Arrow-right Camera

Sports

Today’s menu

Fri., Jan. 20, 2012

Basketball

College men: CC Spokane at Treasure Valley, 7 p.m.; North Idaho at Eastern Utah, 7:30; Whitworth at Willamette, 8.

College women: CC Spokane at Treasure Valley, 5 p.m.; North Idaho at Eastern Utah, 5:30; Whitworth at Willamette, 6.

High school boys: IEL 5A: Lake City at Lewiston, 7:30 p.m. GSL: Mead at Gonzaga Prep, Mt. Spokane at Rogers, Central Valley at Ferris, University at North Central, Shadle Park at Lewis and Clark, all 5:30 p.m. GNL: Clarkston at Cheney, Medical Lake at Pullman, Deer Park at West Valley, all 5:45 p.m. NEA: Colville at Riverside, Lakeside (WA) at Chewelah, Newport at Freeman, all 7:30 p.m. CW2B: Pateros at Lake Roosevelt, 7:30 p.m. Bi-County 2B: Northwest Christian at Reardan, Springdale at Lind-Ritzville/Sprague, St. George’s at Liberty, all 7:30 p.m. Bi-County 1B: St. Michael’s at Wilbur-Creston, 7:15 p.m.; Almira/Coulee-Hartline at Valley Christian, 7:30. Panorama: Selkirk at Columbia, 7 p.m.; Cusick at Wellpinit, Northport at Curlew, Inchelium at Republic, all 7:15. SE1B: Garfield-Palouse at Tekoa-Oakesdale, St. John-Endicott at Touchet, Pomeroy at Rosalia, Colton at LaCrosse-Washtucna, all 7:30. NSL: Wallace at Mullan, 6 p.m. Nonleague: Coeur d’Alene at Moscow, Post Falls at Lakeland, both 7:30 p.m.

High school girls: IEL 5A: Lake City at Lewiston, 5:45 p.m. GSL: Mead at Gonzaga Prep, Mt. Spokane at Rogers, Central Valley at Ferris, University at North Central, Shadle Park at Lewis and Clark, all 7 p.m. GNL: Clarkston at Cheney, Medical Lake at Pullman, Deer Park at West Valley, all 7:30 p.m. NEA: Lakeside (WA) at Chewelah, 5:30 p.m.; Colville at Riverside, Newport at Freeman, 5:45 p.m. CW2B: Pateros at Lake Roosevelt, 6 p.m. Bi-County 2B: Northwest Christian at Reardan, Springdale at Lind-Ritzville/Sprague, St. George’s at Liberty, all 6 p.m. Bi-County 1B: Almira/Coulee-Hartline at Valley Christian, 6 p.m. Panorama: Selkirk at Columbia, 5:30 p.m.; Cusick at Wellpinit, Northport at Curlew, Inchelium at Republic, all 5:45. SE1B: St. John-Endicott at Touchet, Colton at LaCrosse-Washtucna, Garfield-Palouse at Tekoa-Oakesdale, Pomeroy at Rosalia, all 6. NSL: Wallace at Mullan, 4 p.m. Nonleague: Post Falls at Lakeland, 5:30 p.m.; Coeur d’Alene at Moscow, 5:45.

Hockey

Western Hockey League: Spokane at Tri-City, 7:05 p.m.

KIJHL: Spokane at Kimberley, 7 p.m.

Swimming

College: Puget Sound at Whitworth, 6 p.m.

Tennis

College men: Idaho at Washington, 5 p.m.

Track and field, indoor

College: Washington State at Cherry and Silver Invitational, Albuquerque, N.M. (first day)

Wrestling

College: North Idaho at Clackamas, 7 p.m.

High school: NEA: Colville at Medical Lake, 6 p.m. Nonleague: Clearwater Classic at Lewiston, noon; Ter Hark Cup at Coeur d’Alene, 7 p.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Dog racing, 9:15 a.m.; horse racing, 9:30. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:30 a.m.; dog racing, 5 p.m. Northern Quest Resort and Casino: Horse racing: 9:25 a.m.


 

Click here to comment on this story »





>>