April 10, 2014 in Sports

High school track and field honor roll

 

Through Monday

BOYS

1004A: Fitzgerald (Lewis and Clark) 11.18; Hicks (Ferris) 11.21. 3A: Winfrey (Rogers) 11.08; Wicks (North Central) 11.23. 2A: Deshazo (Cheney) 11.34. 1A: Johnson (Medical Lake) 11.14. 2B: Corean (Colfax) 11.60. 1B: Putman (Wilbur-Creston) 12.04. State leader: Gaylor (Columbia River) 10.74. North Idaho best: C. Baker (Lake City) 11.33.

2004A: Johnson (Gonzaga Prep) 23.44. 3A: Winfrey (Rog) 22.65. 2A: Duke (West Valley) 23.10. 1A: Rubright (Freeman) 24.34. 2B: Thayer (Liberty) 24.34. 1B: Schafer (Odessa-Harrington) 24.43. State leader: Kelly (Hanford) 21.78. North Idaho best: J. Louie-McGee (LC) 22.99.

4004A: Bloom (Fer) 51.90. 3A: Wicks (NC) 52.51; Krantz (Mt. Spokane) 52.53. 2A: Smith (Pullman) 53.42. 1A: Johnson (ML) 51.61. 2B: Thayer (Lib) 51.43. State leader: Elmoe (Olympic) 49.45. North Idaho best: Cook (Moscow) 51.46.

8004A: Hoerner (GP) 1:57.67. 3A: Reed (NC) 2:00.62. 2A: Kopczynski (EV) 1:59.10. 1A: Owens (Riverside) 2:01.11. 2B: Vanos (St. George’s) 2:08.48. 1B: Marchant (Valley Christian) 2:00.87. State leader: Schulz (Mercer Island) 1:55.40. North Idaho best: Cook (Mos) 1:58.79.

1,6004A: Demars (Central Valley) 4:22.87. 3A: Dressel (MtS) 4:18.66. 2A: Kopczynski (EV) 4:22.30. 1A: Coffman (Lakeside) 4:34.56. 2B: Vanos (StG) 4:34.92. 1B: Marchant (VC) 4:35.09. State leader: Dressel. North Idaho best: Little (LC) 4:23.30; Cook (Mos) 4:23.59.

3,2004A: Helman (Fer) 9:59.47. 3A: Dressel (MtS) 9:13.79. 2A: Kopczynski (EV) 9:21.32. 1A: Coffman (Lak) 9:53.56. 2B: Olsen (StG) 9:54.94. 1B: Marchant (VC) 9:56.83. State leader: Dressel. North Idaho best: Levora (Sandpoint) 9:50.22.

110 hurdles4A: Johnson (Mead) 14.74. 3A: Riojas (MtS) 16.02. 2A: Jackson (WV) 15.45. 1A: Downing (Riv) 16.32. 2B: Whitmore (Lind-Ritzville/Sprague) 15.36. State leader: Simpson (Rogers-Puyallup) 14.44. North Idaho best: tie, Lee (Coeur d’Alene) and Stuffle (Lewiston) 15.07.

300 hurdles4A: Anderson (Mea) 40.20. 3A: Graham (Shadle Park) 41.81. 2A: Jackson (WV) 41.62. 1A: Downing (Riv) 41.69. 2B: Whitmore (LRS) 43.57. 1B: Leonard (Republic) 49.10. State leader: Stich (Lakewood) 39.27. North Idaho best: Stuffle (Lew) 38.49.

400 relay4A: Mead 44.54. 3A: North Central 44.42; Rogers 44.82. 2A: West Valley 43.89. 1A: Freeman 45.95. 2B: Colfax 46.04. 1B: Northwest Christian 48.21. State leader: Bellevue 42.37. North Idaho best: Lake City 43.72.

1,600 relay4A: Central Valley 3:32.77; Mead 3:33.15. 3A: North Central 3:31.95. 2A: West Valley 3:32.62. 1A: Riverside 3:32.56. 2B: Reardan 3:45.35. 1B: Valley Christian 3:56.51. State leader: Jackson 3:25.30. North Idaho best: Lewiston 3:32.27.

Shot put _ 4A: Jordan (Mea) 55-0. 3A: Clayton (SP) 50-2½. 2A: Obert (Deer Park) 53-1. 1A: Humann (Lak) 46-4. 2B: Sander (NWC) 41-10. State leader: Moe (R.A. Long) 55-2½. North Idaho best: Mitchell (LC) 45-7½.

Discus4A: Keffeler (Mea) 157-1. 3A: Payne (MtS) 153-0. 2A: Obert (DP) 163-10. 1A: Humann (Lak) 142-10. 2B: Brown (Col) 144-11. 1B: Ballou (NWC) 119-10. State leader: VanAmen (South Kitsap) 169-10. North Idaho best: Feasline (St. Maries) 159-3.

