Arrow-right Camera

Features

Musicfest releases ballet, string, piano results

Sat., May 25, 2013, midnight

This continues Musicfest results from a list printed May 18.

(CM denotes Certificate of Merit.)

Wednesday

Ballet Division:

Class 2, Adjudication, Senior: CM, Gold, Adjudicator’s Choice, Cameron Angeleri; CM, Silver, Jude McCoy; CM, Casidy Giles, Claire Davey.

Class 6, Adjudication, Intermediate B: CM, Ashley Kaitz, Sierra McHenry, Ari Viherlahti.

Class 7, Choreography, Young Choreographer: CM, Molly Ryan.

Organ Division:

Class 5, Bach, Grades 4-8: Silver, Matthew Johnson.

Class 6, Bach, Grades 9-12: CM, Gold, AGO Award, Meredith Thompson.

Class 7, Bach, College & Adult: Silver, Merina Gordon.

Class 12, Contemporary, Grades 9-12: Silver, Meredith Thompson.

Thursday

Piano Division:

Class 104, Ensemble, Junior: CM, Gold, Colville Classics ( Lisa Schafer, Anna Thompson); CM, Silver, The Parada Sisters ( Michelle Parada, Sarah Parada).

Class 60, Sonata, Grade 7: CM, Gold, Dakai (Derek) Long, Caleb Hindman.

Class 86, Quick Study, Junior: CM, Gold, Margaret Klein; CM, Silver, James Marshall.

Class 63, Sonatina, Grade 6: CM, Gold, Camryn Hawes, Gianna Morelli, Caleb Smedra, Esther Schafer, Sara Pederson, Jenna Cosgrove, Sean Li, Isabella Kamprath; CM, Silver, Austin Huang, Kathryn Amdahl, Deanna Dwyer.

Class 72, Open, Grades 4-6: CM, Ginny Lou Garabedian, Blake Lempka, Addison Bollinger, Max Cannon, Anna Adams, Ruth Dierdurff, Ellie Adams.

Class 49, Contemporary, Grade 4: CM, Gold, William Starley; CM, Silver, Evan Pierce, Anna Wirthlin; CM, Diana Stenzel, Rosie Zhou.

Class 67, Original Composition, Grades 4-6: CM, Gold, Stephen White.

Class 74, Open, Grades 9-10: CM, Nicole Grove, Nicholas Lin.

Class 89, Sight Reading, Lower Intermediate: CM, Silver, Emma Horstkamp.

Class 88, Sight Reading, Elementary: CM, Gold, Kathryn Amdahl.

Class 4, Baroque, Grade 5: CM, Gold, Peter Yu; CM, Silver, Sarah Wu, Nikola Brzezny.

Class 87, Quick Study, Senior: CM, Gold, Justin Cai; Silver, Peter Fullmer.

Class 61, Sonatina, Grade 4: CM, Gold, Anne Rhee; CM, Silver, Isaac Kim, William Starley.

Class 3, Baroque, Grade 4: CM, Gold, Anne Rhee, Stephen White; Silver, Anna Wirthlin, Serena An, Sophie Butterly.

Class 84, Quick Study, Lower Intermediate: CM, Gold, Sarah Wu, Emma Thackston.

Adjudicators Choice Section I: Val Wold.

Adjudicators Choice Section II: Gabriel Soileau.

Adjudicators Choice Section III: Katharine Zorich.

Adjudicators Choice Section IV: Elise Lawrence.

Margie May Ott Piano Award: Val Wold.

String Division:

Class 29, Open, Grades 11-12: CM, Julian Haroldsen.

Class 7, Concerto, Level 2: CM, Gold, Bridget Scoles; CM, Silver, Nicole Kang, Rebekah Heo, Yvette Kraft.

Class 4, Solo, Level 3: CM, Nguyen Tran.

Class 102, Chamber Music, Grades 9-12: CM, Spokane Youth String Quartet ( Anna Seppa, James Marshall, Peyton Hockett, Reyna Flores), Infinity Quartet ( Claire Organick, Brayden Schmick, Kellen Cribbs, Micah Vogel).

Class 103, Chamber Music, College: CM, EWU String Quartet ( Mikaela Elms, Aline Fletcher, Emma Mortensen, Jonathan Barnes, Kersti McGee).

Class 10, Open Concerto, Grades 4-6: CM, Caroline Ruck, Alexander Hjermstad.

Class 19, String-Piano Sonata, Grades 9-12: CM, Kyle Thiessen, Gavin Scoles.

