May 29, 2014 in Sports

High school track and field honor roll

 

Through Monday

BOYS

1004A: Fitzgerald (Lewis and Clark) 11.18; tie, Brown (Mead) and Hicks (Ferris) 11.19. 3A: Wicks (North Central) 10.96; Winfrey (Rogers) 11.01. 2A: Herford (West Valley) 10.92; Duke (WV) 11.14. 1A: Axtell (Freeman) 10.74; Johnson (Medical Lake) 10.84. 2B: Corean (Colfax) 11.42; Thayer (Liberty) 11.44. 1B: Schafer (Odessa-Harrington) 11.24. State leader: Green (Ephrata) 10.63. North Idaho best: Baker (Lake City) 10.95.

2004A: Fitzgerald (LC) 22.87; Bloom (Fer) 22.88. 3A: Winfrey (Rog) 22.25; Wicks (NC) 22.45. 2A: tie, Sherwood (East Valley) and Duke (WV) 22.94. 1A: Johnson (ML) 22.49. 2B: Thayer (Lib) 23.10. 1B: Schafer (O-H) 23.03. State leader: Kelly (Hanford) 21.59. North Idaho best: Baker (LC) 21.91.

4004A: Fitzgerald (LC) 49.34; Bloom (Fer) 49.99. 3A: Goodman (Mt. Spokane) 50.79; Krantz (Mt. Spokane) 51.04. 2A: Baxter (WV) 51.65. 1A: Axtell (Fre) 50.40. 2B: Ammon (Northwest Christian) 50.07. 1B: Marchant (Valley Christian) 54.35. State leader: Green (Eph) 48.44. North Idaho best: J. Louie-McGee (LC) 48.64.

8004A: Hoerner (Gonzaga Prep) 1:55.45; Cossette (Fer) 1:58.37. 3A: Miranne (University) 1:56.53; Anderson (NC) 1:57.58; Vandine (NC) 1:58.06; Dressel (MtS) 1:58.43. 2A: tie, Zachman (Cheney) and Pedersen (EV) 1:57.12. 1A: Owens (Riverside) 1:58.06. 2B: Ammon (NWC) 1:59.10. 1B: Marchant (VC) 2:00.28. State leader: Schreiber (Eisenhower) 1:53.87. North Idaho best: Cook (Moscow) 1:54.56.

1,6004A: Helman (Fer) 4:18.69; Demars (Central Valley) 4:20.69. 3A: Dressel (MtS) 4:13.18c; Anderson (NC) 4:13.79; Vandine (NC) 4:16.72c. 2A: Kopczynski (EV) 4:15.81. 1A: Coffman (Lakeside) 4:25.25. 2B: Vanos (St. George’s) 4:23.34. 1B: Marchant (VC) 4:26.37. State leader: Hardy (Seattle Prep) 4:10.98. North Idaho best: Levora (Sandpoint) 4:16.51.

3,2004A: Helman (Fer) 9:16.74; Andres (GP) 9:20.96. 3A: Anderson (NC) 8:56.80; Dressel (MtS) 8:57.0. 2A: Kopczynski (EV) 9:21.32. 1A: Coffman (Lake) 9:35.95. 2B: Olsen (StG) 9:37.95. 1B: Marchant (VC) 9:56.83. State leader: Hardy (SeaP) 8:55.25. North Idaho best: Little (LC) 9:24.77.

110 hurdles4A: Anderson (Mea) 14.42; Johnson (GP) 14.57; Johnson (Mea) 14.58. 3A: Proudfoot (MtS) 15.69; Smith (U-Hi) 15.69. 2A: Jackson (WV) 15.45. 1A: Downing (Riv) 15.41. 2B: Whitmore (Lind-Ritzville/Sprague) 15.13. State leader: Simpson (Rogers-Puyallup) 14.11. North Idaho best: Stuffle (Lewiston) 14.12.

300 hurdles4A: Anderson (Mea) 39.59; Johnson (Mea) 39.61. 3A: Graham (Shadle Park) 40.48. 2A: Baxter (WV) 39.71. 1A: Downing (Riv) 39.73. 2B: Whitmore (LRS) 41.11. 1B: Best (Wellpinit) 44.37. State leader: Alskog (Arlington) 38.36. North Idaho best: Stuffle (Lew) 37.70.