Javelin4A: Richter (Mea) 185-4½. 3A: Riojas (MtS) 183-9. 2A: Beal (DP) 148-3. 1A: Farmen (ML) 148-3. 2B: Zeller (Davenport) 156-11. State leader: Patricelli (Tahoma) 206-7.

High jump4A: Sykes (CV) 6-5; tie, Ford and Craig (CV) 6-4. 3A: tie, Hampton (Rog), Zieroth (MtS) and Saugen (NC) 5-10. 2A: Mauget (DP) 6-4. 1A: Broussard (Fre) 6-4. 2B: Reuben (R) 5-8. 1B: tie, Forsman and Remien (Rep) 5-4. State leader: Penn (Federal Way) 6-9. North Idaho best: Lee (CdA) 6-0.

Pole vault4A: Barranco (Mea) 15-0; tie, Vasilyev and Jacque (Mea) 14-0. 3A: Konrad (MtS) 14-0; Martin (University) 13-6. 2A: tie, Miller and Algeier (WV) 13-6. 1A: Clark (Lak) 12-6. 2B: Zeller (Dav) 11-6. State leader: Barranco. North Idaho best: Rhodes (Timberlake) 13-9.

Long jump4A: Bamis (GP) 22-4. 3A: Gleese (SP) 21-2¼; Kinney (SP) 21-½. 2A: Duke (WV) 20-7; Herford (WV) 20-6. 1A: Boring (Kettle Falls) 20-3¾. 2B: Stevens (R) 19-9½. 1B: Schafer (O-H) 19-¾. State leader: Burt (Eastmont) 23-4½. North Idaho best: Lewis (Mos) 21-6.

Triple jump4A: Hicks (Fer) 44-¾; Troutt (Fer) 42-10. 3A: Saugen (NC) 41-2¾; Gleese (SP) 40-8½. 2A: Strobel (Colville) 39-10½. 1A: Boring (KF) 42-8. 2B: Meyer (NWC) 39-6¼. 1B: Meleney (NWC) 38-6. State leader: Curran (Federal Way) 46-9¼. North Idaho best: Schumaker (Lew) 43-5.

Hammer4A: Wardian (CV) 160-11. State leader: Eager (Tahoma) 220-6.

GIRLS

1004A: Ellis (LC) 12.69; Turnbow (CV) 12.97. 3A: Pedersen (MtS) 13.06; Julian (Rog) 13.08; Svastisalee (NC) 13.09. 2A: Luu (Col) 12.90. 1A: Gilbert (Fre) 13.84; Hardy (Riv) 13.86. 2B: Schell (LRS) 13.23. 1B: Keogh (Cusick) 13.69. State leader: Cunliffe (FW) 11.40. North Idaho best: Goetz (CdA) 12.87.

2004A: Ellis (LC) 26.27. 3A: Baker (SP) 27.02; Konrad (MtS) 27.13; Julian (Rog) 27.17. 2A: Luu (Col) 27.14. 1A: Cobb (Chewelah) 29.27. 2B: Heiner (C) 28.79. 1B: Tanke (O-H) 28.55. State leader: Overland (Moses Lake) 25.46. North Idaho best: Goetz (CdA) 26.62.

4004A: Leland (GP) 1:00.23; Ellis (LC) 1:00.44. 3A: Dean (NC) 1:01.19; Pedersen (MtS) 1:01.32. 2A: Galloway (Pul) 1:02.62. 1A: Zimmerman (Fre) 1:01.70. 2B: Strope (R) 1:01.36. State leader: Feldmeier (Tumwater) 56.73. North Idaho best: Gardom (Tim) 1:02.36.

8004A: Nelson (CV) 2:28.70; Leland (GP) 2:28.96. 3A: Pomante (MtS) 2:26.43. 2A: Aquino (EV) 2:28.0. 1A: Shuler (Riv) 2:26.80. 2B: Ward (StG) 2:31.0. 1B: Graham (Rep) 2:36.01. State leader: Efraimson (C) 2:08.83. North Idaho best: Ames (Lew) 2:23.65.

1,6004A: Bester (CV) 5:14.65. 3A: Kostecka (MtS) 5:24.25. 2A: Skay (WV) 5:26.16. 1A: Mildes (Riv) 5:20.73; Ircink (Lak) 5:26.03. 2B: Ward (StG) 5:26.80. 1B: Graham (Rep) 5:47.41. State leader: Cantine (Lakeside-Seattle) 4:56.49. North Idaho best: Ames (Lew) 5:21.66.

3,2004A: Ledwith (LC) 11:36.25. 3A: Dunnell (SP) 11:29.46. 2A: Aquino (EV) 11:34.70. 1A: Mildes (Riv) 11:48.52. 1B: Graham (Rep) 11:53.80. State leader: Efraimson (C) 10:16.31. North Idaho best: Conway (CdA) 11:45.57.

