Sports


Today’s menu

College women: North Idaho at Lewis-Clark State (scrimmage), 4 p.m.

Cross country

High school: District 7 2B/1B: at Plantes Ferry, 2:30 p.m.

Football

High school:

Greater Spokane League: Rogers vs. Shadle Park at Albi Stadium 5:30 p.m., Lewis and Clark at Central Valley, 7. Gonzaga Prep vs. Ferris at Albi, 8.

Inland Empire League: Lake City at Coeur d’Alene, Lewiston at Post Falls, Moscow at Sandpoint, all 7 p.m.

G reat Northern League: West Valley at Pullman, 7 p.m.

Intermountain League: Priest River at Bonners Ferry, Timberlake at Kellogg, both 7 p.m.

Northeast A: Lakeside (WA) at Freeman, Colville at Chewelah, both 7 p.m.

North Star League: Kootenai at Clark Fork, Lakeside (ID) at Wallace, both 7 p.m.

Northeast 2B: Lind-Ritzville/Sprague at Davenport, Kettle Falls at Colfax, Reardan at Liberty, all 7 p.m.

Northeast 1B North: Northport at Curlew, Cusick at Wellpinit, both 2 p.m.; Selkirk at Columbia-Inchelium, 3.

Northeast 1B South: Almira/Coulee-Hartline at Mansfield, Easton-Thorp at Odessa-Harrington, both 7 p.m.

Southeast 2B: DeSales at Tri-Cities Prep, Waitsburg-Prescott at Tekoa-Oakesdale/Rosalia, both 7 p.m.

Southeast 1B: Sunnyside Christian at Garfield-Palouse, Colton at St. John-Endicott, Touchet at Pomeroy, all 7 p.m.

Nonleague: Vancouver College Prep vs. Cheney at Roos Field, Eastern Washington University, 4 p.m.; Republic at Wilbur-Creston, 6. Riverside at Deer Park, LaCrosse-Washtucna at Liberty Christian, Clarkston at Medical Lake, all 7.

Hockey

Western Hockey League: Spokane at Moose Jaw, 6 p.m.

KIJHL: Spokane at Grand Forks, 7:30 p.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 9:30. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:25 a.m.; dog racing, 10. Northern Quest Resort & Casino: Horse racing, 9:25 a.m.

Soccer

College men: Gonzaga at Saint Mary’s, 3 p.m.; Washington at Stanford, 7.

College women: Washington State at USC, 3 p.m.; Montana at Eastern Washington, 3:30; Washington at UCLA, 8.

Volleyball

College: Washington State at Southern California, Washington at UCLA, Montana State at Eastern Washington, Pacific at Whitworth, North Idaho at Salt Lake, all 7 p.m.

High school: Idaho State playoffs: See Scoreboard.

Wrestling

College: North Idaho at Montana State Northern, 8 p.m.


 

Click here to comment on this story »







Sections


Profile

Contact the Spokesman

Main switchboard:
(509) 459-5000
Customer service:
(509) 747-4422
Newsroom:
(509) 459-5400
(800) 789-0029