May 6, 2014 in Sports

Today’s menu: Tuesday’s area sports schedule

 

Baseball

High school: Idaho 5A Region I: Lake City at Coeur d’Alene (winner to state), Post Falls at Lewiston (loser out), both 4 p.m. Idaho 4A Region I at Lakeland: Moscow vs. Sandpoint, 2 p.m.; Moscow-Sandpoint winner vs. Lakeland, 4:30. GSL: Shadle Park at Central Valley, Lewis and Clark vs. Mt. Spokane at Hart Field, Gonzaga Prep at Ferris, Mead at North Central, University at Rogers, all 4 p.m. GNL: Deer Park at Clarkston, Colville at Cheney, East Valley at West Valley, all 4 p.m. NEA: Newport at Kettle Falls, Lakeside at Freeman, Chewelah at Medical Lake, all 4 p.m. Southeast 2B: Garfield-Palouse / Tekoa- Oakesdale at Dayton (DH); Asotin vs. St. John-Endicott / LaCrosse-Washtucna/Kahlotus at Endicott (DH), both 2 p.m. Northeast 1B: Odessa-Harrington at Wilbur- Creston (DH), 2 p.m. Nonleague: Davenport vs. Liberty at Ritzville, 1 p.m.; St. George’s at Reardan, 4.

Golf

High school boys: Suncadia Invite at Cle Elum, 9 a.m.; Great Northern League at Colville, 10 a.m. Idaho 5A Region I: at Coeur d’Alene Public GC, 10 a.m. Idaho 4A Region I: at Elks GC, Sandpoint, 10 a.m. Idaho 3A District I: at Ranch Club, Priest River, 9 a.m.

High school girls: Great Northern League at Colville, 10 a.m. Idaho 5A Region I: at Coeur d’Alene Public GC, 10 a.m. Idaho 4A Region I: at Elks GC, Sandpoint, 10 a.m. Idaho 3A District I: at Ranch Club, Priest River, 9 a.m.

Soccer

High school boys: District 8 4A at SFCC: Central Valley vs. Ferris, 5:30 p.m.; Lewis and Clark vs. Mead, 7:30. GNL: Pullman at Cheney, Deer Park at East Valley, both 4 p.m.

Softball

High school: Idaho 5A Region I: Game 1: Post Falls at Coeur d’Alene, G2: Lewiston vs. Lake City at Canfield Middle School, both 2 p.m.; G1 winner vs. G2 winner, G1 loser vs. G2 loser, both 4 p.m. Idaho 4A Region I at Moscow: Sandpoint vs. Lakeland, 3 p.m.; Sandpoint- Lewiston winner vs. Moscow, 5:30. Idaho 3A District I at Timberlake: Game 1: Kellogg vs. Priest River, 3 p.m.; G2: Bonners Ferry vs. Timberlake, 5. GSL: North Central at Rogers, Lewis and Clark at Mead, Ferris at University, Mt. Spokane at Central Valley, Shadle Park at Gonzaga Prep, all 4 p.m. GNL: Colville at Cheney, East Valley at West Valley, Deer Park at Clarkston, all 4 p.m. Central Idaho: Clearwater Valley vs. St. Maries at Lewiston, 4 p.m. NEA: Lakeside at Freeman, Newport at Kettle Falls, Chewelah at Medical Lake, all 4 p.m. Northeast 1B: Curlew at Selkirk (DH), 2 p.m. Nonleague: Republic at Columbia (DH), 2 p.m.; Northwest Christian at Riverside, 4; Almira/ Coulee-Hartline at Okanogan, 4:30.

Boys tennis

High school boys: GSL: Ferris at Mt. Spokane, Lewis and Clark at Central Valley, North Central at Mead, University at Gonzaga Prep, Shadle Park at Rogers, all 3:30 p.m. GNL: West Valley at Colville, Deer Park at East Valley, both 3:30 p.m. Nonleague: Coeur d’Alene at Sandpoint, 3 p.m.; Riverside vs. Lind-Ritzville/Sprague at Ritzville, 3:30.

Tennis

High school girls: GSL: Central Valley vs. Lewis and Clark at Hart Field, Ferris vs. Mt. Spokane at Comstock Park, Gonzaga Prep at University, Mead at North Central, Rogers at Shadle Park, all 3:30 p.m. GNL: West Valley at Colville, East Valley at Deer Park, both 3:30 p.m. Nonleague: Coeur d’Alene at Sandpoint, 3 p.m.; Riverside vs. Lind-Ritzville/ Sprague at Ritzville, 3:30.

Track and field

High school: Northeast 1B/2B at Republic;Northeast 1B/2B at Colfax; Northeast 1B/2B at Odessa, all 3:30 p.m. GNL: Pullman, Deer Park at Colville, 3:30 p.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Dog racing, 9:15 a.m.; horse racing, 11.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email