May 23, 2013 in Sports

High school track and field honor roll

 

Through Monday

BOYS

1004A: Barlow (Mead) 10.82; Tullos (Ferris) 10.92; Williams (Lewis and Clark) 11.06. 3A: tie, Griffin (Rogers) and Hoffman (North Central) 11.14; Jensen (Shadle Park) 11.23. 2A: Duke (West Valley) 10.95. 1A: Johnson (Medical Lake) 11.09. 2B: Corean (Colfax) 11.34. 1B: McCrea (Wellpinit) 11.42. State leader: Brandt-Sims (Wenatchee) 10.48. North Idaho best: C. Baker (Lake City) 10.86.

2004A: Tullos (F) 21.82; Fitzgerald (LC) 22.18; Barlow (M) 22.42. 3A: Upmeyer (University) 22.30; Jensen (SP) 22.5; Griffin (R) 22.63. 2A: Duke (WV) 22.40. 1A: Johnson (ML) 22.77. 2B: Fryberger (Lind-Ritzville/Sprague) 23.24. 1B: McCrea (W) 22.06. State leader: Brandt-Sims (W) 21.33. North Idaho best: C. Baker (LC) 22.15.

4004A: Fitzgerald (LC) 48.78; Chamberlain (Central Valley) 50.60; Bloom (F) 50.87. 3A: Upmeyer (U) 48.90; Jensen (SP) 50.63; Bonner (U) 51.53. 2A: Pedersen (East Valley) 50.75. 1A: Yaws (Riverside) 50.78. 2B: Aucutt (Colfax) 51.76. 1B: Brown (Republic) 51.04. State leader: Chambers (F) 46.62. North Idaho best: Davide (Post Falls) 49.75.

8004A: Schofield (M) 1:53.44; Gardner (M) 1:54.27; Hoerner (Gonzaga Prep) 1:55.21. 3A: Williams (NC) 1:53.54; Brunner (U) 1:53.96; Anderson (NC) 1:58.62. 2A: Amann (Deer Park) 1:57.73; Kopczynski (EV) 1:58.40. 1A: Owens (R) 1:59.92. 2B: Olesen (Davenport) 2:07.75. 1B: Marchant (Valley Christian) 2:04.22. State leader: Fletcher (Puyallup) 1:52.52. North Idaho best: Dunton (CdA) 1:55.51.

1,6004A: Gardner (M) 4:11.99; Goodwin (LC) 4:16.32; Schofield (M) 4:20.85. 3A: Williams (NC) 4:09.36; Dresel (Mt. Spokane) 4:13.33; Anderson (NC) 4:14.30; Dressel (Mt. Spokane) 4:20.63. 2A: Amann (DP) 4:22.50. 1A: Coffman (Lakeside) 4:33.00. 2B: Olds (Northwest Christian) 4:35.72. 1B: Marchant (VC) 4:30.49. State leader: Williams. North Idaho best: Levora (Sandpoint) 4:19.30.

3,2004A: Goodwin (LC) 9:01.52; Gardner (M) 9:07.87; Helman (F) 9:24.31. 3A: Anderson (NC) 9:01.80; Dressel (MS) 9:06.19; Wilmot (NC) 9:11.06. 2A: Amann (DP) 9:34.73. 1A: tie, Coffman (L) and Dingfield (ML) 9:55.90. 2B: Olds (NWC) 9:50.38. 1B: Marchant (VC) 9:50.16. State leader: Hardy (Seattle Prep) 8:51.01. North Idaho best: Levora (Spt) 9:32.24.

110 hurdles4A: Bowden (CV) 14.99; Johnson (M) 15.05; Johnson (GP) 15.38. 3A: Riojas (MS) 15.54; Swanson (SP) 16.14; Blue (NC) 16.24. 2A: Wilson (DP) 14.87; Berstler (Ch) 15.04. 1A: Downing (R) 15.89. 2B: Whitmore (LRS) 15.71. 1B: Brown (R) 17.35. State leader: Liebel (White River) 13.98. North Idaho best: Stuffle (Lew) 14.73.

300 hurdles4A: G. Sykes (CV) 39.11; Anderson (M) 41.29; Montgomery (M) 41.40. 3A: Blue (NC) 39.10; Whitsett (U) 39.78; Graham (SP) 39.83. 2A: Wilson (DP) 39.16; Berstler (Ch) 39.66. 1A: Downing (R) 41.14. 2B: Weaver (NWC) 41.32; 1B: Herrmann (Curlew) 42.91. State leader: Allen (North Mason) 37.29. North Idaho best: Stuffle (Lew) 38.49.

