January 8, 2013 in Sports

Today’s menu

 

Basketball

College men: Whitman at Whitworth, 8 p.m.

College women: Whitman at Whitworth, 6 p.m.

High school boys

Great Northern League: Clarkston at Deer Park, East Valley at Cheney, West Valley at Colville, all 5:45 p.m.

Greater Spokane League: Lewis and Clark at University, North Central vs. Shadle Park at Spokane Veterans Arena, Ferris at Central Valley, Rogers at Gonzaga Prep, all 5:30 p.m.; Mt. Spokane at Mead, 7.

Inland Empire League: Post Falls at Coeur d’Alene, Lewiston at Lake City, Moscow at Lakeland, all 7 p.m.

North Star League: Mullan at Clark Fork, 7:30 p.m.

Northeast A League: Chewelah at Medical Lake, 5:15 p.m,; Kettle Falls at Riverside, Freeman at Lakeside, both 5:45.

Northeast 2B: Liberty at Colfax, Lind-Ritzville/Sprague at Davenport, Northwest Christian at Reardan, Springdale at St. George’s, all 7:30 p.m.

Northeast 1B: Inchelium at Northport, Selkirk at Columbia, both 7:15 p.m.; Wellpinit at Wilbur-Creston, Odessa-Harrington at Almira/Coulee-Hartline, St. Michael’s at Valley Christian, all 7:30.

Southeast 1B: Tekoa-Oakesdale at Rosalia, Colton at Garfield-Palouse, LaCrosse-Washtucna/Kahlotus at Pomeroy, all 7:30 p.m.

Nonleague: Sandpoint at Kellogg, 7 p.m.; Orofino at Asotin, Timberlake at Newport, both 7:30.

High school girls

Nonleague: Sandpoint at Kellogg, 5:30 p.m.; Timberlake at Newport, 5:45; Orofino at Asotin, 6; Kootenai at St. Maries, 7.

Greater Spokane League: North Central vs. Shadle Park at Spokane Veterans Arena, 3:45 p.m.; Mt. Spokane at Mead, 5:30; Rogers at Gonzaga Prep, Lewis and Clark at University, Ferris at Central Valley, all 7.

Inland Empire League: Post Falls at Coeur d’Alene, Lewiston at Lake City, both 5:30 p.m.; Moscow at Lakeland, 5:45.

Great Northern League: East Valley at Cheney, Clarkston at Deer Park, West Valley at Colville, all 7:30 p.m.

Intermountain League: Bonners Ferry at Priest River, 7:30 p.m.

Northeast A League: Kettle Falls at Riverside, Chewelah at Medical Lake, Freeman at Lakeside, all 7:30 p.m.

Northeast 2B: Northwest Christian at Reardan, Liberty at Colfax, Lind-Ritzville/Sprague at Davenport, Springdale at St. George’s, all 6 p.m.

Northeast 1B: Selkirk at Columbia, Inchelium at Northport, both 5:45 p.m.; St. Michael’s at Valley Christian, Wellpinit at Wilbur-Creston, Odessa-Harrington at Almira/Coulee-Hartline, all 6.

Southeast 1B: Colton at Garfield-Palouse, LaCrosse-Washtucna/Kahlotus at Pomeroy, Tekoa-Oakesdale at Rosalia, all 6 p.m.

North Star League: Mullan at Clark Fork, 6 p.m.

Hockey

Western Hockey League: Spokane at Seattle, 7:05 p.m.

Wrestling

High school: Colville JV, Springdale, Oroville at Kettle Falls tournament, 6 p.m.; Mead JV at Chewelah, 7.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Dog racing, 10 a.m.; horse racing, 10:15. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 11:25 a.m.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email