February 4, 2011 in Sports

Pullman loss keeps West Valley from winning GNL boys title outright

 
Dan Pelle photoBuy this photo

Pullman’s Nicholas Stevens, background, fouls West Valley’s Jake Love while scrambling for a loose ball Thursday.
(Full-size photo)

Corey Langerveld scored eight of his 20 points in the fourth quarter, Kalvin Johanson tallied 10 points and 16 rebounds and the visiting Pullman Greyhounds (15-4, 9-3) kept West Valley (17-3, 10-2) from winning the Great Northern League outright, beating the Eagles 56-44 Thursday at WV.

Brady Bagby led the Eagles with 17 points, but a poor first half cost them a GNL crown as they were shut out in the first quarter and scored just 12 points by halftime. Langerveld led the Greyhounds with 20 points as they clinched third place.

WV will have to win a coin flip with Clarkston to earn the No. 1 seed to the District 7 2A tournament, with both teams assured first-round byes.

Clarkston 55, East Valley 42: Tommy Sperry scored 12 points and the host Bantams (17-3, 10-2) took an 18-point lead into the fourth quarter, holding on to beat the Knights (11-9, 4-8) and earn a share of the GNL title. Ronnie Jarvis had 19 for the Knights, who finish fifth and will play at Cheney in the first round of district.

Cheney 59, Deer Park 35: C.J. Skillingstad tallied nine of his 11 points in the fourth quarter and Shakur Smith added 13 points and 12 rebounds as the visiting Blackhawks (13-7, 7-5) used a 19-5 run in the third quarter to knock off the Stags (4-16, 0-12).

IEL 5A

Coeur d’Alene 74, Lewiston 62: Deon Watson and Jake Matheson combined for 33 points and the host Vikings (12-7, 2-4) opened up the second half with a 23-12 run to take control of the game against the Bengals (8-8, 2-3). Seniors Matheson and Andrew Baranco led the way on senior night for the CdA, scoring 16 points and seven points, respectively.

Intermountain

Priest River 67, Bonners Ferry 50: Max Salesky and Eric Holbrook combined for 43 points and the Spartans (12-4, 4-0) used a big third quarter, including three 3-pointers from Holbrook, to take 16-point lead going into the final frame against the host Badgers (211, 1-4). The Spartans outscored BF 20-10 in the third after leading by six at halftime.

Northeast A

After a series of one-quarter tiebreaker games, Colville (11-9) advanced to the District 7 1A tournament as the No. 2 seed, earning a first-round bye along with league champion Lakeside.

Riverside (9-10) finished third, losing to the Indians 7-5 in the championship quarter, and will host Chewelah (5-15) Saturday at 6:30 p.m. Freeman (9-11) earned the No. 4 seed and will host Newport (11-9) at 6:30 p.m. Saturday.

Bi-County 1B

Almira/Coulee-Hartline 75, St. Michael’s 26: Derek Isaak tallied 19 points, Thunder Wellhausen added 18 points and ACH (19-0, 7-0) cruised past host St. Michael’s. Chris Shelley led St. Michael’s with 18 points.

Nonleague

Post Falls 78, Sandpoint 61: Conner Hill hit 3 of 4 3-pointers and scored 18 points, Marcus Colbert also finished with 18 points, going 8 of 11 from the field, and the visiting Trojans (15-2) pulled away from the Bulldogs (9-8) in the second half.

Lake City 62, Moscow 46: Chris Wheelock tallied 15 points and five assists and Mark Smyly added 14 points and seven rebounds as the host Timberwolves (13-5) took a nine-point halftime lead and held on to beat the Bears (5-11). Josh Helbling and Roby Jung combined for 26 points for Moscow.

Kootenai 46, Coeur d’Alene Charter 44: Greg Wallace scored 15 points to go with nine rebounds and five steals and scored the winning basket with 9 seconds remaining to lift the host Warriors (4-9) to a comeback win over the Panthers (13-3) in Harrison.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email