400 relay4A: Mead 43.16; Ferris 43.41. 3A: North Central 43.39; Mt. Spokane 43.74. 2A: West Valley 43.05. 1A: Medical Lake 43.88. 2B: St. George’s 44.97. State leader: Bellevue 42.14. North Idaho best: Lake City 42.34.

800 relayNorth Idaho only, best: Lake City 1:28.18.

1,600 relay4A: Mead 3:26.33; Central Valley 3:28.71. 3A: Mt. Spokane 3:25.11; University 3:28.84. 2A: East Valley 3:27.30. 1A: Riverside 3:26.91. 2B: Northwest Christian 3:36.25. 1B: Valley Christian 3:37.50. State leader: Jackson 3:23.15. North Idaho best: Lake City 3:21.87.

Shot put4A: Jordan (Mea) 55-3¾; Boden (CV) 50-10. 3A: Payne (MtS) 54-½; Clayton (SP) 51-1. 2A: Buynak (Deer Park) 53-3½; Obert (DP) 53-1. 1A: Humann (Lak) 51-4½. 2B: Hopkins (Reardan) 47-1. 1B: Schafer (O-H) 41-10. State leader: Kaelin (Eatonville) 58-2. North Idaho best: Lu. Feasline (St. Maries) 53-2½.

Discus4A: Jordan (Mea) 164-2; Puletasi (Mea) 145-6. 3A: Payne (MtS) 163-9. 2A: Obert (DP) 169-8. 1A: Humann (Lak) 156-4. 2B: Sander (NWC) 154-10. 1B: Wade (Rep) 125-3. State leader: Hallam-Eames (Nathan Hale) 185-9. North Idaho best: Lo. Feasline (St. Maries) 175-4.

Javelin4A: Richter (Mea) 208-11; Hilmes (Mea) 190-1. 3A: Riojas (MtS) 195-7. 2A: Shoemaker (Colville) 156-2. 1A: Farmen (ML) 162-4. 2B: Zeller (Davenport) 169-3. State leader: Patricelli (Mt. Tahoma) 210-3.

High jump4A: Ford (CV) 6-7; Johnson (GP) 6-6. 3A: Gleese (SP) 6-2. 2A: Mauget (DP) 6-4. 1A: Broussard (Fre) 6-4. 2B: Reuben (Rea) 5-8. 1B: Remien (Republic) 5-8. State leader: Penn (Federal Way) 6-10½. North Idaho best: tie, Rice (Bonners Ferry), Kennaly (Spt), Hughes (LC) and Lee (Coeur d’Alene) 6-0.

Pole vault4A: Barranco (Mea) 15-6; Coelho (Fer) 14-9. 3A: Konrad (MtS) 14-7; Martin and Rogers (U-Hi) 14-0. 2A: Algeier (WV) 14-6. 1A: Clark (Lak) 13-6. 2B: Zeller (Dav) 13-0. State leader: Mjelde (Mt. Tahoma) 15-6. North Idaho best: Cummings (LC) 14-6.

Long jump4A: Bamis (GP) 23-2; Hicks (Fer) 22-3. 3A: Gleese (SP) 21-8½; tie, Saugen (NC) and Kinney (SP) 21-½. 2A: Duke (WV) 21-8¼; Larson (Clarkston) 20-11. 1A: Boring (Kettle Falls) 20-3¾. 2B: Zeller (Dav) 20-2¾. 1B: Schafer (O-H) 21-0. State leader: Burt (Eastmont) 23-7. North Idaho best: Lewis (Moscow) 22-6.

Triple jump4A: Troutt (Fer) 46-3; Hicks (Fer) 45-¼; Bamis (GP) 44-11¾. 3A: Duty (SP) 42-6; Martin (U) 41-11. 2A: Larson (Cla) 45-1¼. 1A: Boring (KF) 42-8. 2B: Meyer (NWC) 39-2½. 1B: Schafer (O-H) 42-1½. State leader: Russell (Tumwater) 47-8¼. North Idaho best: Lewis (Mos) 46-½.

Hammer4A: Wardian (CV) 160-11; Wolrehammer (CV) 150-11. 3A: Payne (MS) 140-0. State leader: Eager (Tahoma) 220-6.

