State 4A/3A/2A track results
Results from Friday’s session
State 4A
BOYS
Team scores: 1, Mead, 53. 2, Tahoma, 22. 3 (tie), Skyline, Cascae (Everett), 18. 5 (tie), Edmonds-Woodway, Central Kitsap, 10. 7, Ferris, 9. 8 (tie), Emerald Ridge, Lewis & Clark, 8. 10 (tie), Moses Lake, Auburn, Snohomish, 7. 13 (tie), Walla Walla, Kamiakin, Gig Harbor, 6. 16 (tie), Curtis, Pasco, 5. 18, Kent Meridian 4. 19 (tie), Woodinvlle, Chiawana, Mariner, Kelso, Eisenhower, 3. 24 (tie), Richland, Jackson, Lincoln, 2. 27 (tie), Marysville-Pilchuck, Central Valley, Thomas Jefferson, 1. 30 (tie), Mount Tahoma, Kentlake, .50
110 Hurdles — 1, Casey Monahan, Mead, 14.82. 2, Cory Okazaki, Emerald Ridge, 15.03. 3, Garrett Gerling, Walla Walla, 15.04. 4, Alec Fellows, Edmonds-Woodway, 15.08. 5, Abu Kamara, Kent Meridian, 15.42. 6, Adam Scalesse, Kelso, 15.56. 7, Travis Kafentzis, Richland, 15.66. 8, Mark Pangilinan, Marysville-Pilchuck, 15.67.
Discus — 1, Derek Eager, Tahoma, 179-10. 2, Sam Wright, Mead, 167-02. 3, Timothy St. Marie, Cascade (Everett), 149-11. 4, Travis Pickett, Snohomish, 148-07. 5, Skyler Rubadue, Tahoma, 142-09. 6, Danny Shelton, Auburn, 141-06. 7, Seth Regalado, Mead, 140-08. 8, Cameron Dahl, Chiawana, 131-11.
Triple Jump — 1, Kasen Williams, Skyline, 47-06. 2, Levi Taylor, Lewis & Clark, 46-11. 3, Taylor Eubanks, Cascade (Everett), 46-01 61/47. 4, Alec Fellows, Edmonds-Woodway, 45-05 63/47. 5, Mitchell Hill, Moses Lake, 43-10 61/47. 6, Dylan Moberg, Moses Lake, 43-09. 7, Christopher Rusnak, Snohomish, 43-09. 8, Hunter Trunk, Gig Harbor, 43-04.
High Jump — 1, A.J. Maricich, Mead, 7-00. 2, Kasen Williams, Skyline, 6-10. 3 (tie), Rahmel Dockery, Curtis, Jeremy Beck, Mead, Brandon Search, Pasco, 6-04. 6, Joshua Kiehl, Mariner, 6-04. 7, C.J. Wright, Lincoln, 6-04. 8, Josh Traylor, Mount Tahoma, 6-04.
GIRLS
Team scores: 1, Emerald Ridge, 20. 2 (tie), Inglemoor, Tahoma, 18. 4 (tie), Mead, Ferris, 14. 6 (tie), Thomas Jefferson, Eisenhower, Gig Harbor, 13. 9, Kentwood, 9. 10, Auburn Riverside, 8. 11 (tie), Curtis, Southridge, Oak Harbor, 7. 14, Bethel, 6. 15, Lincoln, 5. 16, Eastmont, 4. 17 (tie), Battle Ground, Federal Way, Wenatchee, 3. 20 (tie), Newport (Bellevue), Central Valley, Edmonds-Woodway, Mount Tahoma, 2. 24 (tie), South Kitsap, Chiawana, 1.
100 Hurdles — Kayla Stueckle, Emerald Ridge, 14.81. 2, Tate Latimer, Tahoma, 15.14. 3, Andrea Smith, Southridge, 15.30. 4, Caitlyn Rowland, Gig Harbor, 15.44. 5, Becca Berge, Inglemoor, 15.48. 6, Whitney Swenson, Battle Ground, 15.69. 7, Ashleigh Chambers, Mount Tahoma, 15.90. 8, Sadie Sparks, Chiawana, 15.91.
Shot Put — 1, Courtney Hutchinson, Mead, 42-06 63/47. 2, Kayla Adams, Thomas Jefferson, 42-03 61/27. 3. Bev Coleman, Bethel, 40-04. 4, Krystall Fowler, Lincoln, 40-03 63/47. 5, Alyx Toeaina, Kentwood, 39-10 1/5. 6, Jessica Bush, Eisenhower, 39-00 63/47. 7, Paula Jennings, Central Valley, 38-02 63/47. 8, Emma Murillo, Southridge, 38-02 61/47.
