April 26, 2012 in Sports

Area track and field honor roll

 

Through Monday

BOYS

1004A: Bailey (M) 10.64.; tie, Maack (M) and Kayser (M) 11.04. 3A: Naccarato (MS) 10.84; Before (SP) 11.14; Batters (SP) 11.24. 2A: Kautzman (Ch) 11.44. 1A: Wiley (N) 11.22; Unfred (F) 11.30. 2B: Meyer (NWC) 11.04. 1B: Marquez (C-H) 11.54. State leader: Bailey (M) and Harris (Nathan Hale). North Idaho best: Martinez (Coeur d’Alene) 11.18.

2004A: Bailey (M) 21.44; Fitzgerald (LC) 22.39; Kayser (M) 22.74. 3A: Naccarato (MS) and Tangeman (SP) 22.57; Before (SP) 22.98. 2A: Wilson (DP) 23.14; Dehart (DP) 23.44. 1A: Wiley (N) 22.49; Robinson (F) 22.81. 2B: Graham (SG) 23.50. 1B: Marquez (C-H) 23.94. State leader: Bailey (M). NI best: McCaw (Lake City) 22.86.

4004A: Bailey (M) 48.04; Fitzgerald (LC) 50.25; Chamberlain (CV) 53.14. 3A: Upmeyer (U) 51.46; Hoffman (NC) 51.64; Jensen (SP 51.72. 2A: Amann (DP) 51.24; Moore (P) 52.91. 1A: Robinson (F) 49.54; Fish (F) 50.20. 2B: Walser (R) 51.64. 1B: Marquez (C-H) 53.44. State leader: Bailey (M). NI best: Gosselin (LC) 50.23.

8004A: Gardner (M) 1:57.76; Schofield (M) 1:58.59; Pochis (F) 1:59.07. 3A: Weitz (SP) 1:55.34; Williams (NC) 1:55.99; Fry (U) 1:56.67. 2A: Amann (DP) 2:00.26; Collins (DP) 2:02.10. 1A: Owens (R) 2:02.01; Anderson (L) 2:07.00. 2B: Telford (D) 2:00.90. 1B: Nyambura (VC) 2:04.40. State leader: Dickson (White River) 1:50.89. NI best: Curtis (CdA) 1:58.68.

1,6004A: McCandless (GP) 4:20.45; Goodwin (LC) 4:21.25; Schofield (M) 4:24.35. 3A: Weitz (SP) 4:15.46; Williams (NC) 4:23.00; Wilmot (NC) 4:24.00. 2A: Amann (DP) 4:22.69; Poulsen (Ch) 4:28.50. 1A: Coffman (L) 4:39.00; Carpenter (Co) 4:40.00. 2B: Ramm-Hutchinson (SG) 4:35.50. 1B: Nyambura (VC) 4:36.60; Marchant (VC) 4:37.80. State leader: Yorks (Lakes) 4:13.00. NI best: Curtis (CdA) 4:23.67.

3,2004A: Gardner (M) 9:06.63; Goodwin (LC) 9:18.86; McCandless (GP) 9:24.27. 3A: Weitz (SP) 9:03.11; Wilmot (NC) 9:06.74; Frostad (NC) 9:29.73. 2A: Collins (DP) 9:26.56; Amann (DP) 9:57.80. 1A: Carpenter (Co) 10:03.44; Coffman (L) 10:11.89. 2B: Olds (NWC) 10:22.10. 1B: Nyambura (VC) 9:54.05. State leader: Krotzer (Auburn Riverside) 9:01.11. NI best: Curtis (CdA) 9:46.50.

110 hurdles4A: Herrera (F) 15.74; McClendon (LC) and Bowden (CV) 15.84. 3A: Person (MS) 15.74; Munter (SP) ,Graham (SP) and McDonald (U) 16.34. 2A: Jackson (WV) and Somers (EV) 15.74. 1A: Schnieder (Ch) 15.40; Edler (Co) 15.57. 2B: Gunning (D) 15.74. 1B: Small (VC) 17.64. State leader: Zmuda (Steilacoom) and Collett (Hanford) 14.39. NI best: Schumaker (Moscow) 14.98.

300 hurdles4A: Brown (CV) 41.24; Herrera (F) 41.74; McClendon (LC) 42.04. 3A: Munter (SP) 40.42; Blue (NC) 41.27; Whitsett (U) 41.51. 2A: Wilson (DP) 40.44; Somers (EV) 41.54. 1A: Schnieder (Ch) 41.49; Edler (Co) 43.58. 2B: Evers (D) 40.97. 1B: Brown (Re) 45.24. State leader: Gerling (Walla Walla) 38.75. NI best: Stuffle (Lewiston) 39.68.

