May 2, 2013 in Sports

High school track and field honor roll

 

Through Monday

BOYS

1004A: Tullos (Ferris) 11.10; Barlow (Mead) 11.12; Hicks (F) 11.16. 3A: Griffin (Rogers) 11.22; Hoffman (North Central) 11.14; Griffin (Rogers) 11.22; Zerba (NC) 11.24. 2A: Berstler (Cheney) 11.14. 1A: Johnson (Medical Lake) 11.18;. 2B: Corean (Colfax) 11.34.. 1B: McCrea (Wellpinit) 11.46. State leader: Brandt-Sims (Wenatchee) 10.48. North Idaho best: C. Baker (Lake City) 10.86.

2004A: Tullos (F) 21.82; Barlow (M) 22.64; Williams (Lewis and Clark) 22.75. 3A: Upmeyer (University) 22.61; Hoffman (NC) 22.84; Hyatt (Mt. Spokane) 22.85. 2A: Duke (West Valley) 22.40. 1A: Axtell (Freeman) 22.97. 2B: Fryberger (Lind-Ritzville/Sprague) 23.24. 1B: McCrea (W) 22.06. State leader: Brandt-Sims (W) 21.33. North Idaho best: C. Baker (LC) 22.33.

4004A: Fitzgerald (LC) 50.81; Chamberlain (Central Valley) 51.16; Bloom (F) 51.67. 3A: Upmeyer (U) 49.36; Krantz (Mt. Spokane) 52.42; Hoffman (NC) 52.43. 2A: Pedersen (East Valley) 52.84. 1A: Yaws (Riverside) 51.48. 2B: Corean (Colfax) 52.24. 1B: Brown (Republic) 52.04. State leader: Chambers (F) 46.62. North Idaho best: Davide (Post Falls) 50.61.

8004A: Schofield (M) 1:53.44; Gardner (M) 1:54.27; Hoerner (GP) 1:56.74. 3A: Williams (NC) 1:53.54; Brunner (U) 1:55.86; Anderson (NC) 1:58.62. 2A: Amann (Deer Park) 1:57.73; Kopczynski (EV) 1:58.40. 1A: Owens (R) 2:00.42. 2B: Olds (Northwest Christian) 2:07.00. 1B: Marchant (Valley Christian) 2:05.20. State leader: Schulz (Mercer Island) 1:53.40. North Idaho best: Dunton (CdA) 1:57.77.

1,6004A: Goodwin (LC) 4:16.32; Gardner (M) 4:19.39; Schofield (M) 4:20.85. 3A: Williams (NC) 4:15.60; Anderson (NC) 4:18.84; Brunner (U) 4:20.91. 2A: Amann (DP) 4:22.50. 1A: Coffman (Lakeside) 4:35.90. 2B: Olds (NWC) 4:36.63. 1B: Marchant (VC) 4:30.49. State leader: Gilbert (Skyview) 4:12.05. North Idaho best: Little (LC) 4:24.61.

3,2004A: Goodwin (LC) 9:01.52; Gardner (M) 9:09.54; Helman (F) 9:25.73. 3A: Anderson (NC) 9:01.80; Wilmot (NC) 9:11.06; Dressel (MS) 9:18.66. 2A: Carpenter (Colville) 9:36.78; Amann (DP) 9:39.38. 1A: tie, Coffman (L) and Dingfield (ML) 9:55.90. 2B: Olds (NWC) 9:50.38. 1B: Marchant (VC) 9:50.16. State leader: Hardy (Seattle Prep) 8:51.01. North Idaho best: Levora (Sandpoint) 9:32.24.

110 hurdles4A: Johnson (M) 15.05; Bowden (CV) 15.30; Montgomery (M) 15.81. 3A: Riojas (MS) 15.54; Swanson (SP) 16.14; Blue (NC) 16.24. 2A: Wilson (DP) 14.87; Berstler (Ch) 15.04. 1A: Downing (R) 15.89. 2B: Whitmore (LRS) 15.71. 1B: Brown (R) 17.89. State leader: Zmuda (Steilacoom) 14.24. North Idaho best: Lee (CdA) 14.77.

300 hurdles4A: G. Sykes (CV) 40.55; Karstetter (F) 41.50; Garrett (M) 41.68. 3A: Blue (NC) 40.25; Whitsett (U) 40.32; Graham (SP) 40.93. 2A: Berstler (Ch) 39.72; Wilson (DP) 40.14. 1A: Downing (R) 41.14. 2B: Weaver (NWC) 41.32; 1B: Brown (R) 44.04. State leader: Zmuda (Steilacoom) 37.59. North Idaho best: Stuffle (Lew) 38.49.