Long Jump — 1, Kayla Stueckle, Emerald Ridge, 18-01. 2, Brittany Werner, Gig Harbor, 17-04 63/47. 3, Tess Parent, Inglemoor, 17-01 61/47. 4, Alli Rodseth, Auburn Riverside, 17-00 61/47. 5, Jazmine Redmon, Mead, 16-11 63/47. 6, Brandi Williams, Auburn Riverside, 16-11. 7, Katie Tougas, Edmonds-Woodway, 16-10. 8, Shantae Young, Oak Harbor, 16-09 61/47.
Discus — 1, Jessica Bush, Eisenhower, 127-01. 2, Natalie Kyllo, Ferris, 132-08. 3, Alexa Lindseth, Ferris, 129-02. 4, Alyx Toeaina, Kentwood, 125-07. 5, Kayla Adams, Thomas Jefferson, 124-08. 6, Becky Duhamel, Wenatchee, 124-08. 7, Maggie Roe, Newport (Bellevue), 119-07. 8, Kelsie Forcier, South Kitsap, 118-02.
State 3A
BOYS
Team scores —1, Camas 20. 2 (tie), Prairie, North Central, 18.4 (tie), Sumner, Liberty (Issaquah), 16. 6 (tie), Bellevue, West Seattle, Rainier Beach, Hazen, 10. 10 (tie), Capital, Mount Spokane, 8.5. 12 (tie), Seattle Prep, Everett, Foster, Shadle Park, 8. 16, Shorecrest, 7. 17, Timberline, 6. 18 (tie), Peninsula, Clover Park, Bishop Blanchet, 5. 21 (tie), Columbia River, Highline, 4. 23 (tie), White River, Bremerton, Renton, O’Dea, 3. 27 (tie), Hanford, Ferndale, 2. 30 (tie), Lindbergh, Evergreen (Seattle), 1.
110 Hurdles — 1, Montez McGee, West Seattle, 14.97. 2, Rashaun Johnson, Foster, 15.03. 3, James Holland, Hazen, 15.18. 4, Mikey Lauritzen, Camas, 15.52. 5, Guyson Jaramillo King, Highline, 15.66. 6, Evan Curry, Renton, 15.77. 7, Joe Clements, Hanford, 16.06. Anthony Monahan, Bellevue, DQ.
Long Jump — 1, Marquis Davis, Rainier Beach, 22-03. 2, Joshua Gordon, Liberty (Issaquah) 22-02. 3, Quinton Sison, Timberline, 22-01. 4, Spencer Marr, Clover Park, 22-00. 5, Jordan Brown, Shorecrest, 21-10 61/27. 6, Sean Dever, Shorecrest, 21-09 61/27. 7, Luke Plummer, Peninsula, 21-07 63/47. 8, Shane Concepcion, Mount Spokane, 21-06 61/27.
Discus — 1, Alex Griffith, Sumner, 163-09. 2, Jon Lawson, Prairie, 163-06. 3, Jordan Arakawa, Capital, 162-07. 4, Matthew Lloyd, Camas, 159-11. 5, Bobby Rodgers, Everett, 156-11. 6, Ben Riva, O’Dea, 153-02. 7, Peter Stacy, Liberty (Issaquah), 146-02. 8, Devante Botello, Evergreen (Seattle), 140-04.
Javelin — 1, Tanner Lien, Bellevue, 188-06. 2, Luke Evans, North Central, 178-04. 3, Peter Stacy, Liberty (Issaquah), 175-05. 4, Mikey Lauritzen, Camas, 172-01. 5, Malaki Seanoa, Everett, 171-05. 6, Kyle Kennedy, Bremerton, 168-04. 7, Sam Ferenchak, Union, 163-06. 8, Roman Vern, Capital, 158-05.
GIRLS
Team scores — 1, Columbia River, 27. 2, Glacier Peak, 18. 3, Mount Si, 17. 4 (tie), Auburn-Mountainview, Juanita, 16. 6, Timberline, 15. 7, Bishop Blancet, 13. 8, North Central, 12. 9, Shadle Park, 10. 10, Camas, 9. 11 (tie), Port Angeles, Holy Names Academy, 8. 13 (tie), Shorecrest, Union, 7. 15 (tie), Sedro-Woolley, Mount Rainier, Prairie, Renton, 6. 19 (tie), Lakeside, Nathan Hale, 5. 21 (tie), Enumclaw, Capital, 4. 23, Ferndale, 3. 24, North Kitsap, 2. 25 (tie), Everett, Mount Vernon, Rainier Beach, Peninsula. 1.