400 relay4A: Mead 42.48; Lewis and Clark 43.44; Ferris 44.29. 3A: Mt. Spokane 43.52; University 44.14; Shadle Park 45.36. 2A: Deer Park 44.53; Cheney 44.66. 1A: Freeman 43.71; Colville 44.94. 2B: Colfax 45.44. 1B: Columbia Hunters 47.24. State leader: Mead. NI best: Moscow 44.04.

1,600 relay4A: Lewis and Clark 3:28.03; Mead 3:29.16; Central Valley 3:33.90. 3A: Shadle Park 3:29.83; North Central 3:30.00; University 3:31.48. 2A: East Valley 3:30.79; Deer Park 3:33.29. 1A: Freeman 3:29.82; Riverside 3:32.89. 2B: Davenport 3:30.29. 1B: Valley Christian 3:51.78. State leader: Federal Way 3:20.47. NI best: Lake City 3:27.77.

Shot put4A: Unland (F) 51-9; Talafili (CV) 49-5½; Vanwert (LC) 49-4. 3A: Failauga (U) 51-7½; Rayman (SP) 50-4; Bates (NC) 48-10. 2A: Mahama (P) 51-9; Buynak (DP) 46-9. 1A: Castle (N) 64-7; Burns (N) 47-2. 2B: Clark (NWC) 42-9. 1B: Nee (W-C) 41-2½. State leader: Castle. NI best: Uhlorn (Lew) 47-10.

Discus4A: Syrotchen (LC) 185-10; Sharkey (F) 166-9; Unland (F) 162-10. 3A: Bates (NC) 163-9; Brosmore (MS) 155-11; Failauga (U) 142-7. 2A: Mahama (P) 177-7. 1A: Castle (N) 175-3; Holte (Co) 132-10. 2B: Ekstedt (R) 122-5. State leader: Syrotchen (LC). NI best: Funk (PF) 154-10.

Javelin4A: Fuller (F) 198-6; S. Hilmes (M) 189-8; Chamberlain (CV) 172-11. 3A: Trumpour (NC) 162-2; Goris (NC) 153-11; Before (SP) 151-9. 2A: Beal (DP) 163-5; Monteon (WV) 159-8. 1A: Allen (R) 153-3; Pond (Co) 151-3. 2B: Zeller (D) 152-2. 1B: Beckman (Sp) 140-8. State leader: Keller (Heritage) 230-7.

High jump4A: Schon (LC) 6-4; Peterson (M), Murray (R), Sykes (CV), Seely (CV), Sawyer (CV), Terrell (CV) and Cardona (CV) 6-2. 3A: Jensen (SP) 6-6; Gonzalez (U) 6-4 and Morgan (U); Martin (U) 6-2. 2A: Pavish (P) 5-11¼; Benegar (EV) and Mauget (DP) 5-10. 1A: Cabbage (Co) 6-2; Broussard (F) 6-1. 2B: Clark (NWC) 6-8; Berarducci (C) 6-4. 1B: Eberley (Cur) 5-10. State leader: Hightower (Curtis) 6-10. NI best: Schumaker (Mos) 6-4¼; Linscott (LC) and Wendt (Kellogg) 6-4.

Pole vault4A: Neumann (M) 15-0; Reinkens (F) 13-6; McLendon (M), Langenheder (M) and Wilkins (F) 13-0. 3A: Alexander (U) 15-0; Wurst (MS) 14-0; Wilkes (MS) 12-0. 2A: Lohman-Carr (Cl) and Stoutzenberger (EV) 12-6. 1A: Barranco (N) 13-0; Clarkson (L) 12-3. 2B: McNannay (C) and Simonson (C) 10-6. 1B: Blew (VC) 9-6. State leader: Sodorff (Woodinville) 15-6. NI best: Myhre (Kootenai) 13-7.

Long jump4A: Schon (LC) 22-5; Barlow (M) 22-1; Deyarmin (CV) 22-½. 3A: Concepcion (MS) 21-6½; Bruce (U) 21-3½; Naccarato (MS) 21-½. 2A: Springfield (DP) 20-7¾; Scourey (P) 20-6¼. 1A: Powell (L) 21-9¼; Cabbage (F) 20-9. 2B: Graham (SG) 21-2. 1B: Marquez (C-H) 19-4. State leader: Browne (Gig Harbor) 23-7¾. NI best: Linscott (LC) 20-10¼.

Triple jump4A: McClendon (LC) 44-2; Murray (R) 42-9; Seely (CV) and Whitaker (R) 42-6. 3A: Concepcion (MS) 42-11¾; Bruce (U) 42-11; Larson (MS) 41-7½. 2A: Pavish (P) 43-8; Scourey (P) 42-4. 1A: Unfred (F) and Powell (L) 43-8½. 2B: Wagenbach (D) 40-8¼. 1B: Kieffer (We) 39-8. State leader: Hadzimuratovic (Mt. Rainier) 47-0. NI best: Webb (Lakeland) 42-8½.

