May 22, 2014 in Sports

High school track and field honor roll

 
State next week

 Berths to state are up for grabs around the region.

 Greater Spokane League athletes travel to Pasco for the two-day regional with the Mid-Columbia Conference.

 For 4A athletes, the berths to state are limited. Just the top two in each event, including relays, earn a trip to Tacoma.

 In 3A, the top three in each event advance to state.

 Most of the events in each classification will be highly competitive.

 Events begin Friday at Edgar Brown Stadium, site of the annual Pasco Invite, at 3:30. Most of the running will be prelims, but there will be finals in the 400 relay and 3,200. Field events start at 3:45.

 Action resumes on Saturday at 10:30.

 “The margin for error is very thin (this week),” Mead boys coach John Mires said.

  • Great Northern League teams gather at West Valley today for their two-day district. The top two in each event advance to state.

 Action begins today at 3:30 and 4 on Friday.

Through Monday

BOYS

1004A: Fitzgerald (Lewis and Clark) 11.18; tie, Brown (Mead) and Hicks (Ferris) 11.19. 3A: Wicks (North Central) 10.96; Winfrey (Rogers) 11.01. 2A: Herford (West Valley) 10.92; Duke (WV) 11.14. 1A: Axtell (Freeman) 10.74; Johnson (Medical Lake) 10.84. 2B: Corean (Colfax) 11.42; Thayer (Liberty) 11.44. 1B: Schafer (Odessa-Harrington) 11.24. State leader: Green (Ephrata) 10.63. North Idaho best: Baker (Lake City) 10.95.

2004A: Fitzgerald (LC) 22.87; Bloom (Fer) 22.88. 3A: Winfrey (Rog) 22.35; Wicks (NC) 22.53. 2A: tie, Sherwood (East Valley) and Duke (WV) 22.94. 1A: Axtell (Fre) 22.56. 2B: Thayer (Lib) 23.10. 1B: Schafer (O-H) 23.34. State leader: Kelly (Hanford) 21.59. North Idaho best: Baker (LC) 21.91.

4004A: Fitzgerald (LC) 49.34; Bloom (Fer) 49.99. 3A: Goodman (Mt. Spokane) 51.02; Krantz (Mt. Spokane) 51.14. 2A: Baxter (WV) 51.65. 1A: Axtell (Fre) 50.87. 2B: Ammon (Northwest Christian) 50.07. 1B: Marchant (Valley Christian) 54.35. State leader: Green (Eph) 48.44. North Idaho best: J. Louie-McGee (LC) 48.64.

8004A: Hoerner (Gonzaga Prep) 1:55.46; Cossette (Fer) 1:58.37. 3A: Anderson (NC) 1:57.58; Vandine (NC) 1:58.06; Miranne (University) 1:58.35; Dressel (MtS) 1:58.43. 2A: Kopczynski (EV) 1:58.44; Pedersen (EV) 2:00.10. 1A: Owens (Riverside) 1:59.50. 2B: Ammon (NWC) 1:59.10. 1B: Marchant (VC) 2:00.28. State leader: Schreiber (Eisenhower) 1:53.87. North Idaho best: Cook (Moscow) 1:54.56.

1,6004A: Helman (Fer) 4:18.69; Demars (Central Valley) 4:20.69. 3A: Dressel (MtS) 4:13.18c; Anderson (NC) 4:15.03; Vandine (NC) 4:16.72c. 2A: Kopczynski (EV) 4:22.30. 1A: Rehm (ML) 4:26.50. 2B: Vanos (St. George’s) 4:23.34. 1B: Marchant (VC) 4:26.37. State leader: Hardy (Seattle Prep) 4:10.98. North Idaho best: Levora (Sandpoint) 4:16.51.

3,2004A: Andres (GP) 9:22.04; Helman (Fer) 9:23.74. 3A: Dressel (MtS) 8:57.0; Anderson (NC) 8:59.81. 2A: Kopczynski (EV) 9:21.32. 1A: Coffman (Lakeside) 9:35.95. 2B: Olsen (StG) 9:37.95. 1B: Marchant (VC) 9:56.83. State leader: Hardy (SeaP) 8:55.25. North Idaho best: Little (LC) 9:24.77.

110 hurdles4A: Johnson (GP) 14.57; Johnson (Mea) 14.58. 3A: Proudfoot (MtS) 16.05. 2A: Jackson (WV) 15.45. 1A: Downing (Riv) 15.41. 2B: Whitmore (Lind-Ritzville/Sprague) 15.13. State leader: Simpson (Rogers-Puyallup) 14.11. North Idaho best: Stuffle (Lewiston) 14.12.

