February 20, 2010 in Sports

Today’s menu

 

Baseball

College: Whitworth vs. Willamette at Nampa, Idaho, Gonzaga vs. New Mexico State at Cactus Classic in Tucson, Ariz., both 10 a.m.; Seattle at Washington State, noon; Whitworth vs. Oregon Tech at Nampa, 1 p.m.; Washington vs. Missouri at Tucson, 2; Gonzaga vs. Washington in Tucson, 6.

Basketball

College men: USC at Washington State, 2 p.m.; Columbia Basin vs. CC Spokane at SCC, 4; North Idaho at Southern Idaho, 5; Long Beach State at Idaho, 5:30; Eastern Washington at Northern Arizona, 5:35; Gonzaga at Pepperdine, UCLA at Washington, both 6; Whitworth at Linfield, 8.

College women: Pepperdine at Gonzaga, Columbia Basin vs. CC Spokane at SCC, both 2 p.m.; New Mexico State at Idaho, North Idaho at Southern Idaho, both 3; Washington State at UCLA, 4; Whitworth at Linfield, 6; Northern Arizona at Eastern Washington, 7:05; Washington at USC, 8.

High school boys

Idaho 4A Region I tournament: Lakeland at Sandpoint, 6 p.m.

Idaho 2A District I-II tournament at Lewiston: Coeur d’Alene Charter vs. Kamiah, 6:30 p.m.

District 7 1A tournament at Mead: Chewelah vs. Lakeside (WA), 6 p.m.

District 6 1A at Omak: Lake Roosevelt vs. Chelan, 7:30 p.m.

District 7 2B tournament at Mt. Spokane: Lind-Ritzville vs. Northwest Christian, 3 p.m.; Reardan vs. St. George’s, 6.

District 9 2B tournament at Colfax: DeSales vs. Tekoa-Oakesdale, 3 p.m.; Asotin vs. Pomeroy, 6.

District 7 1B tournament at Deer Park: Almira/Coulee-Hartline vs. Odessa, 12:30 p.m.; Cusick vs. Wellpinit, 5.

District 9 1B tournament at Endicott: Touchet vs. St. John-Endicott, 6 p.m.

High school girls

State 5A tournament at Nampa: Coeur d’Alene vs. Lewiston, 7 p.m.

State 4A tournament at Meridian: Moscow vs. Bishop Kelly, 8:15 a.m.

State 3A tournament at Nampa: Kellogg vs. Priest River, 2:50 p.m.

State 1A Div. II tournament at Nampa: Clark Fork vs. Summit Academy, 4:15 p.m.

District 7 1A tournament at Mead: Newport vs. Lakeside (WA), 7:30 p.m.

District 9 2B tournament at Colfax: Dayton vs. DeSales, 1:30 p.m.; Waitsburg-Prescott vs. Garfield-Palouse, 4:30.

District 7 2B tournament at Mt. Spokane: St. George’s vs. Northwest Christian, 4:30 p.m.; Liberty vs. Lind-Ritzville, 7:30.

District 7 1B tournament at Deer Park: Cusick vs. Curlew, 2:15 p.m.; Columbia vs. Almira/Coulee-Hartline, 7.

District 9 1B tournament at Endicott: Rosalia vs. St. John-Endicott, 4:30 p.m.

Gymnastics

High school: State 4A and 3A/2A meets at Tacoma Dome.

Hockey

Western Hockey League: Spokane at Tri-City, 7 p.m.

KIJHL playoffs: Spokane at Castlegar, 7:30 p.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 9:30. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 11:30. Northern Quest Casino: Horse racing, 9:25 a.m.

Softball

College: Western Nevada at North Idaho (DH), noon; Washington vs. Western Kentucky at Campbell Cartier Classic in San Diego, 3 p.m.; Washington vs. San Diego State, 5:15.

Wrestling

High school: Washington State 4A, 3A, 2A, 1A, 2B tournaments at Tacoma Dome; Idaho 5A Region I, 4A Region I, 3A District I-II tournaments at Lakeland High, 9 a.m.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email