110 Hurdles — 1, Alexi Morton, Auburn-Mountainview, 15.05. 2, Cecelia Jackson, Holy Names Academy, 15.42. 3, Amadi Bentley, Renton, 15.49. 4, Naivasha Sophusson Smith, Nathan Hale, 15.63. 5, Shayle Dezellem, Shadle Park, 15.72. 6, Emi Lawson, Lakeside, 15.91. 7, Regan Colyer, North Kitsap, 16.22. 8, Taylor Anderson, Rainier Beach, 16.48.
Javelin — 1, Anna Adamko, Columbia River, 133-08. 2, Kelly Besmer, Mount Si, 129-00. 3, Caitlin Bower, Camas, 114-01. 4, Emily Ferree, Mount Si, 133-02. 5, Felicia Odle, Union, 110-06. 6, Jonna McEllrath, Prairie, 109-00. 7. Celena Ward, North Central, 108-10. 8, Monica Webber, Everett, 106-04.
Triple Jump — 1, Alanna Coker, Juanita, 36-01 63/47. 2, Ellyn Erving, Bishop Blanchet, 35-05 63/47. 3, Kathleen Mulligan, Mount Rainier, 35-04 61/27. 4, Sasha Weber, Timberline, 35-02 61/27. 5, Stephanie Schreiner, Enumclaw, 35-01 61/47. 6, Karolin Anders, Ferndale, 34-11 63/47. 7, Elisa Ahern, Shorecrest, 34-10 1/5. 8, Rachel Richardson, Juanita, 33-10 61/47.
State 2A
BOYS
Team scores — 1, Ephrata, 25. 2, Cheney, 22. 3, Mount Baker, 18. 4, Anacortes, 17. 5, W.F. West, 16. 6, Elma, 13.5. 7, South Whidbey, 13. 8 (tie), Eatonville, Sehome, Lakewood, 12. 11, Black Hills, 10. 12, West Valley (Spokane) 9.5. 13, Bellingham, 9. 14 (tie), North Mason, Pullman, 8. 16. R.A. Long, 6.5. 17 (tie), Squalicum, Woodland, Burlington-Edison, Mark Morris, Cedarcrest, 6. 22, Othello, 5. 23, Selah, 4.5. 24 (tie), Lynden, Sultan, Washougal 4. 27 (tie), Archbishop Murphy, Deer Park, 3. 29, Medical Lake, 2. 30 (tie), Fife, River Ridge, 1.
110 Hurdles — 1, Logan Packard, Mount Baker, 15.09. 2, Cody Peterson, Black Hills, 15.40. 3, William Davis, Woodland, 15.52. 4, Wade Meyer, Pullman, 15.87. 5, Ernie Starcevic, Bellingham, 15.95. 6, Blair Diamond, Lakewood, 16.47. 7, Daniel Chrkavy, Ephrata, 16.57. 8, Chris Torres, Fife, 16.75.
High Jump — 1, DeAngelo Jones, Cheney, 6-04. 2, Jerome Prescod, Ephrata, 6-02. 3 (tie), Thomas Kassa, Anacortes, Andrew Galloway, R.A. Long, 6-00. 5 (tie), Matt Mauro, West Valley (Spokane), Tyson Sutten, Elma, 6-00. 7 (tie), Chris Stoneham, Anacortes, Ignacio Romero, Selah, 5-10.
Shot Put 1, Ryan McDonald, Sehome, 55-01 61/47. 2, John Fullington, North Mason, 52-08. 3, Tyler Poldervardt, West Valley (Spokane) 51-00 63/47. 4, Walter Hathaway, Bellingham, 50-06. 5, Jacob Welch, Mark Morris, 49-11 61/47. 6, Reid White, Deer Park, 49-11 61/47. 7, Sam Chue, Sehome, 49-01 61/27. 8, Angelo Folz-Edwards, R.A. Long, 49-00 63/47.
Javelin — 1, Stephen Hass, Eatonville, 172-03. 2, Austin Hamilton, W.F. West, 165-05. 3, Kenny Bates, Cedarcrest, 160-07. 4, Mark Zuniga, Othello, 156-05. 5, Zach Beebe, Sultan, 154-00. 6, John Rheaume, Selah, 153-07. 7, Nick Fairhart, Eatonville, 151-00. 8, Dakota Condos, Cheney, 149-05.
