Arrow-right Camera

Sports

High school track and field honor roll

Fri., May 16, 2014, midnight

Through Monday

BOYS

1004A: Fitzgerald (Lewis and Clark) 11.18; tie, Brown (Mead) and Hicks (Ferris) 11.19. 3A: Wicks (North Central) 10.96; Winfrey (Rogers) 11.01. 2A: Herford (West Valley) 10.92; Duke (WV) 11.14. 1A: Axtell (Freeman) 11.13; Johnson (Medical Lake) 11.14. 2B: Corean (Colfax) 11.42; Thayer (Liberty) 11.44. 1B: Schafer (Odessa-Harrington) 11.24. State leader: Green (Ephrata) 10.63. North Idaho best: Newby (Lake City) 11.04.

2004A: Fitzgerald (LC) 22.87; Brown (Mea) 23.03. 3A: Winfrey (Rog) 22.35; Wicks (NC) 22.66. 2A: tie, Sherwood (East Valley) and Duke (WV) 22.94. 1A: Axtell (Fre) 22.56. 2B: Thayer (Lib) 23.24. 1B: Schafer (O-H) 23.34. State leader: Kelly (Hanford) 21.59. North Idaho best: tie, J. Louie-McGee and Baker (LC) 22.36.

4004A: Bloom (Fer) 50.52; Fitzgerald (LC) 50.74. 3A: Krantz (Mt. Spokane) 51.14; Goodman (MS) 51.75. 2A: Baxter (WV) 51.65. 1A: Axtell (Fre) 51.17. 2B: Craig (Northwest Christian) 50.84. 1B: Marchant (Valley Christian) 54.35. State leader: Green (Eph) 48.44. North Idaho best: J. Louie-McGee (LC) 50.18.

8004A: Hoerner (Gonzaga Prep) 1:55.46; Cossette (Fer) 1:59.48. 3A: Anderson (NC) 1:57.58; Vandine (NC) 1:58.06; Dressel (MtS) 1:58.43. 2A: Kopczynski (EV) 1:58.44; Pedersen (EV) 2:00.10. 1A: Owens (Riverside) 1:59.50. 2B: Ammon (NWC) 1:59.10. 1B: Marchant (VC) 2:00.28. State leader: Schreiber (Eisenhower) 1:53.87. North Idaho best: Finney (LC) 1:55.42.

1,6004A: Demars (Central Valley) 4:22.87; Helman (Fer) 4:24.88. 3A: Dressel (MtS) 4:13.18c; Anderson (NC) 4:15.03; Vandine (NC) 4:16.72c. 2A: Kopczynski (EV) 4:22.30. 1A: Rehm (ML) 4:30.11. 2B: Ammon (NWC) 4:27.37. 1B: Marchant (VC) 4:35.09. State leader: Hardy (Seattle Prep) 4:10.98. North Idaho best: Levora (Sandpoint) 4:16.85.

3,2004A: Andres (GP) 9:22.04; Helman (Fer) 9:23.74. 3A: Dressel (MtS) 8:57.0; Anderson (NC) 8:59.81. 2A: Kopczynski (EV) 9:21.32. 1A: Coffman (Lakeside) 9:35.95. 2B: Olsen (St. George’s) 9:37.95. 1B: Marchant (VC) 9:56.83. State leader: Hardy (SeaP) 8:55.25. North Idaho best: Little (LC) 9:25.97.

110 hurdles4A: Johnson (Mead) 14.58; Johnson (GP) 14.82; Anderson (Mea) 14.83. 3A: Proudfoot (MtS) 16.31. 2A: Jackson (WV) 15.45. 1A: Downing (Riv) 15.77. 2B: Whitmore (Lind-Ritzville/Sprague) 15.13. State leader: Simpson (Rogers-Puyallup) 14.11. North Idaho best: Stuffle (Lewiston) 14.31.

300 hurdles4A: Anderson (Mea) 39.83; Johnson (Mea) 40.54. 3A: Graham (Shadle Park) 40.48. 2A: Baxter (WV) 41.46; Jackson (WV) 41.52. 1A: Downing (Riv) 40.06. 2B: Whitmore (LRS) 41.11. 1B: Best (Wellpinit) 44.86. State leader: Alskog (Arlington) 38.36. North Idaho best: Stuffle (Lew) 37.70.