400 relay4A: Lewis and Clark 42.70; Mead 42.90; Ferris 43.27. 3A: North Central 43.04; Mt. Spokane 43.25; Rogers 43.86. 2A: West Valley 43.46. 1A: Medical Lake 44.07.4 2B: Colfax 45.39. 1B: Wellpinit 45.42. State leader: Federal Way 41.93. North Idaho best: Coeur d’Alene 43.37.

1,600 relay4A: Central Valley 3:24.08; Mead 3:24.50; Lewis and Clark 3:28.53. 3A: University 3:22.20; North Central 3:22.47; Mt. Spokane 3:26.46. 2A: East Valley 3:29.74. 1A: Riverside 3:27.87. 2B: Colfax 3:34.81. 1B: Wellpinit 3:36.62. State leader: Garfield 3:20.12. North Idaho best: Moscow 3:28.75.

Shot put4A: Unland (F) 57-8; Jordan (M) 51-3; Buck (CV) 50-8½. 3A: Rayman (SP) 51-5½; Failauga (U) 50-5¼. 2A: Browning (EV) 51-9; Obert (DP) 51-1. 1A: Humann (L) 48-8¾. 2B: Hopkins (R) 43-1½. 1B: Dituri (Springdale) 39-5. State leader: O’Connell (Wenatchee) 62-1. North Idaho best: Hazzard (CdA) 49-8½.

Discus4A: Unland (F) 190-3; Buck (CV) 156-10. 3A: Failauga (U) 159-2; Brosmore (MS) 159-1. 2A: Holte (Colville) 168-1. 1A: Humann (L) 142-7. 2B: Johnson (R) 138-2. 1B: Wade (R) 117-0. State leader: Unland. North Idaho best: Zacha (Lew) 159-11.

Javelin4A: Hilmes (M) 185-9; Johnston (GP) 176-11; Luchini (M) 173-11. 3A: Riojas (MS) 188-1; Cordier (MS) 163-9. 2A: Monteon (WV) 188-0. 1A: Genteman (F) 157-9. 2B: Stevens (R) 155-0. 1B: Litts (Northport) 152-8. State leader: Stevens (Mt. Si) 199-5.

High jump4A: M. Sykes (CV) 6-4; tie, Schmick (F), Howard (CV), Johnson (GP), Peterson (M) and Uht (M) 6-2. 3A: Gonzalez (U) 6-10; tie, Morgan (U) and Murray (R) 6-8. 2A: Mauget (DP) 6-3. 1A: Broussard (F) 6-4. 2B: Simonson (C) 5-10. 1B: tie, Slagle (R) and Brown (R) 5-8. State leader: Gonzalez. North Idaho best: Lee (CdA) 6-5.

Pole vault4A: Neumann (M) 14-6; tie, McLendon (M) 14-0 and Vasilyev (M) 14-0. 3A: Konrad (MS) 13-6; tie, Rogers (U) and Martin (U) 13-0. 2A: tie, Algeier (WV) and Stoutzenberger (EV) 13-0. 1A: Barranco (Newport) 14-0. 2B: tie, Dailey (C) and Simonson (C) 11-6. State leader: Dunford (Mt. Baker) 16-1. North Idaho best: Beck (PF) 14-6.

Long jump4A: Bamis (GP) 22-11; Hicks (F) 22-6; Tullos (F) 22-2. 3A: Gleese (SP) 22-3; Larson (MS) 21-11½; Murray (R) 20-10. 2A: Duke (WV) 22-10¼. 1A: Collins (Ch) 20-7. 2B: Jeney (R) 20-1. 1B: Koffel (R) 19-11½. State leader: Osborn (Eastmont) 24-2½. North Idaho best: M. Baker (LC) 22-4.

Triple jump4A: Troutt (F) 45-9½; Hicks (F) 45-1½; Tullos (F) 45-0. 3A: Murray (R) 44-9½; Larson (MS) 42-11¾; Gleese (SP) 42-4½. 2A: Dwyer (Clarkston) 45-3½. 1A: Collins (Ch) 42-11; Axtell (F) 41-11. 2B: Fulfs (C) 39-7½. 1B: Schafer (Odessa-Harrington) 40-7½. State leader: Curran (Federal Way) 46-11¼. North Idaho best: Schumaker (L) 43-2½.

