May 13, 2014 in Sports

Today’s menu



College: Nonconference: Seattle at Washington, 5 p.m.; Washington State at Gonzaga, 6.

High school:District 8 4A: Game 3: Ferris vs. Gonzaga Prep (winner No. 2 to subregional, loser out) at Avista Stadium, 5 p.m. 3A subregional: Kamiakin at Mt. Spokane (loser out), Southridge at Shadle Park (loser out), Rogers at Kennewick (loser out), all 4 p.m.; University at Hanford (loser out), 5. District 7 2A: G1: Clarkston at West Valley (loser out), G2: Pullman at Cheney (loser out), both 4 p.m. 1A Bi-district: G1: Cashmere vs. Lakeside at Moses Lake (loser out), 3:30 p.m.; G2: Medical Lake vs. Brewster at Moses Lake (loser out), 5:30. District 9 2B: G1: Dayton at Waitsburg-Prescott (loser out), G2: Garfield/Palouse-Tekoa/ Oakesdale at Tri-Cities Prep (loser out), both 4 p.m. 1B subregional: G1: Curlew vs. Liberty Christan at Davenport (loser out), G2: Almira/Coulee- Hartline vs. Wilbur-Creston at Medical Lake (loser out), both 1 p.m.; G3: G1 winner vs. Republic at Davenport, G4: G2 winner vs. Colton at Medical Lake, both 4.


College men: North Idaho at NJCAA Championships (first day), Spirit Hollow GC, Burlington, Iowa.

College women: North Idaho at NJCAA Championships (second day), LPGA International GC, Daytona Beach, Florida.

High school:Washington: District 8 3A at Downriver, 12:30 p.m. Idaho state tournaments:5A: Highland Golf Course, Pocatello; 4A: Twin Falls Municipal; 3A: Clear Lake Country Club, Buhl; 2A: Rupert Country Club, Rupert.


High school: 4A subregional: Game 1: Pasco at Central Valley (winner No. 1 seed to state), G2: Chiawana at Ferris (loser out), both 6 p.m. 3A subregional: Kamiakin vs. Mt. Spokane at Spokane Falls CC (loser out), 5:30 p.m.; Kennewick vs. Shadle Park at SFCC (loser out), 7:30; North Central at Hanford (loser out), University at Sunnyside (loser out), both 5. District 7 2A: G3: East Valley at Cheney (loser out), G4: West Valley at Pullman (loser out), both 4 p.m.


High school: District 7 1A: Game 1: Newport at Medical Lake (loser out), G2: Freeman at Kettle Falls (loser out), both 4:30 p.m. District 7 2B: G1: Springdale vs. Lind-Ritzville/ Sprague at Northwest Christian, G2: Davenport vs. Liberty at Colfax, both 3 p.m.; G3: G1 winner at Northwest Christian, G4: G2 winner at Colfax, both 5. District 9 2B: G1: Garfield-Palouse/Tekoa- Oakesdale at Dayton, G2: Waitsburg-Prescott at Asotin, both 4 p.m.


High school:District 7 2B/1B at West Valley; District 8 4A at Gonzaga Prep, District 8 3A at University, all 3:30 p.m.

Track and Field

College: Gonzaga, Whitworth at Whits Final Qualifying, Pine Bowl, 11 a.m.

High school:NE 1B/2B league qualifier at Mt. Spokane, 10 a.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Dog racing, 9:15 a.m.; horse racing, 11.

Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email