400 relay4A: Mead 43.42; Lewis and Clark 43.71; Ferris 43.72. 3A: North Central 43.94; Mt. Spokane 44.28. 2A: Deer Park 44.16; West Valley 44.17. 1A: Riverside 45.23. 2B: Reardan 46.12. 1B: Wellpinit 46.24. State leader: Bellevue 42.06. North Idaho best: Coeur d’Alene 43.66.

1,600 relay4A: Central Valley 3:28.20; Mead 3:28.70; Lewis and Clark 3:30.30. 3A: University 3:26.48; North Central 3:26.81. 2A: East Valley 3:33.42. 1A: Riverside 3:30.08. 2B: Colfax 3:34.81. 1B: Wellpinit 3:49.70. State leader: Wenatchee 3:21.54. North Idaho best: Moscow 3:28.75.

Shot put4A: Unland (F) 57-8; Buck (CV) 50-8½; Vanwert (LC) 49-10. 3A: Rayman (SP) 51-5½; Failauga (U) 50-5¼. 2A: Browning (EV) 51-9; Obert (DP) 51-1. 1A: Humann (L) 44-1½. 2B: Hopkins (R) 42-10. 1B: Dituri (Springdale) 39-5. State leader: O’Connell (Wenatchee) 62-1. North Idaho best: Hazzard (CdA) 47-11.

Discus4A: Unland (F) 190-3; Buck (CV) 156-10. 3A: Failauga (U) 159-2; Brosmore (MS) 159-1. 2A: Holte (Colville) 168-1. 1A: Humann (L) 142-7. 2B: Johnson (R) 138-2. 1B: Beckman (S) 115-2. State leader: Unland. North Idaho best: Zacha (Lew) 157-8.

Javelin4A: Hilmes (M) 182-9; Black (LC) 171-10; Johnston (GP) 167-8. 3A: Riojas (MS) 188-1; Trumpour (NC) 168-0; Day (NC) 159-0. 2A: Monteon (WV) 184-11. 1A: Allen (R) 155-8. 2B: Stevens (R) 155-0. 1B: Litts (Northport) 141-0. State leader: Stevens (Mt. Si) 194-5.

High jump4A: M. Sykes (CV) 6-4; tie, Schmick (F), Howard (CV), Johnson (GP), Peterson (M) and Uht (M) 6-2. 3A: Gonzalez (U) 6-10; Murray (R) 6-8; tie, Jensen (SP) and Morgan (U) 6-6. 2A: Mauget (DP) 6-3. 1A: Collins (Chewelah) 6-3. 2B: Gfeller (C) 5-10. 1B: Brown (R) 5-8. State leader: Gonzalez. North Idaho best: tie, Lee (CdA), Smith (PF) and Rice (Bonners Ferry) 6-2.

Pole vault4A: Neumann (M) 14-6; Demars (CV) 13-6; tie, Akerhielm (GP), Kadel (M), McLendon (M), Vasilyev (M), Langenheder (M), 13-0. 3A: Konrad (MS) 13-6; Rogers (U) 13-0; Martin (U) 12-6. 2A: Stoutzenberger (EV) 13-0. 1A: Barranco (Newport) 14-0. 2B: Simonson (C) 11-6. State leader: Marcus (Nathan Hale) 15-7. North Idaho best: Beck (PF) 14-6.

Long jump4A: Bamis (GP) 22-11; Tullos (F) 22-2; Schon (LC) 21-6. 3A: Larson (MS) 21-11½; Gleese (SP) 21-5½. 2A: Duke (WV) 22-10¼. 1A: Collins (C) 19-9. 2B: Jeney (R) 20-1. 1B: Koffel (R) 19-11½. State leader: Osborn (Eastmont) 23-10. North Idaho best: M. Baker (LC) 22-4.

Triple jump4A: Tullos (F) 45-0; Troutt (F) 44-9½. 3A: Murray (R) 44-7½; Larson (MS) 42-4¾. 2A: Dwyer (Clarkston) 45-3½. 1A: Collins (Ch) 42-1; Axtell (F) 41-11. 2B: Fulfs (C) 39-7½. 1B: Schafer (Odessa-Harrington) 40-7½. State leader: Curran (Federal Way) 46-11¼. North Idaho best: M. Baker (CdA) 43-0.

