December 11, 2010 in Sports

Today’s menu

 

Basketball

College men: Big 12/Pac-10 Hardwood: Washington at Texas A&M, 1:30 p.m.; Lane Invitational at Eugene, Ore.: CC Spokane vs. Northwest Elite, 4; Idaho at Seattle University, North Idaho at Salt Lake, both 5; Gonzaga at Notre Dame, 5:30.

College women: Idaho at Seattle University, 1 p.m.; Washington State at Gonzaga, Quest University vs. CC Spokane at SFCC, both 2; North Idaho at Salt Lake, 3; Whitworth at La Verne, 5; Saint Martin’s at Eastern Washington, 7:05.

High school boys: Inland Empire League 4A: Lakeland at Moscow, 5:30 p.m. Intermountain League: St. Maries at Timberlake, Bonners Ferry at Kellogg, both 5:30 p.m. Bi-County 2B: Springdale at Kettle Falls, Northwest Christian at Colfax, Lind-Ritzville/Sprague at Reardan, Liberty at Davenport, all 7:30 p.m. Panorama League: Inchelium at Curlew, Wellpinit at Selkirk, both 6 p.m. Southeast 1B: Colton at LaCrosse-Washtucna, Garfield-Palouse at Tekoa-Oakesdale, Pomeroy at Rosalia, all 6:30 p.m.; St. John-Endicott at Touchet, 7:30.

NSL tournament: Kootenai vs. Mullan, 6 p.m.; Lakeside (ID) vs. Wallace, 7:30 p.m. Pendleton tournament: Sandpoint vs. Pasco, 10 a.m.; Clarkston vs. Pendleton, 1:30 p.m. Nonleague: Mt. Spokane at East Valley, 4:15 p.m.; Pullman at Lewiston, Post Falls at Ferris, both 5; Freeman at Cheney, 5:45; Toppenish at West Valley, Republic at Columbia, both 6; Riverside at Medical Lake, Chelan at Lake Roosevelt, Kittitas at Almira/Coulee-Hartline, Odessa-Harrington at Moses Lake Christian, all 7:30.

High school girls: Inland Empire League 5A: Post Falls at Lake City, 3 p.m. Inland Empire League 4A: Lakeland at Moscow, 4 p.m. Intermountain League: St. Maries at Timberlake, Bonners Ferry at Kellogg, both 4 p.m. Bi-County 2B: Liberty at Davenport, Northwest Christian at Colfax, Lind-Ritzville/Sprague at Reardan, Springdale at Kettle Falls, all 6 p.m. Panorama League: Inchelium at Curlew, Wellpinit at Selkirk, both 4:30 p.m. Southeast 1B: Garfield-Palouse at Tekoa-Oakesdale, Pomeroy at Rosalia, Colton at LaCrosse-Washtucna, all 5 p.m.; St. John-Endicott at Touchet, 6. Pendleton tournament: Sandpoint vs. Clarkston, 3:15 p.m. Nonleague: Coeur d’Alene at Shadle Park, Mt. Spokane at East Valley, both 2:30 p.m.; Pullman at Lewiston, 3:15; Freeman at Cheney, 4; Toppenish at West Valley, 4:15; Republic at Columbia, 4:30; Riverside at Medical Lake, 5:45; Chelan at Lake Roosevelt, Moses Lake Christian at Odessa-Harrington, Kittitas at Almira/Coulee- Hartline, all 6.

Football

College: North Dakota State at Eastern Washington, 12:35 p.m.

Hockey

Western Hockey League: Kamloops at Spokane, 7 p.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 9:30. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 11:30. Northern Quest Resort and Casino: Horse racing, 9:25 a.m.

Volleyball

College: NCAA Division I Regional: California vs. Washington at Seattle, 8:30 p.m.

Wrestling

College: Southwestern Oregon at North Idaho, noon.

High school: Inland Empire Classic at Central Valley, St. Maries Tournament, both 9 a.m.Springdale Duals, Republic at Okanogan, both 10.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email