Sports


Bloomsday results

MEN

Washington Division—1, Evan Sims, Spokane Valley, 37:45. 2, Justin Englund, Pullman, 37:49. 3, Jordan Welling, Burlington, 37:53. 4, Nick Mosey, Spokane, 38:25.

Open Division—1, Allan Kiprono, Kenya, 34:29. 2, Robert Letting, Kenya, 34:47. 3, MacDonald Ondara, Kenya, 34:48. 4, John Korir, Kenya, 34:57. 5, Lani Kiplagat, Kenya, 34:58. 6, Josphat Boit, Kenya, 35:00. 7, Tesfaye Sendeku, Ethiopia, 35:03. 8, Linus Chumba, Kenya, 35:08. 9, Emmanuel Bor, Kenya, 35:41. 10, Carlos Trujillo, Middleton, Id., 35:42. 11, Mike Sayenko, Bellevue, 35:45. 12, Erick Monyenye, Kenya, 35:58. 13, Ryan Bak, Bend, Or., 35:58. 14, Shadrack Biwott, Kenya, 36:00. 15, Josh Moen, Eden Prairie, Minn., 36:03. 16, Craig Curley, Tucson, 36:19.

Masters Division—1, Kevin Castille, Nicholasville, Kent., 37:09. 2, Uli Steidl, Seattle, 37:10. 3, Mbarak Hussein, Albuquerque, 37:16.

WOMEN

Washington Division—1, Claudi Copeland, Olympia, 42:13. 2, Mattie Suver, Lake Tapps, 42:38. 3, Janet Collar, Spokane, 45:05. 4, Haley Cooper-Scott, Spokane, 45:53.

Open Division—1, Mamitu Daska, Ethiopia, 38:26. 2, Janet Cherobon-Bawcom, Rome, Ga., 39:23. 3, Jelliah Tinega, Kenya, 39:50. 4, Genoveva Kigen, Kenya, 39:55. 5, Diane Nukuri-Johnson, Burundi, 40:01. 6, Lindsey Scherf, Durham, NC., 40:41. 7, Stephanie Rothstein, Flagstaff, Ariz., 41:15. 8, Allie Kieffer, Tempe, Ariz., 41:15. 9, Misiker Mekonnin, Ethiopia, 42:08. 10, Emily Brown, Minnetonka, Minn., 42:08. 11, Atalelech Asfaw, Albuquerque, 43:11. 12, Liubov Denisova, Russia, 43:29. 13, Andrija Barker-McCurry, Caldwell, Id., 43:45. 14, Priscilla Schulta, Peoria, Ariz., 44:31. 15, Rebecca Mishler, Boise, 44:33.

WHEELCHAIR

Open Men—1, Scott Parson, San Jose, 29:58. 2, Aaron Pike, Champaign, Ill., 31:16. 3, Travis Dodson, Savoy, Ill., 32:05. 4, Adam Bleakney, Savoy, Ill., 32:18. 5, Craig Blanchette, Battle Ground, Wash., 33:04. 6, David Grassi, Champaign, Ill., 33:05. 7, Tyler Byers, Denver, 34:12. 8, Troy Davis, Queen Creek, Ariz., 37:14. 9, Matthew Porterfield, Knoxville, Tenn., 38:06. 10, Robert Kozarek, Champaign, Ill., 38:12. 11, James Senbeta, Savoy, Ill., 39:27. 12, Bob Hunt, Spokane Valley, 39:42. 13, John-Michael Ryberg, Queen Creek, Ariz., 39:49. 14, Mason Odom, Surprise, Ariz., 40:50. 15, Troy Pruitt, Greenacres, 43:37. 16, Gavin Warren, 44:16, Chandler, Ariz., 44:16. 17, M. Ordaz-Cruz, Minneapolis, 55:48.

Open Women—1, Amanda McGrory, Savoy, Ill., 34:15. 2, Susannah Scaroni, Champaign, Ill., 36:06. 3, Jill Moore, Champaign, Ill., 45:15. 4, Chelsea McClammer, Benton City, Wash., 51:27. 5, Mikila Salazar, Spokane Valley, 1:02:11.

Masters—1, Bradley Ray, Loveland, Colo., 33:22. 2, Juan Rios, Richmond, Tex., 33;24. 3, Eric Kaiser, Santa Barbara, Calif., 35:58. 4, Matt Davis, Bowling Green, Kent., 40:23. 5, Luis Betts, 41:10. 6, Edwin Figueroa, Commerce, Calif., 45:28. 7, Jim Hudec, Salmo, BC, 47:15. 8, Michael Tagliapietra, Mesa, Ariz., 48:44.

T-2 Quad—1, Santiago Sanz, 33:32, Snellville, Ga., 33:32. 2, Raymond Martin, 39:49. 3, Duane Morrow, Hoschton, Ga., 40:12. 4, Isaiah Rigo, Cheney, 45:46. 5, Paul Nitz, Bloomfield, Conn., 45:48. 6, Talbot Kennedy, Atlanta, 51:04. 7, Kristen Messer, Spokane Valley, 1:04:06. 8, Jordan Clyburn, Spokane, 1:16:53.

T-1 Quad—1, Kevin Stokes, Roswell, Ga., 1:16:53. 2, Rob Mabey, Kelowna, BC, 1:24:19. 3, Jeremy Finton, Vandalia, Ohio, 1:37:10.



There is one comment on this story »







Sections


Profile

Contact the Spokesman

Main switchboard:
(509) 459-5000
Customer service:
(509) 747-4422
Newsroom:
(509) 459-5400
(800) 789-0029
Back to Spokesman Mobile