Arrow-right Camera

Sports

Today’s menu

Sat., May 8, 2010

Auto racing

Stateline Speedway: Icar Late Model Series: Golden Wheels, INSCA Winged Sprints, 6 p.m.

Baseball

College: Yakima Valley vs. CC Spokane at SFCC (DH), 1 p.m.; UCLA at Washington, 2; California at Washington State, 5:30.

High school

Greater Spokane League playoff: North Central vs. Rogers at Gonzaga Prep, 3 p.m.

Northeast A League: Lakeside (WA) at Newport (DH), 9:30 a.m.

Panorama League: Columbia at Northport (DH), Cusick at St. George’s (DH), Curlew at Wellpinit (DH), Selkirk at St. Michael’s (DH), Republic at Springdale (DH), all noon.

Southeast 2B: Dayton at Garfield-Palouse (DH), Waitsburg-Prescott at Tekoa-Oakesdale/Rosalia (DH), both 11 a.m.

Nonleague: Colton at Asotin (DH), 11 a.m.

Golf

College women: Idaho at NCAA West Regional at Stanford University GC, 8 a.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 9:30. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:45 a.m.; dog racing, 11:30. Northern Quest Casino: Horse racing, 9:45 a.m.

Soccer

Premier Development League: Kitsap vs. Spokane at Albi Stadium, 7 p.m.

High school boys

3A regional: Shadle Park at Sunnyside, noon; Mt. Spokane vs. North Central at Albi, 1 p.m.

1A regional: Manson at Lakeside (WA), noon.

Softball

College: CC Spokane at Treasure Valley (DH), 11 a.m.; North Idaho at Salt Lake (DH), noon; Stanford at Washington, 4 p.m.

High school

Intermountain League: Bonners Ferry at Kellogg (DH), 11 a.m.

Panorama League: Selkirk at St. Michael’s (DH), Republic at Springdale (DH), Columbia at Northport (DH), Cusick at St. George’s (DH), all noon.

Southeast 2B: Dayton at Garfield-Palouse (DH), Waitsburg-Prescott at Tekoa-Oakesdale/Rosalia (DH), both 11 a.m.

Nonleague: Colton at Asotin (DH), 11 a.m.; Post Falls at Lakeland, noon.

Tennis

College men: Shoreline vs. CC Spokane at SCC, 9 a.m.

College women: Treasure Valley vs. CC Spokane at SFCC, 3:30 p.m.

High school boys

IEL 5A: Lewiston at Lake City, 9 a.m.; Lewiston at Coeur d’Alene, 1 p.m.

1A/B: Chewelah at Freeman, St. George’s at Lind-Ritzville, Sprague-Harrington at Lakeside (WA), Valley Christian at LaCrosse-Washtucna, Wilbur-Creston at Davenport, all 11 a.m.

Nonleague: Moscow at Coeur d’Alene, 9 a.m.; Moscow at Lake City, 1 p.m.

High school girls

IEL 5A: Lewiston at Lake City, 9 a.m.

1A/B: Chewelah at Freeman, St. George’s at Lind-Ritzville, Valley Christian at LaCrosse-Washtucna, Wilbur-Creston at Davenport, Sprague-Harrington at Lakeside (WA), all 11 a.m.

Nonleague: Moscow at Lake City, 1 p.m.

Track and field

College: Whitworth and CC Spokane at Oregon Twilight at Eugene, Ore., 10 a.m.; Washington State, Gonzaga, Whitworth and CC Spokane at Vandal Jamboree, 10:30; Pac-10 Combined Events at Berkeley, Calif., 11.

High school: Panorama League Championships at Colville, 10 a.m.


 

Click here to comment on this story »