April 11, 2013 in Sports

Track and field honor roll

 

(Through Monday)

BOYS

1004A: Barlow (Mead) 11.15; Davis (Gonzaga Prep) 11.34; Williams (Lewis and Clark) 11.39. 3A: Griffin (Rogers) 11.45; Jensen (Shadle Park) 11.47. 2A: Duke (West Valley) 11.38. 1A: Axtell (Freeman) 11.34. 2B: Wang (St. George’s) 12.08. 1B: McCrea (Wellpinit) 12.0. State leader: Brandt-Sims (Wenatchee) 10.62. North Idaho best: Johnson (Coeur d’Alene) 11.23.

2004A: Barlow (M) 22.74; Williams (LC) 22.77; Fitzgerald (LC) 22.88. 3A: Upmeyer (University) 22.65; Hoffman (North Central) 23.09. 2A: Wilson (Deer Park) 22.92. 1A: Axtell (F) 23.14. 2B: Wang (SG) 24.70. 1B: Brown (Republic) 24.97. State leader: Chambers (Foss) 21.48. North Idaho best: Nunez (Lewiston) 23.18.

4004A: tie, Layton (M) and Bloom (Ferris) 53.35. 3A: Upmeyer (U) 50.34; Goodman (Mt. Spokane) 52.48. 2A: Morton (WV) 54.13. 1A: Rubright (F) 52.13. 2B: Wang (SG) 56.90. 1B: Brown (R) 52.49. State leader: Chambers (F) 46.62. North Idaho best: Bowen (Clark Fork) 51.54.

8004A: Gardner (M) 1:57.80; Thorne (F) 2:00.88. 3A: Williams (NC) 1:56.48; Brunner (U) 1:58.02. 2A: Amann (DP) 2:02.23; Hallstrom (Cheney) 2:02.61. 1A: Owens (Riverside) 2:00.42. 2B: Vanos (SG) 2:17.42. 1B: Best (W) 2:12.55. State leader: Schulz (Mercer Island) 1:53.40. North Idaho best: Cook (Moscow) 2:02.04.

1,6004A: Goodwin (LC) 4:22.79; Gardner (M) 4:25.25. 3A: Williams (NC) 4:16.82; Anderson (NC) 4:21.03. 2A: Amann (DP) 4:22.50. 1A: Owens (R) 4:39.65. 2B: Vanos (SG) 4:50.90. 1B: Forsman (R) 4:45.58. State leader: Gibson (Squalicum) 4:16.20. North Idaho best: Levora (Sandpoint) 4:27.58; Storey (Mos) 4:27.86.

3,2004A: Goodwin (LC) 9:18.60; Andres (GP) 9:40.76. 3A: Anderson (NC) 9:05.42; Dressel (MS) 9:29.46. 2A: Amann (DP) 9:39.38; Kopczynski (East Valley) 9:42.89. 1A: Coffman (Lakeside) 10:06.01. 2B: Olsen (SG) 10:31.52. 1B: Forsman (R) 10:23.0. State leader: Hardy (Seattle Prep) 8:51.01. North Idaho best: Finney (Lake City) 9:42.57; Little (LC) 9:46.83.

110 hurdles4A: Johnson (M) 15.38; Bowden (Central Valley) 15.74; Tullos (F) 16.14. 3A: Whitsett (U) 16.36; Graham (Shadle Park) 16.36. 2A: Wilson (DP) 15.07. 1A: Downing (R) 16.47. 1B: Brown (R) 17.89. State leader: Zmuda (Steilacoom) 14.24. North Idaho best: Stuffle (Lewiston) 14.99.

300 hurdles4A: Montgomery (M) 42.60; Garrett (M) 42.85. 3A: Whitsett (U) 41.20; Graham (SP) 41.65; Blue (NC) 41.69. 2A: Wilson (DP) 40.15. 1A: Downing (R) 43.03. 1B: Brown (R) 44.42. State leader: Zmuda (Steilacoom) 38.03. North Idaho best: Stuffle (Lew) 39.65.

400 relay4A: Mead 43.84; Lewis and Clark 44.67. 3A: North Central 44.17; Mt. Spokane 44.95. 2A: West Valley 44.18. 1A: Freeman 45.32. 2B: St. George’s 49.63. 1B: Wellpinit 46.92. State leader: Bellevue 42.28. North Idaho best: Coeur d’Alene 44.48.

1,600 relay4A: Central Valley 3:30.00; Lewis and Clark 3:32.21. 3A: Mt. Spokane 3:30.89; North Central 3:32.17. 2A: Deer Park 3:37.63. 1A: Riverside 3:30.67. 1B: Republic 3:53.74. State leader: Wenatchee 3:21.86. North Idaho best: Moscow 3:32.87.