Class 25, Open, Intermediate through Grade 3: CM, Nicole Kang.

Voice Division:

Class 23, 17th & 18th Century Italian, Grade 10: CM, Gold, Hannah Siglin; Silver, Rayna Solberg.

Class 19.1, British and American Modern Composers, Grades 7-8: CM, Gold, Alexandra Johnson.

Class 20, 17th & 18th Century Italian, Grade 7: CM, Gold, MaryElizabeth Adler.

Class 21, 17th & 18th Century Italian, Grade 8: Silver, Anna Nowland.

Class 101, Ensemble, Grades 7-8: CM, Gold, Adler & Johnson.

Adjudicator’s Choice Award: Vanessa Vega.

Sister Marietta Coyle Vocal Studies Award: Cynthia Bauder.

Friday

Piano Division:

Class 36, Romantic, Grade 7: CM, Gold, Roman Morelli, Isaac Montgomery, Justin Cai, Annika Briggs; CM, Silver, George Johnson, Jonathan Benecchi, Polina Solodyankin, Frederick Qin; CM, Kari Goodrich, Emily Bopp, Stephanie Huang, Cooper Quillin, Alice Wang, Jang Tan.

Class 105, Ensemble, Senior (12th Grade and Below): CM, Gold, Sumner-Grubb Duo ( Rebecca Sumner, Isaac Grubb).

Class 101, Ensemble, Elementary: CM, Gold, Hildebrand/Pillard ( Riley Hildebrand, Madison Pillard).

Class 73, Open, Grades 7-8: CM, Blake Peterson, Jane Abott.

Class 64, Sonatina, Grade 7: CM, Gold, Nick Morin; CM, Silver, Symanthika Bose; CM, Lorelei Dimmel, Morgan Yamane.

Class 50, Contemporary, Grade 5: CM, Gold, Jacob Keyes; CM, Silver, Janet Phang, Nikola Brzezny; CM, Zoe Werner, Owen Lint, Abby Hansen.

Class 27, Classical Section, Grades 3-4: CM, Gold, Rebekah Heo; CM, Silver, Sarah Wu, Izzabella Evangelista.

Class 83, Quick Study, Elementary: CM, Silver, Serena Wen, Michael Lin.

Class 74, Open, Grades 9-10: CM, Seth Lowman.

Class 6, Baroque, Grades 7-8: CM, Gold, Justin Cai; CM, Silver, Nick Morin; CM, Kelli England, Morgan Yamane.

Class 71, Open, Grades 1-3: CM, Oliver Ling, Drew Champlin, Tessa Kimmel, Nicholas Horner.

Class 62, Sonatina, Grade 5: CM, Gold, Jacob Keyes; Silver, Justine Fernandez, Wendy Bai, Payton Vorpahl, Lucy Yan, Izzabella Evangelista.

Class 72, Open, Grades 4-6: CM, Owen Unt.

Class 34, Romantic, Grades 4-5: CM, Gold, Rebecca Tran; CM, Silver, Janet Phang, Wendy Bai; CM, Stephen White, Emmanuel Lo, Helen Gao, Anna Wirthlin, Lidiya Pankova, Nikola Brzezny, Sarah We, Justine Fernandez.

String Division:

Class 11, Open Concerto, Grades 7-8: CM, Madeleine Feola, Erich Wacker.

Class 22, Open, Elementary Through Grade 3: CM, Tess Keyes, Sophia Smith.

Class 23, Open, Elementary Grades 4-6: CM, Rosie Zhou, Lily Thoren.

Class 21, String-Piano Sonata, Grades 9-12: CM, Gold, Adjudicator’s Choice, Jaeyoung Heo; Silver, Elizabeth Guzman.

Class 6, Concerto, Level 1: CM, Gold, Danek Black; CM, Silver, Christopher Park; CM, Anne Rhee, Stephen White, Jocelyn Meyer.

Class 16, Open, Adult Beginner, Age 16 and over: CM, Eden Anderson.

Class 32, Kreisler, Popper, Kousevitsley or other Romantic miniatures: CM, Sophie Saurette.

Class 9, Open Concerto, Grades 1-3: CM, Amanda Nguyen.

Voice Division:

Class 7, Solo, Grade 7: CM, Gold, MaryElizabeth Adler; Silver, Sam Roeber, Alexandra Johnson.

Class 8, Solo, Grade 8: CM, Gold, Jacob Nairn; Silver, Abigayle Batkoff, Anne Fields, Sophie Steiner.


 

Click here to comment on this story »