400 relay4A: Ferris 43.41; Mead 43.67. 3A: North Central 43.73; Mt. Spokane 43.74. 2A: West Valley 43.23. 1A: Medical Lake 44.33; Freeman 44.66. 2B: St. George’s 45.76. State leader: Bellevue 42.14. North Idaho best: Lake City 42.34.

800 relayNorth Idaho only, best: Lake City 1:28.18.

1,600 relay4A: Mead 3:26.33; Ferris 3:30.44. 3A: Mt. Spokane 3:25.48; University 3:28.84. 2A: East Valley 3:27.30. 1A: Riverside 3:27.81. 2B: St. George’s 3:37.10. 1B: Valley Christian 3:37.65. State leader: Jackson 3:23.15. North Idaho best: Lake City 3:24.09.

Shot put4A: Jordan (Mea) 55-0; Boden (CV) 50-10. 3A: Clayton (SP) 51-1; Payne (MS) 49-4. 2A: Obert (Deer Park) 53-1. 1A: Fields (Lak) 49-9. 2B: Hopkins (Reardan) 47-1. 1B: Schafer (O-H) 41-10. State leader: Kaelin (Eatonville) 58-2. North Idaho best: Lu. Feasline (St. Maries) 53-2½.

Discus4A: Jordan (Mea) 157-1; Puletasi (Mea) 145-6. 3A: Payne (MtS) 163-5. 2A: Obert (DP) 169-8. 1A: Humann (Lak) 150-4. 2B: Brown (Col) 152-10. 1B: Brisbois (Wel) 122-9. State leader: Hallam-Eames (Nathan Hale) 185-9. North Idaho best: Lo. Feasline (St. Maries) 175-4.

Javelin4A: Richter (Mea) 190-7; Hilmes (Mea) 186-3. 3A: Riojas (MtS) 191-7. 2A: Shoemaker (Colville) 156-2. 1A: Farmen (ML) 162-4. 2B: Zeller (Davenport) 161-1. State leader: Patricelli (Mt. Tahoma) 210-3.

High jump4A: Johnson (GP) 6-6; tie, Sykes and Ford (CV) 6-5. 3A: Gleese (Shadle Park) 6-2. 2A: Mauget (DP) 6-4. 1A: Broussard (Fre) 6-4. 2B: Reuben (Rea) 5-8. 1B: Remien (Republic) 5-8. State leader: Penn (Federal Way) 6-10½. North Idaho best: tie, Rice (Bonners Ferry), Kennaly (Spt) and Lee (Coeur d’Alene) 6-0.

Pole vault4A: Barranco (Mea) 15-3; Coelho (Fer) 14-9. 3A: Konrad (MtS) 14-6; Martin (University) 14-0. 2A: tie, Algeier and Miller (WV) 14-0. 1A: Clark (Lak) 13-0. 2B: Zeller (Dav) 12-6. State leader: Mjelde (Mt. Tahoma) 15-6. North Idaho best: Cummings (LC) 14-6.

Long jump4A: Bamis (GP) 23-2; Hicks (Fer) 22-3. 3A: Gleese (SP) 21-2¼; tie, Saugen (NC) and Kinney (SP) 21-½. 2A: Duke (WV) 21-8¼; Larson (Clarkston) 20-11. 1A: Boring (Kettle Falls) 20-3¾. 2B: Zeller (Dav) 20-1. 1B: Schafer (O-H) 21-0. State leader: Burt (Eastmont) 23-7. North Idaho best: Lewis (Moscow) 22-3.

Triple jump4A: Troutt (Fer) 45-1; Hicks (Fer) 45-¼; Bamis (GP) 44-11¾. 3A: Duty (SP) 42-6; Saugen (NC) 41-7½. 2A: Larson (Cla) 45-1¼. 1A: Boring (KF) 42-8. 2B: Meyer (NWC) 39-2½. 1B: Schafer (O-H) 42-1½. State leader: Russell (Tumwater) 47-8¼. North Idaho best: Lewis (Mos) 45-9¾.

Hammer4A: Wardian (CV) 160-11; Wolrehammer (CV) 150-11. 3A: Payne (MS) 140-0. State leader: Eager (Tahoma) 220-6.