Shot put _ 4A: Unland (F) 55-4¼; Vanwert (LC) 48-10½. 3A: Rayman (SP) 51-5½; Failauga (U) 47-4½. 2A: Obert (DP) 47-8; Buynak (DP) 47-2. 1A: Humann (L) 44-0. 1B: Dituri (Springdale) 39-5. State leader: Basham (Lynnwood) 57-4. North Idaho best: Hazzard (CdA) 47-11.

Discus4A: Unland (F) 190-3. 3A: Clayton (SP) 146-6; Brosmore (MS) 146-3. 2A: Holte (Colville) 168-1. 1A: Humann (L) 125-0. 1B: Beckman (S) 115-2. State leader: Unland. North Idaho best: Zacha (Lew) 157-8.

Javelin4A: Hilmes (M) 171-1; Johnston (GP) 165-7. 3A: Trumpour (NC) 168-0; Riojas (MS) 161-6. 2A: Monteon (WV) 184-11. 1A: Allen (R) 150-5. 1B: Litts (Northport) 140-5. State leader: Monteon.

High jump4A: Sykes (CV) 6-4. 3A: Gonzalez (U) 6-9; tie, Jensen (SP) and Morgan (U) 6-6. 2A: tie, Duke (WV) and Mauget (EV) 6-2. 1A: tie, Collins (Chewelah) and Broussard (F) 6-0. 1B: Koffel (R) 5-4. State leader: Gonzalez. North Idaho best: tie, Smith (PF) and Rice (Bonners Ferry) 6-2.

Pole vault4A: Neumann (M) 13-6; Langenheder (M) 13-0. 3A: Martin (U) 12-6. 2A: Stoutzenberger (EV) 12-6. 1A: tie, Schimke (L) and Barranco (Newport) 12-0. State leader: Marcus (Nathan Hale) 15-7. North Idaho best: Beck (PF) 14-4.

Long jump4A: Bamis (GP) 22-5; Schon (LC) 21-6; Armstead (F) 21-4½. 3A: Larson (MS) 21-11½; Gleese (SP) 21-5. 2A: Duke (WV) 22-10¼. 1A: Collins (C) 19-9. 1B: Kieffer (W) 19-6½. State leader: Osborn (Eastmont) 23-6. North Idaho best: Baker (LC) 21-1¼.

Triple jump4A: Tullos (F) 45-0; Troutt (F) 43-4. 3A: Larson (MS) 41-7. 2A: Dwyer (Clarkston) 43-1. 1A: Axtell (F) 41-11. 1B: Gilliam (R) 35-2. State leader: Curran (Federal Way) 46-11¼. North Idaho best: Schumaker (Lew) 42-0.

Hammer4A: Wardian (CV) 139-8. 3A: Failauga (U) 136-3.

GIRLS

1004A: Mueller (F) 13.29; Hovren (CV) 13.36. 3A: Pizzillo (SP) 13.02; Nilsson (MS) 13.31. 2A: Edens (Clark) 13.04. 1A: Nicholson (Medical Lake) 13.05. 1B: Guglielmino (N) 13.10. State leader: Bouyer (Curtis) 11.83. North Idaho best: Ward (LC) 12.76.

2004A: Ellis (LC) 26.71; McCurdy (F) 26.91. 3A: Hamm (U) 27.33; Pizzillo (SP) 27.54. 2A: Day (C) 26.54. 1A: Nicholson (ML) 26.74. 1B: Guglielmino (N) 27.36. State leader: Adams (Wenatchee) 25.41. North Idaho best: Ward (LC) 25.97.

4004A: Ellis (LC) 1:00.44; Leland (GP) 1:01.43. 3A: Pedersen (MS) 59.46; Brown (MS) 1:01.10. 2A: Day (Cheney) 1:00.44. 1A: Chrisp (R) 1:00.45. 2B: Hamilton (SG) 1:06.98. 1B: Guglielmino (N) 1:02.34. State leader: Heiden (Kamiakin) 56.52. North Idaho best: Asper (LC) 1:00.25.

8004A: Sanders (CV) 2:26.85; Crump (CV) 2:27;.25. 3A: Knight (NC) 2:22.07; Standow (U) 2:26.28. 2A: Skay (WV) 2:25.92; Harmon (EV) 2:26.13. 1A: Jacobson (L) 2:29.82. 2B: Hamilton (SG) 2:54.40. 1B: Cadwell (Columbia) 2:55.56. State leader: Efraimson (Camas) 2:13.63. North Idaho best: Kr. Story (CdA) 2:25.67.

1,6004A: Bester (CV) 5:17.11; Ledwith (LC) 5:27.00. 3A: Knight (NC) 5:18.11; Standow (U) 5:21.82; Weitz (SP) 5:23.16. 2A: Holland (Cheney) 5:09.62. 1A: Marikis (L) 5:30.72; Jacobson (L) 5:30.79. 2B: Cadwell (SG) 6:23.92. 1B: Reyna (C) 6:17.79. State leader: Neale (Glacier Peak) 4:43.57. North Idaho best: Brown (CdA) 5:18.16.

