Arrow-right Camera

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Tuesday, April 23, 2019  Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Partly Cloudy Day 56° Partly Cloudy
Sports

Area Sports Menu for Tuesday, September 11

Baseball

Northwest League Championship: Spokane at Eugene, 7:05 p.m.

Golf

College women: Washington State, Idaho at Branch Law Firm/Dick McGuire Invitational in Albuquerque, New Mexico; Gonzaga, Eastern Washington at Battle of Old Works in Anaconda, Montana, 8 a.m.

Motorsports

Spokane County Raceway: Porsche Club DE Class, 7 a.m.

Boys soccer

Inland Empire League 5A: Post Falls at Coeur d’Alene, noon. Inland Empire League 4A: Sandpoint at Moscow, 4:30 p.m. Intermountain League: Bonners Ferry at Timberlake, 7 p.m.

Girls soccer

Inland Empire League 5A: Coeur d’Alene at Post Falls, Lake City at Lewiston, both 4:30 p.m. Inland Empire League 4A: Moscow at Sandpoint, 4:30 p.m. Great Northern League: West Valley at Clarkston, Cheney at Pullman, both 4 p.m. Intermountain League: Bonners Ferry at Timberlake, Coeur d’Alene Charter at St. Maries, both 5 p.m. Northeast A League: Lakeside (WA) at Riverside, Medical Lake at Freeman, Deer Park at Colville, all 4 p.m. Non-league: East Valley vs. Shadle Park at Albi, Ferris at University, Moses Lake at Mt. Spokane, Newport at Priest River, all 4 p.m.

Volleyball

College: Northwest Athletic Conference: Walla Walla at North Idaho, 6 p.m.

High school: Inland Empire League 5A: Lake City at Coeur d’Alene, 7 p.m. Great Northern League: West Valley at Clarkston, Cheney at Pullman, both 7 p.m. Intermountain League: Kellogg at Bonners Ferry, Timberlake at Coeur d’Alene Charter, both 7 p.m. Northeast A League: Medical Lake at Freeman, Deer Park at Colville, Lakeside (WA) at Riverside, all 6:30 p.m. Northeast 2B North: St. George’s at Wilbur-Creston, Chewelah at Davenport, both 6:30 p.m. Northeast 2B South: Liberty at Reardan, 1:30 p.m. Northeast 1B North: Republic at Northport, 6 p.m. Northeast 1B South: Harrington at Wellpinit, Valley Christian at Columbia, Almira/Coulee-Hartline at Odessa, 6 p.m. Southeast 1B: Oakesdale vs. St. John-Endicott at St. John, 5 p.m.; Garfield-Palouse at Prescott, 6 p.m. Non-league: Tekoa-Rosalia at Springdale, 5 p.m.; Colton at Asotin, Northwest Christian at Kimberly, both 6 p.m.; Gonzaga Prep at Colfax, 6:30 p.m.; Central Valley at Mt. Spokane, North Central at Rogers, University at Shadle Park, East Valley at Lewis and Clark, Post Falls at Moscow, St. Maries at Priest River, all 7 p.m.

Off-track betting

Coeur d’Alene Casino: Open 24 hours.

Subscribe to the sports newsletter

Get the day’s top sports headlines and breaking news delivered to your inbox by subscribing here.

You have been successfully subscribed!
There was a problem subscribing you to the newsletter. Double check your email and try again, or email webteam@spokesman.com