Today’s menu
Basketball
College men: Washington State at Arizona, 5:30 p.m.; Eastern Washington at Montana, 6:05; Washington at Arizona State, Southern Idaho at North Idaho, both 7:30; Pacific at Whitworth, 8.
College women: Southern Idaho at North Idaho, 5:30 p.m.; Pacific at Whitworth, 6; Montana at Eastern Washington, 7:05.
High school boys:
IEL 5A
Lake City at Coeur d’Alene, 7:30 p.m.
IEL 4A
Moscow at Sandpoint, 7:30 p.m.
Intermountain League
Timberlake at Bonners Ferry, 7:30 p.m.
Greater Spokane League
East Valley at Mt. Spokane, Ferris at Central Valley, Gonzaga Prep at Lewis and Clark, North Central at Rogers, University at Mead, all 7:15 p.m.
Great Northern League
Pullman at Medical Lake, Cheney at Colville, Clarkston at Riverside, West Valley at Deer Park, all 7:30.
District 9 North
Touchet at Tri-Cities Prep, Colton vs. Garfield-Palouse at Garfield, Pomeroy at Asotin, St. John-Endicott at LaCrosse-Washtucna, Tekoa-Oakesdale at Rosalia, all 7:30.
North Star League
Kootenai at Mullan, 7:30 p.m.
Northeast A League
Chewelah at Lakeside (WA), Freeman at Kettle Falls, both 7:30 p.m.
Panorama League
Republic at St. George’s, 7:15 p.m.; Curlew at St. Michael’s, Cusick at Inchelium, Columbia at Wellpinit, Springdale at Selkirk, all 7:30.
Nonleague
Lapwai at Grangeville, 6 p.m.; Colfax at Odessa, Almira/Coulee-Hartline at Davenport, Sprague-Harrington at Lind-Ritzville, Wilbur-Creston at Valley Christian, all 7:30.
High school girls:
IEL 5A
Lake City at Coeur d’Alene, 5:45 p.m.
IEL 4A
Moscow at Sandpoint, 5:45 p.m.
Greater Spokane League
East Valley at Mt. Spokane, Ferris at Central Valley, Gonzaga Prep at Lewis and Clark, University at Mead, North Central at Rogers, all 5:30 p.m.
Great Northern League
Clarkston at Riverside, Pullman at Medical Lake, Cheney at Colville, West Valley at Deer Park, all 5:45
North Star League
Kootenai at Mullan, 6 p.m.
District 9 North
Touchet at Tri-Cities Prep, St. John-Endicott at LaCrosse-Washtucna, Tekoa-Oakesdale at Rosalia, Colton at Garfield-Palouse at Garfield, Pomeroy at Asotin, all 6 p.m.
Northeast A League
Chewelah at Lakeside (WA), Freeman at Kettle Falls, both 5:45 p.m.
Panorama League
Republic at St. George’s, 5:45 p.m.; Curlew at St. Michael’s, Cusick at Inchelium, Springdale at Selkirk, Columbia at Wellpinit, all 6 p.m.
Nonleague
Colfax at Odessa, Almira/Coulee-Hartline at Davenport, Sprague-Harrington at Lind-Ritzville, Wilbur-Creston at Valley Christian, all 6.
Hockey
Western Hockey League: Chilliwack at Spokane, 7 p.m.
Wrestling
High school: Lewiston, Coeur d’Alene, Post Falls at Idaho Center Stockyard, 3 p.m.; Bonners Ferry, Coeur d’Alene JV at Timberlake, 5; Pacific Northwest Classic at University, 6.
Off-track betting
Coeur d’Alene Casino: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 9:30. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 5 p.m. Northern Quest Casino: Horse racing, 9:25 a.m.