Hammer4A: Unland (F) 164-4; Wardian (CV) 151-5. 3A: Failauga (U) 136-3. State leader: Miller (Capital) 209-0.

GIRLS

1004A: Ellis (LC) 12.90; Leland (GP) 12.95; Crockett (GP) 13.04. 3A: tie, Pizzillo (SP) and Pedersen (MS) 12.57; Konynenbelt (SP) 12.80. 2A: tie, Brown (Ch) and Nkwonta (Pullman) 12.54. 1A: Nicholson (ML) 12.67. 2B: Schell (LRS) 13.13. 1B: Guglielmino (Northport) 12.75. State leader: Bouyer (Curtis) 11.83. North Idaho best: Ward (LC) 12.16.

2004A: Leland (GP) 26.14; Ellis (LC) 26.15; McCurdy (F) 26.91. 3A: Pizzillo (SP) 25.80; Pedersen (MS) 26.14; Hamm (U) 26.16. 2A: Dunn (Ch) 25.60. 1A: Nicholson (ML) 26.10. 2B: Cai (C) 27.33. 1B: Guglielmino (N) 26.38. State leader: Bouyer (C) 24.55. North Idaho best: Ward (LC) 24.68.

4004A: Leland (GP) 58.14; Ellis (LC) 58.77; Drynan (M) 59.82. 3A: Pedersen (MS) 56.80; Konrad (MS) 59.45; Hamm (U) 59.70. 2A: Day (Ch) 57.57. 1A: Davis (R) 1:00.42; Chrisp (R) 1:00.45. 2B: Strope (R) 59.46. 1B: Guglielmino (N) 59.48. State leader: Feldmeier (Tumwater) 55.18. North Idaho best: DeAragon (Spt) 59.13.

8004A: Bester (CV) 2:18.53; Crump (CV) 2:19.25; Guenzel (F) 2:24.87. 3A: Standow (U) 2:17.07; Knight (NC) 2:17.14; Pedersen (MS) 2:19.78. 2A: Holland (Ch) 2:17.70. 1A: Shuler (R) 2:22.61. 2B: Henry (NWC) 2:28.44. 1B: Boyle (S) 2:43.10. State leader: Efraimson (Camas) 2:06.54. North Idaho best: Kr. Story (CdA) 2:18.99.

1,6004A: Bester (CV) 5:05.02; Allaet (F) 5:08.23; Moore (CV) 5:22.56. 3A: Knight (NC) 4:46.26; Sherick (U) 5:16.62; Weitz (SP) 5:17.24. 2A: Skay (WV) 5:09.60; Holland (Ch) 5:09.62. 1A: Jacobson (L) 5:17.64. 2B: Strope (R) 5:19.27. 1B: Vorobyev (VC) 5:54.51. State leader: Neale (Glacier Peak) 4:43.57. North Idaho best: Kr. Story (CdA) 5:09.06.

3,2004A: Moore (CV) 11:15.40; Ledwith (LC) 11:19.15. 3A: Knight (NC) 10:11.93; Weitz (SP) 11:11.81. 2A: Holland (Ch) 11:12.90. 1A: Jacobson (L) 11:29.69. 2B: Henry (NWC) 12:55.40. 1B: Vorobyev (VC) 12:46.30. State leader: Knight. North Idaho best: Brown (CdA) 11:25.50.

100 hurdles4A: Hovren (CV) 15.84; Santorsola (GP) 15.91; Romasko (LC) 16.06. 3A: Pierce (R) 16.60; Harris (MS) 16.66; Bessmer (SP) 16.68. 2A: Dugger (EV) 14.80. 1A: Walden (N) 15.42. 2B: Mackleit (C) 16.54. 1B: Shafer (Selkirk) 16.79. State leader: Jackson (Holy Names) 14.24. North Idaho best: Walton (PF) 14.84.

300 hurdles4A: Hovren (CV) 46.75; Santorsola (GP) 47.16; Liss (F) 47.25. 3A: Svastisalee (NC) 45.64; Harris (MS) 48.14. 2A: Dunn (Ch) 44.15. 1A: Shannon (R) 48.77. 2B: Mackleit (C) 48.29. 1B: Shafer (S) 49.14. State leader: Quinn (Emerald Ridge) 42.81. North Idaho best: Walton (PF) 44.61.

400 relay4A: Central Valley 49.62; Ferris 50.44; Mead 50.75. 3A: Mt. Spokane 48.62; Shadle Park 49.11; Rogers 50.69. 2A: Colville 50.03. 1A: Riverside 51.03. 2B: Colfax 51.47. 1B: Odessa-Harrington 52.73. State leader: Holy Names 47.97. North Idaho best: Coeur d’Alene 49.78.