GIRLS

1004A: O. Ellis (LC) 12.69; Turnbow (CV) 12.78; McCurdy (Fer) 12.81. 3A: Pizzillo (SP 12.56; tie, Konynenbelt (SP) and Pedersen (MtS) 12.73. 2A: Nkwonta (Pullman) 12.58; Luu (Col) 12.83. 1A: Rolan (ML) 13.35. 2B: Cai (Col) 12.81. 1B: Keogh (Cusick) 12.74. State leader: Cunliffe (FW) 11.40. North Idaho best: Ward (LC) 12.67.

2004A: O. Ellis (LC) 26.01; Fromin (CV) 26.24. 3A: Pedersen (MS) 25.56; Konrad (MtS) 26.11. 2A: Luu (Col) 26.24. 1A: Collins (Lak) 27.74. 2B: Clark (NWC) 26.64. 1B: Keogh (Cus) 27.54. State leader: Overland (Moses Lake) 24.90. North Idaho best: Ward (LC) 26.22.

4004A: Fomin (CV) 58.23; Ellis (LC) 58.41. 3A: Pedersen (MtS) 57.27; Svastisalee (NC) 59.03; Konrad (MS) 59.25. 2A: Galloway (Pul) 1:00.35. 1A: Zimmerman (Fre) 1:01.70. 2B: Strope (Rea) 1:00.75. State leader: Apostol (Holy Names) 55.73. North Idaho best: Goetz (CdA) 57.89.

8004A: Leland (GP) 2:17.39; Bester (CV) 2:21.99. 3A: Pomante (MtS) 2:24.21; Figon (MtS) 2:24.33. 2A: Varnum (Pul) 2:27.05. 1A: Pena (ML) 2:24.90. 2B: Ward (StG) 2:26.90. 1B: Graham (Rep) 2:28.70. State leader: Efraimson (C) 2:08.83. North Idaho best: Woodward (Sandpoint) 2:21.10.

1,6004A: Bester (CV) 5:14.65; Nelson (CV) 5:18.55. 3A: Risinger (NC) 5:24.14; Kostecka (MtS) 5:24.25; Dunnell (SP) 5:24.82. 2A: Aquino (EV) 5:21.67. 1A: Ircink (Lak) 5:17.15. 2B: Ward (StG) 5:24.66. 1B: Graham (Rep) 5:25.00. State leader: Beauchene (Kamiakin) 4:55.70. North Idaho best: Ames (Lew) 5:09.72Conway (CdA) 5:11.76.

3,2004A: Ledwith (LC) 11:36.25. 3A: Dunnell (SP) 11:22.03. 2A: Aquino (EV) 11:34.70. 1A: Mildes (Riv) 11:22.70. 2B: Ward (StG) 11:53.60. 1B: Graham (Rep) 11:45.10. State leader: Efraimson (C) 9:55.92. North Idaho best: Ruck (Mos) 11:30.30.

100 hurdles4A: Hovren (CV) 16.32; Romasko (LC) 16.55. 3A: Ritter (SP) 15.86. 2A: Cartee (DP) 15.58. 1A: Cobb (Chewelah) 16.51; Collins (Lak) 16.54. 2B: Mackleit (Col) 15.84. 1B: Maioho (Wilbur-Creston) 16.46. State leader: Quinn (Emerald Ridge) 14.43. North Idaho best: Gunnerson (CdA) 14.73.

300 hurdles4A: Hovren (CV) 47.51; Crump (CV) 47.96. 3A: Svastisalee (NC) 45.14; Ritter (SP) 47.20. 2A: Cartee (DP 47.10. 1A: Collins (Lak) 46.00. 2B: Clark (NWC) 46.50. 1B: Emerson (Almira/Coulee-Hartline) 48.61. State leader: Quinn (ER) 43.86. North Idaho best: Gunnerson (CdA) 45.69

400 relay4A: Mead 49.74; Central Valley 49.92. 3A: Mt. Spokane 48.74; Shadle Park 49.77. 2A: Pullman 50.82. 1A: Lakeside 51.87. 2B: Colfax 51.22. 1B: Odessa-Harrington 53.14. State leader: Bothell 47.84. North Idaho best: Coeur d’Alene 49.78.

