October 21, 2010 in Sports

Today’s menu

 

High school:Greater Spokane League: North Central, Mt. Spokane, Shadle Park, University at Plantes Ferry, 3:30 p.m. Northeast A: Chewelah at Freeman 4. Idaho 5A/4A Region I: at Hells Gate State Park, Lewiston, 3:30 p.m. Idaho 3A District I-II: at Twin Lakes Elementary, 3 p.m.

Football

High school: GSL: Gonzaga Prep vs. Mead at Albi Stadium, 6:30 p.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 9:30. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 5 p.m. Northern Quest Resort & Casino: Horse racing, 9:25 a.m.

Soccer

High school boys: Idaho 5A state at Idaho Falls Soccer Complex: Coeur d’Alene vs. Centennial, 10 a.m.; Lake City vs. Mountain View (Meridian), 1 p.m. Idaho 4A state at Lake City High: Moscow vs. Columbia (Nampa), 11 a.m. Idaho 3A state at Sunway Soccer Complex, Twin Falls: Bonners Ferry vs. Marsh Valley, 10 a.m. Northeast 1A/B: St. George’s at Northport, 4 p.m.

High school girls: Idaho 5A state at Idaho Falls Soccer Complex: Lake City vs. Mountain View (Meridian) 10 a.m.; Lewiston vs. Boise, 1 p.m. Idaho 4A state at Post Falls High: Sandpoint vs. Kuna 11 a.m. Idaho 3A state at Sunway Soccer Complex, Twin Falls: Timberlake vs. Teton, 1 p.m. Great Northern League: Medical Lake at West Valley, East Valley at Cheney, Deer Park at Clarkston, all 4 p.m . Northeast A: Colville at Riverside, Lakeside (WA) at Newport, 4 p.m.

Softball

High school slowpitch: GSL championship: Central Valley at University, 4 p.m.

Tennis

College men: Idaho at ITA Regionals, Las Vegas.

Volleyball

College: Colorado Northwestern at North Idaho, 7 p.m.; Hawaii at Idaho, 8.

High school: GSL: Central Valley at North Central, Lewis and Clark at Ferris, Shadle Park at University, Mt. Spokane at Rogers, all 7 p.m. Idaho 5A Region I: Coeur d’Alene at Post Falls, Lake City at Lewiston, both 7 p.m. Idaho 4A Region I: Lakeland at Moscow, 7 p.m. GNL: Medical Lake at West Valley, Deer Park at Clarkston, East Valley at Cheney, all 7 p.m. Idaho 1A Division II: Mullan at Clark Fork, 6 p.m. Northeast A: Lakeside (WA) at Freeman, Riverside at Newport, 6:30 p.m.; Colville at Chewelah, 7. Panorama: Wellpinit at Curlew, Columbia at Cusick, both 5 p.m. Southeast 1B: St John-Endicott at Colton, Tekoa-Oakesdale at LaCrosse-Washtucna, Garfield-Palouse at Rosalia, Pomeroy at Touchet, all 5:30 p.m. Nonleague: Wilson Creek at Wilbur-Creston, 7 p.m.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email