Triple Jump — 1, Will Hallberg, South Whidbey, 46-07 61/27. 2, Jerome Prescod, Ephrata, 46-02 61/27. 3, DeAngelo Jones, Cheney, 44.04. 4, Andre Scott, Lakewood, 43.08 61/47. 5, Brett Bajema, Lynden, 43.08. 6, Ben Pavish, Pullman, 43.04 61/27. 7, Jarrod Swanson, Medical Lake, 43-02. 8, Tyrone Prescod, Ephrata, 42-07 61/27.
GIRLS
Team scores — 1, Sequim, 20. 2, Pullman, 18. 3, Bellingham, 14. 4, South Whidbey, 13. 5 (tie), Sehome, Burlington-Edison 12. 7 (tie), Washougal, Othello 11. 9, Hockinson, 9.5. 10, Elma 9.5. 11, Kingston, 9. 12 (tie), Ephrata, Steilacoom, Eatonville, 8. 15 (tie), Anacortes, Ridgefield, 6. 17, Colville, 5.5 18 (tie), Cedarcrest, East Valley (Yakima), Woodland, Quincy, Squalicum 5. 23 (tie), Riverside, River Ridge, Cheney 4. 26 (tie), Granite Falls, Wapato, Lynden 3. 29 (tie), Selah, R.A. Long, Hoquiam 2. 32, Tumwater, 1.
110 Hurdles — 1, Chelsea Genther, Burlington-Edison, 15.85. 2, Kelly Young, Washougal, 16.43. 3, Alyssa Wicknick, Bellingham, 16.46. 4, Kelly Nigro, Woodland, 16.69. 5, Daiam Navarro, Ephrata, 16.77. 6, Laura Barrow, South Whidbey, 16.94. 7, Lena Mitchell, Selah, 16.97. 8, Jennifer Nakata, Pullman, 17.30.
High Jump — 1, Kyra Davidson, Hockinson, 5-02. 2, Jennifer Nakata, Pullman, 5-02. 3, (tie) Tasha Luu, Colville, Kailene Spence, Elma, 5-00. 5, Cayla Calderwood, South Whidbey, 5-00. 6, Michelle Bruncks, Lynden, 5-00. 7, Maddie Smith, Hoquiam, 5-00. 8, Jori Hall, Sehome, 5-00.
Shot Put — 1, Anna LaBeaume, Sequim, 43-10 61/27. 2, Shreese Gotel, Steilacoom, 40-06 61/47. 3, Shelby Williams, Ridgefield, 39-07 61/27. 4, Annie Martinez, East Valley (Yakima), 38-08. 5, Jordyn Murray, Ephrata, 37-11 61/47. 6, Heidi Greear, Washougal, 37-09 61/47. 7, Janay Creamer, River Ridge, 36-06 61/47. 8, Tiffany Martinez, Othello, 36-03 61/27.
Triple Jump — 1, Zoe Moller, Sehome, 35-08 61/47. 2, Lauren Goldman, Bellingham, 35-08. 3, Cayla Calderwood, South Whidbey, 35-06. 4, Taylor Kunkel, Quincy, 35-04 61/27. 5, Brandi Thomas, Elma, 35-02 63/47. 6, Anna Guo, Pullman, 35-01. 7, Kyahri Adams, River Ridge, 34-11. 8, Jaime Schultz, Kingston, 34-07 63/47.
MIXED EVENTS
(All Classifications, boys and girls)
800 Wheelchair — 1, Amber Weber, Central Valley, 2:37.20. 2, Emily Owens, Central Valley, 4:52.25.
400 Wheelchair — 1, Austin Pruitt, Central Valley, 1:00.77. 2, Weber, 1:06.13. 3, Kyle Ralphs, Decatur, 1:37.23. 4, Owens, 1:52.47.
Wheelchair Shot Put — 1, Truman Walker, Marysville-Pilchuck, 17-09 61/47. 2, Jose Figueroa, Auburn, 8-6 61/27. 3, Macy Westrick, Decatur, 4-01 61/27.
Wheelchair Javelin — 1, Walker, 41-02. 2, Josh Hillicoss, East Valley (Yakima), 20-06. 3, Megan Scott, East Valley (Yakima), 8-10.
Wheelchair Discus — 1, Walker, 60-10. 2, Figueroa, 17-07. 3, Westrick, 8-07.