December 28, 2013 in Sports

Saturday’s area sports schedule

 

Basketball

College men: WCC: Santa Clara at Gonzaga, 5 p.m. Nonconference: Eastern Washington at Connecticut, 10 a.m.; Montana at Idaho, 1 p.m.; Mississippi Valley at Washington State, 5. <strong>D3hoops.com Classic at South Point Arena, Las Vegas: Whitworth vs. Wisconsin- Stevens Point, 2 p.m.

College women: WCC: Gonzaga at Saint Mary’s, 1 p.m. Nonconference: Idaho at Texas, noon; Whitworth at Northwest, 2 p.m. Skagit Valley tournament at Mt. Vernon, Wash.: CC Spokane vs. South Puget Sound, 3 p.m. Lower Columbia tournament at Centralia (Wash.) College: North Idaho vs. Yakima Valley/Centralia, 3 or 7 p.m.

High school boys: NE1B North: Republic at Cusick, 6 p.m. SE1B: Pomeroy at Tekoa-Oakesdale, 6:30 p.m. Avista tournament at LCSC: Colfax vs. Lewiston, 3:15 p.m.; Walla Walla vs. Clarkston, 6:45. Bellarmine Prep tournament: Gonzaga Prep vs. Columbia River, 5 p.m. CdA Inn-vitational at NIC: Prairie vs. Coeur d’Alene, 5:15 p.m.; Kelowna Secondary vs. Post Falls, 7. Cascade (Leavenworth) tournament: Okanogan vs. Riverside, 3 p.m. Davenport tournament: Davenport vs. Wilbur-Creston, 11:30 a.m.; Rosalia vs. Odessa-Harrington, 6 p.m. Freeman tournament: Northwest Christian vs. Pullman, 1:45 p.m.; Freeman vs. St. George’s, 5:15. Reardan tournament: Almira/Coulee- Hartline vs. Chewelah, 4:10 p.m.; Reardan vs. Wellpinit, 7:30. West Valley tournament: Timberlake vs. Colville, 5:45 p.m.; West Valley vs. Bonners Ferry, 7:30. Yakima SunDome Shootout: University vs. Sumner, 6 p.m.; Lakeside (WA) vs. Capital, 9. Nonleague: Ferris at Chiawana, 3 p.m.; Central Valley at Richland, Oroville at Kettle Falls, both 4; Springdale at Newport, 4:30; Moscow at Timberlake, 5:45; Selkirk at Valley Christian, 6; Liberty at St. John-Endicott, 6:30; Royal at Lind-Ritzville/Sprague, 7:30; Mt. Spokane at Hanford, 6.

High school girls: NE1B North: Republic at Cusick, 4:30 p.m. SE1B: Pomeroy vs. Tekoa-Oakesdale at Tekoa, 5 p.m. Archbishop Murphy tournament: Shorewood vs. Post Falls, 4 p.m. Avista tournament at LCSC: Lewiston vs. Clarkston, 1:30 p.m.; Walla Walla vs. Colfax, 5. Cascade (Leavenworth) tournament: Riverside vs. Cascade, 2 p.m. Davenport tournament: Rosalia vs. Davenport, 10 a.m.; Wilbur-Creston vs. Odessa-Harrington, 1 p.m. Dayton tournament: Asotin vs. LaCrosse-Washtucna/ Kahlotus, 2:30 p.m. Freeman tournament: Northwest Christian vs. Pullman, noon; St. George’s vs. Freeman, 3:30 p.m. Juanita tournament: Lake City vs. Juanita, 7:30 p.m. Reardan tournament: Wellpinit vs. Reardan, 2:30 p.m.; Almira/Coulee-Hartline vs. Chewelah, 5:50. West Valley tournament: Timberlake vs. Cheney, 2:15 p.m.; Bonners Ferry vs. West Valley, 4. Nonleague: Central Valley at Richland, Oroville at Kettle Falls, both 2:30 p.m.; Selkirk at Valley Christian, 4:30; Liberty at St. John-Endicott, 5; Royal at Lind-Ritzville/ Sprague, 6; Springdale at Newport, 6:15; Mt. Spokane at Hanford, 4:15.

Hockey

Western Hockey League: Kootenay at Spokane, 7:05 p.m.

Wrestling

High school: M-2 Mallet at Rogers.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Dog racing, 9:15 a.m.; horse racing, 9:20. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:20 a.m. Northern Quest Resort and Casino: Horse racing: 9:20 a.m.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email