Hammer4A: Unland (F) 164-4; Wardian (CV) 151-5. 3A: Failauga (U) 136-3. State leader: Miller (Capital) 209-0.

GIRLS

1004A: Crockett (GP) 13.04; Leland (GP) 13.05; McCudy (F) 13.08. 3A: Pedersen (MS) 12.57; Pizzillo (SP) 12.70; Konynenbelt (SP) 13.13. 2A: tie, Brown (Ch) and Nkwonta (Pullman) 12.54. 1A: Nicholson (ML) 12.84; Dykeman (R) 12.87. 2B: Schell (LRS) 13.13. 1B: Guglielmino (Northport) 12.77. State leader: Bouyer (Curtis) 11.83. North Idaho best: Ward (LC) 12.57.

2004A: Leland (GP) 26.14; Ellis (LC) 26.71; McCurdy (F) 26.91. 3A: Pedersen (MS) 26.19; Pizzillo (SP) 26.46; Konrad (MS) 16.54. 2A: Dunn (Ch) 25.60. 1A: Nicholson (ML) 26.74. 2B: Schell (LRS) 27.61. 1B: Guglielmino (N) 26.38. State leader: Apostol (Holy Names) 25.34. North Idaho best: Ward (LC) 25.93.

4004A: Leland (GP) 59.04; Ellis (LC) 1:00.25; Drynan (M) 1:01.25. 3A: Pedersen (MS) 58.89; Knight (NC) 1:00.19. 2A: Day (Ch) 58.44. 1A: Chrisp (R) 1:00.45. 2B: Strope (R) 1:01.74. 1B: Guglielmino (N) 1:00.14. State leader: Heiden (K) 56.47. North Idaho best: Schlader (Lew) 59.62.

8004A: Bester (CV) 2:18.71; Crump (CV) 2:22.00; Baird (LC) 2:25.42. 3A: Knight (NC) 2:17.14; Standow (U) 2:17.68; Pedersen (MS) 2:24.46. 2A: Harmon (EV) 2:23.57. 1A: Jacobson (L) 2:28.0. 2B: Henry (NWC) 2:28.44. 1B: Boyle (S) 2:49.58. State leader: Efraimson (Camas) 2:09.63. North Idaho best: Kr. Story (CdA) 2:18.99.

1,6004A: Bester (CV) 5:17.11; Allaet (F) 5:17.84. 3A: Knight (NC) 5:10.05; Standow (U) 5:21.82; Weitz (SP) 5:23.16. 2A: Holland (Ch) 5:09.62. 1A: Jacobson (L) 5:17.64. 2B: Henry (NWC) 5:21.44. 1B: Vorobyev (VC) 5:54.51. State leader: Neale (Glacier Peak) 4:43.57. North Idaho best: Ka. Story (CdA) 5:11.83.

3,2004A: Ledwith (LC) 11:22.60; Moore (CV) 11:35.32. 3A: Knight (NC) 10:11.93; Weitz (SP) 11:11.81. 2A: Holland (Ch) 11:12.90. 1A: Marikis (L) 11:35.47. 2B: Henry (NWC) 12:55.40. 1B: Vorobyev (VC) 12:46.30. State leader: Knight. North Idaho best: Brown (CdA) 11:31.11.

100 hurdles4A: Santorsola (GP) 16.14; Romasko (LC) 16.26. 3A: Pierce (R) 17.04; Sanders (MS) 17.16. 2A: Dugger (EV) 15.04. 1A: Walden (N) 15.72. 2B: Mackleit (C) 16.54. 1B: Shafer (Selkirk) 17.00. State leader: Jackson (Holy Names) 14.34. North Idaho best: Walton (PF) 14.84.

300 hurdles4A: Liss (F) 47.72; Santorsola (GP) 48.05; tie, Backsen (CV) and Romasko (LC) 48.13. 3A: Svastisalee (NC) 46.18; Harris (MS) 48.14. 2A: Dunn (Ch) 45.67. 1A: Shannon (R) 50.82. 2B: Clark (NWC) 49.44. 1B: Shafer (S) 49.14. State leader: Jackson (HN) 43.69. North Idaho best: Walton (PF) 44.95.

400 relay4A: Mead 50.75; Ferris 50.83. 3A: Mt. Spokane 50.46; Shadle Park 50.47. 2A: Pullman 51.04. 1A: Riverside 51.47. 2B: Colfax 51.47. 1B: Odessa-Harrington 53.54. State leader: Kamiakin 48.30. North Idaho best: Coeur d’Alene 50.64.

