Arrow-right Camera

The Spokesman-Review Newspaper The Spokesman-Review

Tuesday, November 12, 2019  Spokane, Washington  Est. May 19, 1883
Cloudy 36° Cloudy

Spin Control

Only two new Spokane City Council candidates on last day of filing

The last day of filing for political office attracted two new choices for Spokane City Council, but candidate lineups for mayor and City Council president didn’t change.

Races for the Spokane Valley City Council also were unchanged Friday. No one filed for any of the three Valley seats on this year’s ballot after Tuesday.

One of the new Spokane candidates is Ben Krauss, a former police officer in Tukwila and Kent, who is a crime analyst with the Spokane Police Department. Earlier this year, Krauss was one of eight people named to Mayor David Condon’s advisory on multicultural affairs work group, which is tasked with examining police-citizen contacts.

He will face incumbent Mike Fagan and Randy Ramos, a recruiter with the Spokane Tribal College.

The other council candidate who entered the race on Friday is Evan Verduin, a former project manager with Nystrom Olson Architecture who owns his own design firm and serves on the City Plan Commission. He and his wife developed a modern townhouse at the intersection of North Hamilton Street and East Indiana Avenue near Gonzaga University.

He will face incumbent Karen Stratton; Kelly Cruz, former West Central Neighborhood Council president; and David White, a Spokane County worker who has previously run for state House as a Republican.

The race for the open state House seat vacated this month after the resignation of Susan Fagan also remained static on the last day of filing.

Three will face off to finish the last year in the term: Mary Dye, who was appointed to the seat last week; former Franklin County Sheriff Richard Lathim; and former Othello City Councilman Kenneth Caylor. Dye and Lathim are Republicans. Caylor is a Democrat.

Editor's note: This article was updated on May 18, 2015 to correct an error. Evan Verduin is a former employee at Nystrom Olson.

Below is the full list of people who filed to run for state, municipal, school district, fire district, water district and cemetery district offices within Spokane County. All terms are four years 4-years, except fire commissioners, which are six, unless otherwise stated.

STATE HOUSE

State legislative District 9, Position 1

I-year unexpired term

Mary Dye, Republican

Richard Lathim, Republican

Kenneth E. Caylor, Democrat

SPOKANE COUNTY SUPERIOR COURT

Judge Position 3

I-year unexpired term

Raymond Clary

CITY OF SPOKANE

Mayor

David Condon

Shar Lichty

Michael J. Noder

COUNCIL PRESIDENT

Ben Stuckart

John E. Ahern

Council District 1 (Northeast Spokane)

Mike Fagan

Randy M. Ramos

Ben Krauss

Council District 2 (South Spokane)

John Waite

Lori Kinnear

LaVerne Biel

Council District 3 (Northwest Spokane)

Karen Stratton

Kelly P. Cruz

David “Dave” White

Evan J. Verduin

CITY OF SPOKANE VALLEY

Council position 2

Dean Grafos

Council position 3

Arne Woodard

Tom Towey

Council position 6

Ben Wick

Sam Wood

CITY OF AIRWAY HEIGHTS

Council position 3

Aspen Lynn Monteleone

Council position 5

Larry Bowman

Jack Collins

Council position 7

Dave Malet

CITY OF CHENEY

Council position 2

Doug Nixon

Council position 5

Ryan Gaard

Council position 6

Jill Weiszmann

Council position 7

Dan Hilton

CITY OF DEER PARK

Council position 2

Helen (Dee) Cragun

Council position 4

Don Stevens

Council position 5

Joseph Polowski

CITY OF LIBERTY LAKE

Mayor

Steve Peterson

Council position 1

Robert (Bob) Moore

Council position 3

Dan Dunne

Josh Beckett

Council position 5

Shane Brickner

Council position 7

Cristella Kaminskas

CITY OF MEDICAL LAKE

Council position 1

2-year unexpired term

John R. Paikuli

Council position 5

Howard N. Jorgenson

Council position 6

Laura Louise Parsons

Council position 7

Don Kennedy

Jessica M. Roberts

CITY OF MILLWOOD

Council position 3

Brian W. Ellingson

Council position 4

Andy Van Hees

Council position 5

Shaun Culler

TOWN OF FAIRFIELD

Council position 3

George D Davidson

Council position 4

Valerie Rogers

Council position 5

Emily Thomas

TOWN OF ROCKFORD

Council position 3

Clinton Stevenson

Council position 4

Micki Harnois

Council position 5

Robert Tollefson

William Benson

TOWN OF SPANGLE

Mayor

Ralph Sunwold

Council position 2

2-year unexpired term

Rebecca L Johnson

Council position 4

Clyde J. Sample

Council position 5

Brian Mangis

TOWN OF WAVERLY

Council position 3

Evie Heinevetter

Council position 5

Tabitha Gale

CENTRAL VALLEY SCHOOL DISTRICT

Director, District 1

Cynthia “Cindy” McMullen

Director, District 3

Debra L. Long

Director, District 4

Keith Clark

CHENEY SCHOOL DISTRICT

Director, District 3

Henry C. Browne, Jr.

