. Kenney Memorial Scholarship; Cheyenne Dunham, $1,500, Doris L. Kenney Memorial Scholarship; Alexandria Low, $1,000, Doris L. Kenney Memorial Scholarship; Robin Cobb, $1,000, Doris L. Kenney Memorial Scholarship; Schyanna Jenne, $1,500, Doris L. Kenney Memorial Scholarship; Marissa Langager, $1,500, Doris L. Kenney Memorial Scholarship; Chelsea Linton, $1,500, Doris L. Kenney Memorial Scholarship; Stephanie Naccarato, $1,500, Doris L. Kenney Memorial Scholarship; Ana Reed, $1,500, Doris L. Kenney Memorial Scholarship; Tristan Troudt, $1,500, Doris L. Kenney Memorial Scholarship.

Timberlake: Ryan Sacksteder, $2,000, Lucille I. Hudon Scholarship.

Colleges and universities

Community Colleges of Spokane: Robert Browning, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Kenneth DeGroot, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Terra Donley, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Cody Harder, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Trang Le, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Tiffany Letnes, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Brandon Martin, $1,400; Associated Industries Bright Promise Scholarship; Thong Nguyen, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Melissa O’Neal, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Sandra Powell, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Kathleen Rauch, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; John Smith, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Joseph St. Laurent, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Jennifer Widell, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Jaime Williams, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Kristin Youmans, $1,400, Associated Industries Bright Promise Scholarship.

Eastern Washington University: Clifford Abell, $1,000, Wilson Farm-Mondovi Grange Scholarship; Jared Allen, $8,750, Ren H. Rice Scholarship; Laura Baump $3,045, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Lindsey Bekemeyer, $3,000, G.A. “Bill” Garske Scholarship; Jamal Bodey-Burks, $3,045, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Stacy Carlson, $1,415, Stanley & Berniece Fahlgren Scholarship; Brenda Devine, $3,045, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Julie Gullikson, $1,415, Stanley & Berniece Fahlgren Scholarship; Autumn Kisner, $3,045, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Monica Lazarte, $3,045, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Sandra Lund, $3,045, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Jodi Robertson, $1,000, Wilson Farm-Mondovi Grange Scholarship; Jodi Robertson, $1,415, Stanley & Berniece Fahlgren Scholarship; Guadalupe Sadler, $3,045, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Elizabeth Severin, $3,045, Associated Industries Bright Promise Scholarship; Amanda Stansell, $1,415, Stanley & Berniece Fahlgren Scholarship.

Gonzaga University: Collin Deel, $10,750, Ren H. Rice Scholarship; Monica Marmolejo, $1,000, Ed Tsutakawa Scholarship.

North Idaho College: Joanna Ingerski, $1,000, Joe and June Fulton-Liberty High School Scholarship; Cindy Matthews, $849, Nell Louise Clingerman Scholarship.

Spokane Falls Community College: Jeremy Bentz-Ashbaugh, $3,000, Ren H. Rice Scholarship; Molly Flaherty, $550, Washington Health Care Association Scholarship; Kamie McCoul, $3,000, Ren H. Rice Scholarship; David Watts, $8,750, Ren H. Rice Scholarship.

University of Idaho: Silas Van Natter, $1,250, Doris L. Kenney Memorial Scholarship; John Zieske, $1,250, Doris L. Kenney Memorial Scholarship.

Walla Walla Community College: Jonelle Overmyer, $1,000, Wilson Farm-Mondovi Grange Scholarship.

Washington State University: Andrea Bonner, $1,200, Robert & Anna Neill Scholarship; Jaysa Jo Hill, $850, KACHE Scholarship; Lacey Hulbert, $1,200, Fred A. Keller Scholarship; Erik Larson, $1,200, Robert and Anna Neill Scholarship; Karissa Mielke, $1,000, Wilson Farm-Mondovi Grange Scholarship; Mariah Mielke, $1,000, Wilson Farm-Mondovi Grange Scholarship; Haley Orwick, $1,000, Wilson Farm-Mondovi Grange Scholarship; Jennifer Polm, $2,830, Carol Fahlgren Crispin Memorial Scholarship; Marina Savochka, $2,830, Carol Fahlgren Crispin Memorial Scholarship; Lauren Smith, $1,200, Robert and Anna Neill Scholarship; Cristina Wilson, $1,250, Doris L. Kenney Memorial Scholarship.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email