800 relay4A: Lewis and Clark 1:48.13; Central Valley 1:48.64. 3A: Mt. Spokane 1:46.97; Shadle Park 1:47.84. 2A: Cheney 1:46.40. 1A: Riverside 1:49.62. 2B: Colfax 1:49.39. 1B: Odessa-Harrington 1:51.60. State leader: Federal Way 1:44.04. North Idaho best: Lake City 1:45.72.

1,600 relay4A: Central Valley 4:07.14; Gonzaga Prep 4:12.79. 3A: North Central 4:05.75; Mt. Spokane 4:08.07. 2A: Pullman 4:09.49; West Valley 4:09.68. 1A: Riverside 4:08.15. 2B: Reardan 4:28.00. 1B: Odessa-Harrington 4:34.90. State leader: Ballard 4:00.48. North Idaho best: Lake City 4:05.06.

Shot put4A: Hutchinson (M) 46-5½; Sanchez (M) 36-3½. 3A: Keys (NC) 42-0; Dewey-Buchannan (R) 35-7. 2A: Dobson (EV) 40-1; Nkwonta (P) 40-0. 1A: Widman (L) 37-6½. 2B: Sheer (C) 36-4. 1B: Jones (Col) 34-1. State leader: Hutchinson. North Idaho best: Cooper (Kellogg) 39-11¼.

Discus4A: Hutchinson (M) 126-8; Wardsworth (CV) 111-9. 3A: Keys (NC) 115-10; Wordell (NC) 108-8. 2A: Allred (EV) 124-5; Dobson (EV) 122-10. 1A: Krouse (Chew) 119-3. 2B: Cai (C) 122-6. 1B: Jones (Col) 107-9. State leader: Flint (Squalicum) 159-11. North Idaho best: Alamillo (Spt) 122-5.

Javelin4A: Baker (M) 129-10; Imming (M) 119-0. 3A: Roberts (R) 117-7. 2A: Buckner (Col) 128-5. 1A: Klettker (ML) 104-3. 2B: Cai (C) 103-8. State leader: Bulger (NW Christian-Lacey) 161-5.

High jump4A: Cunningham (CV) 5-4; tie, Kantner (F) and Weigand (M) 5-2. 3A: White (R) 5-2; tie, Barry (SP) and Hamm (U) 5-0. 2A: McCluskey (Pul) 5-6. 1A: Chrisp (R) 5-4. 2B: Cai (C) 5-2. 1B: Carr (Springdale) 4-10. State leader: Davis (Kelso) 5-7½. North Idaho best: Ward (Lakeland) 5-6.

Pole vault4A: Burkhardt (M) 9-9; tie, Armstrong (LC), Sherman (M) and Otholt (F) 9-6. 3A: Bray (MS) 12-3; Knowles (U) 10-7. 2A: Clark (Ch) 12-0. 1A: tie, O’Hara (L) and Blake (L) 10-0. 2B: tie, Henninigs (LRS) and Cai (C) 9-0. State leader: Webber (Squalicum) 12-6. North Idaho best: Strand (CdA) 11-2.

Long jump4A: Cunningham (CV) 18-3; Hudson (LC) 16-4½. 3A: Konynenbelt (SP) 16-9; Hamm (U) 16-8½; Castro (SP) 16-6. 2A: tie, Phillips (Col) and Guo (Pul) 17-1. 1A: Walden (N) 16-6¼. 2B: Nelson (Liberty) 15-7½. 1B: Larrew (Col) 15-9. State leader: Bouyer (Curtis) 19-2. North Idaho best: Ralstin (Lew) 17-4½.

Triple jump4A: Hudson (LC) 36-7½; Kantner (F) 35-8. 3A: Konynenbelt (SP) 35-11; Murphy (NC) 35-7. 2A: Brown (Ch) 37-7. 1A: Walden (N) 35-6. 1B: Shafer (S) 31-8. State leader: Okoronkwo (Mountlake Terrace) 39-6¾. North Idaho best: Ralstin (Lew) 36-5¾.

Hammer4A: Wardsworth (CV) 148-2. State leader: Wardsworth.

NOTE: The honor roll will be published weekly on Thursdays. Coaches only, please report updates or corrections to Greg Lee at (509) 844-8168 or gregl@spokesman.com.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email