300 hurdles4A: Johnson (Mea) 39.61; Anderson (Mea) 39.80. 3A: Graham (Shadle Park) 40.48. 2A: Baxter (WV) 41.46; Jackson (WV) 41.52. 1A: Downing (Riv) 39.73. 2B: Whitmore (LRS) 41.11. 1B: Best (Wellpinit) 44.86. State leader: Alskog (Arlington) 38.36. North Idaho best: Stuffle (Lew) 37.70.

400 relay4A: Mead 43.18; Ferris 43.41. 3A: North Central 43.39; Mt. Spokane 43.74. 2A: West Valley 43.23. 1A: Medical Lake 43.94; Freeman 43.97. 2B: St. George’s 44.97. State leader: Bellevue 42.14. North Idaho best: Lake City 42.34.

800 relayNorth Idaho only, best: Lake City 1:28.18.

1,600 relay4A: Mead 3:26.33; Ferris 3:30.44. 3A: Mt. Spokane 3:25.48; University 3:28.84. 2A: East Valley 3:27.30. 1A: Riverside 3:27.81. 2B: Northwest Christian 3:36.25. 1B: Valley Christian 3:37.50. State leader: Jackson 3:23.15. North Idaho best: Lake City 3:21.87.

Shot put4A: Jordan (Mea) 55-0; Boden (CV) 50-10. 3A: Payne (MtS) 54-½; Clayton (SP) 51-1. 2A: Obert (Deer Park) 53-1. 1A: Humann (Lak) 50-6½. 2B: Hopkins (Reardan) 47-1. 1B: Schafer (O-H) 41-10. State leader: Kaelin (Eatonville) 58-2. North Idaho best: Lu. Feasline (St. Maries) 53-2½.

Discus4A: Jordan (Mea) 157-1; Puletasi (Mea) 145-6. 3A: Payne (MtS) 163-9. 2A: Obert (DP) 169-8. 1A: Humann (Lak) 156-4. 2B: Sander (NWC) 154-10. 1B: Wade (Rep) 125-3. State leader: Hallam-Eames (Nathan Hale) 185-9. North Idaho best: Lo. Feasline (St. Maries) 175-4.

Javelin4A: Richter (Mea) 208-11; Hilmes (Mea) 190-1. 3A: Riojas (MtS) 195-7. 2A: Shoemaker (Colville) 156-2. 1A: Farmen (ML) 162-4. 2B: Zeller (Davenport) 169-3. State leader: Patricelli (Mt. Tahoma) 210-3.

High jump4A: Johnson (GP) 6-6; tie, Sykes and Ford (CV) 6-5. 3A: Gleese (SP) 6-2. 2A: Mauget (DP) 6-4. 1A: Broussard (Fre) 6-4. 2B: Reuben (Rea) 5-8. 1B: Remien (Republic) 5-8. State leader: Penn (Federal Way) 6-10½. North Idaho best: tie, Rice (Bonners Ferry), Kennaly (Spt), Hughes (LC) and Lee (Coeur d’Alene) 6-0.

Pole vault4A: Barranco (Mea) 15-3; Coelho (Fer) 14-9. 3A: Konrad (MtS) 14-7; Martin (U) 14-0. 2A: tie, Algeier and Miller (WV) 14-0. 1A: Clark (Lak) 13-0. 2B: Zeller (Dav) 13-0. State leader: Mjelde (Mt. Tahoma) 15-6. North Idaho best: Cummings (LC) 14-6.

Long jump4A: Bamis (GP) 23-2; Hicks (Fer) 22-3. 3A: Gleese (SP) 21-2¼; tie, Saugen (NC) and Kinney (SP) 21-½. 2A: Duke (WV) 21-8¼; Larson (Clarkston) 20-11. 1A: Boring (Kettle Falls) 20-3¾. 2B: Zeller (Dav) 20-1. 1B: Schafer (O-H) 21-0. State leader: Burt (Eastmont) 23-7. North Idaho best: Lewis (Moscow) 22-6.

Triple jump4A: Troutt (Fer) 46-3; Hicks (Fer) 45-¼; Bamis (GP) 44-11¾. 3A: Duty (SP) 42-6; Martin (U-Hi) 41-11. 2A: Larson (Cla) 45-1¼. 1A: Boring (KF) 42-8. 2B: Meyer (NWC) 39-2½. 1B: Schafer (O-H) 42-1½. State leader: Russell (Tumwater) 47-8¼. North Idaho best: Lewis (Mos) 46-½.