Patrick Rushing

Director, District 4

Rick Mount, filed but withdrew on Friday

Stacy Nicol

Director, District 5

James Whiteley

Mitch Swenson

DEER PARK SCHOOL DISTRICT

Director, District 1

Gregory Schuler

Director, District 4

Carri Breckner

Gerry Ashby

Director, at large

Eric Keller

EAST VALLEY SCHOOL DISTRICT

Director, District 1

Todd Weger

Director, District 2

Laura Gates

FREEMAN SCHOOL DISTRICT

Director, District 1

John Zingg

Director, District 3

Travis Campbell

Director, District 5

Angela (Annie) Keebler

GREAT NORTHERN SCHOOL DISTRICT

Director position 2

Amy Shulund

Director position 3

Leslee A. Schoengold

LIBERTY SCHOOL DISTRICT

Director, District 1

Kynda Browning

Director, District 5

Mark Bullock

MEAD SCHOOL DISTRICT

Director, District 2

William (Denny) Denholm

Director, District 3

Robert (Bob) Olson

John P. Hatcher

Director, District 4

Ron Farley

Director, District 5

2-year unexpired term

Carmen Green

MEDICAL LAKE SCHOOL DISTRICT

Director, District 2

Rod Vonlehe

Director, District 3

Felicia Jensen

Director, District 4

Ronald G. Cooper

NEWPORT SCHOOL DISTRICT

Director position 3

April Owen

Director position 4

Connie Moore

Director position 5

Jim Brester

NINE MILE FALLS SCHOOL DISTRICT

Director position 1

MacArthur (Mac) Mikkelsen

Director position 2

Debra Williams

Director position 3

Bill McBride

REARDAN-EDWALL SCHOOL DISTRICT

Director position 2

Roger Peterson

Director position 5

(unexpired 2-year term)

Ramona L. Hoff

RIVERSIDE SCHOOL DISTRICT

Director, District 4

Roger B Pratt

ROSALIA SCHOOL DISTRICT

Director, District 1

Angela Bruce

Director, District 2

Clay Gehring

Ken Jacobs

Director, District 3

Frank G Lazcano Sr.

Director, District 4

Raymond Anderson

ST. JOHN SCHOOL DISTRICT

Director, District 1

2-year unexpired term

Chris Crider

Shantyl McGuire

Director, District 2

Janet Leifer, filed but withdrew on Tuesday

Valerie Brewer

Director, District 3

Janet Leifer

Lori Loomis

Position 4, at large

Alan Blumenshein

Janet Morgan

SPOKANE PUBLIC SCHOOLS

Director position 3

(6-year term)

Donald Dover

Jerrall J. Haynes

Rocky Treppiedi

Kate Burke

Director position 4

(6-year term)

Paul Schneider

Patricia Kienholz

TEKOA SCHOOL DISTRICT

Director, District 1

Robert Wilkins

Director, District 3

Janine Zimmerman

Director, District 4

Michael M McHargue

Director, District 5

Shane Monroy

WEST VALLEY SCHOOL DISTRICT

Director, District 1

2-year unexpired term

Dan Hansen

Director, District 3

Bob Wentworth

Director, District 4

Adam Mortensen

SPOKANE VALLEY FIRE

Commissioner position 3

Michael (Mike) Pearson

Kristopher Pockell

Commissioner position 4

Joe Dawson

SPOKANE COUNTY FIRE DISTRICT 3

Commissioner position 2

Robert ( Bob ) Harris

SPOKANE COUNTY FIRE DISTRICT 4

Commissioner position 2

James (Jim) Lahde

SPOKANE COUNTY FIRE DISTRICT 5

Commissioner position 2

Bethany Cobb, field, but withdrew on Thursday

Bonita (Bonnie) Cobb

Lee A. Walth

Commissioner position 3

2-year unexpired term

Larry Edmonds

David L. (Dave) Clouse

SPOKANE COUNTY FIRE DISTRICT 8

Commissioner position 1

4-year unexpired term

Jim Joss

Andy Rorie

Commissioner position 2

Lee C. Boling

Commissioner position 3

2-year unexpired term

Chuck Vyverberg

Dan Glover

SPOKANE COUNTY FIRE DISTRICT 9

Commissioner position 2

Michael Atwood

SPOKANE COUNTY FIRE DISTRICT 10

Commissioner position 2

Ken Pegg

Susan Leonetti

SPOKANE COUNTY FIRE DISTRICT 11

Commissioner position 2

Dave Trejbal

SPOKANE COUNTY FIRE DISTRICT 13

Commissioner position 2

Robert Neu

SPOKANE COUNTY WATER DISTRICT 3

Commissioner position 2

David Johnson

FOUR LAKES WATER DISTRICT 10

Commissioner position 2

Buster VanCara

VAL OF THE HORSE WATER DISTRICT 12

Commissioner position 2

Jeffrey D Anderson

STRATHVIEW WATER DISTRICT 16

Commissioner position 2

Kristina Johnson

CEMETARY DISTRICT 1 SPANGLE

Commissioner position 3

David J Mangis

CEMETARY DISTRICT 2 W GREENWOOD

Commissioner position 2

Rodney Clouse

CEMETARY DISTRICT 4 ELK

Commissioner position 2

Billie I. Martin

CEMETARY DISTRICT 5 MILAN

Commissioner position 2

Wendi Babcock

LIBERTY LAKE SWD 1 Spokane

Commissioner position 2

Kottayam V. Natarajan Jr.

ROSALIA PARK DISTRICT 2

District 5 Position 1

Jenna McDonald

District 5 Position 2

Kelley Messinger

District 5 Position 5

2-year term

Sara Hudkins



Jonathan Brunt
Jonathan Brunt joined The Spokesman-Review in 2004. He is the government editor. He previously was a reporter who covered Spokane City Hall, Spokane County government and public safety.

Follow Jonathan online: