Arrow-right Camera

Sports

Tuesday’s area sports schedule

Tue., April 22, 2014, midnight

Baseball

College: Nonconference: Central Washington at Whitworth, 2 p.m.; Gonzaga at Washington State, Washington at Seattle, both 6.

High school: GSL: Lewis and Clark vs. Central Valley at Hart Field, Ferris at Shadle Park, Gonzaga Prep vs. Mt. Spokane at Avista Stadium, University at Mead, North Central at Rogers, all 4 p.m. IEL: Lake City at Lewiston (DH); Moscow at Sandpoint (DH), both 2 p.m.; Post Falls at Coeur d’Alene, 4. GNL: West Valley at Pullman, Cheney at Clarkston, Colville at Deer Park, all 4 p.m. Central Idaho: Kendrick at St. Maries, 4 p.m. IML: Timberlake vs. Kellogg / Wallace at Kellogg, Bonners Ferry at Priest River, both 4 p.m. NEA: Kettle Falls at Chewelah, Medical Lake at Newport, Lakeside at Riverside, all 4 p.m. Northeast 2B: Northwest Christian at Reardan (DH), Lind-Ritzville / Sprague at Davenport (DH), Liberty at St. George’s (DH), all 2 p.m. Northeast 1B: Odessa- Harrington at Wilbur-Creston (DH); Curlew at Selkirk (DH), Northport at Republic (DH); all 2 p.m. Nonleague: Asotin at Orofino, 4:30 p.m.

Golf

College women: Eastern Washington at Big Sky Conference championships, final day, at Ocotillo Golf Resort in Chandler, Ariz.

High school boys and girls: GNL at Palouse Ridge GC, 10 a.m.; Northwest Christian vs. Lind-Ritzville/Sprague at The Fairways, 2 p.m.; Bonners Ferry, Priest River at Ranch Club, 4.

Soccer

High school boys: GNL: Colville at Deer Park, East Valley at Pullman, Clarkston at West Valley, all 4 p.m. NEA: Riverside at Medical Lake, 4 p.m.

Softball

High school: GSL: Lewis and Clark vs. North Central at Hart Field, Central Valley at Gonzaga Prep, Mead at Shadle Park, Ferris at Mt. Spokane, University at Rogers, all 4 p.m. IEL: Lake City at Lewiston (DH); Moscow at Sandpoint (DH), both 2 p.m.; Post Falls at Coeur d’Alene, 4. GNL: Clarkston at Cheney (DH), 2 p.m.; Colville at Deer Park, West Valley at Pullman, both 4 p.m. Central Idaho: Kendrick at St. Maries, 4 p.m. IML: Timberlake at Kellogg, Bonners Ferry at Priest River, both 4 p.m. NEA: Kettle Falls at Chewelah, Lakeside at Riverside, Medical Lake at Newport, all 4 p.m. Northeast 2B: Northwest Christian at Reardan (DH), 2 p.m.; Lind-Ritzville / Sprague at Davenport (DH), 3. Northeast 1B: Northport at Republic (DH), Wilbur-Creston at Columbia (DH), Wellpinit at Almira/Coulee-Hartline (DH), Curlew at Selkirk (DH), all 2 p.m. Nonleague: Liberty vs. Garfield-Palouse / Tekoa-Oakesdale at Garfield, 3 p.m.

Tennis

High school boys: GSL: Central Valley at University, Gonzaga Prep at Mt Spokane, Shadle Park at North Central, Lewis and Clark at Mead, Ferris at Rogers, all 3:30 p.m. GNL: East Valley at Cheney, Pullman at West Valley, both 3:30 p.m. NEA: Riverside at Lakeside, Freeman at Medical Lake, both 3:30 p.m. Nonleague: Davenport at Odessa- Harrington, 11 a.m.; Sandpoint at Lake City, 3 p.m.; LaCrosse-Washtucna at Reardan, 3:30.

High school girls: GSL: North Central at Shadle Park, Mead vs. Lewis and Clark at Hart Field, Rogers vs. Ferris at Comstock Park, University at Central Valley, Mt. Spokane at Gonzaga Prep, all 3:30 p.m. IEL: Sandpoint at Lake City, 3 p.m . NEA: Riverside at Lakeside, Freeman at Medical Lake, both 3:30 p.m. GNL: Cheney at East Valley, 3:30 p.m. Nonleague: LaCrosse-Washtucna at Reardan, 3:30 p.m.

Track and field

High school: Selkirk, Curlew, Wilbur-Creston at Davenport, 3:30 p.m.; Bonners Ferry, Priest River at Kellogg, 4.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Dog racing, 9:15 a.m.; horse racing, 10.



Click here to comment on this story »