Voices


August brings the end of summer ball games

Tournament champions were determined the final weekend of July as summer youth baseball and softball came to an end in Spokane Valley.

The playoffs proved unkind to Spokane Valley Baseball Midget League top seeds when sixth-seeded Jim Frazier Trophies and Awards from Pasadena Park swept four games, including 10-5 over fourth-seeded Chester II for the title.

The top three seeds were all beaten in their tourney openers.

Ryan Leifer hit a double and home run as one of three players to go 2-for-4 in the championship game. Cruz Bale, who tripled, and Chance Halstead were the others.

Team members on the Keith-Leifer-coached team are Leifer, Bale, Halstead, Mark Oestreich, Aidan Clark, Max Johnson, Chase Johnston, Josh Ryder, Thomas Standiford, Logan Steinman, Nathan Thompson, Weston Warren and Gabe Pipkin.

All three PeeWee League unbeatens reached the semifinals of their tournament where Tom’s Barber Shop from Broadway edged Sterling Self Storage (McDonald) 5-3 in a taut showdown.

But Evergreen Cosmetic Dentistry from Ponderosa capped a 15-0 season by beating Tom’s Barber Shop 8-2 for the championship. Pitchers Bryce Harris and Brett Lakey combined for 12 strikeouts. Kaleb Ramelow was 3-for-3 and Clayton Murock had two hits including a triple.

Coached by Jeff Hood, others on the roster are Richard Austing, Ashton Beach, Kyle Bennett, Isaiah Gessner, Travis Hood, Braydon O’Neal and Keyson Wallick.

Top-seed STCU swept through the 18U Spokane Valley Girls Softball tournament, beating fourth-seeded Home Run Construction in the title game to complete a 14-0 season.

Upset in its 14U tourney opener, fourth-seeded Blue Rhino, 6-4 during the regular season, rallied for six straight wins, including 6-4 and 6-5 over third-seed Megawash in the title games of the double-elimination event.

Ameristar Meats, second during regular season, went unbeaten in the tournament to finish 13-1 overall in the 12U tournament while handing Evergreen Family Dentistry (13-2) its only two defeats of the season. Included was a 12-3 win for the championship.

Same occurred in the 10U tourney where MIST (13-1 overall) topped previously unbeaten Quality Roofing (13-2) twice, including 27-10 for the crown.

Spokane Valley Baseball Tournament

Midget League

Jim Frazier Trophies and Awards (Pasadena) 8, Adams 6. Ponderosa 5, Sunrise II 0. River City Pizza/Pasta (Otis Orchards) 13, Appleway Group (South Pines) 2. Sodorff and Wilson DDS (Chester I) d. Grocery Outlet (Ness).

Jim Frazier Trophy 16, Blasingame Insurance (University) 2. Ponderosa 7, Autocraft (Sunrise I) 4. Chester II 5, River City Pizza/Pasta 3. Sodorff and Wilson DDS 4, Liberty Lake 1.

(Semifinals) Jim Frazier Trophy 7, Ponderosa 2. Chester II 14, Sodorff and Wilson DDS 10.

(Championship) Jim Frazier Trophy 10, Chester II 5.

PeeWee League

Spokane Recycling (Skyview II) 16, Azteca Restaurant (South Pines) 7. Tom’s Barber Shop (Broadway) 12, Gibson’s Nursery (Sunrise II) 1. George Velis DDS (Chester I) 6, Grocery Outlet (Skyview I) 4. Sterling Self Storage (McDonald) 27, Spokane Athletic Supply (Adams) 1. Liberty Lake I 8, Valley Electric (Ness) 6. Liberty Lake II 18, Valley Instant Printing (Greenacres) 0. Leo’s Photography (Sunrise I) 18, Summit Electric (Chester II) 11. Evergreen Dentistry (Ponderosa) 26, Elephant Boys (Opportunity) 4.

Tom’s Barber Shop 8, Spokane Recycling 4. Sterling Self Storage 14, George Veis DDS 2. Liberty Lake I 17, Liberty Lake II 9. Evergreen Dentistry 11, Leo’s Photography 1.

(Semifinals) Tom’s Barber Shop 5, Sterling Self Storage 3. Evergreen Dentistry 17, Liberty Lake I 2.

(Championship) Evergreen Dentistry 8, Tom’s Barber Shop 2.

Spokane Valley Girls Softball Tournament

18U

(Loser out) Bruchi’s 14, American West Bank 13. Home Run Construction 17, Bruchi’s 7. Home Run Construction 6, Eljay Oil 4.

(Championship) STCU d. Home Run Construction.

14U

(Loser out) Blue Rhino 19, Farrell Spray Services 14. Miller Paint 10, F&F Foundation 9. Blue Rhino 17, Miller Paint 7. Blue Rhino 20, Broadway Court 6.

(Championship) Blue Rhino 6-6, Megawash 4-5.

12U

(Winners bracket) Ameristar Meats 6, MIST 4. Ameristar Meats 10, Evergreen Family Dentistry 7.

(Loser out) Rockwood Sports 27, Aluminum Products 22. Bank of Fairfield 12, Ace Production 8. MIST 15, Rockwood Sports 7, LaQuinta 13, Bank of Fairfield 5. LaQuinta 22, MIST 11. Evergreen Family Dentistry 10, LaQuinta 4.

(Championship) Ameristar Meats 12, Evergreen Family Dentistry 3.

10U

(Winners bracket) MIST 18, Quality Roofing 10.

(Loser out) Western Family 16, Chuck’s Girls 4. Testcomm 21, Greenacres Gypsum 20. Testcomm 18, Western Family 7. Quality Roofing 14, Testcomm 12.

(Championship) MIST 27, Quality Roofing 10.



Click here to comment on this story »






Sections


Profile

Contact the Spokesman

Main switchboard:
(509) 459-5000
Customer service:
(509) 747-4422
Newsroom:
(509) 459-5400
(800) 789-0029
Back to Spokesman Mobile