January 24, 2010 in Outdoors

Trapshoot results: Week 2

The Spokesman-Review
 

The Spokesman-Review Trapshoot - Week Two

Division I

Club — Week 2 (Total)

Colton Gun Club — 100 — (200)

Spokane Gun Club — 100 — (200)

Marlin-Odessa — 100 — (200)

Garfield-St. John — 100 — (200)

Hauser Lake — 98 — (192)

COLTON (100) – Wayne Brannon 25, Jeff Kinzer 25, Guy Olson 25, Chuck Randle 25, Terry Roberts 25.

SPOKANE GUN CLUB (100) – Brian Northcutt 25, Bob Avey 25, Bob McLendon 25, Chuck Taes 25, Jim Clark 25.

GARFIELD-ST. JOHN (100) – Terry Blair 25, Rod Hubner 25, Dave Ulrick 25, Don Dodge 25.

MARLIN-ODESSA (100) – Doug Starkel 25, Mike Christ 25, Bill James 25, Ken Eckhart 25, Camden Eckhart 25, Kyle Starkel 25, Jared Praetorius 25, Markham Nichols 25.

HAUSER LAKE (98) – Chris Smalley25Mike Horton 25, Harry Williamson 24, Terry Buchanan 24, Floyd Mossburgh 24, Mike Dolce 24.

Division II

Club — Week 2 (Total)

Kettle Falls — 100 — (200)

Fort Colville — 99 — (199)

Coulee City/Almira — 98 — (197)

Wenatchee — 97 — (197)

Moses Lake — 98 — (196)

Wallace-Kellogg — 97 — (195)

Spokane Rifle Club — 97 — (193)

Ritzville — 97 — (191)

Lind — 94 — (187)

KETTLE FALLS (100) – Roy Sparks 25, Shawn Keenan 25, Dusty Berg 25, Mike Lundquist 25.

FT. COLVILLE (99) – Glen Yarroll 25, Dan Chester 25, Howie Kubik 25, John Norris 24, Bill Clark 24, Forrest Hincke 24, John Goering 24, Dick Campbell 24.

COULEE CITY/ALMIRA (98) – Stan Fukuhara 25, Paul Evans 25, Bob Martin 24, Steve Ladwig 24, Gary Phillips 24 and Bob Dove 24.

MOSES LAKE (98) – Chris Starzman 25, Stan Bise 25, Gary Whitaker 24, Alan Nicholas 24, John Hedrick 24, Rick Killinger 24, Jim Schell 24, Aaron Monlina 24.

WALLACE-KELLOGG (97) – Floyd Williams 25, Dick Goodson 24, Kevin Jones 24, Keith James 24, Jeremy Groves 24.

WENATCHEE (97) – Mike Calkins 25, Doug Bromiley 24, John Simmons 24, Lance Keller 24.

SPOKANE RIFLE CLUB (97) – Pat Brownyer 25, Bill Allen 24, Jack Jenkins 24, Larry Davenport 24.

RITZVILLE (97) – Brian Kramer 25, Walt Weber 24, Travis Dewald 24, Scott Steinmetz 24.

LIND (94) – Mark Connor 25 Terry Utecht 24 Mike Gering 23 Alan Schlimmer 22 Blake Bennett 22 Curt Franz 22 Doug Rehn 22.

Division III

Club — Week 2 (Total)

Newport — 99 — (198)

Malden Pine City — 100 — (198)

Spangle — 100 — (197)

St. Maries — 100 — (197)

Metaline Falls — 97 — (196)

Bonners Ferry — 97 — (195)

Othello — 98 — (195)

Pomeroy — 97 — (194)

Omak — 96 — (192)

Rattlesnake Mountain — 95 — (191)

Coeur d’Alene — 94 — (190)

Endicott — 97 — (191)

Sprague — 93 — (189)

Davenport — 92 — (187)

Thompson Falls — 96 — (186)

Chewelah — 92 — (185)

Washtucna — 90 — (185)

Sandpoint — 92 — (185)

Republic — 91 — (184)

Ephrata — 90 — (183)

LaCrosse — 89 — (181)

Noxon — 89 — (181)

West Deep Creek — 96 — (180)

American Legion Riders — 47 — (88)

MALDEN PINE CITY (100) – Terry Morgan 25, Ernie Witte 25, Dave Hanon 25, Ed Lear 25.

