October 8, 2013 in Sports

Today’s menu

 

Cross country

High school: Duals at Republic, Colfax, Kettle Falls, all 4 p.m.

Golf

College men: Washington State at Firestone Invitational (final day), Firestone CC, Akron, Ohio; Idaho at Wolfpack Intercollegiate (final day), Lonnie Poole GC, Raleigh, N.C.

College women: Washington State, Gonzaga at Edean Ihlanfeldt Invitational (first day), Sahalee CC, Sammamish, Wash; Idaho at NMSU Intercollegiate (second day), New Mexico State University GC, Las Cruces, N.M.

Hockey

Western Hockey League: Kelowna at Spokane, 7:05 p.m.

Soccer

College men Nonconference: Washington at Seattle, 7 p.m.

High school boys

IEL: Lake City at Post Falls, Sandpoint at Moscow, both 4 p.m.

IML: Bonners Ferry at Priest River, 7 p.m.

Northeast 2B/1B: St. George’s at Valley Christian, 4 p.m.

Nonleague: Lewiston at Lakeland, 4:30 p.m.

High school girls

IEL: Post Falls at Lake City, Moscow at Sandpoint, both 4:30 p.m.

GNL: Cheney at Colville, West Valley at East Valley, both 4 p.m.

NEA: Riverside at Freeman, Medical Lake at Lakeside, both 4 p.m.

Nonleague: Kellogg at Coeur d’Alene Charter, Clarkston at Pullman, Lakeland at Lewiston, all 4 p.m.

Softball

High school slowpitch

GSL: Mt. Spokane at Central Valley, East Valley at Mead, Ferris vs. Lewis and Clark at Hart Field, Rogers at Shadle Park, University at North Central, all 4 p.m.

Volleyball

High school

Bi-County: Colfax at Lind-Ritzville/Sprague, 5 p.m.; St. George’s at Liberty, 6:15.

GNL: Clarkston at Pullman, Cheney at Colville, West Valley at East Valley, all 7 p.m.

IEL: Lewiston at Post Falls, Moscow at Lakeland, both 7 p.m.

IML: Kellogg at Timberlake, Priest River at St. Maries, both 6:30 p.m.

NEA: Freeman at Newport, 5 p.m.; Kettle Falls at Lakeside, Medical Lake at Riverside, both 6:30.

North Star: Clark Fork at Lakeside, Mullan at Wallace, both 6 p.m.

Northeast 1B: Republic at Inchelium, Columbia at Valley Christian, all 5 p.m.; Northport at Cusick, Odessa-Harrington at Almira/Coulee-Hartline Wilbur-Creston at Wellpinit, all 6 p.m.

Southeast 1B: LaCrosse-Washtucna at Tekoa-Oakesdale, 6 p.m.

Nonleague: Lake City at Sandpoint, 7 p.m.; Kootenai at Coeur d’Alene Charter, 7:30.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email