3,2004A: Ledwith (LC) 11:22.60; Moore (CV) 11:35.32. 3A: Knight (NC) 10:11.93; Weitz (SP) 11:24.30. 2A: Holland (Cheney) 11:16.50. 1A: Marikis (L) 11:44.53. 2B: Cadwell (SG) 13:33.50. 1B: Reyna (C) 13:52.30. State leader: Knight. North Idaho best: Brown (CdA) 11:53.66.

100 hurdles4A: Santorsola (GP) 16.34; Romasko (LC) 16.40. 3A: Pierce (R) 17.45. 2A: McCluskey (P) 15.64. 1A: Walden (N) 15.82. 1B: Shafer (Selkirk) 17.53. State leader: Quinn (Emerald Ridge) 14.86. North Idaho best: Walton (Post Falls) 15.29.

300 hurdles4A: Romasko (LC) 48.13; Hovren (CV) 48.67. 3A: Svastisalee (NC) 47.40. 2A: Dunn (Cheney) 47.24. 1A: Shannon (R) 51.03. 1B: Shafer (S) 50.25. State leader: Brooks-Johnson (Pe Ell) 44.84. North Idaho best: Walton (PF) 45.38.

400 relay4A: Central Valley 51.81; Mead 51.99. 3A: Mt. Spokane 50.74; University 52.71. 2A: Colville 51.13. 1A: Riverside 51.99. 1B: Curlew 1:00.04. State leader: Curtis 49.18. North Idaho best: Coeur d’Alene 50.64.

800 relay4A: Lewis and Clark 1:48.13; Ferris 1:51.94. 3A: Mt. Spokane 1:47.67; North Central 1:51.29. State leader: Federal Way 1:45.04. North Idaho best: Lake City 1:45.72.

1,600 relay4A: Central Valley 4:07.14; Gonzaga Prep 4:12.79. 3A: North Central 4:10.52; Mt. Spokane 4:10.90. 2A: Cheney 4:10.80. 1A: Riverside 1:53.73. 1B: Selkirk 4:55.42. State leader: Issaquah 4:03.90. North Idaho best: Lake City 4:05.06.

Shot put4A: Hutchinson (M) 44-6½; Sanchez (M) 36-3½. 3A: Keys (NC) 39-0; Dewey-Buchanan (R) 33-8. 2A: Nkwonta (P) 40-0. 1A: Widman (L) 35-2. 1B: Jones (Col) 33-8½. State leader: Flint (Squalicum) 45-5. North Idaho best: Cooper (Kellogg) 38-½.

Discus4A: Hutchinson (M) 122-6; Wardworth (CV) 111-9. 3A: Steeneck (R) 100-5. 2A: Allred (EV) 122-9. 1A: Krouse (Chew) 114-2. 1B: Jones (Col) 106-9. State leader: Flint (Squal) 157-2. North Idaho best: Cooper (Kell) 118-2.

Javelin4A: Baker (M) 123-7; Imming (M) 116-6. 3A: Roberts (R) 105-4. 2A: Buckner (Col) 128-5. 1A: Bolton (R) 103-1. State leader: Bulger (NW Christian-Lacey) 157-4.

High jump4A: Cunningham (CV) 5-4. 3A: White (R) 4-10. 2A: tie, McCluskey (Pul) and Luu (Col) 5-4. 1A: Chrisp (R) 5-2. 1B: Smoak (R) 4-8. State leader: McBride (Col-Burbank) 5-7. North Idaho best: Ward (Lakeland) 5-5.

Long jump4A: Cunningham (CV) 18-3; Herbel (M) 16-4. 3A: Hamm (U) 16-6¾; Murphy (NC) 16-½. 2A: Guo (Pul) 16-11. 1A: Walden (N) 16-6¼. 1B: Guglielmino (N) 14-11½. State leader: Bouyer (Curtis) 19-2. North Idaho best: Ralstin (Lew) 17-4½.

Triple jump4A: Hudson (LC) 35-11¼; Kantner (F) 34-10. 3A: Konynenbelt (SP) 35-11; Murphy (NC) 35-5. 2A: tie, Brown (Cheney) and Cartee (DP) 36-0. 1A: Walden (N) 33-8. State leader: Perkins (Curtis) 39-5½. North Idaho best: Ralstin (Lew) 35-5½; Kasey Widmyer (LC) 35-5¼.

Hammer4A: Wardsworth (CV) 148-2.

NOTE: The honor roll will be published weekly on Thursdays. Coaches only, please report updates or corrections to Greg Lee at (509) 844-8168 or gregl@spokesman.com.


There is one comment on this story. Click here to view comment >>

Get stories like this in a free daily email