GIRLS

1004A: Leland (GP) 12.85; Grant (M) 12.93; Mueller (F) 12.99. 3A: Pedersen (MS) 12.84; Konynenblet (SP) 12.96; Nilsson (MS) 13.04. 2A: Ball (DP) 12.92; Brown (Ch) 12.98. 1A: Best (L) 13.14; Watkins (L) 13.22. 2B: Schell (L-R/S) 13.18. 1B: Guglielmino (No) 12.84. State leader: Bouyer (Curtis) 11.84. NI best: Ward (LC) 12.80.

2004A: Leland (GP) 26.81; Maack (M) 26.84; Mueller (F) 26.93; Hoekstra (CV) 26.94. 3A: Nilsson (MS) 27.64; Pedersen (MS) 27.74; Konrad (MS) 27.84. 2A: Nicholson (ML) 26.16; Day (Ch) 26.58. 1A: Chrisp (R) 26.90; Luu (Co) 27.36. 2B: Schell (L-R/S) 27.94. 1B: Guglielmino (No) 26.54. State leader: Wede (River Ridge) 25.11. NI best: Tackett (CdA) 26.17.

4004A: Leland (GP) 59.50; Drynan (M) 59.88; Ellis (LC) 1:01.74. 3A: Pedersen (MS) 1:00.64; Svastisalee (NC) 1:01.53; Pomante (MS) 1:02.06. 2A: Day (Ch) 59.95; Nicholson (ML) 1:00.11. 1A: Chrisp (R) 58.91. 2B: Pavlov (R) 1:05.24. 1B: Shafer (Sel) 1:03.54. State leader: Heiden (Kamiakin) 56.87. NI best: Asper (LC) 59.94.

8004A: Barnes (GP) 2:27.32; Drynan (M) 2:28.25; Baird (LC) 2:29.30. 3A: Knight (NC) 2:14.91; Morris (SP) 2:17.20; Cole (MS) 2:21.79. 2A: Holland (Ch) 2:19.40; Day (Ch) 2:19.80. 1A: Mildes (R) 2:26.28; Jacobson (L) 2:28.00. 2B: Willson (C) 2:26.50. 1B: Bondo (C-H) 2:57.50. State leader: Neale (Glacier Peak) 2:10.00. NI best: Asper (LC) 2:18.22.

1,6004A: Allaet (F) 5:23.51; Ledwith (LC) 5:26.25; Allen (LC) 5:28.53. 3A: Knight (NC) 5:05.02; Morris (SP) 5:20.16; Weitz (SP) 5:24.91. 2A: Holland (Ch) 5:04.28; Klotz-Brooks (Ch) 5:24.99. 1A: Mildes (R) 5:11.79; Jacobson (L) 5:19.31. 2B: Willson (C) 5:16.20. 1B: Vorobyev (VC) 5:51.10. State leader: Efraimson (Camas) 4:57.20. NI best: Asper (LC) 5:17.37.

3,2004A: Ledwith (LC) 11:36.77; Allen (LC) 11:51.20; Carlson (GP) 11:53.12. 3A: Knight (NC) 10:20.11; Weitz (SP) 11:03.50; Morris (SP) 11:35.20. 2A: Holland (Ch) 11:08.06; Brenton (Ch) 11:52.70. 1A: Mildes (R) 11:13.95; Jacobson (L) 11:39.62. 2B: Willson (C) 11:03.70. State leader: Knight (NC). NI best: Story (CdA) 12:10.18.

100 hurdles4A: Davis (F) 16.24; Santorsola (GP) 16.54; Romasko (LC) 16.69. 3A: Pajimola (SP) 16.04; Bokma (SP) 16.84; Seymore (U) 17.44. 2A: McCluskey (P) 15.11; Dugger (EV) 15.44. 1A: Walden (N) 15.78; Phillips (Co) 16.77. 2B: Mackleit (C) 17.34. 1B: Shafer (Sel) 16.94. State leader: Toure (Kamiakin) and O’Neil (Auburn Riverside) 14.84. NI best: Struble (CdA) 14.77.

300 hurdles4A: Roberts (R) 46.79; Santorsola (GP) 47.55; Macy (M) 48.45. 3A: Svastisalee (NC) 47.02; Bokma (SP) 47.04; Harris (MS) 47.66. 2A: Weisner (Cl) 46.04; McGourin (Ch) 46.12. 1A: Collins (L) 50.46; Watkins (L) 51.24. 2B: Harazin (C) 52.74. 1B: Shafer (Sel) 48.24. State leader: Stolz (Highline) 44.21. NI best: Struble (CdA) 43.97.

