January 19, 2013 in Sports

Today’s menu

 

Basketball

College men: Blue Mountain at CC Spokane, 4 p.m.; Idaho at UT Arlington, Colorado Northwestern at North Idaho, both 5; Gonzaga at Butler, Linfield at Whitworth, both 6; Eastern Washington at Northern Colorado, 6:05; Colorado at Washington State, 7; Utah at Washington, 8.

College women: Gonzaga at San Diego, UT Arlington at Idaho, Blue Mountain at CC Spokane, all 2 p.m.; Northern Colorado at Eastern Washington, 2:05; Colorado Northwestern at North Idaho, 3; Linfield at Whitworth, 4.

High school boys: IEL5A: Post Falls at Lewiston, 5 p.m. GNL: Deer Park at Cheney, West Valley at Pullman, East Valley at Clarkston, all 6 p.m. IML: Kellogg at Bonners Ferry, 3:30 p.m.; Priest River atTimberlake, 7:30. CIL: Orofino at Coeur d’Alene Charter, 2:30 p.m.; Grangeville at St. Maries, 3:30. NEA: Newport at Kettle Falls, 4 p.m.; Lakeside (WA) at Chewelah, 4:30; Medical Lake at Freeman, 6. NE2B: St. George’s at Springdale, Colfax at Liberty, Reardan at Northwest Christian, all 7:30 p.m. NE1B North: Selkirk at Curlew, Northport at Columbia, both 6 p.m.; Republic at Cusick, 6:30. NE1B South: Wellpinit at Almira/Coulee-Hartline, Valley Christian at Odessa-Harrington, St. Michael’s at Wilbur-Creston, all 7:30 p.m. SE1B: LaCrosse-Washtucna/Kahlotus at Garfield-Palouse, Colton at Liberty Christian, Pomeroy at Rosalia, Touchet at St. John-Endicott, all 6:30 p.m. Nonleague: Lakeside (ID) at Kootenai, 5:30 p.m.

High school girls: IEL5A: Post Falls at Lewiston, 3:15 p.m. IEL4A: Lakeland at Moscow, 7 p.m. GNL: East Valley at Clarkston, Cheney at Deer Park, West Valley at Pullman, all 4:15 p.m. IML: Kellogg at Bonners Ferry, 2 p.m.; Priest River vs. Timberlake at Spirit Lake, 6. CIL: Orofino at Coeur d’Alene Charter, 1 p.m.; Grangeville at St. Maries, 2. NEA: Newport at Kettle Falls, 2:30 p.m.; Lakeside (WA) at Chewelah, 3; Medical Lake at Freeman, 4:15. NE2B: Reardan at Northwest Christian, Colfax at Liberty, St. George’s at Springdale, all 6 p.m. NE1B North: Selkirk at Curlew, Northport at Columbia, both 4:30 p.m.; Republic at Cusick, 4:45. NE1B South: St. Michael’s at Wilbur-Creston, Valley Christian at Odessa-Harrington, Wellpinit at Almira/Coulee- Hartline, all 6 p.m. SE1B: Touchet at St. John-Endicott, Colton at Liberty Christian, LaCrosse- Washtucna/ Kahlotus at Garfield-Palouse, all 5 p.m. Nonleague: Lakeside (ID) at Kootenai, 1 p.m.

Hockey

Western Hockey League: Tri-City at Spokane, 7:05 p.m.

KIJHL: Beaver Valley at Spokane, 7 p.m.

Swimming

College: Whitworth at Pacific Lutheran, 1 p.m.

College women: New Mexico State at Idaho, 1 p.m.

Tennis

College women: Portland State at Washington State, 9 a.m.; Idaho at Washington State, 2 p.m.; Eastern Washington vs. Wyoming at Pullman, 6.

Track and Field

College indoor: Washington State at Bronco Invitational, Whitworth, Idaho, Gonzaga, Washington State at UI Collegiate, both 8 a.m.

Wrestling

College: North Idaho at Clackamas, 7 p.m.

High school:

Nonleague: Dream Duals at East Valley, Clearwater Classic at Lewiston, both 9 a.m.; Rocky Mountain Rumble at Orem, Utah, George Wild tournament at Kellogg, Coyote Classic at Kittitas, all 10; Post Falls at Central Valley, 5 p.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Dog racing, 9:15 a.m.; horse racing, 9:30. Greyhound Park & Event Center: Horse racing, 9:30 a.m.; dog racing, 5 p.m. Northern Quest Resort and Casino: Horse racing: 9:25 a.m.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email