100 hurdles4A: Hovren (CV) 16.63; Romasko (LC) 16.68. 3A: Ritter (SP) 16.52. 2A: Cartee (DP) 15.58. 1A: Collins (Lak) 16.85. 2B: Mackleit (C) 17.36. 1B: Maioho (W-C) 17.24. State leader: Quinn (Emerald Ridge) 14.75. North Idaho best: Gunnerson (CdA) 15.95.

300 hurdles4A: Romasko (LC) 49.76; Hovren (CV) 49.98. 3A: Svastisalee (NC) 46.64. 2A: Sherman (Che) 50.13. 1A: Collins (Lak) 49.59. 2B: Clark (NWC) 48.40. State leader: Quinn (ER) 45.27. North Idaho best: Gunnerson (CdA) 47.49.

400 relay4A: Central Valley 50.52. 3A: Mt. Spokane 50.81. 2A: Deer Park 52.91. 1A: Riverside 54:64. 2B: Colfax 53.62. 1B: Odessa-Harrington 55.27. State leader: Bothell 48.78. North Idaho best: Coeur d’Alene 51.25.

800 relay4A: Central Valley 1:47.41; Lewis and Clark 1:47.89. 3A: Mt. Spokane 1:48.97; North Central 1:50.64. 2A: Pullman 1:52.55. 1A: Freeman 1:54.92. 2B: Northwest Christian 1:55.14. 1B: Valley Christian 2:02.78. State leader: Federal Way 1:43.85.

1,600 relay4A: Gonzaga Prep 4:13.34; Central Valley 4:16.09. 3A: Mt. Spokane 4:10.21. 2A: Pullman 4:18.42. 1A: Freeman 4:23.41. 2B: Reardan 4:31.30. 1B: Valley Christian 4:51.64. State leader: Skyline 4:04.43. North Idaho best: Coeur d’Alene 4:12.30.

Shot put4A: Areta (Fer) 34-3¼. 3A: Keys (NC) 42-9. 2A: Nkwonta (Pul) 40-4. 1A: Krouse (Che) 36-6½. 1B: Reed (W-C) 30-10¼. State leader: Keys. North Idaho best: Schlader (Lew) 40-1.

Discus4A: Areta (Fer) 112-10. 3A: Keys (NC) 131-0. 2A: Allred (EV) 122-4. 1A: Krouse (Che) 133-3. State leader: Lester (Kennewick) 142-0. North Idaho best: Whitcomb (LC) 119-6.

Javelin4A: Kinder (Mea) 114-7. 3A: Gardner (NC) 100-10. 2A: Pease (Che) 118-0. 1A: O’Hara (Lak) 110-2. State leader: Underwood (Richland) 137-6.

High jump4A: tie, Cunningham (CV) and Russell (G-Prep), Chan and Douglass (Mea) and Kantner (Fer) 5-0. 3A: Poquette (MtS) 4-10. 2A: tie, Rankin (EV) and Luu (Col) 5-0. 1A: tie, Hardy (Riv) and Brown (Newport) 4-6. 2B: Cai (C) 5-3. 1B: tie, McQuay (Rep) and Maioho (W-C) 4-10. State leader: Yerigan (Stanwood) 5-6. North Idaho best: tie, Weimer (Priest River), Kelsey (Lakeland) and Ames (Lew) 5-0.

Pole vault4A: Jacka (Mea) 10-6. 3A: tie, French (U-Hi) and Ferris (MtS) 8-6. 2A: Bradley (Che) 9-6. 1A: tie, O’Hara and Blake (Lak) 10-6. 2B: Cai (C) 9-0. State leader: Webber (Squalicum) 13-1. North Idaho best: Watkins (Lew) 10-7.

Long jump4A: Cunningham (CV) 17-9½. 3A: Murphy (NC) 16-8½; Pedersen (MtS) 16-½. 2A: Keizur (Pul) 15-11. 1A: Cobb (Che) 15-6¾. 2B: Nelson (Lib) 14-5¾. State leader: Okoronkwo (Mountlake Terrace) 18-3½. North Idaho best: Ralstin (Lew) 17-1¾.

Triple jump4A: Kantner (Fer) 36-4½; Butler (LC) 35-5. 3A: Murphy (NC) 36-2. 2A: Cartee (DP) 36-0. 1A: Mahowald (Lak) 36-7. 2B: Rhoads (Lib) 32-10¼. 1B: Jarms (NWC) 30-3¼. State leader: Okoronkwo (MT) 38-¾. North Idaho best: Ralstin (Lew) 35-2½.

Hammer4A: Tensley (CV) 101-8. State leader: Frost (Mary Knight) 156-0.

NOTE: The honor roll will be published weekly on Thursdays. Coaches only, please report updates or corrections to Greg Lee at (509) 844-8168 or gregl@spokesman.com.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email