Hammer4A: Wardian (CV) 160-11; Wolrehammer (CV) 150-11. 3A: Payne (MtS) 140-0. State leader: Eager (Tahoma) 220-6.

GIRLS

1004A: O. Ellis (LC) 12.69; Turnbow (CV) 12.71. 3A: Pizzillo (SP 12.55; Konynenbelt (SP) 12.63. 2A: Nkwonta (Pullman) 12.58; Luu (Col) 12.83. 1A: Rolan (ML) 13.35. 2B: Cai (Col) 12.78; Schell (LRS) 12.79. 1B: Keogh (Cusick) 12.74. State leader: Cunliffe (FW) 11.40. North Idaho best: Ward (LC) 12.21.

2004A: O. Ellis (LC) 26.01; Fromin (CV) 26.11. 3A: Pedersen (MtS) 25.56; Pizzillo (SP) 25.81. 2A: Luu (Col) 26.24. 1A: Collins (Lak) 26.98. 2B: Clark (NWC) 26.64. 1B: Tanke (O-H) 27.47. State leader: Overland (Moses Lake) 24.90. North Idaho best: Ward (LC) 24.81.

4004A: Leland (GP) 57.24; Ellis (LC) 57.67. 3A: Pedersen (MtS) 57.27; Svastisalee (NC) 59.03; Konrad (MtS) 59.25. 2A: Galloway (Pul) 1:00.35. 1A: Tremblay (Lak) 1:01.55. 2B: Warwick (Col) 59.35. 1B: Emerson (Almira/Coulee-Hartline) 1:03.74. State leader: Apostol (Holy Names) 55.73. North Idaho best: Goetz (CdA) 56.41.

8004A: Leland (GP) 2:17.39; Bester (CV) 2:21.99. 3A: Pomante (MtS) 2:22.32; Figon (MtS) 2:23.00. 2A: Varnum (Pul) 2:27.05. 1A: Pena (ML) 2:23.55. 2B: Ward (StG) 2:23.38. 1B: Graham (Rep) 2:28.70. State leader: Efraimson (C) 2:08.83. North Idaho best: Woodward (Sandpoint) 2:19.37.

1,6004A: Allaet (Fer) 5:11.78; Bester (CV) 5:14.65. 3A: Kostecka (MS) 5:19.79; Risinger (NC) 5:23.11. 2A: Aquino (EV) 5:21.67. 1A: Ircink (Lak) 5:17.15. 2B: Ward (StG) 5:24.66. 1B: Graham (Rep) 5:25.00. State leader: Beauchene (Kamiakin) 4:55.70. North Idaho best: Ames (Lew) 5:07.79.

3,2004A: Nelson (CV) 11:31.14; Ledwith (LC) 11:36.25. 3A: Dunnell (SP) 11:22.03. 2A: Aquino (EV) 11:34.70. 1A: Mildes (Riv) 11:22.70. 2B: Ward (StG) 11:53.60. 1B: Graham (Rep) 11:45.10. State leader: Efraimson (C) 9:55.92. North Idaho best: Conway (CdA) 11:27.82.

100 hurdles4A: Romaska (LC) 16.23; Hovren (CV) 16.32. 3A: Ritter (SP) 15.55. 2A: Cartee (DP) 15.58. 1A: Cobb (Chewelah) 15.68. 2B: Mackleit (Col) 15.84. 1B: Maioho (Wilbur-Creston) 16.34. State leader: Quinn (Emerald Ridge) 14.43. North Idaho best: Gunnerson (CdA) 14.63.

300 hurdles4A: Hovren (CV) 47.51; Crump (CV) 47.96. 3A: Svastisalee (NC) 44.87; Ritter (SP) 46.54. 2A: Cartee (DP 47.10. 1A: Collins (Lak) 46.00. 2B: Clark (NWC) 46.14. 1B: Emerson (ACH) 47.95. State leader: Quinn (ER) 43.86. North Idaho best: Gunnerson (CdA) 44.72.

400 relay4A: Central Valley 49.30; Mead 49.74. 3A: Mt. Spokane 48.74; Shadle Park 49.19. 2A: Pullman 50.82. 1A: Lakeside 51.48. 2B: Colfax 51.22. 1B: Odessa-Harrington 52.54. State leader: Bothell 47.84. North Idaho best: Lake City 49.45.