ST MARIES (100) – Herb Glidden 25, John Olson 25, Wade Parkin 25, Neil Smith 25.

SPANGLE (100) – Rick Brash 25, Brian Chatwin 25, Tim Cornwall 25, Charlie Hoshauer 25, Fred Nowland 25.

NEWPORT (99) – John Hankey 25, Steve Patton 25, Arlyn Duncan 25, Steve Smith 24.

OTHELLO (98) – Tim Fought 25, Brett Johansen 25, Brad Johansen 24, Mike Dunnagan 24.

METALINE FALLS (97) – Jim Kissinger 25, Skip Luhr 24, Ken Starkey 24, Bill Wade 24, Ron Mitchell 24, Johan Mayrhofer 24.

BONNERS FERRY (97) – Duke Guthrie 25, Jerry Schilling 24, Dave Jurgensen 24, Ken Brink 24, Fred Hendrickson 24.

POMEROY (97) – Clark Capwell 25, Ken Bott 24, Wayne Tetrick 24, Bob DesJardin 24, Bob Koller 24, Mark Swanson 24, Mark Lawrence 24, Beau Blachly 24.

ENDICOTT (97) – Sean Lewis 25, Eric Weitze 24, Trevor Johnson 24, Kevin Finnell 24, Jamie Hughes 24.

OMAK (96) – Mike Holsworth 25, Jim Detro 24, Justin Hilton 24, Chad Miller 23.

THOMPSON FALLS (96) – Larry Wakefield 25, S. Smith 25, Brian Harwood 24, Gordon Bengston 22.

WEST DEEP CREEK (96) – Carson House 25, Joe Connor 25, Harry Stockton 24, Keelin Dobbins 22.

RATTLESNAKE MOUNTAIN (95) – Michael Peale 25, Corey Ashbeck 24, Rosalie Nicholson 23, Dick Poteet 23, Greg Swank 23, Chad Ungerecht 23.

SPRAGUE (93) – Jim Betz 24, Tom Harding 23, Howard Marcum 23, Scott Miller 23, Travis McKay 23, Todd Billigmeier 23.

DAVENPORT (92) – Josh Chrisman 23, Roger Lybecker 23, Kevin Moeller 23, Ben Edwards 23.

CHEWELAH (92) – Bob Schneider 24, Mike Meonhke 24, Jim Weitensteiner 22, Travis Frizzell 22, Ken Frizzell 22, Rick Frizzell 22.

SANDPOINT (92) – Mike McKitrick 24, John Jaeger 23, Greg Such 23, Don Leonard 22.

REPUBLIC (91) – John Porter 23, Lyle Sattler 23, Aaron Baldwin 23, Ron Cram 22, Gary Dougherty 22, Roger Brown 22, Geoff Fern 22.

WASHTUCNA (90) – Buck Jessop 23, Dave Baumann 23, Don Mckenzie 23, Roy Clinesmith 21.

EPHRATA (90) – Penn Weaver 24,Tom McCintosh 22, Joe Schaefer 22, Bob Brewer 22.

LA CROSSE (89) – Bob Bafus 23, Richard Barry 22, Tom Culey 22, Vance Baker 22.

NOXON (89) – Robert Flansas 24, Joe Weltz 23, Jim Greiner 23. Digger Powell 21, Bobby Cluzen 21, Burt Miner 21, Don Manning 21, Criss Ingbretson 21.

AMERICAN LEGION RIDERS (47) – Mike Bondurant 20, Mike White 12,Mike Giese 11, Doug Zimmerman 4.

Women

Club — Week 2 (Total)

Marlin-Odessa — 95 — (187)

Garfield-St. John — 92 — (180)

Spokane Gun Club — 82 — (174)

Kettle Falls — 88 — (173)

Colton — 85 — (167)

Coulee City/Amira — 80 — (159)

Metaline Falls — 82 — (158)

Pomeroy — 83 — (158)

Republic — 73 — (151)

Coeur d’Alene — 70 — (150)

Malden Pine City — 75 — (141)

Sprague — 75 — (135)

Endicott — 70 — (134)

Ritzville — 56 — (129)

Omak — 48 — (115)

Ft. Colville — 53 — (111)

Newport — 57 — (107)

Hauser Lake — 39 — (77)

Davenport — 54 — (77)

Spangle — 32 — (74)

Lind — 36 — (51)

Ephrata — 21 — (43)

Othello — 23 — (23)

Chewelah — 18 — (18)

West Deep Creek — 0 — (10)

MARLIN-ODESSA (95) – Jess Heimbigner 25, Donna Thrall 24, Betty Rabidue 24, Cindy Groh 22.