400 relay4A: Mead 49.81; Central Valley 50.14; Ferris 50.81. 3A: University 51.10; Mt. Spokane 51.24; Shadle Park 52.85; North Central 54.87. 2A: Deer Park 49.80; Pullman 51.10. 1A: Lakeside 51.34; Riverside 51.79. 2B: Colfax 52.14. 1B: Odessa-Harrington 54.84. State leader: Kamiakin 48.75. NI best: Coeur d’Alene 50.19.

1,600 relay4A: Central Valley 4:08.61; Gonzaga Prep 4:10.12; Lewis and Clark 4:18.31. 3A: North Central 4:11.77; Shadle Park 4:12.10; Mt. Spokane 4:13.95. 2A: Cheney 4:09.45; Pullman 4:11.42. 1A: Riverside 4:10.72; Lakeside 4:27.0. 2B: Colfax 4:29.00. State leader: Kamiakin 4:02.81. NI best: Coeur d’Alene 4:02.72.

Shot put4A: Hutchinson (M) 47-5; Nelson (M) 36-1½; Nelson (GP) 32-9. 3A: Whitsett (U) 39-6; Keys (NC) 34-6; Frank (MS) 32-7. 2A: Dobson (EV) 37-8; Brazington (DP) 36-6. 1A: Earl (Ch) 37-5; Widman (L) 36-1. 2B: Sheer (C) 34-10. 1B: Jones (C-H) 33-7. State leader: Hutchinson (M). NI best: Seaman (CdA) 40-8.

Discus4A: Nelson (M) 121-7; Wardsworth (CV) 110-9; Nelson (GP) 109-1. 3A: Flynn (U) 122-2; Damiano (MS) 106-1. 2A: Dobson (EV) 120-2; Allred (EV) 120-0. 1A: Earl (Ch) 109-1; Colburn (R) 109-0. 2B: Lasich (R) 101-11. 1B: Jones (C-H) 103-7. State leader: Novy (Montesano) 150-8. NI best: Seaman (CdA) 134-7.

Javelin4A: Dringle (CV) and Barnhart (CV) 124-9; Mills (M) 123-1. 3A: Damiano (MS) 128-4; Mundel (MS) 116-9; Flynn (U) 111-8. 2A: Weisner (Cl) 134-8; Ruygrok (DP) 115-4. 1A: Earl (Ch) 115-0; Buckner (Co) 111-9. 2B: Ladines (Lib) 117-7. 1B: Wimpari (Cur) 107-9. State leader: Hadley (Bothell) 140-4.

High jump4A: White (R), Cunningham (CV) and Weigand (M) 5-2. 3A: Flanagan (MS) 5-0; DeVon (SP) 4-10. 2A: Weisner (Cl) 5-5; McCluskey (P) 5-4. 1A: Chrisp (R) 5-5; Luu (Co) 5-4. 2B: Halverson (R) and Ford (SG) 4-10. 1B: Howder (Sp) 4-10. State leader: Merrill (Hanford) and Magee (Bear Creek) 5-8. NI best: Ward (Lakeland) 5-4.

Pole vault4A: Pratt (M) 11-0; Arbanas (F) 10-6; Bowton (F) 10-0. 3A: Bray (MS) 12-3; Knowles (U) 10-6. 2A: Jacka (DP) 11-3; Clark (Ch) 11-0. 1A: Clark (L) 13-0; O’Hara (L) 9-0. State leader: Clark (L). NI best: Simmons (Timberlake) 11-9.

Long jump4A: Hoekstra (CV) 17-10; Moats (F) 17-3; Cunningham (CV) 16-9. 3A: Konynenbelt (SP) 16-9¼; Hamm (U) 16-7¼; Murphy (NC) 16-4. 2A: Guo (P) and Weisner (Cl) 17-6¼. 1A: Walden (N) 17-4½; Clark (L) 15-6. 2B: Kuiper (NWC) 16-0. 1B: Larrew (C-H) 15-10; Guglielmino (No) 15-6½. State leader: Varela (Kentwood) 18-9¼. NI best: Ralstin (Lew) 16-9.

Triple jump4A: Redmon (M) 35-5; Hudson (LC) 35-4½; Lofton (CV) 35-3½. 3A: DeVon (SP) 35-2; Konynenbelt (SP) 34-6½. 2A: Guo (P) 36-¾; Brown (Ch) 35-6½. 1A: Luu (Co) 35-4½; Walden (N) 35-0. 2B: Kuiper (NWC) 35-1½. 1B: Largent (Rep) 32-2. State leader: Coker (Juanita) 39-11½. NI best: Ralstin (Lew) 35-½.

NOTE: Coaches only, for additions or corrections call (509) 844-8168 or email Greg Lee, gregl@spokesman.com.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email