800 relay4A: Central Valley 1:44.23. 3A: Mt. Spokane 1:43.19; Shadle Park 1:45.07. 2A: Pullman 1:47.42. 1A: Lakeside 1:50.13. 2B: Colfax 1:51.80. 1B: Odessa-Harrington 1:54.26. State leader: Mt. Spokane. North Idaho best: Lake City 1:44.16.

1,600 relay4A: Central Valley 4:04.63; Ferris 4:06.19. 3A: Mt. Spokane 4:04.35; North Central 4:06.33. 2A: Pullman 4:12.53. 1A: Lakeside 4:18.00. 2B: Colfax 4:14.71. 1B: Valley Christian 4:28.08. State leader: Skyline 4:02.65. North Idaho best: Coeur d’Alene 3:57.64.

Shot put4A: Tensley (CV) 35-10; Van Etten (CV) 35-7½. 3A: Keys (NC) 45-7; Clemenson (U-Hi) 37-1. 2A: Nkwonta (Pul) 40-10½. 1A: Krouse (Chew) 39-4. 2B: Sheer (Col) 36-4½. 1B: Reed (Wilbur-Creston) 31-4. State leader: tie, Keys and Van Kooten (Lynden Christian) 45-2. North Idaho best: Schlader (Lew) 40-9½.

Discus4A: Tensley (CV) 124-0. 3A: Keys (NC) 135-9. 2A: Allred (EV) 136-11. 1A: Krouse (Che) 138-10. State leader: Lester (Kennewick) 143-0. 2B: Bridston (StG) 100-10. North Idaho best: Whitcomb (LC) 119-6.

Javelin4A: Adams (CV) 131-1; Stocker (CV) 121-2. 3A: Stiles (MtS) 111-4; Arnold (NC) 111-3. 2A: Pease (Che) 126-0. 1A: O’Hara (Lak) 115-2. 2B: Klein (Rea) 111-0. 1B: Graham (Rep) 100-8. State leader: Ward-El (Skyview) 153-8.

High jump4A: Cunningham (CV) 5-6. 3A: White (Rog) 5-6. 2A: Rankin (EV) 5-4. 1A: Hardy (Riv) 4-10. 2B: Cai (Col) 5-4. 1B: Maioho (W-C) 5-1. State leader: tie, Cavin (Snohomish) and Stapleton (Kamiakin) 5-6½. North Idaho best: tie, Ames (Lew) and James (Kellogg) 5-2.

Pole vault4A: Jacka (Mea) 11-7; Otholt (Fer) 10-9. 3A: tie, Ferris, Poquette, French (U-Hi) and Konrad (MtS) 9-6. 2A: tie, Buchanan (EV) and Bradley (Che) 9-6. 1A: tie, O’Hara and Blake (Lak) 10-6. 2B: Cai (Col) 10-0. 1B: Emerson (ACH) 8-0. State leader: Krussow (Squalicum) 13-3. North Idaho best: Watkins (Lew) 10-7.

Long jump4A: Cunningham (CV) 17-10¼; Reiman (CV) 16-11; McCudy (Fer) 16-10. 3A: Konynenbelt (SP) 17-8½; Pedersen (MtS) 16-10¾; Murphy (NC) 16-8½. 2A: Rauer (WV) 16-6¼. 1A: Mahowald (Lak) 16-2½. 2B: Mellor (Col) 16-4¼. 1B: Schmidt (O-H) 15-6½. State leader: Brown (Garfield) 18-6¼. North Idaho best: Ralstin (Lew) 18-1¾.

Triple jump4A: Kantner (Fer) 36-4½; Schlosser (Mea) 36-3½. 3A: Murphy (NC) 37-4¾; Konynenbelt (SP) 36-3½. 2A: Cartee (DP) 36-0. 1A: Mahowald (Lak) 36-7. 2B: Rhoads (Lib) 35-2. 1B: Shafer (Sel) 33-9½. State leader: Okoronkwo (MT) 39-8½. North Idaho best: Kasey Widmyer (LC) 36-9½.

Hammer4A: Tensley (CV) 122-9; Areta (Fer) 118-9. 2A: Ellred (EV) 129-7. State leader: Grandemange (Kamiakin) 160-8.

C=Time converted from mile to 1,600.

NOTE: The honor roll will be published weekly on Thursdays. Coaches only, please report updates or corrections to Greg Lee at (509) 844-8168 or gregl@spokesman.com.


Thoughts and opinions on this story? Click here to comment >>

Get stories like this in a free daily email