SPOKANE GUN CLUB (92) – Linda Bergstresser 24, Maria Delger 20, Katy Mackay 19, Ann Minton 19.

GARFIELD-ST. JOHN (92) – Tammy Blair 24, Shawna Jeffries 24, Tricia Orr 24, Laurie Kelnhofer 20.

KETTLE FALLS (88) – Becky Marshall 24, Donna Jenses 22, Deb DePaulo 21, Kris DePaulo 21, Kelly Baley 21, Missy Wolf 21.

COLTON (85) – Lynette Kinzer 23, Leslie Maston 21, Sue Thompson 21, Debbie Conover 20.

POMEROY (83) – Tracy Hanger 23, Cathy Bott 20, Jennifer Dixon 20, Holly Ledgerwood 20.

METALINE FALLS (82) – Diane Luhr 22, Debbie Mathews 22, Freddie Nearing 19, Patty Starkey 19.

COULEE CITY/ALMIRA (80) – Jennifer Wood 22, Nicole Evans 20, Heidi Jess 19, Daphne Hennigh 19, Carla Hood-Ladwig 19.

MALDEN PINE CITY (75) – Susan Hodges 22,Chris Ferrell 21, Diane Koppel 18, Tami Brown 14.

SPRAGUE (75) – Rebekah Stranberg 20, Shannon Billigmeier 19,Amy Swannack 19, Sandi Swannack 17.

REPUBLIC (73) – Darcy Dougherty 24, Sue Cram 19, Savanah Stanger 16, Valerie Hester 14.

ENDICOTT (70) – Jamie Hughes 24, Jessica Geissinger 16, Robin Jones 15, Amanda Pelissier 15.

COEUR D’ALENE (70) – Ann Isenberg 18, Lisa Tucker 18, Serena Carlson 17, Peggy Wright 17.

NEWPORT (57) – Pam McLam 24, Melanie Endicott 19, Tisha Deerwester, 14.

RITZVILLE (56) – Susan Dewald 24, Nancy Weber 22, Lori Moser 10.

DAVENPORT (54) – Char Hutsell 23, Peggy Naccarato 21, Rebecca Jones 10.

FT. COLVILLE (53) – Pat Zeller 22, Kara Hawkins 16, Nikki Grimm 15.

OMAK (48) – Alana Hagerup 17, Mae Thomas 17, Linda Field 14.

HAUSER LAKE (39) – Kris Jackson 16, Emily Mauro 13.

LIND (36) – Anna Franz 19 Jamie Utecht 17.

SPANGLE (32) – Kaelee Keck 19, Kaitlyn Mullett 13.

OTHELLO (23) – Michelle Dunnagan 7, Heather Mcdonald 16.

EPHRATA (21) – Teresa Weaver 21.

CHEWELAH (18) – Janette Slaughter 18.

Youth

Club — Week 2 (Total)

Wallace-Kellogg — 96 — (188)

Spangle — 91 — (180)

Garfield-St. John — 91 — (174)

Ft. Colville — 90 — (181)

Marlin-Odessa — 90 — (180)

Colton — 90 — (168)

Ritzville — 88 — (168)

Malden Pine City — 86 — (164)

Omak — 84 — (171)

Spokane Gun Club — 84 — (172)

Endicott — 80 — (165)

Moses Lake — 78 — (78)

Kettle Falls — 78 — (157)

Pomeroy — 78 — (153)

Hauser Lake — 74 — (146)

Northwest Sportsmen — 73 — (134)

Metaline Falls — 71 — (150)

St. Maries — 68 — (132)

Ecowater — 64 — (116)

Coeur d’Alene — 61 — (114)

Lind — 61 — (135)

Newport — 59 — (115)

Davenport — 55 — (101)

Coulee City/Amira — 51 — (106)

Chewelah — 51 — (51)

West Deep Creek — 48 — (134)

Sprague — 44 — (97)

Ephrata — 42 — (56)

Republic — 40 — (55)

Othello — 29 — (55)

Spokane Rifle Club — 5 — (18)

WALLACE-KELLOGG (96) – Brady Rinaldi 25, Grant Williams 25, Tyler Groth 24, Garrett Williams 22, Hayden James 22.