800 relay4A: Central Valley 1:44.23. 3A: Mt. Spokane 1:43.19; Shadle Park 1:45.07. 2A: Pullman 1:47.42. 1A: Lakeside 1:50.78. 2B: Colfax 1:51.80. 1B: Odessa-Harrington 1:54.26. State leader: Mt. Spokane. North Idaho best: Lake City 1:44.16.

1,600 relay4A: Central Valley 4:05.68; Gonzaga Prep 4:10.11. 3A: Mt. Spokane 4:04.35; North Central 4:06.88. 2A: Pullman 4:12.53. 1A: Lakeside 4:18.00. 2B: Lind-Ritzville/Sprague 4:18.74. 1B: Valley Christian 4:38.81. State leader: Skyline 4:02.65. North Idaho best: Coeur d’Alene 4:01.72

Shot put4A: Tensley (CV) 35-10; Van Etten (CV) 35-7½. 3A: Keys (NC) 45-2; Clemenson (U-Hi) 37-1. 2A: Nkwonta (Pul) 40-10½. 1A: Krouse (Chew) 39-4. 2B: Sheer (Col) 36-4½. 1B: Reed (Wilbur-Creston) 31-4. State leader: tie, Keys and Van Kooten (Lynden Christian) 45-2. North Idaho best: Schlader (Lew) 40-9½.

Discus4A: Tensley (CV) 124-0. 3A: Keys (NC) 135-9. 2A: Allred (EV) 136-11. 1A: Krouse (Che) 134-5. State leader: Lester (Kennewick) 143-0. North Idaho best: Whitcomb (LC) 119-6.

Javelin4A: Adams (CV) 124-7; Stocker (CV) 121-2. 3A: tie, Stiles (MS) and Gardner (NC) 109-10. 2A: Pease (Che) 126-0. 1A: O’Hara (Lak) 115-2. 2B: Klein (Rea) 111-0. 1B: Graham (Rep) 100-8. State leader: Ward-El (Skyview) 153-8.

High jump4A: Cunningham (CV) 5-4. 3A: White (Rog) 5-5. 2A: Rankin (EV) 5-4. 1A: Hardy (Riv) 4-10. 2B: Cai (Col) 5-4. 1B: tie, McQuay (Rep) and Maioho (W-C) 4-10. State leader: tie, Cavin (Snohomish) and Stapleton (Kamiakin) 5-6½. North Idaho best: tie, Ames (Lew) and James (Kellogg) 5-2.

Pole vault4A: Jacka (Mea) 11-7; Otholt (Fer) 10-9. 3A: tie, Ferris, Poquette and Konrad (MS) 9-6. 2A: tie, Buchanan (EV) and Bradley (Che) 9-6. 1A: tie, O’Hara and Blake (Lak) 10-6. 2B: Cai (Col) 10-0. 1B: Emerson (ACH) 8-0. State leader: Krussow (Squalicum) 13-3. North Idaho best: Watkins (Lew) 10-7.

Long jump4A: Cunningham (CV) 17-10¼; Reiman (CV) 16-11; McCudy (Fer) 16-10. 3A: Konynenbelt (SP) 17-8½; Pedersen (MS) 16-10¾; Murphy (NC) 16-8½. 2A: Rauer (WV) 16-6¼. 1A: Mahowald (Lak) 16-2½. 2B: Nelson (Lib) 15-10½. 1B: Schmidt (O-H) 15-6½. State leader: Brown (Garfield) 18-6¼. North Idaho best: Ralstin (Lew) 17-6¼.

Triple jump4A: Kantner (Fer) 36-4½; Butler (LC) 36-1. 3A: Murphy (NC) 37-4¾; Konynenbelt (SP) 36-3½. 2A: Cartee (DP) 36-0. 1A: Mahowald (Lak) 36-7. 2B: Rhoads (Lib) 34-2. 1B: Simon (O-H) 32-3. State leader: Okoronkwo (MT) 39-8½. North Idaho best: Kasey Widmyer (LC) 36-9½.

Hammer4A: Tensley (CV) 122-9; Areta (Fer) 118-9. 2A: Ellred (EV) 129-7. State leader: Grandemange (Kamiakin) 160-8.

C=Time converted from mile to 1,600.

NOTE: The honor roll will be published weekly on Thursdays. Coaches only, please report updates or corrections to Greg Lee at (509) 844-8168 or gregl@spokesman.com.


 

Click here to comment on this story »