GIRLS

1004A: O. Ellis (LC) 12.69; Turnbow (CV) 12.71. 3A: Pizzillo (SP 12.55; Konynenbelt (SP) 12.58. 2A: Nkwonta (Pullman) 12.57; Luu (Col) 12.83. 1A: Rolan (ML) 13.35. 2B: Cai (Col) 12.78; Schell (LRS) 12.79. 1B: Keogh (Cusick) 12.74. State leader: Cunliffe (FW) 11.40. North Idaho best: Ward (LC) 12.21.

2004A: O. Ellis (LC) 26.01; Fromin (CV) 26.11. 3A: Pedersen (MS) 25.56; Pizzillo (SP) 25.81. 2A: Luu (Col) 26.24. 1A: Collins (Lak) 26.92. 2B: Clark (NWC) 26.64. 1B: Keogh (Cusick) 26.57. State leader: Overland (Moses Lake) 24.90. North Idaho best: Ward (LC) 24.81.

4004A: Leland (GP) 57.24; Ellis (LC) 57.46. 3A: Pedersen (MtS) 57.27; Svastisalee (NC) 59.03; Konrad (MS) 59.25. 2A: Galloway (Pul) 1:00.35. 1A: Tremblay (Lak) 1:01.28. 2B: Warwick (Col) 59.35. 1B: Emerson (Almira/Coulee-Hartline) 1:03.74. State leader: Apostol (Holy Names) 55.73. North Idaho best: Goetz (CdA) 56.41.

8004A: Leland (GP) 2:17.39; Bester (CV) 2:21.99. 3A: Pomante (MtS) 2:22.32; Figon (MtS) 2:23.00. 2A: Heflin (Cla) 2:23.13. 1A: Shuler (Riv) 2:21.37. 2B: Ward (StG) 2:23.38. 1B: Graham (Rep) 2:28.70. State leader: Efraimson (C) 2:08.83. North Idaho best: Woodward (Sandpoint) 2:19.37.

1,6004A: Allaet (Fer) 5:11.78; Bester (CV) 5:14.65. 3A: Kostecka (MtS) 5:12.26; Risinger (NC) 5:19.11. 2A: Aquino (EV) 5:12.23. 1A: Ircink (Lak) 5:17.15. 2B: Ward (StG) 5:20.37. 1B: Graham (Rep) 5:25.00. State leader: Beauchene (Kamiakin) 4:55.70. North Idaho best: Ames (Lew) 5:07.79.

3,2004A: Nelson (CV) 11:25.65; Ledwith (LC) 11:36.25. 3A: Dunnell (SP) 11:13.49; Kostecka (MS) 11:26.64. 2A: Aquino (EV) 11:21.67. 1A: Mildes (Riv) 11:22.70. 2B: Ward (StG) 11:53.60. 1B: Graham (Rep) 11:45.10. State leader: Efraimson (C) 9:55.92. North Idaho best: Conway (CdA) 11:27.82.

100 hurdles4A: Romaska (LC) 16.23; Hovren (CV) 16.32. 3A: Ritter (SP) 15.35. 2A: Cartee (DP) 15.57. 1A: Cobb (Chewelah) 15.68. 2B: Mackleit (Col) 15.84. 1B: Maioho (Wilbur-Creston) 16.38. State leader: Quinn (Emerald Ridge) 14.43. North Idaho best: Gunnerson (CdA) 14.63.

300 hurdles4A: Crump (CV) 47.15; Hovren (CV) 47.51. 3A: Svastisalee (NC) 44.56; Ritter (SP) 46.54. 2A: Cartee (DP) 47.10. 1A: Collins (Lak) 45.84. 2B: Clark (NWC) 46.14. 1B: Emerson (ACH) 47.95. State leader: Quinn (ER) 43.86. North Idaho best: Gunnerson (CdA) 44.72.

400 relay4A: Central Valley 49.07; Mead 49.74. 3A: Mt. Spokane 48.74; Shadle Park 49.19. 2A: Pullman 50.40. 1A: Lakeside 51.34. 2B: Colfax 51.22. 1B: Odessa-Harrington 52.54. State leader: Bothell 47.84. North Idaho best: Lake City 49.45.

800 relay4A: Central Valley 1:43.57. 3A: Mt. Spokane 1:43.19; Shadle Park 1:45.07. 2A: Pullman 1:45.79. 1A: Lakeside 1:50.13. 2B: Colfax 1:51.80. 1B: Odessa-Harrington 1:54.26. State leader: Mt. Spokane. North Idaho best: Lake City 1:44.16.