SPANGLE (91) – Steve Sainsbury 25, Ryan Kettenburg 23, Josh Richardson 22, Tyler Emtman 21

GARFIELD-ST. JOHN (91) – Garrett Pfaff 24, Jason Heistiman 24, Colton Bafus 22, Blake Slocum 21, Branden Dunning 21.

FT. COLVILLE (90) – Doug Smith 24, Troy Hellie 23, Nathan Cline 23, Blaze Smith 20.

MARLIN-ODESSA (90) – Tyler Smith 24, Keith Erber 23, Nick Nelson 22, Nick Tebow 21.

COLTON (90) – Chase Druffel 24, Bricyn Abdue 22, Travis Bauer 22, Clayton Wilson 22.

RITZVILLE (88) – Tyler Frederick 23, Jake Dewald 22, Jacob Anderson 22, Chris Steinmetz 21.

MALDEN PINE CITY (86) – Casey Brown 22, Zach St. John 22, Jared Hereford 21, Ben Hale 21.

SPOKANE GUN CLUB (84) – Rebecca Shrauger 24, Jack Kelly 22, Evan Aalgaarel 21, Brady Bergman 21, Sammy Fletcher 21.

OMAK (84) – Marty Webster 23, Ethan Pfitzer 22, Drew Lampe 20, Matthew Webster 19.

ENDICOTT (80) – Hunter Weitze 23, Kyle Miller 22, Chance Weitze 20, Reggie Jones 15.

MOSES LAKE (78) – Alex Nicholas 23, Dustin Caldwell 20, Jacob Myre 20, Joe Cutshall 15.

POMEROY (78) – Zane Patten 20, Mitch Ruchert 20, Kenny Carr 19, Sean Beale 19.

KETTLE FALLS (78) – Gage Kinailuk 22, Colin Axtell 21, Brady Webley 18, David Ghramm 17.

HAUSER LAKE (74) – Nathan Holloway 22, Jake Best 18, Nick Jackson 17, Swade Burbank 17.

NWSC (73) – Jessica Weitman 18, Michael Floe 17, Jordon Floe 15, Tommy Hartman 14 , Jamie Belknap 9.

METALINE FALLS (71) – Brandon Reeves 22, Logan Miller 21,Johan Carlgren 15, Cody Gagliardo 13.

ST. MARIES (68) – Spencer Giles 19, Zach Rothauge 17, Cole Dianda 16, Dustin Brunsvold 16.

ECOWATER (64) – Tanner Bollum 17, Chase Cripps 16, Tanya Losh 16, Tyler Hauch 15.

COEUR D’ALENE (61) – Chase Gardner 19, Emily Hildabrand 16, Jake Kennett 14, Jenny Kerr 12.

LIND (61) – Jerry Schuler 20, Garrett Schlimmer 19, Carson Schlimmer 12, Derrick Laird 10.

NEWPORT (59) – Travis Larion 17, Jared Larion 16, Benson Huntley 13, Jessie Miller 13.

DAVENPORT (55) – Derek Edwards 20, Rod Herron 18, Kyle Edwards 17.

COULEE CITY/ALMIRA (51) – Mike Evans 22, Karlee Martin 15, Chase Pitt 7, Parker Zappone 7.

CHEWELAH (51) – Josh Hanley 16, Chayse Frizzell 15, Katelyn Garner 11, Shylo Schneider 9.

WEST DEEP CREEK (48) – Tyler McCouy 24, Jarod Wagner 24.

SPRAGUE (44) – Jesse Miller 22, Ethan Melville 11,Zach Swanger 11.

EPHRATA (42) – Blake Driesen 14, Dylan Campbell 9, Jon Schmidt 10.

LACROSSE (40) – Taylor Martin 22, Trevor Bennett 18.

REPUBLIC (40) – Austin Prine 22, Nathan Romig 18.

OTHELLO (29) – Carter Marks 14, Garret Marks 15.

SPOKANE RIFLE CLUB (5) – Red Groves 5.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email