800 relay4A: Lewis and Clark 1:45.74; Central Valley 1:46.09. 3A: Mt. Spokane 1:43.93; Shadle Park 1:44.67. 2A: Cheney 1:44.37. 1A: Lakeside 1:49.41. 2B: Colfax 1:49.39. 1B: Odessa-Harrington 1:48.82. State leader: Kamiakin 1:40.98. North Idaho best: Lake City 1:44.10..

1,600 relay4A: Central Valley 4:03.68; Gonzaga Prep 4:07.45; Mead 4:09.0. 3A: Mt. Spokane 3:57.55; North Central 3:59.98. 2A: West Valley 4:03.20. 1A: Riverside 4:06.31. 2B: Reardan 4:19.67. 1B: Odessa-Harrington 4:23.78. State leader: Ballard 3:53.80. North Idaho best: Coeur d’Alene 3:58.41.

Shot put4A: Hutchinson (M) 47-7; Sanchez (M) 36-3½. 3A: Keys (NC) 42-0; Dewey-Buchannan (R) 35-9. 2A: Nkwonta (P) 43-3. 1A: Widman (L) 37-6½. 2B: Sheer (C) 36-4. 1B: Jones (Col) 34-1. State leader: Flint (Squalicum) 48-2½. North Idaho best: Cooper (Kellogg) 41-7½.

Discus4A: Hutchinson (M) 126-9; Wardsworth (CV) 111-9. 3A: Keys (NC) 115-10; Wordell (NC) 108-8. 2A: Allred (EV) 125-8; Dobson (EV) 122-10. 1A: Krouse (Chew) 122-6. 2B: Cai (C) 130-2. 1B: Jones (Col) 113-9. State leader: Flint (Squal) 168-0. North Idaho best: Alamillo (Spt) 129-9.

Javelin4A: Baker (M) 129-10; Mills (M) 120-10; Imming (M) 119-0. 3A: Roberts (R) 118-7. 2A: Buckner (Col) 131-4. 1A: O’Hara (L) 115-0. 2B: Cai (C) 103-8. State leader: Bulger (NW Christian-Lacey) 161-5.

High jump4A: Cunningham (CV) 5-4; tie, Kantner (F) and Weigand (M) 5-2. 3A: White (R) 5-4; tie, Poquette (MS), Barry (SP) and Hamm (U) 5-0. 2A: McCluskey (Pul) 5-6. 1A: Chrisp (R) 5-4. 2B: Cai (C) 5-2. 1B: Carr (Springdale) 4-10. State leader: Taylor (Auburn Mountainview) 5-8. North Idaho best: Ward (Lakeland) 5-7½.

Pole vault4A: Carter (CV) 10-3; tie, Arbanas (F), Sherman (M), Otholt (F) and Burkhardt (M) 10-0. 3A: Bray (MS) 12-9; Knowles (U) 11-0. 2A: Clark (Ch) 12-0. 1A: O’Hara (L) 10-6. 2B: tie, Henninigs (LRS) and Cai (C) 9-0. State leader: Bray. North Idaho best: Strand (CdA) 11-2.

Long jump4A: Cunningham (CV) 18-3; Butler (LC) 16-6¼; Hudson (LC) 16-4½. 3A: Konynenbelt (SP) 18-0; Hamm (U) 16-8½; Castro (SP) 16-6. 2A: Guo (Pul) 18-0. 1A: Walden (N) 16-11. 2B: Taylor (NWC) 16-5¾. 1B: Larrew (Col) 16-3¾. State leader: Bouyer (Curtis) 19-3. North Idaho best: Ralstin (Lew) 18-3.

Triple jump4A: Hudson (LC) 36-8¾; Kantner (F) 36-7½. 3A: Murphy (NC) 36-10½; Konynenbelt (SP) 36-2½. 2A: Brown (Ch) 37-7. 1A: Walden (N) 36-9½. 2B: Mellor 32-3¾. 1B: Shafer (S) 32-8. State leader: Okoronkwo (Mountlake Terrace) 40-0. North Idaho best: Ralstin (Lew) 36-5¾.

Hammer4A: Wardsworth (CV) 148-2. State leader: Wardsworth.

NOTE: The honor roll will be published weekly on Thursdays. Coaches only, please report updates or corrections to Greg Lee at (509) 844-8168 or gregl@spokesman.com.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email