1,600 relay4A: Central Valley 4:01.53; Lewis and Clark 4:05.29. 3A: North Central 4:00.22; Mt. Spokane 4:03.85. 2A: Pullman 4:12.53. 1A: Lakeside 4:15.47. 2B: Colfax 4:14.71. 1B: Valley Christian 4:28.08. State leader: Skyline 4:02.65. North Idaho best: Coeur d’Alene 3:57.64.

Shot put4A: Areta (Fer) 36-8½; Tensley (CV) 35-10. 3A: Keys (NC) 45-7; Clemenson (U-Hi) 37-1. 2A: Nkwonta (Pul) 40-10½. 1A: Krouse (Chew) 39-4. 2B: Sheer (Col) 36-4½. 1B: Reed (Wilbur-Creston) 31-4. State leader: tie, Keys and Van Kooten (Lynden Christian) 45-2. North Idaho best: Schlader (Lew) 40-9½.

Discus4A: Tensley (CV) 124-0. 3A: Keys (NC) 135-9. 2A: Allred (EV) 136-11. 1A: Krouse (Che) 138-10. State leader: Lester (Kennewick) 143-0. 2B: Bridston (StG) 100-10. North Idaho best: Whitcomb (LC) 119-6.

Javelin4A: Adams (CV) 131-3; Stocker (CV) 121-2. 3A: Stiles (MS) 113-8; Arnold (NC) 111-3. 2A: Pease (Che) 126-0. 1A: O’Hara (Lak) 115-2. 2B: Klein (Rea) 111-0. 1B: Graham (Rep) 100-8. State leader: Ward-El (Skyview) 153-8.

High jump4A: Cunningham (CV) 5-6. 3A: White (Rog) 5-6. 2A: Rankin (EV) 5-4. 1A: Hardy (Riv) 4-10. 2B: Cai (Col) 5-4. 1B: Maioho (W-C) 5-1. State leader: tie, Cavin (Snohomish) and Stapleton (Kamiakin) 5-6½. North Idaho best: tie, Ames (Lew) and James (Kellogg) 5-2.

Pole vault4A: Jacka (Mea) 12-1; Otholt (Fer) 10-9. 3A: tie, Ferris, Poquette, French (U-Hi) and Konrad (MtS) 9-6. 2A: tie, Buchanan (EV) and Bradley (Che) 9-6. 1A: O’Hara (Lak) 11-3. 2B: Cai (Col) 10-0. 1B: Emerson (ACH) 8-0. State leader: Krussow (Squalicum) 13-3. North Idaho best: Watkins (Lew) 10-7.

Long jump4A: Cunningham (CV) 18-5¼; Reiman (CV) 16-11; McCudy (Fer) 16-10. 3A: Konynenbelt (SP) 17-8½; Pedersen (MS) 16-11. 2A: Rauer (WV) 16-6¼. 1A: Mahowald (Lak) 16-2½. 2B: Mellor (Col) 16-4¼. 1B: Schmidt (O-H) 15-6½. State leader: Brown (Garfield) 18-6¼. North Idaho best: Ralstin (Lew) 18-1¾.

Triple jump4A: Kantner (Fer) 36-8¼; Schlosser (Mea) 36-5¼. 3A: Murphy (NC) 38-½; Konynenbelt (SP) 37-6. 2A: Cartee (DP) 36-6¼. 1A: Mahowald (Lak) 36-8. 2B: Rhoads (Lib) 35-2. 1B: Shafer (Sel) 33-9½. State leader: Okoronkwo (MT) 39-8½. North Idaho best: Kasey Widmyer (LC) 36-9½.

Hammer4A: Tensley (CV) 122-9; Areta (Fer) 118-9. 2A: Ellred (EV) 129-7. State leader: Grandemange (Kam) 160-8.

C=Time converted from mile to 1,600.

NOTE: The honor roll will be published weekly on Thursdays. Coaches only, please report updates or corrections to Greg Lee at (509) 844-8168 or gregl@spokesman.com.

Get stories like this in a free daily email


Please keep it civil. Don't post comments that are obscene, defamatory, threatening, off-topic, an infringement of copyright or an invasion of privacy. Read our forum standards and community guidelines.

You must be logged in to post comments. Please log in here or click the comment box below for options.

comments powered by Disqus